Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Λεω να ξαναπιασω συστηματικα την κουρσα γιατι την εχω αφησει καιρο και τα χω παρει τα κιλα μου.... Πρωτος στοχος λοιπον ειναι η απωλεια βαρους και θελω να ελεγχω παλμους ωστε να ειμαι παντα εντος αεροβιου. Εκτος ομως απο το ποδηλατο κανω και περπατημα (και παρα παρα παρα πολυ λιγο τρεξιμο) οποτε θα με ενδιεφερε και η φορητοτητα και οχι κατι που θα ειναι σταθερο πανω στο ποσηλατο. Γι αυτο και νομιζω πως για τωρα τουλαχιστον μου ταιριαζει καλυτερα κατι που θα ειναι στον καρπο. Ειτε σκετο, ειτε συνοδεια μια ζωνης που μαλλον θα μετραει παλμους καλυτερα. Το μπατζετ δεν το ξερω, γιατι δεν τα ξερω καλα αυτα τα μασινια αλλα δεν θα ηθελα να κινηθω σε μεγαλα ποσα.. Τι αλλο χρειαζεται;

Δε βοηθας.

Με τι θα συνδεσεις, που θα τα βλέπεις?

Ποσο ειναι το οικονομικο?

πριν 7 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ζωνη που να μπορει να συγχρονιζει με Strava υπαρχει η θα πρεπει να παρουμε αυτο που πουλαει η strava?

Μολις τσεκαρα τη δικια μου, συνδεεται

http://www.ebay.co.uk/itm/Cateye-Sensor-Heartrate-HR12-Bluetooth-Smart-1603980-/282598168813?epid=1137990632&hash=item41cc29d8ed:g:dO8AAOSwZd1VZgGE

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Δε βοηθας.

Με τι θα συνδεσεις, που θα τα βλέπεις?

Ποσο ειναι το οικονομικο?

Που να το συνδεω δηλαδη;; Πουθενα! Θελω κατι που να μου δειχνει τους παλμους μου ενω κανω ποδηλατο. 

Κατι τετοιο φανταζομαι θα κανει δουλεια και μπορω να τα διαθεσω

 

http://www.skroutz.gr/s/3608619/Sigma-Sport-PC-15-11.html

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι... Σε καμια εφαρμογη, σε κανενα pc, σε τιποτα. Το μονο που θελω ειναι πανω σε μια μικρη φορητη συακευη που εχει μια οθονη να βλεπω live τους σφυγμους. Τιποτα αλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Καμιά πρόταση για υδραυλικό φρένο μπροστά;

 

Τώρα έχω τα Juicy 3 (2011) και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος (σε σχέση με τα Shimano φίλων νομίζω είχαν την καλύτερη απόδοση) αλλά θέλουν αλλαγή υγρών, πράγμα που δε μπορεί να γίνει διότι το ποδηλατάδικο εδώ μου έφαγε τη βίδα (δεν μπορούσε να την ξεβιδώσει λέει αλλά έλειπαν υγρά γιατί η μανέτα βυθίζεται τώρα) και πιθανόν τακάκια.

 

Οπότε λέω να πάω σε καινούργιο μπροστινό σετ καθώς θα ίδια περίπου λεφτά θα μου έρθει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

πράγμα που δε μπορεί να γίνει διότι το ποδηλατάδικο εδώ μου έφαγε τη βίδα (δεν μπορούσε να την ξεβιδώσει λέει)

Φωτό από την βίδα μήπως το σώσεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Φωτό από την βίδα μήπως το σώσεις;

Λογικά αν ασχοληθώ θα καταφέρω να την βγάλω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Πχ με 25€ βλέπω ότι έχει καινούργια.

Οπότε αν βάλουμε τα τακάκια, εξαέρωση, υγρά κλπ, είμαι περίπου στα ίδια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχουνε περάσει πλεον δύο μήνες και κάτι, απο την συμμετοχή μου στον 3ήμερο αγώνα του Bike Odyssey , και δεν βλέπω την ώρα να ξαναπαρω μέρος. Είχα υποσχεθεί πως θα γράψω λίγα λογια σχετικα οπότε σημερα, λίγο αργοπορημένα μεν, βρηκα χρόνο δε, να τα γράψω.

