Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

5 minutes ago, karmen1983 said:

Παίδες μια μικρή βοήθεια στην άσχετη.

Χρειάζεται να αγοράσω οπίσθιο μπλοκάζ για το ποδήλατο. Υπάρχουν νούμερα; Παίζει ρόλο ο τύπος ποδηλάτου;

Εχετε καμια πρόταση; Το ποδήλατο είναι το Cube aim με 26αρες ρόδες

 

Ευχαριστώ

 

Πώς κατάφερες να κάνει ζημιά σε αυτό το εξάρτημα? Μήπως είσαι κρυφή downhiller?

 

Λοιπόν παίζει ρόλο με το hub του τροχού και την κασσέτα που φοράει. Πήγαινε σε ένα κατάστημα καλύτερα γιατί υπάρχουν κάτι μικρές βασικές λεπτομέρειες.  πχ ροπή άξονα.

 

Γενικά παίζουν διάφορα μεγέθη:

  • 12X165 MM FOR 12X135 MM AXLE
  • 12X171 MM FOR 12X142 MM AXLE  Enbduro
  • 12x168 mm (CroMo), 12x171 mm (Alu) 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω που θελω ενα κρανος , αυτο καλο ειναι; (προφανως και εχω μαυρο-πρασινο ποδηλατο) Γιατι σημερα θα παω να το δοκιμασω και να το παρω! Αν δε μου κανει, την κατσαμε , γιατι δεν εχω και να δω πως θα ερθω αυριο χωρις κρανος :hehe: Κοιταξα και στον gatsouli αλλα τιποτα δεν ειχε διαθεσιμο , ειδικα σε Μ.

Δε θελω σχολια για την μη υπαρξη κρανους :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εγω που θελω ενα κρανος , αυτο καλο ειναι; (προφανως και εχω μαυρο-πρασινο ποδηλατο) Γιατι σημερα θα παω να το δοκιμασω και να το παρω! Αν δε μου κανει, την κατσαμε , γιατι δεν εχω και να δω πως θα ερθω αυριο χωρις κρανος :hehe: Κοιταξα και στον gatsouli αλλα τιποτα δεν ειχε διαθεσιμο , ειδικα σε Μ.

Δε θελω σχολια για την μη υπαρξη κρανους :p 

Καλό είναι αλλά κάνε και μία βόλτα από τα παιδιά στην Δημοσθένους 146 (δίπλα σου είναι)  ;)http://www.bicyclone.gr/bicyclone_athina

 

Υπενθύμιση για @tommybertsen και @nucleus για αύριο το πρωί στις 10:00 στο Στ. Νιάρχος στο γυάλινο περίπτερο δίπλα στα νοικιάρικα. :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νέα Σμύρνη δεν χάνεις κάτι να πας απο εκεί προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιο Giro ή Uvex

 

http://wheelmania.gr/index.php?r=products&c=344&ppp=32&o=alphabetical

 

Πιστεύω ότι αξίζει να τα σκάσεις για κράνος. Το μικρότερο βάρος οι περισσότεροι αεραγωγοί το ρυθμιζόμενο μέγεθος είναι πολύ σημαντικά

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dpolal έγραψε:

Καλό είναι αλλά κάνε και μία βόλτα από τα παιδιά στην Δημοσθένους 146 (δίπλα σου είναι)  ;)http://www.bicyclone.gr/bicyclone_athina

 

Υπενθύμιση για @tommybertsen και @nucleus για αύριο το πρωί στις 10:00 στο Στ. Νιάρχος στο γυάλινο περίπτερο δίπλα στα νοικιάρικα. :)

 

Εγώ θα είμαι έξω από τις 5:00 θα πάω Flamme Rouge για την αναχώρηση 2 φίλων για το brevet της Καλαμάτας 600χλμ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GoMaR said:

Παιδια
ΑΝ ηθελα αυριο να αγορασω κουρσακι στο 900-1000Ε ποιο θα διαλεγατε;
Δε θελω τριπλο δισκο μπροστα

Κασετα πισω δε με ενοχλει.

