Jump to content



Ch.L-UEFA, & ΝΒΑ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολικός.

Nope. 

Υπερβολικό ξέρεις τι είναι; Να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα 100 φορές. Και να με γράφετε where the melan doesn't catch :hehe: 

Δεν αναφέρεσαι σε φιλάθλους, αλλά σε οπαδούς. Έχω ανθρώπους τριγύρω μου που είναι συνειδητοποιημένοι. Δεν είναι ανάγκη να αναφέρεσαι στην μερίδα αυτών που δεν είναι, όλη την ώρα. Κουράζει αυτό, να ξέρεις. 

Over and out.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Nope. 

Υπερβολικό ξέρεις τι είναι; Να επαναλαμβάνω τα ίδια πράγματα 100 φορές. Και να με γράφετε where the melan doesn't catch :hehe: 

Δεν αναφέρεσαι σε φιλάθλους, αλλά σε οπαδούς. Έχω ανθρώπους τριγύρω μου που είναι συνειδητοποιημένοι. Δεν είναι ανάγκη να αναφέρεσαι στην μερίδα αυτών που δεν είναι, όλη την ώρα. Κουράζει αυτό, να ξέρεις. 

Over and out.

Spoiler

Δεν ήξερα ότι έχω γίνει τόσο κουραστικός. Την άποψή μου έγραψα. Ας είναι. Ένα ακόμη νήμα στο οποίο δεν θα συμμετέχω από τούδε και στο εξής. Over and out.

 

Link to comment
Share on other sites

Κουράζει το να λες συνέχεια για τον κακό Ολυμπιακό, με κάθε ευκαιρία. Έχουμε ακούσει την άποψη σου. Το αν την ασπαζόμαστε έχει μικρή σημασία. Το θέμα είναι να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια ρε συ. Γιατί είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να γίνει αντιληπτό;

Δεν φταίω αν δεν το έχω κάνει κατανοητό τις προηγούμενες φορές :p 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ποδόσφαιρο για χρόνια διοικείται και προαποφασίζεται από άλλους κυρίως παράγοντες και όχι από το αγωνιστικό κομμάτι. Είτε πολιτικά, είτε παρασκηνιακά είτε για επιχειρηματικό όφελος, το ποδόσφαιρο διευθύνεται από ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται για την κοινή γνώμη. Αντίθετα, έχουν δημιουργήσει ένα πυρήνα μερικών χιλιάδων οπαδών οι οποίοι με τη σειρά τους προσπαθούν να δημιουργήσουν στρατούς υποστήριξης των παραπάνω επιχειρηματίων. 

 

Με άλλα λόγια πλέον, ένας Ολυμπιακός αυτή τη στιγμή "αγαπάει" περισσότερο το Μαρινάκη παρά την ίδια του την ομάδα. Οι ομάδες δεν λειτουργούν ως Ανώνυμες Εταιρείες έχοντας διοικητικά συμβούλια και κανόνες όπως στο εξωτερικό. Ως εκ τούτου όταν κάποιος μιλάει για τον Ολυμπιακό αναφέρεται στο Μαρινάκη. Αντίστοιχα και στην ΑΕΚ και πόσο μάλλον αυτή την περίοδο στον ΠΑΟΚ με το Σαββίδη. Οι ΠΑΟΚτσήδες ακούνε Σαββίδη και τον έχουν θεό.

