Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παίδες, έχω οικονομήσει ένα corratec 26αρι mtb και μετά από καμιά διετία+ που το είχα για καμιά μικρή ασφαλτόβολτα του έχω πιεί το αίμα στους χωματόδρομους στον Υμηττό και σε 20km πορείες σε άσφαλτο προς Πεντέλη από Χαλάνδρι. Έχει αρχίσει και παραπονιέται τελευταία όπως είναι λογικό. (μεσαία τριβή, τα ρουλεμάν στο πίσω κέντρο,τακάκια στα δισκόφρενα κατά πάσα πιθανότητα, ακτινολογήσεις μιας και η κλασική με το μάτι και την κιμωλία που κάνω εγώ όπως και αν το κάνεις δεν είναι σαν την κανονική)
Έχω μείνει πολύ καιρό εκτός της φάσης και θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε/έχετε εμπειρία με κάποιο ποδηλατάδικο για service στο Χαλάνδρι ή στην ευρύτερη περιοχή.(βγάζω εκτός το action bikes/action bikes(tube) )
Με μια γρήγορη ματιά υπάρχουν αρκετά. Cyclist, Μαλατέστας, Το ποδηλατάδικο, Δρομέας, Marathon Bikes 

 

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια, αν το mtb ειναι 29αρι, μπορει να μην επαιρνα και τιποτα αλλο.

Τωρα, αν παραυτα θελεις να παρεις ισχυει ενας γενικος κανονας. Οσο πιο race το ποδηλατο, τοσο πιο εντονη γυμναστικη κανεις πανω του, και τοσο πιο ανετο θα ειναι σε βαθος χρονου. Ακουγεται παραδοξο αλλα ισχυει. Αν κατσεις πανω σε ενα πολυ επιθετικο ποδηλατο, αρχικα θα σε ξινισει και ισως σε πονεσει λιγακι στην αρχη. Οταν ομως το σωμα μαθει και προσαρμοστει θα μπορεις να κανεις περισσοτερα χλμ, πιο γρηγορα και πιο επιθετικα αρα καλυτερη προπονηση.....

 

Τώρα για να μη γενικολογουμε, ρωτησες για φιξακι. Δεν εχω εμπειρια απο τετοια γιατι προσωπικα τα θεωρω ο,τι χειροτερο υπηρξε στη μοδα του ποδηλατου. Γιατι να μην εχεις ταχυτητες δλδ; Ας εχεις ενα ποδηλατο με ταχυτητες και αμα θες να καψεις τα ποδια σου , βαλε μια "βαρυα" και ανεβαινε ανηφορες. Αλλα αν δεν το θες γιατι να μην υπαρχει η επιλογή να πας πιο ανετα; 

Εγω για ασκηση-γυμναστικη-προπονηση θεωρω ιδανικη μονο την κουρσα.  Τιποτα αλλο. 

Link to comment
Share on other sites

το ΜΤΒ είναι 26" και υπέστη πρόσφατα κάποιες αλλαγές (η μαμά του έγραφε ότι είναι 17Kg εργοστασιακά) και είναι όντως αρκετά βαρύ,

γι αυτό σκέφτομαι και ένα δεύτερο ελαφρύτερο και ψάχνοντας έπεσα πάνω στα fixie και μου φάνηκαν ενδιαφέροντα, άλλα δεν έχω καθόλου εμπειρία και ζητάω απόψεις

αλλιώς θα καταλήξω σε κάποιο racing

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει budget μεσα στο οποιο να χωραει κουρσακι, το συστηνω χωρις καμια απολυτως δευτερη σκεψη. Επειδη ομως σωμα ειναι αυτο, μη μεινεις μονο σε οτι σου προταθει σε διαφορα ιντερνετικα φορα δεξια κι αριστερα. Ξεκινα επισκεψου μαγαζια και δοκιμαζε! Το καλυτερο ποδηλατο του κοσμου να παρεις, αχρηστο θα ειναι αν δεν αρεσει στο σωμα σου και δεν το βολευει. Κακα τα ψεμματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ας με σταματησει καποιος....
Χαζευω εδω και μερες για αγορα ποδηλατου..(ναι το 4ο)

Απο HT ξεκινησα να βλεπω και τωρα κοιταζω τα carbon FS...

ogimage.jpg
WWW.CUBE.EU

Fox, Fulcrum wheels and Shimano XT: the future of all-mountain riding is here.



354100_light_zoom.jpg

Το θελω..
Εννοειται οτι τα θεωρω αρκετα λεφτα και δεν κοιταζω εκει. Βασικα δε κοιταζω καπου. Αλλα επειδη ειμαι αυθορμητος στις αγορες μου, μπορει να μου τη βαρεσει και να το παρω.
Εχει να προτεινει κανεις κατι αλλο ; Εννοειται ΟΧΙ πιο ακριβο.

