Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Ναι σε sunrace 10αρα κοιταζω.
Αυτο εχω: https://www.sram.com/sram/mountain/products/x9-rear-derailleur#sm.00170m60fvsmerp11hd2q9w3irkk6


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μομιζω ειναι long το ντεραγιε.
Αλυσιδα λογικα ναι γιατι παω σε 46 απο 42.
Ας μας πουν τα παιδια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ποδήλατο είναι διπλής ανάρτησης; Λογικά θα χρειαστείς καινούργια μεγαλύτερη αλυσίδα. Δεν ξέρω για τα sram ντεραγιέ αλλά στα shimano για να δεχτεί στο άνοιγμα τον μεγάλο δίσκο βάζουν μεγαλύτερη βίδα αυτήν που ρυθμίζει την απόσταση από τα γρανάζια. Φαντάζομαι ότι μπροστά έχεις ένα δίσκο

Link to comment
Share on other sites

Οχι ht ειναι.

Μπορεις σε παρακαλω να μου δωσεις ενα link να δω απο καποιο site αυτη τη βιδα που λες;

Πωλειται ξεχωριστα δηλαδη;

Ναι μονο δισκο μπροστα

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου προηγούμενο ντεραγιέ που ήταν slx 10sp για να δουλέψει η sunrace 11 42 πήρα βίδα αν θυμάμαι καλά Μ4 πιο μακριά και την αντικατέστησα εγώ. Στο καινούργιο ποδήλατο που δεν έμπαινε το παλιό ντεραγιέ γιατί είναι direct mount πήρα ντεραγιέ 11 ταχυτήτων XT M8000 που δουλεύει μέχρι 11-46 απλά εγώ το δουλεύω με την ίδια 10άρα κασέτα και 10άρι Shifter χωρίς κανένα πρόβλημα. Διάβασε και εδώ. https://www.wolftoothcomponents.com/products/25-mm-b-screw Πιθανόν στα Sram να μην χρειάζεται, μόνο με δοκιμή θα σε πείσει. Απλά έχε και μια επιφύλαξη ότι ίσως χρειαστείς και άλλο ντεραγιε

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

Εαν χρειαζεται και ντεραγιε δε μπαινω σε διαδικασια τωρα γιατι το ντεραγιε μου ειναι κοκκινο και ταιριαζει με το συνολο. Δε θελω να το αλλαξω τωρα. Και δε θελω να ξεφυγω και οικονομικα.
Οκ εαν θελει απλα μια βιδα.
Θα το ψαξω να δω παντως να παω σ 46, γιατι ειναι σημεια που δε παλευεται το 42 πισω οταν εχω 34 μπροστα



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το ντεραγιέ στον μεγάλο δίσκο και μετά βίδωσε την βίδα που ρυθμίζει την απόσταση να δεις αν αφήνει αρκετό κενό να πάρει το 46 αν και τα 4 δόντια σε αυτήν την διάμετρο δεν νομίζω ότι θα έχουν πάνω από 5mm διαφορά από τον 42 δίσκο

