Jump to content


Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Στην φωτογραφία που έχεις πιο πάνω δείχνει ότι είσαι στο όριο της πίσω θέσης έτσι αν την πας πιο πίσω υπάρχει περίπτωση να στραβώσουν ή κοπούν τα rails. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το βάρος αλλά γενικά η σέλα πιέζεται αρκετά όταν ζοριζεις να πεταλαρεις

Link to comment
Share on other sites

Θα τραβας τα βυζια σου εαν σου πω.
Μου εσπασε το παλουκοσελο. Αλουμινιο αλλα εσπασε. Δεν επεσα. Και γελασα. Γυρισα σπιτι. Αρχισε το κλαμα.
Το κομματι που εμεινε μεσα ομως, δε ξερω το λογο, αλλα ειχε κολλησει απιστευτα. Το τραβηξα με πενσα, μετα με καβουρα. Ουτε που κουνηθηκε.
Πηγα στον ποδηλατα. Εβαλε πενσα,καβουρα και στο τελος μεγγενη. Ουτε που κουνηθηκε.
Φευγω και το παω σε σιδηρουργειο. Το κοβει με σβουρακι λιγο το κομματι που ειχε μεινει μεσα μπας και κουνηθει καθολου. Βαζει πενσα, καβουρα τεραστιο, σκυλα την οποια τη κοπανησε με σφυρι. Τιποτα.
Βαζει ενα αλλο εργαλειο και επιασε το παλουκοσελο απο μεσα και το χτυπαγε να βγει. Ουτε που κουνηθηκε!!
Του το αφηνω και παω σημερα. Το εβγαλα μου λεει με μια πατεντα. Οκ κομπλε.
Αλλα εχει χτυπησει ο ηλιθιος το σκελετο. Εγκεφαλικο. Εβγαλε το παλουκοσελο και μου γαμησε το σκελετο.
Φαινεται επιφανειακο. Δε ξερω αν με παιρνει να το ρισκαρω μηπως σπασει.
Τι να κανω;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν του ειχες βάλει πάστα συναρμογης για καρμπόν;; Δεν θα πω ψέματα δεν έχω ιδέα από επισκευές τέτοιου είδους! Η φωτόγραφια δεν μου φαίνεται και πολύ ξεκάθαρη. Ίσως η γωνία η το φως η το κινητό που την βλέπω... λογικά έφαγε σφυριά απο τον σιδερά έτσι;; φαίνεται πάντως από την πρώτη φωτό ότι έχει σκάσει η μπογιά τουλάχιστον μέχρι την μέση του seat tube. Το μόνο ενθαρρυντικό που μπορώ να σου πω είναι πως η cannondale έχει προγραμμα crash replacement 

https://cannondale.zendesk.com/hc/en-us/articles/219100877-Cannondale-Crash-Replacement-Program

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βαλει παστα ρε πουστη μου ναι. Δε μπορω μα καταλαβω τι συνεβη και κολλησε ετσι.
Μαλλον σφυρια εφαγε ναι.
Το ποδηλατο το εχω παρει απο Αγγλια μεταχειρισμενο. Το προγραμμα αυτο της cannondale που μου εστειλες, γραφει πρεπει να εισαι ο πρωτος ιδιοκτητης. Αρα δεν γινεται.
Θα παρω τηλεφωνο μετα σε 2 που μου προτειναν για επισκευη καρμπον και θα δω.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το είχα ξεχάσει ότι δεν είσαι ο πρώτος ιδιοκτήτης... Το αλουμίνιο να ξέρεις και για το μέλλον οξειδώνεται . Στο σημείο που αρχίζει και οξειδώνεται πρήζεται/φουσκώνει και δημιουργεί μια άσπρη σκόνη. Καλό είναι μια φορά το εξάμηνο λύσιμο όλο το ποδήλατο και καθάρισμα/λίπανση. Όταν ας πούμε αλλάζεις το υγρό για το tubeless να κάνεις ένα γενικό καλό καθαρισμό και ελέγχεις τυχών τέτοια προβλήματα.