 

Οπότε αυτό που λες @tommybertsen ότι γίνεται κουραστικό όταν αναφερόμαστε συνέχεια στα ίδια πράγματα, δεν ισχύει. Διότι το ελληνικό ποδόσφαιρο διέπεται από τους ίδιους κουραστικούς κανόνες που εδώ και δεκαετίες άνθρωποι σαν τον Καραπαπά και Θεοδωρίδη επιβάλλουν. Και κάθε φορά που ξεμπροστιάζονται, όπως πρόσφατα η μάχη Κόκκαλη με Μαρινάκη και Μητρόπουλο που προσπαθούν να αποδείξουν ποιος είναι λιγότερο "βρώμικος", αυτό για τους απλούς φιλάθλους είναι νίκη

 

Και επιβάλλεται να αναφερόμαστε συνέχεια σε αυτά, όχι για να κάνουμε συγκρίσεις με άλλες ομάδες. Αλλά γιατί αυτό που παρακολουθούμε δεν είναι ποδόσφαιρο. Είναι φαρσοκωμωδία με απώτερα πολιτικά συμφέροντα. 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, trib said:

 

 

Με άλλα λόγια πλέον, ένας Ολυμπιακός αυτή τη στιγμή "αγαπάει" περισσότερο το Μαρινάκη παρά την ίδια του την ομάδα. Οι ομάδες δεν λειτουργούν ως Ανώνυμες Εταιρείες έχοντας διοικητικά συμβούλια και κανόνες όπως στο εξωτερικό. Ως εκ τούτου όταν κάποιος μιλάει για τον Ολυμπιακό αναφέρεται στο Μαρινάκη. Αντίστοιχα και στην ΑΕΚ και πόσο μάλλον αυτή την περίοδο στον ΠΑΟΚ με το Σαββίδη. Οι ΠΑΟΚτσήδες ακούνε Σαββίδη και τον έχουν θεό.

 

Ειναι λάθος... μα πάρα πολυ λάθος η πρώτη πρόταση.... Οι παραγοντες αλλάζουν αλλά η κάθε ομάδα μένει...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, beastie said:

Ειναι λάθος... μα πάρα πολυ λάθος η πρώτη πρόταση.... Οι παραγοντες αλλάζουν αλλά η κάθε ομάδα μένει...

 

Δεν είπα ότι οι ομάδες δεν μένουν. Αλλά ότι οι πρόεδροι λειτουργούν ως σύμβολα της ίδιας της ομάδας. Εκμεταλλεύονται το όνομα της ομάδας για άλλους σκοπούς. Αν αύριο έρθει ο Κόκκαλης στον μπασκετικό Ολυμπιακό, αντικαθιστώντας τους Αγγελόπουλους, και ρίξει 150 εκατομμύρια τι θα λένε οι φίλαθλοι; Ζήτω ο Κόκκαλης. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο να πεις Ζητω σε κάποιον που κάνει κάτι θετικό για την ομάδα και άλλο να τον βάλεις πάνω από την ομάδα σου.
Με την λογική αυτή θα έπρεπε οι Ολυμπιακοι που αγαπουσαν τον Κοκκαλη περισσότερο απο τον Ολυμπιακό να ενδιαφερονται τώρα μόνο για την υπογείοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, beastie said:

Είναι άλλο να πεις Ζητω σε κάποιον που κάνει κάτι θετικό για την ομάδα και άλλο να τον βάλεις πάνω από την ομάδα σου.
 Με την λογική αυτή θα έπρεπε οι Ολυμπιακοι που αγαπουσαν τον Κοκκαλη περισσότερο απο τον Ολυμπιακό να ενδιαφερονται τώρα μόνο για την υπογείοποίηση.

 

Πάλι δεν με έπιασες. Η αγάπη αυτή είναι καιροσκοπική. Όποιοδήποτε κι αν είναι το όνομα που θα ρίξει λεφτά, αυτό εστερνίζεται ο πυρήνας που αναφέρω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κούρασε το πράμα.... Το ξέρετε έτσι; 

@trib αν πιάνεσαι από μερίδα ανόητων οπαδών, φυσικά και πιστεύεις ότι ο ΠΑΟΚ= Σαββίδης.  Κλπ κλπ. Δεν γνωρίζω την ηλικία σου, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι έτσι... Οι παλιοί τουλάχιστον. Και αυτοί είναι η πλειοψηφία. 

