Jump to content


Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

gkat_07_2410_page_1_image_0001-thumb-lar
WWW.KATHIMERINI.GR

Ο Κωστής Χατζηδάκης ανακοίνωσε επίσης νέα προκήρυξη του προγράμματος «Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον» το φθινόπωρο με αυξημένο...

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, l3ft3ris said:

@GoMaRΣυμψωνα με αυτά που αναφέρεις αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα σε 29αρι. Φαίνεται να είναι πλέον πολύ διαδεδομένα, όλες οι εταιρείες τα έχουν βελτιώσει πολύ για να κινηθούν περισσότερο από τα 27.5. Στα 2500+€ παίρνεις πολύ καλά ποδήλατα. 

Και όμως ρε γμτ.. Αρκετοί ποδηλαταδες μου λένε 27.5 για το ύψος μου..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δεν ξέρω αν θα με αφορίσετε, αλλά η άποψή μου είναι ότι τα ποσά που συζητούνται εδώ τις τελευταίες σελίδες είναι τρελά. Ένα παιδί δεν έχει μάθει στα ποδήλατα των 1000 ευρώ, το να λατρέψει το άθλημα δεν έχει να κάνει με το αν το ποδήλατο κάνει 200 ή 800 ευρώ. Ένα σιδερένιο mountain των 150 ευρώ καινούριο ή 100 μτχ(καλύτερα) θα είναι αξιοπρεπέστατο.

Δε μιλάω για αυτούς που κάνουν ειδικές διαδρομές, καταβάσεις, κατσάβραχα, competition. Για τους κοινούς θνητούς που πάνε στη δουλειά τους ή κάνουν 50-60 χλμ τη βδομάδα αισθάνομαι ότι τα ποσά που αναφέρονται είναι υπερβολικά.

Αν ο 17χρονος δεν είναι μαθημένος σε ποδήλατα των 5 κιλών και υδραυλικά δισκόφρενα, αν δεν έχει σκοπό να αρχίσει τις καταβάσεις και άλλα ιδιαίτερα κόλπα τότε ένα 27.5 ή 29άρι ανάλογα με το οδόστρωμα (το μεγάλο λάστιχο ισιώνει τις μικρές λακούβες), με μπροστινή ανάρτηση και φρένα αδιάφορο. Λάστιχο επίσης αντίστοιχο των διαδρομών του.

Το μέγεθος του σκελετού να κοιτάξεις, νομίζω θα του ταιριάζει καλύτερα το μεγάλο μέγεθος

 

ΥΓ δεν είμαι επαγγεματίας, κάνω 10χλμ κάθε μέρα σχεδόν λόγω δουλειάς, πλέον σπάνια βόλτες αναψυχής, οι οποίες είναι συνήθως χώμα/άσφατος 34 χλμ και ακόμη πιο σπάνια ανάβαση κατάβαση στο βουνό γύρω στα 18 χλμ. Έχω κολλήσει με mountain, πάντα μπροστινή ανάρτηση, μία φορά είχα με πίσω και δε με συγκίνησε. Πάντα μτχ. Το 29άρι το λάτρεψα αλλά τα περισσότερα 26άρια. Ίσως κυρίως λόγω κόστους και ευκαιρίας

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@orderlover δεν μας είπες (νομίζω) για την μελλοντική χρήση.

Επίσης, τι ποδήλατο υπάρχει/τι χρήση γίνεται τώρα;

 

Άλλες οι προτάσεις αναλόγως τις απαντήσεις.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Τώρα δεν ξέρω αν θα με αφορίσετε, αλλά η άποψή μου είναι ότι τα ποσά που συζητούνται εδώ τις τελευταίες σελίδες είναι τρελά. Ένα παιδί δεν έχει μάθει στα ποδήλατα των 1000 ευρώ, το να λατρέψει το άθλημα δεν έχει να κάνει με το αν το ποδήλατο κάνει 200 ή 800 ευρώ. Ένα σιδερένιο mountain των 150 ευρώ καινούριο ή 100 μτχ(καλύτερα) θα είναι αξιοπρεπέστατο.

Δε μιλάω για αυτούς που κάνουν ειδικές διαδρομές, καταβάσεις, κατσάβραχα, competition. Για τους κοινούς θνητούς που πάνε στη δουλειά τους ή κάνουν 50-60 χλμ τη βδομάδα αισθάνομαι ότι τα ποσά που αναφέρονται είναι υπερβολικά.

