Jump to content


Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

https://www.sdna.gr/mpasket/basket-league/article/622514/panathinaikos-montelo-nva-kai-ston-tropo-polisis-eisitirion

 

NBA action σε όλα τα επίπεδα. Βέβαια, άμα έχεις προπονητή που γνωρίζει άπταιστα αγγλικά:sarcastic:, τι περιμένεις; Από εκεί ξεκινούν όλα.

Φυσική εξέλιξη η αμερικανοποίηση της ομάδας:hehe:.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

https://www.sdna.gr/podosfairo/primera-division/article/632198/tin-kyriaki-sto-gipedo-min-ksexasete-na-eyxitheite

 

Δεν υπάρχουν λόγια για μια τέτοια τραγωδία.

Ας αναπαυθεί το κοριτσάκι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.sdna.gr/tenis/grand-slam/us-open/article/635449/us-stamatitos

 

Roger, κάνε κάτι. Δεν θέλω να σε ξεπεράσει ο τεράστιος (αλλά και αντιπαθέστατος) Ναδάλ. Roger that;

 

Σε άλλα νέα: https://www.sdna.gr/podosfairo/euro/euro-2020/match-report/635395/ellada-lixtenstain

Όπως ακριβώς το λέει ο τίτλος. Αξιολύπητοι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Όπως ακριβώς το λέει ο τίτλος. Αξιολύπητοι.

για να είμαστε δίκαιοι, φταίνε οι παίκτες σε αυτό. Έχει κάνει εγκληματικά λάθη η ΕΠΟ, ο Σαββίδης, ο Μαρινάκης αλλά έλεος κάπου. Είναι παιχνίδι που και μόνοι τους να μαζεύονταν, χωρίς προπονητή, χωρίς τίποτα, θα έπρεπε να το κερδίσουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.sdna.gr/mpasket/pagkosmio-kypello/pagkosmio-kypello-2019/article/635634/epistoli-diamartyrias-tis-eok-gia-ti

 

 

πριν 5 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

για να είμαστε δίκαιοι, φταίνε οι παίκτες σε αυτό. Έχει κάνει εγκληματικά λάθη η ΕΠΟ, ο Σαββίδης, ο Μαρινάκης αλλά έλεος κάπου. Είναι παιχνίδι που και μόνοι τους να μαζεύονταν, χωρίς προπονητή, χωρίς τίποτα, θα έπρεπε να το κερδίσουν.

Αυτή η φουρνιά αποτελείται από ατάλαντους wannabe ποδοσφαιριστές. Μεικτή Μυκόνου....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

https://www.sdna.gr/tenis/grand-slam/us-open/article/635449/us-stamatitos

 

Roger, κάνε κάτι. Δεν θέλω να σε ξεπεράσει ο τεράστιος (αλλά και αντιπαθέστατος) Ναδάλ. Roger that;

Είδα χθες (δηλαδή σήμερα μιας και 5 έπεσα για ύπνο και κουτουλάω όλη μέρα) το ματς και πραγματικά ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

Στο 3ο σετ πήρε Break ο Nadal και κάπου εκεί ετοιμαζόμουν για nani club. Δεν ξέρω τι έγινε εκείνη τη στιγμή στο μυαλό του Medvedev.

Μεταμορφώθηκε στη κυριολεξία. Πήρε το 3ο, πήρε το 4ο με τον Nadal να είναι έτοιμος να πέσει κάτω στη κυριολεξία και στο πέμπτο έγινε ένα απίστευτης συγκίνησης παιχνίδι.

Το μομέντουμ ήταν με τον Ρώσο αλλά νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη μιας και δεν άφησε να εννοηθεί κάτι τέτοιο, ότι κάτι έπαιζε με τον προσαγωγό του. Ξαφνικά το παλικάρι δεν κινούνταν όπως πριν.  Δεν ήταν το κλασικό σημάδι κούρασης. Ο Nadal ήταν στην κυριολεξία έτοιμος να πέσει. Έσκυψε και σε κάποια στιγμή και έκανε 10sec να σηκωθεί. Φαίνεται και την ώρα που κέρδισε και πήγαινε προς το φιλε. Οπότε σε άφηνε σαν θεατή να αναρωτιέσαι "Μα καλά πως κέρδισε; Τι στο καλό;"

 

Το αξίζανε και οι δύο. Από την μια ένας άνθρωπος 33 στα 34 που έκανε υπερπροσπάθεια και από την άλλη ένα νέο παλικάρι που αν όντως έχασε για το πρόβλημα που αναφέρω μια ευκαιρία ζωής (θα υπάρξουν και άλλες σίγουρα) ίσως του στοιχίσει πολύ παραπάνω ψυχολογικά, από ότι αν έχανε επειδή δεν άντεξε στην πίεση που του άσκησε ο Nadal.