Το να λέω κάτι ποδοσφαιρικό ξεκάθαρα και να μου πετάτε συνέχεια για τον κακό Ολυμπιακό τα γνωστά , είναι κουραστικό. Είτε σας αρέσει είτε όχι. Δεν με νοιάζει αν διέπεται από πολιτικούς κανόνες or whatever. ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι δεν είναι καθαρό.. Η επανάληψη είναι κουραστική ... 

Από κει και πέρα, κάνετε ότι θέλετε στο καφενείο, στην καφετέρια κλπ. Εδώ δεν είναι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, tommybertsen said:

Κούρασε το πράμα.... Το ξέρετε έτσι; 

@trib αν πιάνεσαι από μερίδα ανόητων οπαδών, φυσικά και πιστεύεις ότι ο ΠΑΟΚ= Σαββίδης.  Κλπ κλπ. Δεν γνωρίζω την ηλικία σου, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που δεν είναι έτσι... Οι παλιοί τουλάχιστον. Και αυτοί είναι η πλειοψηφία. 

Το να λέω κάτι ποδοσφαιρικό ξεκάθαρα και να μου πετάτε συνέχεια για τον κακό Ολυμπιακό τα γνωστά , είναι κουραστικό. Είτε σας αρέσει είτε όχι. Δεν με νοιάζει αν διέπεται από πολιτικούς κανόνες or whatever. ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι δεν είναι καθαρό.. Η επανάληψη είναι κουραστική ... 

Από κει και πέρα, κάνετε ότι θέλετε στο καφενείο, στην καφετέρια κλπ. Εδώ δεν είναι τέτοιο. 

 

Γιατί αυτά που έγραψα ανήκουν σε καφενειακού επιπέδου κουβέντα; Ίσα ίσα απάντησα σοβάρα και συγκεκριμένα. Εσείς όταν μιλάτε για τα πολιτικά δεδομένα της χώρας δεν αναφέρεστε συνέχεια πχ. "στην κατάντια όλων των προηγούμενων κυβερνήσεων;". Και αυτό κουραστικό δεν είναι με την ίδια λογική; Καμία κυβέρνηση επίσης δεν είναι καθαρή. Άρα να δεχτούμε χωρίς κουβέντα ότι μας πουν; Να σιγήσουμε κιόλας και να ξεχάσουμε το παρελθόν. 

 

Τα ίδια ισχύουν και στο ποδόσφαιρο. Και να θέλεις να σχολιάσεις τα γεγονότα του σήμερα, δεν γίνεται διότι οι άνθρωποι που εμπλέκονται στο ποδόσφαιρο (Γκαγκάτσης, Τίγρης, Μαρινάκης και λοιποί) έχουν πολύ βαθιές και προιστορικές ρίζες στο χώρο του αθλητισμού. 

 

Και για να στο κάνω πιο λιανά. Το ΣΚΑΙ που είναι του Αλαφούζου δεν φημολογείται ότι είναι προσκείμενο στη ΝΔ; Είναι λοιπόν δυνατόν να μιλάμε για τον Αλαφούζο χωρίς να μπλέκουμε τα πολιτικά με τα ποδοσφαιρικά και τούμπαλην; Έχουμε καταντήσει οπαδοί του τίποτα.

 

Η επανάληψη δεν γίνεται για να πούμε τον πόνο μας. Δυστυχώς όμως το παρελθόν του ποδοσφαίρου συνεχώς επικαιροποιείται με άλλους πρωταγωνιστές. Πρόεδροι βρίσκονται ένα βήμα πριν τη φυλακή, άλλοι εξαγοράζουν ολόκληρες πόλεις για το καλό του τόπου και άλλοι ανοίγουν γραφεία στη ΝΔ. Πες μου τώρα πως κολλάνε αυτά με το ποδόσφαιρο.