Αν ο 17χρονος δεν είναι μαθημένος σε ποδήλατα των 5 κιλών και υδραυλικά δισκόφρενα, αν δεν έχει σκοπό να αρχίσει τις καταβάσεις και άλλα ιδιαίτερα κόλπα τότε ένα 27.5 ή 29άρι ανάλογα με το οδόστρωμα (το μεγάλο λάστιχο ισιώνει τις μικρές λακούβες), με μπροστινή ανάρτηση και φρένα αδιάφορο. Λάστιχο επίσης αντίστοιχο των διαδρομών του.

Το μέγεθος του σκελετού να κοιτάξεις, νομίζω θα του ταιριάζει καλύτερα το μεγάλο μέγεθος

 

ΥΓ δεν είμαι επαγγεματίας, κάνω 10χλμ κάθε μέρα σχεδόν λόγω δουλειάς, πλέον σπάνια βόλτες αναψυχής, οι οποίες είναι συνήθως χώμα/άσφατος 34 χλμ και ακόμη πιο σπάνια ανάβαση κατάβαση στο βουνό γύρω στα 18 χλμ. Έχω κολλήσει με mountain, πάντα μπροστινή ανάρτηση, μία φορά είχα με πίσω και δε με συγκίνησε. Πάντα μτχ. Το 29άρι το λάτρεψα αλλά τα περισσότερα 26άρια. Ίσως κυρίως λόγω κόστους και ευκαιρίας


Μεγα λαθος. Οταν εισαι παιδι και υπαρχει ενθουσιασμος περισσοτερο και η ψυχολογια οτι εχει καλο ποδηλατο, θα τον τραβηξει πολυ περισσοτερο στο αθλημα παρα ενα της πλακας.
Δεν ειμαστε εσυ και εγω που αν παρουμε σιδερενιο ξερουμε τι να περιμενουμε. Μιλαμε για παιδι και λογικα νεος στο χωρο.. Αν παρει ενα της πλακας που θα χαλασει γρηγορα, θα τον δυσκολεψει, θα αρχισει να βγαζει προβληματα, το πιο πιθανον να το παρατησει στην ακρη.

Και δε μιλησε κανεις για 800-1000Ε.
Ποδηλατο παιρνεις. τα 400Ε ειναι το μινιμουμ για να πεις οτι εχεις ενα αξιολογο ποδηλατο. Το οτι πουλιουνται και με 150-200Ε δε σημαινει οτι ειναι και ποδηλατα επειδη εχουν 2 ροδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Τώρα δεν ξέρω αν θα με αφορίσετε, αλλά η άποψή μου είναι ότι τα ποσά που συζητούνται εδώ τις τελευταίες σελίδες είναι τρελά. Ένα παιδί δεν έχει μάθει στα ποδήλατα των 1000 ευρώ, το να λατρέψει το άθλημα δεν έχει να κάνει με το αν το ποδήλατο κάνει 200 ή 800 ευρώ. Ένα σιδερένιο mountain των 150 ευρώ καινούριο ή 100 μτχ(καλύτερα) θα είναι αξιοπρεπέστατο.

Δε μιλάω για αυτούς που κάνουν ειδικές διαδρομές, καταβάσεις, κατσάβραχα, competition. Για τους κοινούς θνητούς που πάνε στη δουλειά τους ή κάνουν 50-60 χλμ τη βδομάδα αισθάνομαι ότι τα ποσά που αναφέρονται είναι υπερβολικά.

Αν ο 17χρονος δεν είναι μαθημένος σε ποδήλατα των 5 κιλών και υδραυλικά δισκόφρενα, αν δεν έχει σκοπό να αρχίσει τις καταβάσεις και άλλα ιδιαίτερα κόλπα τότε ένα 27.5 ή 29άρι ανάλογα με το οδόστρωμα (το μεγάλο λάστιχο ισιώνει τις μικρές λακούβες), με μπροστινή ανάρτηση και φρένα αδιάφορο. Λάστιχο επίσης αντίστοιχο των διαδρομών του.

Το μέγεθος του σκελετού να κοιτάξεις, νομίζω θα του ταιριάζει καλύτερα το μεγάλο μέγεθος

 

ΥΓ δεν είμαι επαγγεματίας, κάνω 10χλμ κάθε μέρα σχεδόν λόγω δουλειάς, πλέον σπάνια βόλτες αναψυχής, οι οποίες είναι συνήθως χώμα/άσφατος 34 χλμ και ακόμη πιο σπάνια ανάβαση κατάβαση στο βουνό γύρω στα 18 χλμ. Έχω κολλήσει με mountain, πάντα μπροστινή ανάρτηση, μία φορά είχα με πίσω και δε με συγκίνησε. Πάντα μτχ. Το 29άρι το λάτρεψα αλλά τα περισσότερα 26άρια. Ίσως κυρίως λόγω κόστους και ευκαιρίας

Ήμουν αυτής της άποψης, αλλά άλλαξα και διάβασε παρακάτω γιατί

πριν 11 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

@orderlover δεν μας είπες (νομίζω) για την μελλοντική χρήση.

