Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Δεν ειναι gps..ειναι κολλημενο χαρτακι με βασικα στοιχεια της διαδρομης.
Στα ποσα χιλιομετρα ξεκιναει το βουνο.Ποτε το αλλο.Για να προετοιμαζομαι ψυχολογικα :p

Ηταν πρωτη φορα και τα μερη δε τα γνωριζα.

 

Να η διαδρομη.

https://www.strava.com/activities/554156567

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, GoMaR said:

Δεν ειναι gps..ειναι κολλημενο χαρτακι με βασικα στοιχεια της διαδρομης.
Στα ποσα χιλιομετρα ξεκιναει το βουνο.Ποτε το αλλο.Για να προετοιμαζομαι ψυχολογικα :p

Ηταν πρωτη φορα και τα μερη δε τα γνωριζα.

 

Να η διαδρομη.

https://www.strava.com/activities/554156567

 

Μάλλον εννοεί αυτό που είναι πίσω από τον λαιμό του τιμονιού, που εικάζω ότι είναι οδόμετρο/ταχύμετρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Να η διαδρομη.

https://www.strava.com/activities/554156567

 

wtf?

Με τη Λαστρο τι σχεση εχεις??

Αφησες και τη Μαλαβρα για το τελος!?

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αυτο εδω εχω.

13055742_10154177118197490_1101242511030

13062131_10154182268087490_3009910866142

 

Νομιζω πρεπει να μου ειναι και ενα νουμερο μεγαλυτερο μου :hehe:

 

Τους πηρα τηλεφωνο.Νουμερο 54 ειναι.
Εγω θελω 52. (1,73 υψος)

Κακό δεν είναι, τίμιο μεν ποδηλατάκι για τα λεφτά του αλλά μάλλον την ξεχνάς την αλλαγή των ταχυτήτων που σου πρότεινα νωρίτερα και λόγο αξίας και λόγο λάθος μεγέθους.

Κάνε λοιπόν καλύτερα ολική αναβάθμιση σε ποιοτικότερο σκελετό εκεί γύρω στα 1500+ όπως σου πρότεινα που να είναι ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ σου. (πολύ σημαντικό αυτό)

 

 

Επίσης αν κατάλαβα είσαι Κρήτη μεριά, αν έρχεσαι Αθήνα έχει καλώς, κανονίζεις και επισκέπτεσαι όσα ποδηλατάδικα προλάβεις σύμφωνα με την λίστα που θα έχεις καταλήξει.

Διαφορετικά, θα ψωνίσεις μέσο ίντερνετ οπότε θέλει άπειρη προσοχή στο μέγεθος και καλό μέτρημα.

Ρίξε μια ματιά στα CANYON, είτε στα έτοιμα ποδήλατα που έχει, είτε σε σκελετό που θα τον ντύσεις με ότι έχεις στο παλιό ή χωριστά αγορασμένα).

Στα Rose, επίσης, https://www.rosebikes.com/products/bikes/

Και μετά πάρε φόρα στα ιντερνετομάγαζα. (evans κλπ) :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Στείλε μου πμ να τα πούμε.μη βγούμε συγγενείς στο τέλος.

Η μαλαβρα ειναι γαμω τις ανηφόρες!!

Πρεπει να εχει τη μεγαλυτερη κλιση στην Ελλαδα, και στο τελος που την εκανες... δυνατα ποδια

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

 

 

13062131_10154182268087490_3009910866142

 

Μολις τωρα εδωσα σημασια στο βαθος... Απο το δρομο δεν την τραβηξες?

Εχω κανει πολλα χιλιομετρα στο νερο εκει περα

 

Η πρωτη φωτο δεν ξερω απο που ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dpolal said:

Κακό δεν είναι, τίμιο μεν ποδηλατάκι για τα λεφτά του αλλά μάλλον την ξεχνάς την αλλαγή των ταχυτήτων που σου πρότεινα νωρίτερα και λόγο αξίας και λόγο λάθος μεγέθους.

Κάνε λοιπόν καλύτερα ολική αναβάθμιση σε ποιοτικότερο σκελετό εκεί γύρω στα 1500+ όπως σου πρότεινα που να είναι ΣΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ σου. (πολύ σημαντικό αυτό)

 

 

Επίσης αν κατάλαβα είσαι Κρήτη μεριά, αν έρχεσαι Αθήνα έχει καλώς, κανονίζεις και επισκέπτεσαι όσα ποδηλατάδικα προλάβεις σύμφωνα με την λίστα που θα έχεις καταλήξει.

Διαφορετικά, θα ψωνίσεις μέσο ίντερνετ οπότε θέλει άπειρη προσοχή στο μέγεθος και καλό μέτρημα.

Ρίξε μια ματιά στα CANYON, είτε στα έτοιμα ποδήλατα που έχει, είτε σε σκελετό που θα τον ντύσεις με ότι έχεις στο παλιό ή χωριστά αγορασμένα).

Στα Rose, επίσης, https://www.rosebikes.com/products/bikes/

Και μετά πάρε φόρα στα ιντερνετομάγαζα. (evans κλπ) :D

 

Αθηνα μενω.Κρητη πηγα για διακοπες :)

Οποτε για να μου φανει σαν "αναβαθμιση" θα πρεπει να μαζεψω κιαλλα λεφτα.Οκ !
 

1 hour ago, slalom said:

Πρεπει να εχει τη μεγαλυτερη κλιση στην Ελλαδα, και στο τελος που την εκανες... δυνατα ποδια

Μολις τωρα εδωσα σημασια στο βαθος... Απο το δρομο δεν την τραβηξες?