 

Ξεκάθαρο ποδοσφαιρικά στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Ίσα ίσα για άλλα πρωταθλήματα ή αθλήματα, βλέπεις η κουβέντα είναι σε άλλο στιλ. Εδώ έχουμε διαπλοκή. Ε πως να συζητήσουμε σοβαρά;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Γιατί αυτά που έγραψα ανήκουν σε καφενειακού επιπέδου κουβέντα; Ίσα ίσα απάντησα σοβάρα και συγκεκριμένα. Εσείς όταν μιλάτε για τα πολιτικά δεδομένα της χώρας δεν αναφέρεστε συνέχεια πχ. "στην κατάντια όλων των προηγούμενων κυβερνήσεων;". Και αυτό κουραστικό δεν είναι με την ίδια λογική; Καμία κυβέρνηση επίσης δεν είναι καθαρή. Άρα να δεχτούμε χωρίς κουβέντα ότι μας πουν; Να σιγήσουμε κιόλας και να ξεχάσουμε το παρελθόν. 

 

Ψάξε να βρεις αν έχω συζητήσει για πολιτικά δρώμενα, έστω και ένα post, και θα σου βγάλω το καπέλο. Το αντίστοιχο θέμα είναι για λίγη παραπάνω εκτόνωση (που ποτέ δεν το κατάλαβα αλλά δεν επεμβαίνω), στα όρια του επιτρεπτού. 

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Τα ίδια ισχύουν και στο ποδόσφαιρο. Και να θέλεις να σχολιάσεις τα γεγονότα του σήμερα, δεν γίνεται διότι οι άνθρωποι που εμπλέκονται στο ποδόσφαιρο (Γκαγκάτσης, Τίγρης, Μαρινάκης και λοιποί) έχουν πολύ βαθιές και προιστορικές ρίζες στο χώρο του αθλητισμού. 

 

Δεν είπα να ξεχάσουμε το παρελθόν. Απλά, ας το θυμόμαστε λιγότερο και, τουλάχιστον, όταν το θυμόμαστε, να έχει κάποιο νόημα βρε αδερφέ. 

πριν 21 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Και για να στο κάνω πιο λιανά. Το ΣΚΑΙ που είναι του Αλαφούζου δεν φημολογείται ότι είναι προσκείμενο στη ΝΔ; Είναι λοιπόν δυνατόν να μιλάμε για τον Αλαφούζο χωρίς να μπλέκουμε τα πολιτικά με τα ποδοσφαιρικά και τούμπαλην; Έχουμε καταντήσει οπαδοί του τίποτα.

 

Φημολογείται; Γιατί να ασχοληθώ με μία φήμη; Μην μου πεις ότι όπου υπάρχει καπνός... το γνωρίζω. Δεν ασχολούμαι με φήμες, άσε που και φήμη να μην ήταν, δεν θα με ένοιαζε που είναι προσκείμενος ο κάθε ΣΚΑΙ. Για το άθλημα που γουστάρω/γουστάρουμε μίλησα, όχι για τα σκουπίδια της τηλεόρασης (και το αν σχετίζεται ο Αλαφούζος με αυτήν, και πάλι, ποσώς με ενδιαφέρει - το ίδιο ισχύει και για τον Σαββίδη που είναι προσκείμενος στον ΣΥΡΙΖΑ, επειδή έτσι βολεύει να λένε). 

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Η επανάληψη δεν γίνεται για να πούμε τον πόνο μας.

 Μόνο για αυτό γίνεται η επανάληψη. Η επανάληψη γίνεται και αφορά κυρίως κατά 99% τον Ολυμπιακό. Ο μόνος που μίλησε λίγο πιο γενικά, είσαι εσύ.

