Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ναι, το πίσω είναι αυτό, το γκρι. Δεν πρέπει σε κανένα από τα δύο να ρυθμίζεται η διαδρομή της μανέτας.

 

Έλεγα μήπως φταίνε η δίσκοι που είναι αρκετά παλιοί και έχουν ψιλοσκουριάσει αλλά δε νομίζω, ο φίλος μου είπε ότι το μπροστά έχει πολύ καλή απόδοση.

Το κακό είναι ότι οι δικοί του δίσκοι έχουν μεγαλύτερη διάμετρο πέρα από το center lock και δε μπορούμε ούτε κάνοντας τράμπα τις ζάντες να δοκιμάσουμε τους δικούς του.

Link to comment
Share on other sites

 Η ροδέλα τι κάνει όταν την περιστρέφεις;;

edit

Απ ότι βλέπω στο μανιουαλ είναι για να έρχεται πιο κοντά η Μανέτα στο τιμόνι / δάχτυλο. Το reach που λέγαμε πιο πανω

βγαλε το φρένο από τον δίσκο εντελώς. Πίεσε ελαφρά το φρένο έτσι ώστε τα τακάκια να έρθουν λίγο πιο κοντά. Ξανά βάλτα στον δίσκο και λόγικα πρέπει να είσαι οκ

Έγινε επεξεργασία από cddaraa
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος cddaraa έγραψε:

 Η ροδέλα τι κάνει όταν την περιστρέφεις;;

Κάνει το λεγόμενο reach adjustment από εκεί, αλλάζει δηλαδή την θέση του lever, τον πάει πιο κοντά στο τιμόνι ή πιο έξω.

Για να αλλάξει η διαδρομή που πιάνει το φρένο πρέπει η μανέτα να έχει contact point adjustment.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος cddaraa έγραψε:

 Η ροδέλα τι κάνει όταν την περιστρέφεις;;

edit

Απ ότι βλέπω στο μανιουαλ είναι για να έρχεται πιο κοντά η Μανέτα στο τιμόνι / δάχτυλο. Το reach που λέγαμε πιο πανω

βγαλε το φρένο από τον δίσκο εντελώς. Πίεσε ελαφρά το φρένο έτσι ώστε τα τακάκια να έρθουν λίγο πιο κοντά. Ξανά βάλτα στον δίσκο και λόγικα πρέπει να είσαι οκ

Καλο είναι να μην πατάτε φρένο χωρίς δίσκο, μπορεί να γίνει ζημιά και μετά να θέλει εξαέρωση.

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2018 at 9:58 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Έλεγα μήπως φταίνε η δίσκοι που είναι αρκετά παλιοί και έχουν ψιλοσκουριάσει αλλά δε νομίζω, ο φίλος μου είπε ότι το μπροστά έχει πολύ καλή απόδοση.

Το κακό είναι ότι οι δικοί του δίσκοι έχουν μεγαλύτερη διάμετρο πέρα από το center lock και δε μπορούμε ούτε κάνοντας τράμπα τις ζάντες να δοκιμάσουμε τους δικούς του.

Δεν εχει θεμα ο δισκος σου, θα καθαρισει με τη χρηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 15/8/2018 at 8:15 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Ορίστε και δύο φωτογραφίες. Μου την δίνει λίγο που είναι διαφορετικά αλλά δεν είχαν κάποιο από τα δύο διαθέσιμα σε μπροστά και πίσω.

Επίσης νομίζω να έκανα καλύτερα που επέλεξα αυτά από τα Shimano M506. Με τα προηγούμενα Avid που είχα (Juicy 3 2011) είχα μείνει ευχαριστημένος (δεν έκανα βαριά χρήση).