 

Για οσους δεν γνωριζουν το Bike Odyssey ειναι ένας αγώνας ποδήλατου βουνου με ομάδες 2 ατομών που διαρκει μερες συνολικα και ξεκινάει απο τα Γρεβενά και συνηθως ολοκληρώνεται στην Ναύπακτο. Ενδιαμεσα/παράλληλα διοργανώνονται άλλοι δυο 3ήμεροι αγώνες, ένας τις  τρεις πρώτες μέρες(North 3day race) και αλλος ένας τις τρεις  τελευταίες(South 3day race). Στο συνολο ειναι τρεις αγώνες στους οποιους μπορει κάποιος να πάρει μέρος.  Φυσικά πρόκειται για ένα πολύ δυσκολο αγώνα όπως θα δείτε απο τις διαδρομές και τα υψομετρικά που αποτελείται κάτι το οποίο εγω αψηφησα αλλά δεν το μετανιώνω (το μετάνιωσα μονο την πρωτη μερα...χαχαχ).  Αυτό όμως πιο πολυ κίνητρο για προπόνηση πρέπει να ειναι παρά λόγος για να μην συμμετάσχει κανεις.

 

Θέλω λοιπον, να σας πω λίγα λόγια για αυτα που εγω δεν γνώριζα, και θα μπορουσανε να με εχουνε βοηθησει παρα πολυ, ελπίζοντας να σας βοηθησουν εσας σε περίπτωση που πάρετε μερος στον επόμενο αγωνα.

 - οσο λιγοτερο βαρος πανω σας τοσο το καλυτερό μιας και εχει ανεφοδιασμους(νερο,powerade,μπαρες,φρουτα,ξυρους καρπους κλπ) κάθε 25κμ. Μην αγορασεται τροφιμα/ποτα. Μην φορτοθείτε με νερα και φαγητάστηνπλάτη, βάλτε μονο μερικες μπαρες ενέργιας στο ποηλατο και κανα δυο παγουρια.

 - πολυεργαλείο,σαμπρελες,αμπουλες,αντιλιακο μαζι σας

 - Κολάν , jersey, γάντια, κρανος, γυαλιά κατα προτήμηση περισοτερα απο ένα :p

 - tubeless λαστιχα και spd (ναι εκανα 230κμ  χωρις spd...δεν υπάρχει λόγος να το κάνετε και εσείς...) 

 - να ξεκινησετε προπόνηση απο χθες, για να πάρεται μέρος ωστε να μπορεσετε οχι μονο να τερματησετε αλλά και να φάτε μεσιμεριανό το μεσιμέρι και όχι το βράδυ όπως εγω...

 - να έχετε 29αρι ποδήλατο καλύτερα.

 - να πάτε εκεί για να περάσετε καλά χωρις να προσπαθήσετε για κάποια θέση εκτός και αν είστε αρκετα προπονημένος.

 - να πάρετε το πακέτο με τις διαμονές γιατι το να μείνετε σε σκηνή μετά απο 95κμ ποδηλατο στα 1300 μετρα με 14 βαθμούς το βραδυ φαντάζει ωραιο μεν αλλα δεν υπάρχει λογος...(αυτο τουλαχιστον δεν το εκανα... ειχα κλεισει δωμάτιο)

  - να έχετε μαζί σας ενα σχοινί ώστε να μπορείτε να ριμουλκισετε η νας ρυμουλκίσει ο συνναγωνιστής σας στις δσκολες ώρες, γιατι όπως είπαμε ειναι αγώνας για ομάδες.

 - ο συναγωνιστης σας πρεπει να ειναι ένας ανθρωπος με τον οποίο ειστε πολύ ανετοι γιατι μετα απο 6+ ωρες ποδηλατο στους 35+ βαθμούς, οι παρεξηγλησεις δεν ειναι απίθανες.

 

Αυτα απο έμενα, ελπίζω να σας έκανα να θέλετε να πάτε,  γιατί πραγματικα ήταν μια μοναδική για μένα εμπειρία και δεν θα χάσω την ευκαιρία να την επαναλάβω. Για περισότερες πληροφορίες μπείτε στην σελίδα που εχω παραθέσει.

 

Ευχαριστω πολυ!

 

https://www.bikeodyssey.gr/en/

 

 

  • Like 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Πόσο σημαντικό μπορεί να είναι ένα γενικό Service.

