Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Γνωριζετε εαν υπαρχει καποια ζωνη-παλμογραφος που να συνδεεται με την εφαρμογη Samsung health που εχει το κινητο μου;
Εαν οχι, μηπως υπαρχει καποια που να συνδεεται με το endomondo;

Link to comment
Share on other sites

Απο μια γρηγορη αναζητηση, ειδα οτι πρεπει να εχει ant+. Οπως αυτη εδω ας πουμε

 

https://www.skroutz.gr/s/4505104/Garmin-Soft-Strap-Premium-Heart-Rate-Monitor.html

 

Το κινητο μου ειναι το s8 plus. Αυτη θα παιζει οπως εχω καταλαβει... η μηπως εχω καταλαβει λαθος;

Link to comment
Share on other sites

Την τύχη μου μέσα. 

 

Παράγγειλα ξανά από το chain δύο φρένα (ένα μπροστά και ένα πίσω) και το μπροστά που χρειάζομαι λείπει το εξάρτημα που κρατάει τη μανετα στο τιμόνι. Δηλαδή αν είναι δυνατόν. 

 

Για όσους δεν έχουν δει τις προηγούμενες σελίδες. Είχα παραγγείλει το bundle Clark's M2 και μου έστειλαν λάθος το μπροστά και βρίσκονται στο δρόμο της επιστροφής. Δεν έχω λάβει ακόμα refund για αυτά. 

 

Το μόνο καλό στην εμπειρία μου με το chain τον τελευταίο καιρό είναι ότι επέστρεψαν τα μεταφορικά έπειτα από δική μου ευγενική παράκληση της δεύτερης παραγγελίας. Ευτυχώς η δεύτερη σε δύο μέρες ήταν εδώ. 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς όσο αφορά την δεύτερη παραγγελία είναι άκρως επαγγελματίες. Αν και δεν θα έπρεπε από την αρχή να υπάρξει λάθος, και για δεύτερη συνεχόμενη φορά αλλά...

Τους έστειλα μήνυμα και φωτογραφία και μου είπαν ότι δεν το έχουν διαθέσιμο για να μου το στείλουν. Μου πρότειναν όμως να το αγοράσω από κάπου αλλού με τα έξοδα δικά τους :)

 

Ευτυχώς δηλαδή γιατί στο chain η τιμή ήταν στα 27€ (μάλλον out of place λόγο του ότι είναι out of stock) και στο bike24 κοστίζει περίπου 17€ αν θυμάμαι καλά.

Θα πάω και μια βόλτα από τοπικά καταστήματα μήπως και το βρω κάπου. Avid Matchmaker X λέγετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και δύο φωτογραφίες. Μου την δίνει λίγο που είναι διαφορετικά αλλά δεν είχαν κάποιο από τα δύο διαθέσιμα σε μπροστά και πίσω.

Επίσης νομίζω να έκανα καλύτερα που επέλεξα αυτά από τα Shimano M506. Με τα προηγούμενα Avid που είχα (Juicy 3 2011) είχα μείνει ευχαριστημένος (δεν έκανα βαριά χρήση).

ZrTDh9K.jpg NnPGTql.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι τόσο ψυχαναγκαστικος που αποκλείεται να καβαλουσα ποδήλατο με 2 διαφορετικά φρένα... Πάντως καλή τύχη με τα τακάκια! Θεσσαλονίκη δεινοπαθω να βρω μεταλλικά για elixir. Αναγκαστικά παραγγελία απ έξω 

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πριν το πίσω φρένο και πιάνει ελάχιστα, πρέπει να γίνουν brake in, να φαγωθούν λίγο τα τακάκια πχ ή δεν παίζει ρόλο; 

 

Το μπροστά έχει ελάχιστη διαδρομή, μηδαμινή θα έλεγα ενώ το πίσω πιάνει περίπου στη μέση όπως και το παλιό. 

 

Παλιά είχα τα Juicy 3 2011.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Έβαλα πριν το πίσω φρένο και πιάνει ελάχιστα, πρέπει να γίνουν brake in, να φαγωθούν λίγο τα τακάκια πχ ή δεν παίζει ρόλο; 

 

Το μπροστά έχει ελάχιστη διαδρομή, μηδαμινή θα έλεγα ενώ το πίσω πιάνει περίπου στη μέση όπως και το παλιό. 

 

Παλιά είχα τα Juicy 3 2011.

Και τα τακακια και ο δισκος πρεπει να "πατησουν", χωρις να τα βιάσεις, με το μαλακό

Τη διαδρομη της μανετας μπορεις να τη ρυθμισεις, εχει μια μικρη αλενοβιδα

Εμενα πχ μου αρεσει να εχω ακριβως ιδια διαδρομη και στις 2 μανετες

Link to comment
Share on other sites

Απλά με παραξένεψε γιατί είναι η μέρα με τη νύχτα με το μπροστά, συν ότι το πίσω είναι πιο καλό θεωρητικά. 

 

Ίσως το μπροστά να έτυχε και να έκατσε άψογα από την αρχή. 

 

Αυτό με τη βίδα δε το γνώριζα. Θα τα ρυθμίσω καθώς το μπροστά ίσα που το αγγίζεις και πιάνει και στο πίσω πρέπει να το πατήσεις μέχρι τη μέση. 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το μπροστά και ποιο το πίσω; τα δικά μου cr mag έχουν ρύθμιση για το bite των τακακιων(ρύθμιση για το πόσο κοντά είναι τα τακάκια στον δίσκο)και ρύθμιση για το reach της μανετας(πόσο κοντά θα ειναι η μανετα στο δάχτυλο σου). Η μία ρύθμιση είναι ανεξάρτητη της άλλης 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Αυτό με τη βίδα δε το γνώριζα. Θα τα ρυθμίσω καθώς το μπροστά ίσα που το αγγίζεις και πιάνει και στο πίσω πρέπει να το πατήσεις μέχρι τη μέση. 

Brake-lever-reach-adjuster-screw.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με το πίσω κάτι παίζει. Το είδε μόλις τώρα και φίλος που έχει κάποια παραπάνω εμπειρία και μου είπε ότι κάτι δεν πάει καλά, ίσως θέλει υγρά (;).

Μιλάμε ότι δεν σταμάτάει σχεδόν καθόλου και το ότι το μπροστά ίσα που το πατάς και πιάνει ενώ το πίσω πρέπει να το πατήσεις πάνω από την μέση κάπως με προβλημάτιζει. Βέβαια απ' όσο θυμάμαι και με τα προηγούμενα που ήρθε το ποδηλατο κάπως έτσι ήταν. Το μπροστά έπιανα με μικρότερη διαδρομή σε σχέση με το πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.