Επίσης, τι ποδήλατο υπάρχει/τι χρήση γίνεται τώρα;

 

Άλλες οι προτάσεις αναλόγως τις απαντήσεις.

Το προηγούμενο ποδήλατο ήταν ενα σιδερένιο 26/άρι απο το πράκτικερ των 140 ευρώ το οποίο μας έβγαλε όντως το λάδι στις επισκεύες, πίσω αξονάκι 3 φορές μεσαία τριβή μια φορά, και φρένα πολύ συχνα 2 φορές την σεζόν τουλάχιστο(ντίζες, μανέτες, σιαγώνες κτλ).

Ασχέτως αν ρωτάω δεν ξαναπαίρνω noname ποδήλατο γιατί το πληρώνεις σε βάθος χρόνου διπλό στις επισκευές!

Η χρήση είναι βόλτα σε άσφαλτο 15 χλμ περίπου και χωματόδρομός ομαλός σε μονοπάτια αρκετά φαρδιά οχι λάσπες και τέτοια κανένα 2 χλμ

staticmap?center=40.90857281%2C24.183618
WWW.GOOGLE.GR

Στους Χάρτες Google βρείτε τοπικές επιχειρήσεις, δείτε χάρτες και λάβετε οδηγίες κατεύθυνσης.

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Μηπως να του παρεις κανα μηχανακι ? 

Μετά τα 20 δεν αποκλείεται:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος schumifer έγραψε:

Τώρα δεν ξέρω αν θα με αφορίσετε, αλλά η άποψή μου είναι ότι τα ποσά που συζητούνται εδώ τις τελευταίες σελίδες είναι τρελά. Ένα παιδί δεν έχει μάθει στα ποδήλατα των 1000 ευρώ, το να λατρέψει το άθλημα δεν έχει να κάνει με το αν το ποδήλατο κάνει 200 ή 800 ευρώ. Ένα σιδερένιο mountain των 150 ευρώ καινούριο ή 100 μτχ(καλύτερα) θα είναι αξιοπρεπέστατο.

Δε μιλάω για αυτούς που κάνουν ειδικές διαδρομές, καταβάσεις, κατσάβραχα, competition. Για τους κοινούς θνητούς που πάνε στη δουλειά τους ή κάνουν 50-60 χλμ τη βδομάδα αισθάνομαι ότι τα ποσά που αναφέρονται είναι υπερβολικά.

Αν ο 17χρονος δεν είναι μαθημένος σε ποδήλατα των 5 κιλών και υδραυλικά δισκόφρενα, αν δεν έχει σκοπό να αρχίσει τις καταβάσεις και άλλα ιδιαίτερα κόλπα τότε ένα 27.5 ή 29άρι ανάλογα με το οδόστρωμα (το μεγάλο λάστιχο ισιώνει τις μικρές λακούβες), με μπροστινή ανάρτηση και φρένα αδιάφορο. Λάστιχο επίσης αντίστοιχο των διαδρομών του.

Το μέγεθος του σκελετού να κοιτάξεις, νομίζω θα του ταιριάζει καλύτερα το μεγάλο μέγεθος

 

ΥΓ δεν είμαι επαγγεματίας, κάνω 10χλμ κάθε μέρα σχεδόν λόγω δουλειάς, πλέον σπάνια βόλτες αναψυχής, οι οποίες είναι συνήθως χώμα/άσφατος 34 χλμ και ακόμη πιο σπάνια ανάβαση κατάβαση στο βουνό γύρω στα 18 χλμ. Έχω κολλήσει με mountain, πάντα μπροστινή ανάρτηση, μία φορά είχα με πίσω και δε με συγκίνησε. Πάντα μτχ. Το 29άρι το λάτρεψα αλλά τα περισσότερα 26άρια. Ίσως κυρίως λόγω κόστους και ευκαιρίας

Έχουν ανοιχτεί 2 συζητήσεις, η πρώτη για ποδήλατο πολύ συγκεκριμένης χρήσης και κατά συνέπεια έχει κόστος και η δεύτερη για ένα γονέα που ψάχνει ποδήλατο για το παιδί του. Για την πρώτη δεν σου συζητάω για ποσά γιατί φτάνουν μέχρι και τα 10κ. Αντίστοιχα και εμένα προσωπικά μου φαίνονται μεγάλα τα ποσά για υπολογιστές gamer με διπλές κάρτες γραφικών και λούπες υγρών αλλά δεν θα τα χαρακτήριζα τρελά ποσά για τους συγκεκριμένους γιατί έτσι κάνουν το χόμπι του και κάτι που τους ευχαριστεί. Για την δεύτερη θεωρώ πως με κάποιο ποδήλατο στα 400-500 είναι πολύ καλά. 