ZrTDh9K.jpg NnPGTql.jpg

 



Τελικά τι έκανες με τα φρένα ? ήρθαν στα ίδια ?
Για τα πρακτικά  το βασικό θέμα με την avid  είναι   οτι παίρνει dot  υγρά και γενικά  η απόδοση τους παίζει να διαφέρει  αρκετά ανάλογα με την θερμοκρασία που λειτουργούν ,  το πάτημα που κάνεις κλπ . Απο την άλλη η shimano  χρησ. το φιλικότερο λάδι  mineral  (δεν διαβρώνει λαστιχάκια  έχει καλή απόδοση σε θερμοκρασίες )  και γενικά  ακόμα και η εξαέρωση/συντήρηση τους  τους γίνετε ευκολότερα  (πολύ επαγγελματίες ακόμα δεν μπορούν να κάνουν σωστές εξαερώσεις  ? ). Επίσης έχουμε καλή απόδοση και σε μπασταρδεμένα σετ (μου έσπασε η μανέτα deore  αγόρασα μια xt και δούλεψε με την δαγκάνα  deore  )

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panosX έγραψε:

Τελικά τι έκανες με τα φρένα ? ήρθαν στα ίδια ?
Για τα πρακτικά  το βασικό θέμα με την avid  είναι   οτι παίρνει dot  υγρά και γενικά  η απόδοση τους παίζει να διαφέρει  αρκετά ανάλογα με την θερμοκρασία που λειτουργούν ,  το πάτημα που κάνεις κλπ . Απο την άλλη η shimano  χρησ. το φιλικότερο λάδι  mineral  (δεν διαβρώνει λαστιχάκια  έχει καλή απόδοση σε θερμοκρασίες )  και γενικά  ακόμα και η εξαέρωση/συντήρηση τους  τους γίνετε ευκολότερα  (πολύ επαγγελματίες ακόμα δεν μπορούν να κάνουν σωστές εξαερώσεις  ? ). Επίσης έχουμε καλή απόδοση και σε μπασταρδεμένα σετ (μου έσπασε η μανέτα deore  αγόρασα μια xt και δούλεψε με την δαγκάνα  deore  )

Το μπροστά πιάνει πάρα πολύ καλά, το ίδιο και το πίσω όταν το δοκίμασα μπροστά (σε σημείο να με σηκώνει endo, είμαι αρκετά ελαφρύς βέβαια). Μάλλον φταίει ο πίσω δίσκος γιατί το πίσω μπροστά είχε την ίδια διαδρομή με το μπροστά φρένο.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas_gs έγραψε:

Ναι πριν τα κανω tubeless.
Καντα κατυθειαν tubeless και μην μπεις σε διαδικασια να βαλεις υγρο και τετοια.

Και αμα χανει το tubeless?

Link to comment
Share on other sites

Το υγρο κανει ελαχιστη εως καθολου δουλεια απο τη δικη μου εμπειρια.
Το tubeless ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα σφραγισει την τρυπα, με το υγρο που θα εχεις μεσα.
Εχω 2 χρονια tubeless και παντα σφραγιζει το λαστιχο εως τωρα, εκτος απο μια περιπτωση πουου ετυχε σκισιμο στο λαστιχο.
Και κανω mtb που το να παθεις λαστιχο, ειναι ευκολο.
Θα ξενοιασεις μια για παντα. Και οτι λεφτα χαλασεις για σαμπρελες και για υγρα, με λιγα παραπανω θα τα κανεις tubeless.


Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος UltraB έγραψε:

Το μπροστά πιάνει πάρα πολύ καλά, το ίδιο και το πίσω όταν το δοκίμασα μπροστά (σε σημείο να με σηκώνει endo, είμαι αρκετά ελαφρύς βέβαια). Μάλλον φταίει ο πίσω δίσκος γιατί το πίσω μπροστά είχε την ίδια διαδρομή με το μπροστά φρένο.

τακάκια ή ο  δίσκος τότε .