Λογικά από ιδρώτα, πλύσιμο, βροχές έγινε η ζημιά. Από την σχισμή πέρασε υγρασία και σιγά σιγά καρμπόν και αλουμίνιο έγιναν ένα. Επίσης καλό είναι να πάρεις και ένα δυναμόκλειδο. Εγώ για τιμόνια, παλουκόσελα, σέλες, μανέτες φρένων και λοιπά ψιλολόγια έχω αυτό

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=276092;menu=1000,185,191;mid[122]=1;pgc[3407]=3418;orderby=2

Αν δεν περισσεύουν χρήματα για καινούριο πλαίσιο προφανώς και να δοκιμάσεις την επισκευή

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ το ποδηλατο το συντηρω οσο καλυτερα μπορω. Ειχα βαλει και παστα στο παλουκοσελο. Δε ξερω γιατι εγινε αυτο. Ειχα σφιξει εννοειται με δυναμοκλειδο το σημειο και ολες γενικα τις βιδες.
Οκ κατι αντιδραση εκανε το αλουμινιο με το καρμπον.
Θα μιλησω με τους ειδικους και για οτι νεοτερο θα πω.
Δε μπορω οικονομικα να αγορασω αλλο πλαισιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Από τις φωτογραφίες πάντως μόνο σαν να έχει φύγει μπογιά φαίνεται. Αν είναι ανθρακόνημα, στα παπάκια σου. Βλέπεις κανένα ράγισμα;

 

Στα δικά μου, έπεσα για δεύτερη φορά την Κυριακή. Γλύστρησε η ρόδα σε γραμμές τραμ ενώ πήγαινα με 40+ σε κατηφόρα. Ακόμη δεν έχουν κλείσει οι πληγές, ειδικά ψηλά στο μπούτι.

Ευτυχώς έχω δουλειά γραφείου και είμαι όλη την εβδομάδα homeoffice με το σώβρακο ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια να ζητησω κι εγω μια συμβουλη ξανα. Ποιο ρολογακι καρπου θα προτεινατε; Το θελω για ποδηλατο αλλα και περπατημα (ισως τρεξιμο αργοτερα) Κυριως να καταγραφει τη διαδρομη, ρυθμο, καρδιακους παλμους οπως και δηποτε (ενα επεισοδιακι προ λιγων ημερων ειναι αυτο που με ξαναβαζει χωρις δευτερη σκεψη να το ξαναπιασω σοβαρα αυτη τη φορα). Με ενδιαφερει να εχει αισθητηρα καρπου ωστε να το χρησιμοποιω ολη μερα και να ταεκαρω τους παλμους μου σε συγκεκριμενες φασεις αλλα να μπορει να δεχθει και ζωνη για οταν θα πιασουν τα κρυα οποτε με μπουφαν κλπ δεν θα μπορει να ακουμπαει σε γυμνο χερι και ταυτοχρονα να το βλεπω. 

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα ζηταω δηλαδη, ειναι εφικτα με ολα τα garmin? Ανεξαρτητου τιμης; 

Επειδη δεν τα εχω ψαξει και πολυ δεν ξερω ποια μοντελα κανουν αυτα που θελω γι αυτο ζηταω και βοηθεια. Καποια προσωπικη εμπειρια απο χρηση θα βοηθουσε επισης!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το garmin vivoactive 3 για καθημερινό ρολοι εδώ και ένα χρόνο ακριβώς. Κάνει όλα όσα ζητάς και επιπλέον notifications και activity tracking. Τι budget έχεις;;

O τύπος είναι άρρωστος με τα review τέτοιου είδους εδώ και χρόνια

ρίξε μια ματιά

https://www.dcrainmaker.com/2017/11/winter-technology-recommendations.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μπάτζετ ας πούμε ότι μπορεί να διαμορφωθεί έως να αρκεί για να πάρω κάτι που να τα κάνει όλα όσα θέλω. Η αλήθεια είναι πως τελευταία είμαι κάπου μεταξύ forerunner 235, vivoactive 3, forerunner 735xt και είναι το μέγιστο που έχω ορίσει σαν μπάτζετ. Το 235 είναι πιο running και είναι το πιο φτηνό. Το forerunner 735xt είναι τριαθλητικο και μετράει παπάδες, αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν θα χρειαστώ τόσα πολλά πράγματα για τρέξιμο και ποδήλατο. Το vivoactive 3 φαίνεται πως έχει πιο smartwatch προσανατολισμό αλλά με εξαιρετικές αθλητικές ικανότητες. Είναι αρκετά πιθανό να κατασταλαξω προς αυτό, σε συνδυασμό πάντα με ζώνη στήθους ώστε το χειμώνα να το έχω πάνω από τα ρούχα αλλά να εξακολουθώ να μπορώ να βλέπω παλμούς. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kostas_gs said:

Xiaomi amazfit pace στα 100€. Κανει τα παντα στην καλυτερη τιμη σε σχεση με ολα τα αλλα.
Εχω το ιδιο. Εκπληκτικο εργαλειο+μουσικη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλό το Pace, αλλά κάνει κι εσένα underestimate τις θερμίδες όταν είσαι σε ποδήλατο mode ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.