Κοιτουσα αυτο και μου αρεσε  πολυ οπτικα αλλα ειναι αρκετα ακριβο.
http://wheelmania.gr/index.php?r=product&id=4682&ppp=32&o=price
 

Υπαρχει ομοιο του στο 1000αρικο ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dpolal έγραψε:

Καλό είναι αλλά κάνε και μία βόλτα από τα παιδιά στην Δημοσθένους 146 (δίπλα σου είναι)  ;)Το Κατάστημά μας

 

Υπενθύμιση για @tommybertsen και @nucleus για αύριο το πρωί στις 10:00 στο Στ. Νιάρχος στο γυάλινο περίπτερο δίπλα στα νοικιάρικα. :)

 

LOL , πραγματικα 3 λεπτα με τα ποδια! Σιγουρα θα περασω πρωτα πρωτα απο εκει, και αν βρω κατι ~50€ , καλως! 

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος nucleus έγραψε:

Νέα Σμύρνη δεν χάνεις κάτι να πας απο εκεί προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιο Giro ή Uvex

 

Wheel Mania - Προϊόντα Ρουχισμός Κράνη Κράνη αλφαβητική ταξινόμηση Σελίδα 1

 

Πιστεύω ότι αξίζει να τα σκάσεις για κράνος. Το μικρότερο βάρος οι περισσότεροι αεραγωγοί το ρυθμιζόμενο μέγεθος είναι πολύ σημαντικά

Το πρωι ημουν νεα σμυρνη, f@ck! Θα περασω σε αυτο που ειναι διπλα μου και αν δεν βρω κατι ,θα πεταχτω και διπλα στην Ν.Σμυρνη. Θα προσεξω αυτο που ειπατε με τη σχεση βαρους/αεραγωγων, θα τα ζυγισω, και απλα ισως να πρεπει να συμβιβαστω με τα πιθανα χρωματα που θα βρω! Δυστυχως να τα σκασω στην παρουσα φαση, δε μπορω! ~50€ ομως μπορω να δωσω! 

 

Εχετε υποψιν οτι δεν ειμαι ποδηλατης, δεν ποδηλατω σε μεγαλες αποστασεις, οποτε χαλλλλαραααα :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Παιδια
ΑΝ ηθελα αυριο να αγορασω κουρσακι στο 900-1000Ε ποιο θα διαλεγατε;
Δε θελω τριπλο δισκο μπροστα

Κασετα πισω δε με ενοχλει.

Δεν αγοράζεις έτσι κουρσάκι φίλε μου. :)

Για τί το θέλεις ;;; βόλτα, άθληση, αποστάσεις π.χ. ;

Πόση εμπειρία έχεις, αν έχεις κλπ.

 

Στα 1000 ευρώ πάντως πέρνεις εισαγωγικό αλουμίνιο από Ελλάδα και επώνυμες μάρκες. (συνήθως  με Sora compact μπροστά)

Aν ψαχτείς από έξω μπορείς να βρείς καμμιά καλή προσφορά από clearance αλλά θέλει προσοχή στο μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tommybertsen said:

LOL , πραγματικα 3 λεπτα με τα ποδια! Σιγουρα θα περασω πρωτα πρωτα απο εκει, και αν βρω κατι ~50€ , καλως! 

 

Το πρωι ημουν νεα σμυρνη, f@ck! Θα περασω σε αυτο που ειναι διπλα μου και αν δεν βρω κατι ,θα πεταχτω και διπλα στην Ν.Σμυρνη. Θα προσεξω αυτο που ειπατε με τη σχεση βαρους/αεραγωγων, θα τα ζυγισω, και απλα ισως να πρεπει να συμβιβαστω με τα πιθανα χρωματα που θα βρω! Δυστυχως να τα σκασω στην παρουσα φαση, δε μπορω! ~50€ ομως μπορω να δωσω! 