 

CUBE-STEREO-120-PRO-29-BLACK-N-BLUE-2020
WWW.TRUEWHEELS.GR

The Stereo 120 Pro 29 sets a new standard for comfort, control and agility on the trail. Smooth-rolling 29er wheels, Agile Trail Geometry and a sleek frame design make taming any trail a pleasure, wherever your weekend...


 

T-130_SR_medium.jpg?v=1563377703
WHYTE.BIKE

The award-winning second generation T-130 platform is all about maximum fun, wherever you ride. Combining climbing efficiency with a hooligan attitude to descents, it uses every bit of its 130mm of suspension travel to...

 

full_2020_neuron_7-0_2468_gy-og_P5.png?s
WWW.CANYON.COM

“It’s a rocket uphill!” The Neuron AL 7.0 is ready to impress with its low weight and top-of-its-class spec. A tried-and-true setup, this bike can handle your local trails and big days in the alps with ease.

 

Και επισης σε πιο χαμηλα λεφτα το :

podilato-fullsuspension-cube-stereo-120-
WWW.KATSANTONIS.COM

ΠΟΔΗΛΑΤΟ CUBE STEREO 120 PRO 29 silver'n'green 2019 253100Η αίσθηση της άνεσης, της ικανότητας και της ευελιξίας: το νέο Stereo 120 Pro 29 θέτει ένα νέο σημείο αναφοράς στην ολοκληρωμένη ανάρτηση για...



Αλλα πεσμενο αρκετα σε περιφερειακα..

Πωπω αν ημουν πιο ανετος, θα επαιρνα τη πρωτη επιλογη που μου αρεσει και τελος.
Απο την αλλη δε ξερω αν χρειαζομαι FS (trail/enduro) η να παρω παλι HT καινουργιο.

Πωωω δε ξερω τι θελω. Αφηστε με να χαζεψω..

Α......κατα προτιμηση ψαχνω 27.5. Ειμαι κοντος (1.73) για 29αρη MTB. Απο την αλλη βλεπω τα ατιμα πως τα περισσοτερα ειναι 29αρια και φοβαμαι μη καταργηθει το 27.5...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, GoMaR said:

Ας με σταματησει καποιος....
Χαζευω εδω και μερες για αγορα ποδηλατου..(ναι το 4ο)

Καλορίζικο ΓκΟμαρ. ?

Εναλλακτικά εφόσον δεν σου χρειάζεται μπορείς να σοβαρευτείς, να πας Αγίων Πάντων κάπου στα μισά, το μαγαζί λέγεται Τούνελ, να αγοράσεις 10 φέτες παστουρμά, κάνα σουτζούκι, κάνα κασέρι Ξάνθης, να γυρίσεις σπίτι και να κρατήσεις τα υπόλοιπα χρήματα γιατί η Nvidia ετοιμάζεται για νέες κάρτες.
Τέταρτο ρε αθεόφοβε... Σε κατέστρεψε η καραντίνα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@GoMaRΤα Cube είναι αρκετά value for money και τα έχουν και πάρα πολλά ποδηλατικά καταστήματα οπότε υπάρχει και support. Για αρχή σκέψου τι ποδηλατικές βλέψεις έχεις, πχ θα κάνω χωμάτινες διαδρομές με ήπια μονοπάτια και απλά θα γράφω χιλιόμετρα ή θα μπαίνεις σε πιο βραχώδες και τεχνικά κομμάτια. Όλα αυτά έχουν σημασία για τον τύπο ποδηλάτου με την ανάλογη διαδρομή αναρτήσεων, για το βάρος και την αντοχή πχ τον τροχών. Προσωπικά ξεκίνησα με ένα μεταχειρισμένο fs trail all mountain  για να δω αν μου αρέσει και τις δυνατότητες μου και μετά έφτιαξα ένα enduro κομμάτι κομμάτι. Τι βάρος και ύψος έχεις;

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@l3ft3ris @Gregorypeg1000
Οχι δε θελω μεταχειρισμενο. Παντα μου αρεσε να κανω παρθενικη χρηση των πραγματων μου. 
Η χρηση που εχω κανει ολα αυτα τα χρονια με το ΜΤΒ ειναι XC.. Εννοειται και μονοπατια, αναβασεις πολλες οπως επισης και πιο αποτομες διαδρομες.
Δεν ειχα θεμα με το HT XC. 
Σκεφτομαι τωρα που ειναι και λογικο, μηπως το γυρισω σε FS σε trail / all mountain ωστε και να μη χασω το XC μου οπως και αν θελησω να μπω και σε αλλα "χωραφια" του MTB.
Την στιγμη που μπορω να εχω και την χωματινη διαδρομη δλδ.

1.73 υψος 84 κιλα ειμαι τωρα αλλα ειμαι σε διαδικασια διατροφης. Τα κιλα που θελω να φτασω ειναι 78.
Το ερωτημα μου ειναι 27.5 η 29αρη; Δε ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.