 

Αποφάσισα μετά από ένα χρόνο τώρα που μπαίνουμε στις βροχερές εποχές να κάνω ένα γενικό σερβις στο ποδήλατο. Πραγματικά δεν περίμενα πόσες μικρο φθορές βρήκα και τι μεγάλο κόστος θα μου προκαλούσανε αν τις παραμελούσα.

 

 Η αρχική ιδέα ήτανε να κοιτάξω το πηρούνι που το έχω μόνο ένα χρόνο RockShox Pike RCT3 Dual Position Air 27,5, καθαρισμός κασσέτας, αλυσίδας, γρασάρισμα, ακτινολόγηση.

 

Κοιτάξτε τι βρέθηκε κατά την πορεία:

 

1. Το άτιμο το πηρούνι  ψιλο έκοψε μία εσωτερική  φλάντζα και έσταζε πολύ λίγο λαδάκι το δισκόφρενο με αποτέλεσμα να λαδωθούν λιγάκι τα τακάκια.

Chained reaction καντεμιά που λέμε, είχα καταλάβει ότι κάτι δεν πήγαινε πολύ καλά.

 

2. Καθαρισμός δισκόφρενου και μπροστά τακάκια.

 

3. Το Rerverb seatpost dropper χρειάστηκε εσωτερικό bleeding στην βαλβίδα.

 

4. Απλό σέρβις την RockShox Monarch RT3 DebonAir  ανάρτηση 

 

Και τέλος εκεί που δεν το περίμενα είδαμε ότι έλλειπε η τάπα από τον άξονα περιστροφής του σκελετού

DSC_0923.thumb.JPG.51aa3a5c6d9b93ec1edd0f4bc6223823.JPG

 

Η άλλη μεριά

DSC_0924.thumb.JPG.2f17014eeb3b547a9b48ab9b74e7cb1c.JPG

 

Τώρα προσωρινά την έπιασα με ένα tire cable αλλά αν γνωρίζει κανείς εάν αυτή θα κάνει.

 

 

Με λίγα λόγια θα ξαναδεί το γιατρό του λείαν συντόμως.

 

Μέχρι τότε στο δωμάτιο για διακοσμητικό

DSC_0922.thumb.JPG.9b560b8c308f9c78a1ccac0623b4442c.JPG

 

 

Για αυτό αγαπητοί λάτρεις το αντικειμένου μην παραμελείτε στο σερβις στο ποδήλατο. Όσο το αφήνετε τόσο ακριβαίνει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@env0y σέρβις το κάνεις μόνος σου ή το πάς κάπου;

Σκέφτομαι να αγοράσω full sus ποδήλατο απο εξωτερικό και με προβληματίζει τι θα κάνω με τα σέρβις και αν είναι να το πάω κάπου.

 

PS Το ποδήλατο ποιό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικά τα κάνω μόνος μου, εξαρτάται και από τον χρόνο μου βέβαια, όπως γυάλισμα κασσέτας, αλυσίδας, γεωμετρία, τακάκια, bleeding, πίεση πηρουνιού αλλά για πιο εξιδικευμένο όπως άνοιγμα dropper και middle shock εκεί το αφήνω σε πιστοποιημένο σέρβις.

 

Το ποδήλατο είναι ένα custom NS Snabb T 27.5 140mm άξονα αλλά φοράει πολύ καλύτερες αναρτήσεις, φρένα, άξονες και πετάλια από το μαμά.

Βασικά από το NS έχω μόνο τον σκελετό τις ζάντες και το στέμα.

 

Υπάρχει σέρβις και πολύ καλό στην Ελλάδα προχώρα άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια πράγματα πρέπει να μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου. Γενικά οι αναρτήσεις θέλουν εξειδικευμένο σέρβις. Εσύ θα πρέπει να ελέγχεις βίδες στα μοχλικά και να καθαρίζεις, γρασάρεις και λαδώνεις ανά κάποια διαστήματα. Πλύσιμο ΠΟΤΕ με υψηλή πίεση-πλυστικό σε σημεία που έχει ρουλεμάν.

Link to comment
Share on other sites

Οι rock shox είναι γελοίες στην επισκευή και την συντήρηση με μια πενσούλα για snap ring μπορείς να κάνεις τα πάντα. Rebuild kit σε online κατάστημα με 20-25 ευρώ και καθάρισες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.