Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος env0y έγραψε:

Μία μικρή αλλαγή χτες
nukeproof1.thumb.jpg.ff3bc902b75e6c01ebae05c0f0a67b9e.jpgnukeproof2.thumb.jpg.d41552ff615751e16b4ed98535b64713.jpg

 

 

Πιο ελαφριά και silk, να δούμε αύριο ο ποπός πως θα είναι μετά από 7ωρή διαδρομή.

Μήπως θα ήταν ποιό συνετό να κάνεις μια μκρότερη διαδρομή έτσι ώστε στην περίπτωση που δεν σου «κάτσει» καλά να καταφέρεις να επιστρέψεις ποιό άνετα ;;;

Διαφορετικά μπορεί να έχεις σοβαρό θέμα με το πίσω διαφορικό κ δεν είναι να παίζουμε με αυτά. :D:D  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο 2ωρο θα καταλάβω αν θα συνεχίσω ή θα βάλω όπισθεν, αλλά ρε παιδιά τέτοια ομορφιά που υπάρχει εδώ δεν σε κάνει να γυρίσεις.

 

Τι να κάνω είμαι απο αυτούς που κάνουν ηλιοθεραπεία στο βουνό.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να αλλάξω το πίσω Derailleur σε ένα Vitus Nucleus 0.1.

 

Αυτή τη στιγμή φοράει ένα SRAM X4 με την ίδια σειρά swifters. Τι να προτιμήσω;

Απ' ότι είδα δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές για 8 ταχύτητες. Μπορώ να πάρω ένα για 9 ή 10 και να το δουλεύω σε 8;

Το X4 απ την αρχή απ' ότι θυμάμαι ήταν τραγικό, πολύ άγαρμπες και ανώμαλες αλλαγές.

 

Για απλή χρήση, άντε και ελάχιστα βουνό προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Σαν παλιός κάτοχος Χ4 μπορεί αν ήτανε άγαρμπο αλλά δούλευε. Ο λόγος που σου συμβαίνει είναι γιατί είναι φτιαγμένο για διπλέτα. 

Αν παρατηρείς ότι το Χ4 τερματίζει, μπορείς να πας σε μαγαλύτερο πχ Χ9

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Σαν παλιός κάτοχος Χ4 μπορεί αν ήτανε άγαρμπο αλλά δούλευε. Ο λόγος που σου συμβαίνει είναι γιατί είναι φτιαγμένο για διπλέτα. 

Αν παρατηρείς ότι το Χ4 τερματίζει, μπορείς να πας σε μαγαλύτερο πχ Χ9

Δεν ξέρω τι εννοείς αλλά όλα δε δουλεύουν; :p

 

Τι εννοείς διπλέτα; Εμένα προσωπικά ποτέ δε μου άρεσε, έβρισκα ακόμα και shimano που φοράνε ποδήλατα των 100-150€ πολύ πιο ομαλά και "πολιτισμένα".

Ξέχασα να αναφέρω, ψάχνω κάτι οικονομικό / value for money. Επειδή προτάθηκε το X9 το λέω.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Διπλέτα εννοώ δύο δίσκους 32T max μπροστά και 9άρα κασσέτα.

 

Κοίτα τι θα κάνεις, βάλε την μεγαλύτερη ταχύτητα και κοίτα πως κάθεται το Derailleur. Είναι κάθετο ή τεντώνει προς τα δεξιά (πετάλι μεριά). Αν ναι το Χ9 είναι λύση και δεν χρειάζεται να ξοδευτείς
http://www.chainreactioncycles.com/bg/en/sram-x9-9-speed-rear-mech/rp-prod41154

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να προτεινετε καποιον οικονομικο παλμογραφο; ειτε ρολοι σκετο, ειτε ρολοι με ζωνη, η και οτιδηποτε αλλο; αρκει να δειχνει σωστα παλμους( και να τους βλεπεις και καπως ευκολα) και να ειναι οικονομικο!

Link to comment
Share on other sites

Λεω να ξαναπιασω συστηματικα την κουρσα γιατι την εχω αφησει καιρο και τα χω παρει τα κιλα μου.... Πρωτος στοχος λοιπον ειναι η απωλεια βαρους και θελω να ελεγχω παλμους ωστε να ειμαι παντα εντος αεροβιου. Εκτος ομως απο το ποδηλατο κανω και περπατημα (και παρα παρα παρα πολυ λιγο τρεξιμο) οποτε θα με ενδιεφερε και η φορητοτητα και οχι κατι που θα ειναι σταθερο πανω στο ποσηλατο. Γι αυτο και νομιζω πως για τωρα τουλαχιστον μου ταιριαζει καλυτερα κατι που θα ειναι στον καρπο. Ειτε σκετο, ειτε συνοδεια μια ζωνης που μαλλον θα μετραει παλμους καλυτερα. Το μπατζετ δεν το ξερω, γιατι δεν τα ξερω καλα αυτα τα μασινια αλλα δεν θα ηθελα να κινηθω σε μεγαλα ποσα.. Τι αλλο χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βλέπεις αντικειμενικά παλμούς ότι και να αγοράσεις ρολόι, οθόνη τιμονιού κοίτα να έχει ζώνη για το στήθος. Οτιδήποτε άλλο έχει απόκλιση γύρω στους 10 παλμούς που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, GoMaR said:

Ζωνη που να μπορει να συγχρονιζει με Strava υπαρχει η θα πρεπει να παρουμε αυτο που πουλαει η strava?

https://support.strava.com/hc/en-us/articles/221327228-Strava-Online-Retail-Store-Closing

 

κλεινει το μαγαζι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Αν θέλεις να βλέπεις αντικειμενικά παλμούς ότι και να αγοράσεις ρολόι, οθόνη τιμονιού κοίτα να έχει ζώνη για το στήθος. Οτιδήποτε άλλο έχει απόκλιση γύρω στους 10 παλμούς που παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Θα μπορουσες να προτεινεις ενα ρολοι η fitness tracker η οτιδηποτε αλλο για τον καρπο με ζωνη; Γνωριζεις καποιο συγκεκριμενο;

Link to comment
Share on other sites

Με ζώνη θα πρότεινα τα Polar ή SIGMA. Εμφανισιακά δεν είναι τόσο όμορφα αλλά είναι πιο οικονομικά και με μεγάλη διάρκεια στην μπαταρία.

Να έχεις υπόψην οι φίλοι μου που τρέχουν με smart watch SUUNTO μετά από 7ώρο δεν έχουν μπαταρία.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.