η βασική χρησιμότητα του tubeless εειναι οι χαμηλές πιέσεις που μπορεί να παίξεις (καλό κράτημα )  και μετα  τα τρυπήματα .  Με σωστή εγκατάσταση/συντήρηση καρανβολεύουν τα ζουμιά αλλα πρέπει να κάνεις και τα ανάλογα χιλιόμετρα .Απο την άλλη σκέψου εαν έχεις και τα κατάλληλα ελαστικά σαμπρέλες πίεση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος panosX έγραψε:

η βασική χρησιμότητα του tubeless εειναι οι χαμηλές πιέσεις που μπορεί να παίξεις (καλό κράτημα )  και μετα  τα τρυπήματα .  Με σωστή εγκατάσταση/συντήρηση καρανβολεύουν τα ζουμιά αλλα πρέπει να κάνεις και τα ανάλογα χιλιόμετρα .Απο την άλλη σκέψου εαν έχεις και τα κατάλληλα ελαστικά σαμπρέλες πίεση 

Αν αναφερεσαι σε εμενα, παντα τσεκαρω πιεσεις πριν ξεκινησω, χωματινο κανει πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Tubeless σωτηρία αν κινείστε σε δασικά. Αυτήν την περίοδο οι αγκύλες είναι σαν πρόκες?. Χρειάζεται απλά να κινείται τις ρόδες μια φορά την εβδομάδα να γυρίζουν τα ζουμια και κάθε 6 μήνες έλεγχο για συμπλήρωση ή αλλαγή. Πλεονέκτημα τα συχνά σκασιματα και η καλύτερη πρόσφυση με χαμηλό αέρα. Χρειάζεται πάντα να ελέγχετε πίεση ελαστικού πριν από κάθε βόλτα διότι ενδέχεται να σκίσετε το ελαστικό. Εμείς σε μεγάλα σκισηματα βάζουμε φυτίλια.

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας παρακαλώ. Το 2013 πήρα αυτό το Merida https://www.merida-bikes.com/en_int/bikes/fitness-lifestyle/fitness/2014/speeder-t2-441.html σε νούμερο 54.

Να πω την αλήθεια το παράτησα και από τότε έχει μόνο κάνει 120χλμ. Ο λόγος είναι ότι τότε ήμουν 1,81 ύψος και 105 κιλά αλλά δυστυχώς αφού έκοψα το τσιγάρο έφτασα σταδιακά τα 119 σημερινά, και το φοβόμουν όπως έσκαγε ξερά στις λακούβες. Αφού ένας γνωστός που ασχολείται με διαβεβαίωσε ότι δεν παθαίνει κάτι αρκεί να μη σκάω σε τάφους, αποφάσισα να το ξαναπιάσω.

 

Στο σήμερα όμως και στον προβληματισμό μου.

Από την αρχή κάτι δεν μου κόλλαγε καλά... μου φαινόταν οριακά μικρό. Μετρώντας ξανά καβάλο και σύμφωνα με τον πίνακα της Merida https://www.merida-bikes.com/en_int/bike/frame-size-calculator βρίσκω σκελετό 56.

jkkhjh.JPG

 

Πιο οριακά δεν γίνεται, αφού αν αφαιρέσω ελάχιστο είμαι μέσα.

jjkhjk.JPG

 

Σίγουρος δεν είμαι ακριβώς αφού το μέτρησα μόνος, και ίσως ένας πόντος να κάνει τη διαφορά εδώ. Επιφυλάσσομαι σε νέα μέτρηση με τη βοήθεια δεύτερου ατόμου.

Μήπως έπρεπε να πάρω το μεγαλύτερο 56; Κοιτάζοντας τη σέλα που είχα ρυθμίσει τότε, είδα πως την είχα πάει αρκετά πίσω. Με παίρνει ακόμη η θα έχουμε στράβωμα με τα κιλά μου;

IMG_20180911_231702.jpg

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Το λίγο μικρότερο μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου με ένα πιο μακρύ λαιμό. Επίσης όταν κοιτάς για νούμερα να βλέπεις το μοντέλο της συγκεκριμένης χρονιάς διότι αλλάζουν οι γεωμετρίες και μπορεί μοντέλο του 2013 να είναι για το ύψος σου το 54 και του 2018 το 56

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.