 

Το χάρηκα που το πήρε ο Nadal για έναν λόγο. Πλησίασε πολύ τον Djokovic και εύχομαι μέχρι το τέλος να βγει Νο1. Και γιατί αυτό; Τσατίστηκα όσο δεν πάει όταν είδα τον Σέρβο που μέχρι τότε τον συμπαθούσα πάρα πολύ, να σκύβει και να τρώει γρασίδι στο Wimbledon μπροστά στον RF, παριστάνοντας κατσίκα (you know what I mean) 

 

Όσον αφορά τον Roger νομίζω του έχει στοιχίσει αφάνταστα ψυχολογικά ο τελικός του Wimbledon. Δεν ξέρω αν θα μπορέσει να ξανα ανακτήσει την αυτοπεποίθηση που είχε πριν. Βέβαια πολλές φορές μας έχει διαψεύσει, οπότε why not Για μία ακόμα φορά. Εξάλλου στην φυσική κατάσταση που είναι δε το θεωρώ απίθανο. Και δε θα ξαφνιαστώ.

 

Εκεί που θέλω λοιπόν να καταλήξω και να αιτιολογήσω την πίστη μου ότι δεν τελείωσε ο RF είναι στο εξής. Ο Roger έπαιξε σχεδόν 4 ώρες και 57 λεπτά στο Wimbledon και είναι 38. Ο Nadal επαιξε σε σκληρή επιφάνεια 4 ώρες και 50 λεπτά. Ιδιο διάστημα σε ηλικία 33 ετών. Ο "γέρος" δεν έδειξε σημάδια θέλω να πέσω κάτω και ο πιο νέος κόντεψε και το λέω με όλη την ειλικρίνεια, κόντεψε να πέσει κάτω. Ενα φου ήθελε ο άνθρωπος. O μεν έχασε, ο δε κέρδισε. 

Τα παιχνίδια καμιά φορά δε τα κερδίζει ο καλύτερος αλλά ο πιο τυχερός τη συγκεκριμένη μέρα, τη συγκεκριμένη στιγμή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Είδα χθες (δηλαδή σήμερα μιας και 5 έπεσα για ύπνο και κουτουλάω όλη μέρα) το ματς και πραγματικά ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

Στο 3ο σετ πήρε Break ο Nadal και κάπου εκεί ετοιμαζόμουν για nani club. Δεν ξέρω τι έγινε εκείνη τη στιγμή στο μυαλό του Medvedev.

Μεταμορφώθηκε στη κυριολεξία. Πήρε το 3ο, πήρε το 4ο με τον Nadal να είναι έτοιμος να πέσει κάτω στη κυριολεξία και στο πέμπτο έγινε ένα απίστευτης συγκίνησης παιχνίδι.

Το μομέντουμ ήταν με τον Ρώσο αλλά νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρη μιας και δεν άφησε να εννοηθεί κάτι τέτοιο, ότι κάτι έπαιζε με τον προσαγωγό του. Ξαφνικά το παλικάρι δεν κινούνταν όπως πριν.  Δεν ήταν το κλασικό σημάδι κούρασης. Ο Nadal ήταν στην κυριολεξία έτοιμος να πέσει. Έσκυψε και σε κάποια στιγμή και έκανε 10sec να σηκωθεί. Φαίνεται και την ώρα που κέρδισε και πήγαινε προς το φιλε. Οπότε σε άφηνε σαν θεατή να αναρωτιέσαι "Μα καλά πως κέρδισε; Τι στο καλό;"

 

Το αξίζανε και οι δύο. Από την μια ένας άνθρωπος 33 στα 34 που έκανε υπερπροσπάθεια και από την άλλη ένα νέο παλικάρι που αν όντως έχασε για το πρόβλημα που αναφέρω μια ευκαιρία ζωής (θα υπάρξουν και άλλες σίγουρα) ίσως του στοιχίσει πολύ παραπάνω ψυχολογικά, από ότι αν έχανε επειδή δεν άντεξε στην πίεση που του άσκησε ο Nadal.

 

Το χάρηκα που το πήρε ο Nadal για έναν λόγο. Πλησίασε πολύ τον Djokovic και εύχομαι μέχρι το τέλος να βγει Νο1. Και γιατί αυτό; Τσατίστηκα όσο δεν πάει όταν είδα τον Σέρβο που μέχρι τότε τον συμπαθούσα πάρα πολύ, να σκύβει και να τρώει γρασίδι στο Wimbledon μπροστά στον RF, παριστάνοντας κατσίκα (you know what I mean) 

 

Όσον αφορά τον Roger νομίζω του έχει στοιχίσει αφάνταστα ψυχολογικά ο τελικός του Wimbledon. Δεν ξέρω αν θα μπορέσει να ξανα ανακτήσει την αυτοπεποίθηση που είχε πριν. Βέβαια πολλές φορές μας έχει διαψεύσει, οπότε why not Για μία ακόμα φορά. Εξάλλου στην φυσική κατάσταση που είναι δε το θεωρώ απίθανο. Και δε θα ξαφνιαστώ.