 

Γράφω λοιπόν κάτι για την ομάδα μου, και η απάντηση που λαμβάνω έχει πάλι το "ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω" μέσα της. Γιατί; Επειδή πρέπει σε κάθε μας πρόταση να θυμόμαστε την "παράγκα" ; Υπάρχουμε κι εμείς (και ναι, είμαστε πολλοί περισσότεροι από όσους φαντάζεσαι) που θέλουμε να χαρούμε, όπως μπορούμε, μακρυά από διαπλοκές, το ποδόσφαιρο. Τώρα αν υπάρχει παρασκήνιο, well, δεν είμαστε οι μόνοι και δεν μπορούμε να σταματήσουμε να παρακολουθούμε το άθλημα. Γιατί παρασκήνιο, υπάρχει σε όλες σχεδόν τις χώρες. Σε όλα τα αθλήματα σχεδόν, υπάρχει μπλέξιμο. Να σταματήσουμε λοιπόν να βλέπουμε την ομάδα μας; Όποια και αν είναι αυτή.

 

Με λίγα λόγια, τους ΠΑΟΚτσήδες που επί αιώνες τώρα του φταίει το κατεστημένο, η Αθήνα, το ποκ κλπ κλπ, τους δίνεις δίκιο. Το κατεστημένο, λοιπόν, έκανε την δουλειά του τα πρώτα χρόνια, πήγε το πράγμα στο ρελαντί μετά (έσοδα από έξω, καλύτερη ομάδα κλπ), και όταν ήρθε το τέλος μιας "δυναστείας" , ήρθε μία άλλη, να πατήσει πάνω σε εκείνη (λέγε με Πατέρα) και να κάνει τα δικά της. Στη συνέχεια, τα πράγματα γνωστά.

Μια χαρά θυμάμαι τα ελικόπτερα πάνω από την Τούμπα σε άδειο γήπεδο, την συνομιλία Μάνταλου - Μαρινάκη, το διδασκόμενο ήθος κλπ κλπ, να τα αναφέρω συνέχεια; Τι θα κερδίσω;

 

πριν 24 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Ξεκάθαρο ποδοσφαιρικά στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Ίσα ίσα για άλλα πρωταθλήματα ή αθλήματα, βλέπεις η κουβέντα είναι σε άλλο στιλ. Εδώ έχουμε διαπλοκή. Ε πως να συζητήσουμε σοβαρά;

Υπάρχει ξεκάθαρο ποδοσφαιρικά. Υποστηρίζω μια ομάδα, μίλησα για αυτή και έδωσα ευχές, δεν έριξα κατάρες. Η διαπλοκή που υπάρχει, είναι γνωστή. Δεν είναι κάτι καινούριο. Την λέω και εγώ (με διαβάλλατε παλιάνθρωποι :p )πιο πάνω.

Αν ένας λόγος υπάρχει που "τρελαίνομαι" , είναι τα "ορκ", που υπάρχουν σε κάθε ομάδα και χαλάνε την εικόνα του αθλήματος (πέρα από τα παρασκηνιακά). Φήμες λένε ότι υπάρχουν γιατί τους θέλουν στα γήπεδα. Δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω, αλλά προς τα εκεί τείνω...

 

Εν κατακλείδι, όταν μιλάω για "καφενείο", εννοώ πως, το να λέμε τα ίδια, δεν βγάζει πουθενά, σε αυτό το θέμα τουλάχιστον. 

Για να το κάνω πιο κατανοητό, με ενοχλεί και προσωπικά να βλέπω τρεις την ώρα τα ίδια πράγματα. Διαβάζουν και υγιείς φίλαθλοι το νήμα. 

 

Τώρα αν υπάρχει σύμφωνη γνώμη με το να οδηγείται ένα θέμα σε χαμηλότερα επίπεδα, let it be, δεν θα "απαγορεύσω" τίποτα. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεφτά υπάρχουν :hehe: 

Πάντως, μετά από τόσα χρόνια, λογικό να γίνει τέτοια φιέστα. Διψούσε ο κόσμος.

Αλλιώς είναι να κάνεις φιέστα κάθε χρόνο, και αλλιώς μετά από 34 :p 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

1)Δεν είπα να ξεχάσουμε το παρελθόν. Απλά, ας το θυμόμαστε λιγότερο και, τουλάχιστον, όταν το θυμόμαστε, να έχει κάποιο νόημα βρε αδερφέ. 