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ειναι λιγο ρισκο αυτο που μου λες. Δε θα ειμαι σιγουρος παλι ωστε να παραγγειλω τη κασετα.
Δε με πειραζει η βιδα να την αλλαξω εαν χρειαστει, το νεο ντεραγιε θελω να αποφυγω οπωσδηποτε.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτηκα αλλα θελω και στην ασφαλτο ταχυτητα οσο γινεται ρε συ για αυτο.
Ειναι ιδανικη λυση το 46 πισω νομιζω.
Θα ρωτησω και σε αλλο φορουμ μηπως καποια εχει καμια ιδεα αλλη.
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I m back.
Η λυση για την κασετα ειναι αυτη: https://www.amazon.co.uk/MagiDeal-Bicycle-Derailleur-Extension-Lengthener/dp/B075JCGJ2L
Και με την κασετα 11-46 θα πηγαινω παντου.
Μια αλυσιδα θα χρειαστω και ετοιμοοοο.
Λιγο βαρια βεβαια η κασετα αλλα οικονομικη σε σχεση με τις αλλες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τοσα χρονια ποδηλατης, τοσες χιλιαδες χιλιομετρα εχουν τα ποδια μου, τετοιον φοβο σα τον σημερινο δεν το εχω ξαναζησει.
ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα ελεγχετε τον αερα πριν την βολτα σας.(Ειναι η μοναδικη φορα που δεν ελεγξα γτ απλα ηταν αποφαση της στιγμης η βολτα) Ειχε τοση δυναμη ο σημερινος που δεν μπορουσα ουτε σε ευθεια να σταθεροποιησω το ποδηλατο. Μη μιλησω για τον "πονο" στις ανηφορες και οπως επισης δε περασε ουτε για σκεψη να τσουλησω λιγο περισσοτερο στις κατηφορες σε σχεση με το πως ανεβαινα.
Με την σκεψη οτι το ανοιγα λιγο ταχυτητα, μου το θυμιζε με πλευρικες σφαλιαρες και παλευα καθε φορα να μη πεσω εκτος δρομου.
Στην κουρσα συνηθως οταν εχει 3-4 μποφορ, το αποφευγω γιατι θα ζοριστω παραπανω. Σημερα παιζει να ειχε 6-7 μποφορ.
Ο λογος γινεται για τα Δερβενοχωρια..Αυτη η Παρνηθα κρυβει εκπληξεις.
Παρολα αυτα καταφερα και εγραψα 150χιλιομετρακια με 2000υψομετρικα και 6.5ωρες ποδηλατο.
Εννοειται με νορμαλ συνθηκες ο χρονος ειναι λιγοτερος.
Οποτε για να μη την πατησετε οπως εγω, παντα να γινεται μελετη διαδρομης πριν την βολτα σας :)


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αναμνήσεις ενός παλιόγερου.:p

Πως πέρασαν τα χρόνια...ήμουν πιτσιρικάς που είχα εκείνο το Velamos bmx 20, και πηγαίναμε στον Γκατσούλη για ανταλλακτικά.

Θυμάμαι επάνω απ' το ταμείο να κρέμεται εκείνος ο νίκελ σκελετός Pacific street styler...γυάλιζε σαν καθρέπτης και με μάγευε αλλά η τιμή ήταν απαγορευτική ακόμα και για παιδικά όνειρα.

dsc-1489557a7a003f-blowup.jpg

 

Απόψε έπεσα επάνω του https://www.tsipidisbikes.com/products/show/nos-pacific-skeletos-phrouni-101299 και θυμήθηκα λίγο απ' τα νεανικά μου χρόνια. Αυτά και τα bmx Kuwahara

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έπαθα λάστιχο σε σχετικά καινούργια σαμπρέλα στο mtb, ανοίγω και βλέπω αυτό. Λογικά είναι αστοχία υλικού;

100_4945.jpg

Τέλος αυτά τα κομματάκια που φαίνονται κάτω απ' τη ταινία χρειάζονται αφαίρεση; Μήπως σκάνε οι σαμπρέλες απ' αυτό...

100_4946.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον αστοχία. Έκανες μήπως τίποτα βίαιο στο λάστιχο ενώ το είχες πάρα πολύ φουσκωμένο; Και πάλι χλωμό είναι αλλά αν είναι τεζα η σαμπρέλα και είναι και αδύναμη και χτυπήσεις γωνία πεζοδρομίου με δύναμη, ίσως να μπορεί να γίνει μια τέτοια ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lakisss said:

Τέλος αυτά τα κομματάκια που φαίνονται κάτω απ' τη ταινία χρειάζονται αφαίρεση; Μήπως σκάνε οι σαμπρέλες απ' αυτό...

100_4946.jpg

Ποια κομματάκια; Η σκόνη/βρωμιές; "Μαλακές" φαίνονται και επίσης έχεις την ταινία από πάνω, οπότε δεν βλέπω το λόγο.

Ποιες σαμπρέλες; Μία δεν έσκασε;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΑΥΤΟ ειναι δωρο για την γιορτη μου τη δευτερα: sram carbon πεταλιερα απο τη γυναικα με μυστικη συννενοηση με τον ποδηλατα μου. Πανεμορφη.
Εγω για μια αναβαθμιση σε κασετας πηγα απλα και βρεθηκα αυτο που βλεπετε πιο κατω.
Τωρα παω παντου:10αρα κασετα sunrace 11-46 και μπροστα 34t. Κουκλα.
63284a2348f73fad01aeba129f8669f7.jpg4c8bc6181422c9e2a9c77b7c181758e8.jpg

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.