 

Εχετε υποψιν οτι δεν ειμαι ποδηλατης, δεν ποδηλατω σε μεγαλες αποστασεις, οποτε χαλλλλαραααα :hehe: 

 

Σε αυτά τα λεφτά το Cube είναι ότι καλύτερο
http://www.drimalasbikes.com/ρουχισμοσ/κρανη_ρε/cube-helmet-tour-lite-bikes.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, dpolal said:

Δεν αγοράζεις έτσι κουρσάκι φίλε μου. :)

Για τί το θέλεις ;;; βόλτα, άθληση, αποστάσεις π.χ. ;

Πόση εμπειρία έχεις, αν έχεις κλπ.

 

Στα 1000 ευρώ πάντως πέρνεις εισαγωγικό αλουμίνιο από Ελλάδα και επώνυμες μάρκες. (συνήθως  με Sora compact μπροστά)

Aν ψαχτείς από έξω μπορείς να βρείς καμμιά καλή προσφορά από clearance αλλά θέλει προσοχή στο μέγεθος.

Eχω πολλες χιλιαδες χιλιομετρα με το κουρσακι που εχω τωρα.

Βγαινω για αθληση(δεν ειμαι σε ομαδα και ουτε θα μπω)
Οι βολτες μου ειναι απο 40χιλιομετρα εως 170.
Μεση ωριαια  : 29-31χμ/ω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Κοιτουσα αυτο και μου αρεσε  πολυ οπτικα αλλα ειναι αρκετα ακριβο.
http://wheelmania.gr/index.php?r=product&id=4682&ppp=32&o=price
 

Υπαρχει ομοιο του στο 1000αρικο ;

Aυτό είναι πολύ καλή προσφορά ΑΛΛΑ επειδή είναι του 14 και πρέπει να προσέξεις να είναι στο μέγεθος σου. 

Στα 1000 είναι υποδεέστερα στα περιφερειακά συνήθως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Σε αυτά τα λεφτά το Cube είναι ότι καλύτερο
http://www.drimalasbikes.com/ρουχισμοσ/κρανη_ρε/cube-helmet-tour-lite-bikes.html

Ευχαριστω για την προταση! Μακαρι να ειχε και το bicyclone σαιτ που να δουλευει, ομως θα πεταχτω να δω αν το εχει και εκει :) Ε κατι θα βρω, δε μπορει :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Eχω πολλες χιλιαδες χιλιομετρα με το κουρσακι που εχω τωρα.

Βγαινω για αθληση(δεν ειμαι σε ομαδα και ουτε θα μπω)
Οι βολτες μου ειναι απο 40χιλιομετρα εως 170.
Μεση ωριαια  : 29-31χμ/ω

 

Από την στιγμή που έχεις εμπειρία σε κουρσάκι ότι και να σου πούμε δεν έχει νόημα φίλε μου.

Έχεις δεί φαντάζομαι τόσο καιρό τί κυκλοφορεί και θα έχεις μιλήσει με διάφορους συνποδηλάτες.

Στα λεφτά αυτά τα περισσότερα έχουν παρόμοια περιφερειακά (εισαγωγικά μεν αλλά μια χαρά δουλειά θα κάνεις) οπότε εστιάζεις στην ποιότητα του σκελετού, τα άλλα όλα αναλώσιμα είναι.

 

Κατέληξε σε κάποια μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και είναι μέσα στο μπάτζετ σου, ΔΕΣΤΑ από κοντά αν γίνεται και πάρε αυτό που σε φτιάχνει καλύτερα και θα το καβαλάς κάθε μέρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ χρονια ποδηλατης ειμαι.Βουνου και δρομου.
Πριν 5 χρονια τσιμπησα ενα κουρσακι μεταχειρισμενο απλο με σορα περιφερειακα.Ειχε παρα πολυ καλες ζαντες (shimano carbon) και απο τοτε το εριξα στη κουρσα.
Ειχα συμβιβαστει και δεν ειχα απαιτησεις..Εμαθα σε 8 ταχυτητες πισω με 23 η 25αρη(δε θυμαμαι) με διπλο μπροστα και σκεφτομαι να κανω μια μικρη αναβαθμισουλα αλλα απεχω απο την αγορα..Δε παρακολουθουσα κιολας.