Φημολογείται; Γιατί να ασχοληθώ με μία φήμη; Μην μου πεις ότι όπου υπάρχει καπνός... το γνωρίζω. Δεν ασχολούμαι με φήμες, άσε που και φήμη να μην ήταν, δεν θα με ένοιαζε που είναι προσκείμενος ο κάθε ΣΚΑΙ. Για το άθλημα που γουστάρω/γουστάρουμε μίλησα, όχι για τα σκουπίδια της τηλεόρασης (και το αν σχετίζεται ο Αλαφούζος με αυτήν, και πάλι, ποσώς με ενδιαφέρει - το ίδιο ισχύει και για τον Σαββίδη που είναι προσκείμενος στον ΣΥΡΙΖΑ, επειδή έτσι βολεύει να λένε).

2)Γράφω λοιπόν κάτι για την ομάδα μου, και η απάντηση που λαμβάνω έχει πάλι το "ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω" μέσα της. Γιατί; Επειδή πρέπει σε κάθε μας πρόταση να θυμόμαστε την "παράγκα" ; Υπάρχουμε κι εμείς (και ναι, είμαστε πολλοί περισσότεροι από όσους φαντάζεσαι) που θέλουμε να χαρούμε, όπως μπορούμε, μακρυά από διαπλοκές, το ποδόσφαιρο. Τώρα αν υπάρχει παρασκήνιο, well, δεν είμαστε οι μόνοι και δεν μπορούμε να σταματήσουμε να παρακολουθούμε το άθλημα. Γιατί παρασκήνιο, υπάρχει σε όλες σχεδόν τις χώρες. Σε όλα τα αθλήματα σχεδόν, υπάρχει μπλέξιμο. Να σταματήσουμε λοιπόν να βλέπουμε την ομάδα μας; Όποια και αν είναι αυτή.

3)Με λίγα λόγια, τους ΠΑΟΚτσήδες που επί αιώνες τώρα του φταίει το κατεστημένο, η Αθήνα, το ποκ κλπ κλπ, τους δίνεις δίκιο. Το κατεστημένο, λοιπόν, έκανε την δουλειά του τα πρώτα χρόνια, πήγε το πράγμα στο ρελαντί μετά (έσοδα από έξω, καλύτερη ομάδα κλπ), και όταν ήρθε το τέλος μιας "δυναστείας" , ήρθε μία άλλη, να πατήσει πάνω σε εκείνη (λέγε με Πατέρα) και να κάνει τα δικά της. Στη συνέχεια, τα πράγματα γνωστά.

1)Φήμη; Χρυσόστομε, μην υποτιμάς τη νοημοσύνη μας. Δεν σε ψέγω, προς αποφυγή παρεξήσεων. Μου προξενεί κατάπληξη, όμως, η άρνησή σου να κοιτάξεις το τέρας στα μάτια.

Ο Αλαφούζος παράτησε τον αγώνα κατά της Ε.Ο. (a.k.a. Ολυμπιακός) στη μέση, κυριολεκτικά εν μία νυκτί, συμφώνησε με τον Μητσοτάκη ότι προέχει η στήριξη της Ν.Δ. και η συμμαχία με τον πρώην συνεταίρο/μετέπειτα άσπονδο εχθρό/νυν κολλητό Βαγγέλη Μαρινάκη. Δεν θα γίνουμε χρυσόψαρα ούτε Λωτοφάγοι, επειδή εσύ θεωρείς βαρετή, κουραστική και επαναλαμβανόμενη την καταγραφή της πραγματικότητας. Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σε κατάσταση ομηρίας και εκούσιας απαξίωσης. Ποιος κινεί τα νήματα; Φαινομενικά ο Αλαφούζος. Κατ' εμέ, ο Βαρδινογιάννης.

