Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Καλά ρε παιδιά, ολόκληρο chainreactioncycles και στέλνει με απλό ταχυδρομείο; Και untracked επί πληρωμή; Έλεος.

Κάνει και δύο μέρες να στείλει την παραγγελία.

 

Αλλιώς το θυμόμον (αρκετά χρόνια πριν), έχει αλλάξει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2018 at 7:04 PM, slalom said:

Ποιο bleed kit για shimano προτεινετε?

Να εχει και υγρα κατα προτιμηση

Δεν ξέρω αν σε προλαβα

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=270629;menu=1000,2,15,117;mid[1004]=1;pgc[146]=538

 

Έχω το αντίστοιχο για sram και είναι κορυφή 

Link to comment
Share on other sites

@UltraB Κυριακή παραγγελία από chainreaction, πάνω από 100 ευρώ άρα και δωρεάν μεταφορικά, τετάρτη πρωί το είχα στα χέρια μου, μάλλον ήμουν τυχερός......?

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2018 at 7:15 PM, slalom said:

Εχεις ηδη υδραυλικο δισκο και θες να βαλεις αλλης εταιριας?

Θα δεις τοση μεγαλη διαφορα?

Τεραστια διαφορα απο φρενο σε φρενο..
Ειχα υδραυλικα Hayes και τα αλλαξα σε shimano SLX και πλεον δε ξανα γυρναω.
Εχω δοκιμασει SLX / XT / XTR και δεν εχουν διαφορες που να δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Από SRAM έχεις δοκιμάσει τίποτα; Προσωπικά όπως είπα παραπάνω τα low entry της μου φαινόταν καλύτερα από mid range της Shimano.

Βέβαια μιλάω για χρόνια πριν (5-6 +) και χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τόσες μέρες να έρθουν τα φρένα που είχα παραγγείλει από το chain, έρχονται και τι να δω;

ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΛΑΘΟΣ ?

 

Οκ, δέχομαι ότι είναι άνθρωποι όπως όλοι μας και συμβαίνουν λάθη αλλά γιατί εγώ θα πρέπει να περιμένω ένα μήνα έξτρα τώρα να μου έρθει σωστά η παραγγελία μου;

Πέρα του ότι μια τέτοια εταιρία έπρεπε να ελέγχθει για εμένα δύο φορές τις παραγγελίες, έπρεπε να έχει και άλλο σύστημα διαχείρισης των λάθων παραγγελιών κλπ. Τεσπα...

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος κωδικός δείχνει άλλο προιόν (το ίδιο βασικά, απλά άλλο μέγεθος κλπ) στην ιστοσελίδα και άλλο στην απόδειξη που ήρθε με το πακέτο.

 

Επίσης τους ρώτησα στο Facebook, απάντησαν να τους στείλω τον κωδικό παραγγελίας και μετά άφαντοι. Και στο email δεν έχουν απαντήσει ακόμα.

Απ' ότι φαίνεται δεν παραμένει το "κατάστημα" που γνώριζα πριν χρόνια.

 

Θέλω να τους πίσω να τα στείλω με DHL (έχουν μια pre-paid επιλογή με 20€ για επιστροφές) και όχι με ταχυδρομείο μιας και βγαίνει πιο ακριβά και συμφέρει και αυτούς αλλά και εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι ήθελα και πήρα τα φρένα από το chainreactioncycles; Κατά πάσα πιθανότητα δε θα ξανασχοληθώ μαζί τους.
Ήρθαν λάθος και τώρα μου λένε ότι θα πρέπει να περιμένω ένα μήνα να πάνε πίσω και να πάρω τα λεφτά μου γιατί τώρα τους κάπνισε ότι δεν κάνουν αλλαγές.

 

Edit: Κατά πάσα πιθανότητα η χειρότερη εμπειρία μακράν όσο αφορά online αγορές. Δύσκολα το βλέπω να ξαναγοράζω από αυτούς. 
Το "κακό" είναι ότι έχουν ποικοιλία που δύσκολα βρίσκεις αλλού, τουλάχιστον κάπου που να γνωρίζω.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρόνια μου είχε πάρει δώρο η γυναίκα μια βερμούδα και ενώ παράγγειλε medium, το έγραφε και απέξω η νάιλον συσκευασία, μέσα είχε large. Είχε πληρώσει και μεταφορικά για να έρθει γρήγορα, ήρθε σε 3 μέρες. Είχε μέσα ένα χαρτί που το συμπληρώνεις και πας το πακέτο στα Ελτά. Μετά όμως επειδή αργούσαν να στείλουν την βερμούδα στο σωστό νούμερο τους έπρηξα στα email και μου έκαναν refund τα 15 ευρώ των μεταφορικών. Το σωστό νούμερο βερμούδα παρέλαβα μετά από 1 μήνα και 8 ημέρες....