Ξερω οτι στα λεφτα αυτα δε θα παρω κατι δυνατο αλλα σιγουρα θα ειναι καλυτερο απο αυτο που εχω :hehe:
 

Για αυτο και ρωταω.Ισως υπαρχει καποια λεπτομερια που δε τη γνωριζω


 

Link to comment
Share on other sites

Στα 1000 ευρώ θα είσαι άντε με SORA (9ρα) που είναι μεν πολύ καλή αλλά μόνο 1 ταχύτητα πάνω από ότι ήδη έχεις.

Αν καταφέρερεις και πετύχεις μοντέλο με TIAGRA πας στις 10 ταχύτητες αλλά ανεβαίνουν και τα χρήματα συνήθως.

 

Τώρα ουσιαστικά έχεις 2 δρόμους.

Αναβαθμίζεις αυτό που έχεις τώρα με μετάχειρη 105 ή ULTEGRA ή αν σε πέρνει την αγοράζεις brand new 105 και είσαι με 11ταχύτητες. (κοίτα αν υποστηρίζει και το πίσω κέντρο 11 ταχύητες)

Ή

αγοράζεις νέο κουρσάκι και όπως μου τα είπες αναγκαστικά πρέπει να πας σε κάτι σαν το CAAD (πολύ καλή φάση btw) αλλά θα έχει νόημα να κάνεις και ουσιαστική αναβάθμιση οπότε μάλλον πρέπει να ανέβεις λίγο χρηματικά κοντά στα 1.500 περίπου που οι επιλογές είναι πολύ περισσότερες.

 

 

Δεν λέω τίποτα για ιταλικές ή αμερικάνικες σειρές καθώς δεν έχω ασχοληθεί αφενώς, είναι και του πανακρίβου σε σχέση με τον ιάπωνα αφετέρου.

Σκέψου και την περίτπωση να δώσεις το παλιό κουρσί και να κερδίσεις κάτι από εκεί.

Τους τροχούς τους carbon πάντως ΚΡΑΤΑ τους γιατί ότι και αν πάρεις δεν θα έχει τόσο ποιοτικές ρόδες. :p

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις τώρα ποιό είναι? Αν είναι καλός ο σκελετός και το πηρούνι που έχει ίσως να αξίζει απλώς να αναβαθμίσεις την Sora σε μια πχ 105 5800 που είναι 11 speed

 

http://www.topodilato.gr/el/groupsets/1212-105-groupset-shimano-11sp-5800.html  ή και σε Ultegra  http://www.topodilato.gr/el/groupsets/1210-6800-groupset-shimanoultegra-11.html

 

Δυστυχώς κάτω από το χιλιάρικο δύσκολο να βρεις full 105.

Παράδειγμα http://wheelmania.gr/index.php?r=product&id=6929&ppp=32&o=alphabetical διαβάζεις τα specs και βλέπεις πχ ότι δεν έχει και τόσο καλούς τροχούς.

 

http://www.dynocycles.gr/index.php?id_product=191&controller=product&id_lang=1  1.182 με Ultegra.... του 2013 :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω εχω.

13055742_10154177118197490_1101242511030

13062131_10154182268087490_3009910866142

 

Νομιζω πρεπει να μου ειναι και ενα νουμερο μεγαλυτερο μου :hehe:

 

Τους πηρα τηλεφωνο.Νουμερο 54 ειναι.
Εγω θελω 52. (1,73 υψος)

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.