2)Ξαναδιάβασε την ανάρτησή μου. Δίνω συγχαρητήρια στον Π.Α.Ο.Κ. για τη δικαιότατη κατάκτηση του πρωταθλήματος -πιστεύω, μάλιστα, ότι θα πάρετε και το κύπελλο- χάρηκα δε ιδιαιτέρως με τη χαρά των φιλάθλων της ομάδας σου. Το αξίζατε, είστε αήττητοι (και εύχομαι να ισοφαρίσετε το ρεκόρ του Παναθηναϊκού), ενώ, μην ξεχνάμε πως, ξεκινήσατε και με ποινή αφαίρεσης 2 βαθμών.

Παρασκήνιο υπάρχει στις μπανανίες. Καλή ώρα, στη χώρα μας. Δες την Premier League. Ή την Bundesliga. Υπάρχει παρασκήνιο εκεί; Όχι. Και αν υπάρχει/υπάρξει, η λογική που επικρατεί συνοψίζεται στη φράση "το άθλημα πάνω απ' όλα". Η εκάστοτε διοργανώτρια αρχή εφαρμόζει τους κανόνες χωρίς να "στέκεται" στα ονόματα των ομάδων, των ιδιοκτητών ή του "πύρινου" κόσμου. Υπάρχει σεβασμός στους θεσπισμένους κανόνες και προέχει η εμπέδωση του αισθήματος της ισονομίας και της προάσπισης του αθλήματος. Στη χώρα μας, επικροτούμε την προεδράρα, τους χουλιγκάνους, το δίκαιο της ομαδάρας μας. Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

3)Ποια είναι η δυναστεία; Το ένα (1) πρωτάθλημα επί Πατέρα; Ίσα κι όμοια με την παράγκα και όραμα; Αδικείς τον εαυτό σου με αυτές τις απόψεις. Α, ναι, ξέρω, έκτισε και ο Καπετάνιος παράγκα. Στα 21 χρόνια της προεδρίας του, πήρε 19 πρωταθλήματα. Τι, όχι; Πόσα πήρε, Χρυσόστομε; Να σου πω εγώ: έξι (6). Εννέα (9), μαζί με αυτά της παράγκας, πήρε ο Ολυμπιακός, τέσσερα (4) η Α.Ε.Κ. και από ένα (1) οι Π.Α.Ο.Κ. και Λάρισα. Το δε Κύπελλο Ελλάδος κατέκτησαν, μεταξύ άλλων, ομάδες όπως η Καστοριά, ο Πανιώνιος (εναντίον μας μάλιστα), ο Ο.Φ.Η., η Λάρισα. Τώρα, αν σε ικανοποιεί να λέμε ότι ο Πατέρας "καθάρισε τη μπουγάδα", be my guest.

Ο Παναθηναϊκός έχει υποφέρει τα πάνδεινα. Κάλυψαν τον Κατσουράνη, τον έστησαν στον τοίχο στη "μάχη της Ριζούπολης", αδιαφόρησαν για τις μεγαλειώδεις ευρωπαϊκές πορείες του (θυμίσου την άρνηση της αμαρτωλής Ε.Π.Ο. να μεταθέσει τον αγώνα με τον Π.Α.Σ. πριν τη ρεβάνς του 0-1 εναντίον της Πόρτο), προσπάθησαν δε πολλάκις να τον τελειώσουν οριστικά. Σε μεγάλο βαθμό τα κατάφεραν. Το έγραψα και ανωτέρω. Μόνο οι φανέλες θυμίζουν τον Παναθηναϊκό.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει ένα κατεβατό αλλά, αδυνατώ να καταφέρω το να γίνει αντιληπτό το γεγονός ότι, καταλάβαμε τον πόνο, την οργή κλπ (που κατάλαβε μέχρι και η κουτσή Μαρία) και δεν θα μπω στην διαδικασία να λέω τα ίδια και τα ίδια ΚΑΙ εγώ. 

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.