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, orderlover said:

Η χρήση είναι βόλτα σε άσφαλτο 15 χλμ περίπου και χωματόδρομός ομαλός σε μονοπάτια αρκετά φαρδιά οχι λάσπες και τέτοια κανένα 2 χλμ

 

WWW.IDEALBIKES.NET

Η μεγαλύτερη Ελληνική βιομηχανία ποδηλάτων από το 1977. Δείτε την πλήρη γκάμα των ποδηλάτων με φωτογραφιες και πλήρη τεχνικά...

 

 

Πολύ ευχαριστημένος με τα IDEAL Prorider και Zigzag (με ένα τέτοιο είχα έρθει ΤΟΟΟΟΤΕ @gomar Εύβοια και με σαπιολάστιχα του 8ευρου και πάλι τα σπάσαμε)

Για την χρήση που λες δεν αξίζει να δώσεις 300+

Επίσης τα φθηνά, είναι βαριά και έχουν πολύ φθηνιάρικο εξοπλισμό (λογικό)

 

Συμφωνώ με το γομάρι για μεταχειρισμένο. Γενικά θα πρότεινα:

α) Μεταχειρισμένο που παλιά έκανε 350+

β) Καινούριο, αλλά ((παρα)προ)περσινό μοντέλο

 

Στα ποδηλατάδικα έχουν συνήθως παλαιότερα μοντέλα ή και μεταχειρισμένα.

 

 

1 hour ago, GoMaR said:

Ποδηλατο παιρνεις. τα 400Ε ειναι το μινιμουμ για να πεις οτι εχεις ενα αξιολογο ποδηλατο. Το οτι πουλιουνται και με 150-200Ε δε σημαινει οτι ειναι και ποδηλατα επειδη εχουν 2 ροδες.

 

Δυστυχώς είναι η αλήθεια.

Το Prorider που ειχα ...2α Λυκείου έκανε 120 ευρώ

Τώρα κάνουν κοντά στα 400

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites


Ωραιες εποχες τοτε..
Να δουμε ποτε θα ξαναγινει..ασε..
Παντως επιμενω..το cube AIM 29 @2020 στα 400 ειναι πολυ καλο.
Μπορεις να του κανεις και λιγο παζαρι η να σου δωσει τπτ εξτρα δωρακια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κραταμε το metal και προχωραμε

 

Απο δισκο 160mm σε αυτον, 203mm

 

WWW.BIKE-DISCOUNT.DE

Buy SLX SM-RT70 Center-Lock Disc Rotor at BEST PRICE ✓ Order Shimano Brake Rotor Discs at Bike-Discount now! ➤ Shimano Online Shop

 

εχει βαλει κανεις να μας πει?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι καταλαβαίνω απ τα παραπάνω έχεις πρόβλημα με τα φρένα σου. Για τι ποδήλατο μιλάμε; Τι κάνεις με αυτό το ποδήλατο (μονοπάτια, δασικό;; κτλ); Τι φρένο ,τι τακάκι και τι διαμέτρου δίσκο έχεις τώρα; Είναι σωστά εξαερωμένα; 

Ο πιο φτηνός τρόπος για να αυξήσουμε την απόδοση είναι να πάμε σε καλύτερου τύπου τακάκια (swisstop και coolstop από τις καλύτερες μάρκες). Αν δούμε ότι δεν μας αρκεί τότε παίρνουμε μεγαλύτερης διαμέτρου δίσκο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταβαση Υμηττού, και γενικα υψηλες ταχυτητες. Τωρα εχει Shimano 160mm με αλλαγμενα resin τακακια.

 

Δε πιανει οπως τα μαμα, ισως εκανα κακο στρωσιμο οταν τα αλλαξα και γυαλισανε

Link to comment
Share on other sites

Λαθος, εχω 180mm μπροστα και 160mm πισω

 

Θα αλλαχτει ο μπροστα και ο μπροστινος θα παει πισω. Θα μιλησω και με το μαγαζι

 

Παιζει και αυτος

 

1566366232_SM-RT30L.thumb.jpg.c58c64358fc6c7c43f0f0b517c35d4a8.jpg

 

WWW.BIKE-DISCOUNT.DE

Buy SM-RT30 Center-Lock Disc Rotor at BEST PRICE ✓ Order Shimano Brake Rotor Discs at Bike-Discount now! ➤ Shimano Online Shop

 

η διαφορα, παιρνει μονο resin τακακια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.