 

Εκεί που θέλω λοιπόν να καταλήξω και να αιτιολογήσω την πίστη μου ότι δεν τελείωσε ο RF είναι στο εξής. Ο Roger έπαιξε σχεδόν 4 ώρες και 57 λεπτά στο Wimbledon και είναι 38. Ο Nadal επαιξε σε σκληρή επιφάνεια 4 ώρες και 50 λεπτά. Ιδιο διάστημα σε ηλικία 33 ετών. Ο "γέρος" δεν έδειξε σημάδια θέλω να πέσω κάτω και ο πιο νέος κόντεψε και το λέω με όλη την ειλικρίνεια, κόντεψε να πέσει κάτω. Ενα φου ήθελε ο άνθρωπος. O μεν έχασε, ο δε κέρδισε. 

Τα παιχνίδια καμιά φορά δε τα κερδίζει ο καλύτερος αλλά ο πιο τυχερός τη συγκεκριμένη μέρα, τη συγκεκριμένη στιγμή.

 

 

Αγάπη, όπως θα έχεις καταλάβει, είμαι συναισθηματικός τύπος:p. Θέλω ο Roger να είναι πρώτος, όχι μόνο στις καρδιές μας αλλά και στους αριθμούς.

Δεν συζητάμε εάν είναι ή όχι κατόρθωμα (και δείγμα τεράστιου αθλητή) το γεγονός ότι σ' αυτήν την ηλικία στέκεται όρθιος, αγωνίζεται, κερδίζει και διεκδικεί τίτλους και διακρίσεις. Προφανώς δεν είναι αυτός που ήταν. Αλίμονο, ο άνθρωπος είναι 38 ετών και βαδίζει στα 39.

Ο Nole είναι απίστευτος τενίστας, αλλά έχει σκοτεινές πτυχές οι οποίες τον πάνε πίσω. Λες και τον κυνηγάνε κάποιοι δαίμονες, το παλικάρι προβαίνει σε αψυχολογήτες ενέργειες, αμαυρώνοντας την παικτική του αξία.

Τον Ναδάλ τον θεωρούσα πάντοτε τον Ιβάν Ντράγκο του τένις (ο συναισθηματισμός που λέγαμε πιο πάνω). Σπεσιαλίστας στο χώμα, οφείλω να παραδεχθώ ότι είναι τρομερά βελτιωμένος και ανταγωνιστικός πλέον σε όλες τις επιφάνειες.

Αρνούμαι να δεχθώ ότι θα ξεπεράσει τον RF (να τος πάλι αυτός ο συναισθηματισμός). Πού στηρίζομαι; Μα, ο Ναδάλ είναι physical, καταπονεί το σώμα του και τα γόνατά του εδώ και χρόνια. Θεωρώ (καθώς είχε ήδη προβλήματα τραυματισμών, φαίνεται να διανύει δεύτερη νιότη βέβαια) ότι τα προβλήματα αυτά θα εμφανιστούν εκ νέου (συνεπώς συμφωνώ με όσα γράφεις περί φυσικής κατάστασης και κατάρρευσής του).

Το θέμα είναι το εξής: μπορεί ο αέρινος (αλλά και εύθραυστος ψυχολογικά, αμάν με αυτά τα αβίαστα λάθη) RF να επανέλθει δυναμικά; Μένει να φανεί...

 

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.sdna.gr/podosfairo/superleague/article/636437/symfonise-me-faoysto-o-panathinaikos

Όχι άλλους παικταράδες, Νίκο Νταμπίζα, φτάνει. Πάρε και κανέναν μέτριο.

Αναρωτιέμαι, πάντως, για ποιον λόγο δεν κάλεσαν κι εμένα στην ομάδα. Τσάμπα θα έπαιζα.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά τιτανοτεράστιος ο Σκόλα και ως συνήθως, μέγιστο πάθος από τους Αργεντινούς...Το άξιζαν...

 

Τώρα όσον αφορά τον τελικό...μάλλον δεν το βλέπω να το σηκώνουν, δυστυχώς, μιας και θα αρχίσουν τα ελεεινά οι σιχαμένοι και μισητοί Ιθπανοί και για άλλη μια φορά θα τους βοηθήσουν οι επιπλέον περιφερειακοί παίχτες τους με τα γκρι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.