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό μάλλον σταμάτησαν να κάνουν αλλαγές. Διαβάζω από αρκετά άτομα ότι στέλνουν λάθος επιλογές και από την όλη συζήτηση που έχω μαζί τους, έχω καταλάβει ότι δεν είναι τόσο επαγγελματίες όσο θα έπρεπε για μια τόσο μεγάλη επιχείρηση.

 

Τα βρήκα στο Wigle σε καλή τιμή αλλά η βλακεία είναι ότι είναι το ίδιο κατάστημα στην ουσία. Συν ότι τα δύο Reviews που έχουν αφήσει στο προϊόν αναφέρονται στο ότι τους έχουν σταλεί λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω? Καλα θα ρωτησω:
Εχω 2 θεματα με τον πισω τροχο.
Το πρωτο ενω ειναι tubeless ready το λαστιχο, χανει αερα σιγα σιγα. Αλλαξα ταινια στη ζαντα, εβαλα καινουρια βαλβιδα και υγρο. Για κανα μηνα ηταν κομπλε. Τωρα αρχισε τα ιδια. Τι μπορει να φταιει? Εχω βαλει ηδη αρκετο υγρο μεσα και χανει ακομα απο τους πορους απ οτι ειδα και δεν κλεινουν να σφραγισει με τιποτα. Τι κανω?
Το δευτετο θεμα τωρα: η κασσετα πισω κουνιεται ενω ειναι αρκετα σφιγμενη. Ο τροχος παει πολυ περα δωθε, ενω εχω κανει ακτινολογηση. Υπαρχει καποιο θεμα στον αφαλο ή καπου αλλου μεσα στο κεντρο?
Δεν δικαιολογειται να κουνιεται τοσο ο τροχος ενω ειναι ακτινολογημενος και ουτε να κουνιεται γ κασσετα ενω ειναι σφιγμενη.
Ακουω...


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τον τροχό μου έχει τύχει να είναι χαλασμένα τα ρουλεμάν στο ελεύθερο. Αν είναι με κώνο και μπίλιες μάλλον εχουν χαλαρώσει  οι κώνοι Για το λάστιχο δωσε πληροφορίες, μοντέλο. Μήπως δεν πατάει καλά στο στεφάνι ή δεν είναι φαρδιά η ταινία και χάνεις αέρα από τις ακτίνες;

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχο ειναι maxxis ignitor tubeless ready. Το εβαλα σε.λεκανη με νερο και ειδα οτι χανει μονο απο τα πλαγια γυρω γυρω σε πολλα σημεια. Οχι απο τις ακτινες και ουτε απο τη βαλβιδα. Αρα η ταινια ειναι κομπλε και η βαλβιδα. Χανει απο τους πορους. Σαν να μην μπορει το υγρο να τους κλεισει. Υγρο βαζω mariposa.

Για το κεντρο δεν ξερω τι να πω. Δε ξερω πως ειναι μεσα δεν το εχω.λυσει. θα το.αφησω σε καποιον ειδικο αυτο το θεμα.
Αλλα με το λαστιχο θα σκασω αν δε το φτιαξω!!

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το λάστιχο είναι ελαφριάς χρήσης για χωματόδρομους και πιθανόν τα πλαϊνά να έχουν αλλοιωθεί σε πέτρες και βράχια αν έχεις μπει σε μονοπάτια με τέτοιο τερέν. Τα κέντρα τροχών είναι 2 τύπων, με κλειστά ρουλεμάν οι με χύμα μπίλιες σε κωνικό αυλό. Στον τύπο με κλειστά ρουλεμάν χαλάει το ρουλεμάν και στην χειρότερη αλλοιώνεται ο άξονας. Στον άλλο τύπο με τις μπίλιες οι κώνοι είναι με βιδωμένοι πάνω στον άξονα και αν χαλαρώσουν έχει τζόγο ο τροχός. Κώνους έχουν ως συνήθως οι κλασικοί οικονομικοί τροχοί με quick release

Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα ειναι 4-5 μηνων. Δεν δικαιολογειται να εχουν φαγωθει τα πλαινα και να εχει πολυ τακουνι ακομα. Τοτε ειναι μαλακιες λαστιχα, δε ξερω τι αλλο να πω. Δηλαδη η μονη λυση ειναι να αλλαξω λαστιχα ή να βαλω σαμπρελα?
Για το κεντρο θα.το παω σε ποδηλαταδικο.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.