Εχω κανει πολλα χιλιομετρα στο νερο εκει περα

 

Η πρωτη φωτο δεν ξερω απο που ειναι

 

 

Παχια αμμος.Ερχομενος απο Αγιο Νικολαο.

Να η διαδρομη.

 

https://www.strava.com/activities/552116780

Για την Μαλαβρα πρεπει να βρεις ρυθμο.Ειδικα με το 25αρη πισω..
 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αθηνα μενω.Κρητη πηγα για διακοπες :)

Οποτε για να μου φανει σαν "αναβαθμιση" θα πρεπει να μαζεψω κιαλλα λεφτα.Οκ !

Μην με παρεξηγείς, απλά από εκεί που είσαι για να πας σε κάτι που θα σου «φανεί» αλλά θα είναι και καλύτερο ουσιαστικά χρειάζεσαι περισσότερα χρήαμτα, δυστυχώς. :)

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις, έχω διαπιστώσει ότι οι ποδηλάτες αλλά και οι «ποδηλάτες» ένα θέμα με την αξία του ποδηλάτου το έχουμε, μην σου πώ και σνομπισμό. (ή και χειρότερα)

Όταν λοιπόν λες σε κάποιον που διαθέτει 1.000ευρώ (καθόλου μικρό ποσό στην εποχή μας) «μεγάλε, πού'σαι, βάλε άλλα 500 για να έχεις κανονικό ποδήλατο» δεν ξέρεις πώς θα το πάρει και αν θα σε βρίσει κιόλας.

Πολλές μάλιστα φορές όχι άδικα, όταν ακούς π.χ. από διάφορους ότι αν το τάδε ποδήλατο δεν έχει σειρά 105 τουλάχιστον τότε είναι πατίνι, δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει o πιθανός αγοραστής.

 

Κρατάω πάντα μια πισινή δηλαδή. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε τους κομπλεξικους στην τρελα τους.
Δωσε και την ακριβοτερη φωτογραφικη μηχανη σε εναν ασχετο.Θα βγαλει καλες φωτογραφιες ;
Ασε, δεν ειμαι τετοιος.Αυτο που γνωριζω ειναι οτι εχω ευχαριστηθει χιλιομετρα με ενα πολυ απλο κουρσακι (να ειναι καλα οι ροδες),εχω πολυ καλους χρονους σε σχεση με αλλους ποδηλατες(κορυφαιους) αλλα ως εκει.
Δεν ειμαι απο τους παθιασμενους που κοιταζω να κερδισω 10γραμμαρια βαρος δινοντας 100Ε.Απο ενα σημειο και επειτα ετσι παει η αναλογια.

Και ενας λογος που επιλεγω να βγαινω για προπονηση μονος μου ειναι αυτος.Δε θελω τα "κολληματα" και τις υπερβολες των ποδηλατων που συνανταω κατα καιρους σε ομαδες.
Anyway..
Το καημενο εχει γερασει ομως και το βλεπω.Ηθελα μια ανανεωση.Αλλα πιο πολυ πεταμα χρηματων θα ειναι το 1000ρικο  παρα να μαζεψεις 500-600Ε παραπανω που θα πιασουν περισσοτερο τοπο αναλογικα.

Οποτε μενω αυτο μεχρι να λιωσει στο δρομο :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Παχια αμμος.Ερχομενος απο Αγιο Νικολαο.

Να η διαδρομη.

 

https://www.strava.com/activities/552116780

Για την Μαλαβρα πρεπει να βρεις ρυθμο.Ειδικα με το 25αρη πισω..
 

Σωστος, στη δεξια φουρκετα, μια απο τις αγαπημενες μου στροφες.

Βασικα εψαχνα στην προηγουμενη διαδρομη και δεν πηγε το μυαλο μου εκει

 

Περασες και απο τον καινουριο δρομο του Καλου Χωριου

 

Στο καραβι του εβγαλες εισιτηριο??? :)

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Lakisss said:
 

Τέλειο!! Και με Enduro γίνεται αυτή η διαδρομή και πολύ άνετα :)
 

Υ.Γ Δελυτερη στροφή προσοχή στους κάκτους :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα σαββατοκύριακο γεμάτο ποδήλατο. Το Σάββατο πήγα στο 1st Glyfada's Challenge. Ελάχιστος κόσμος η οργανωτική επιτροπή έκανε ότι μπορούσε αλλά φάνηκε καθαρά η έλλειψη ποδηλατικής παιδείας και υπομονής από τους οδηγούς αλλά και από τους πεζούς. Ακόμα και όταν ακουγόταν η κόρνα του προπομπού και οδηγοί αυτοκινήτων και πεζοί προσπαθούσαν να περάσουν αδιαφορώντας για τις υποδείξεις τωω εθελοντών.Αλλά ήταν ωραία ευτυχώς δεν είχε ζέστη.Τα πράγματα ήταν καλύτερα στο Athens Criterium την Κυριακή αλλά και πάλι δυσκολίες οργανωτικές και μη. Και μηδενική υπομονή αυτή την φορά απο ποδηλάτες.

 

Γενικά και τα 2 ήταν ωραίες ιδέες με όσο καλύτερη υλοποίηση μπορούσε να γίνει σε μια πόλη με σχεδόν μηδαμινές υποδομές για τέτοιους αγώνες και events.Περιμένω τα επόμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.