Jump to content



Ποδηλατό-thread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Χαιρετώ τους ποδηλατοjunkies. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα καινούριο ποδήλατο καθότι αυτή τη στιγμή είμαι με ένα noname μεταχειρισμένο σαπάκι. Έχω να ασχοληθώ αιώνες με το σπορ της αγοράς και έχω καταλήξει εντελώς άσχετος. Οι διαδρομές είναι 80% άσφαλτος, 20% χώμα και είμαι 1,76m. Υποθέτω χρειάζομαι κάτι σε trekking με 28άρες. Budget όχι πολλά, θα ήθελα προτάσεις της τάξεως των 350€ max. Σημαντική λεπτομέρεια μένω στο Μόναχο οπότε δε με πειράζει να είναι και on line μαγαζί αφού δεν μπορώ να αγοράσω από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις εμπειρια με τα Vitus bikes του CRC? Απο οσο διαβασα ειναι δικο τους brand και σε καθε περιπτωση τα περιφεριακα ειναι απωνυμα. Σκεφτομουνα να παρω καπoιο trail bike  μιας και οι τιμες ειναι αρκετα καλες!

 

Vitus Sentier VRS 2017

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ApolloTonKosmo said:

Εχει κανεις εμπειρια με τα Vitus bikes του CRC? Απο οσο διαβασα ειναι δικο τους brand και σε καθε περιπτωση τα περιφεριακα ειναι απωνυμα. Σκεφτομουνα να παρω καπoιο trail bike  μιας και οι τιμες ειναι αρκετα καλες!

 

Vitus Sentier VRS 2017

Πολύ καλό κομμάτι που φοράει SLX, Sektor και RaceFace.  12.22kg :o

 

Το τσιμπάς όπως είσαι.

Έγινε επεξεργασία από env0y
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, env0y said:

Πολύ καλό κομμάτι που φοράει SLX, Sektor και RaceFace.  12.22kg :o

 

Το τσιμπάς όπως είσαι.

Αστα... στο τσακ ειμαι και ναι το βαρος ειναι πολυ καλο οπως και τα περιφεριακα!!!

P.S. : Σε δυο εβδομαδες φευγω για BIKE Odyssey σε περιπτωση που θα ηθελε καποιος να το εχει στο νου του για του χρονου πλεον.

Ειναι ενας αγωνας βουνου που εχει συνηθως 4 ξεχωριστους  αγωνες. Ενα 8ημερο που εχει ολα τα stages, δυο τριημερους ενα στην αρχη και ενα στο τελος. και ενα μονοημερο.

Γινεται καθε χρονο και εχει μεγαλες συμετοχες και σπονσορες. Θα σας γραψω ενα μικρο αρθρο αφου (και εαν :P) γυρισω...αχχα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ApolloTonKosmo said:

Αστα... στο τσακ ειμαι και ναι το βαρος ειναι πολυ καλο οπως και τα περιφεριακα!!!

P.S. : Σε δυο εβδομαδες φευγω για BIKE Odyssey σε περιπτωση που θα ηθελε καποιος να το εχει στο νου του για του χρονου πλεον.

Ειναι ενας αγωνας βουνου που εχει συνηθως 4 ξεχωριστους  αγωνες. Ενα 8ημερο που εχει ολα τα stages, δυο τριημερους ενα στην αρχη και ενα στο τελος. και ενα μονοημερο.

Γινεται καθε χρονο και εχει μεγαλες συμετοχες και σπονσορες. Θα σας γραψω ενα μικρο αρθρο αφου (και εαν :P) γυρισω...αχχα

Πρέπει να είναι τρομερός αγώνας. Και μόνο που βρίσκεται κάποιος στην γραμμή εκκίνηση ενός τέτοιου αγώνα θα πρέπει να αισθάνεται πολύ υπερήφανος! Θα ήταν πολύ ωραίο αν μπορούσες να ανεβάζεις strava / garmin logs για την κάθε μέρα που περνάει. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, cddaraa said:

Πρέπει να είναι τρομερός αγώνας. Και μόνο που βρίσκεται κάποιος στην γραμμή εκκίνηση ενός τέτοιου αγώνα θα πρέπει να αισθάνεται πολύ υπερήφανος! Θα ήταν πολύ ωραίο αν μπορούσες να ανεβάζεις strava / garmin logs για την κάθε μέρα που περνάει. 

Βασικα εγω θα παω για το τριημερο το οποιο λογικα θα με λιωσει (κρικελο-ναυπακτο). Θα ανεβασω τα διαδρομες μολις τελειωσω τον αγωνα λογικα.

 

3 hours ago, nucleus said:

Ζακέτα μην ξεχάσεις να πάρεις θα έχει κρύο το βράδυ εκει πάνω στα κορφοβούνια. Τα τοπία θα αποζημιώσουν τα τρελλά υψομετρικά πάντως. Have fun!

Ναι θα ειμαι εξοπλισμενος για ολα. Ελπιζω τα τοπια να κανουνε το θαμυμα τους...

 

Αμα ειχα δει το vitus κανα μηνα πιο νωρις, μαλλον θα το ειχα χτυπησει...τωρα βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω εντονο θορυβο στα δισκοφρενα απο τα τακακια. Ειδικα στα εντονα φρεναρισματα. Τι κανω;;;
Τακακια δεν θελω ακομα, εχουν ψωμι.
Σκονη και τετοια δε μου φαινεται πολυ πιθανο γιατι μετα απο καθε βολτα το ποδηλατο πλενεται.
Να τα βγαλω να τα ξυσω ελαχιστα με μια λιμα μηπως και στρωσουν;
Το οτι το πλενω μετα απο καθε βολτα, παιζει να κρατανε υγρασια τα τακακια και να φταιει αυτο;



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει να κάνει με το υλικό που είναι φτιαγμένα. Για αρχή θα έλεγα να τα ψεκάσεις με brake cleaner μήπως και.

Αλλά προσοχή γιατί είναι αρκετά δυνατό καθαριστικό! Αν μπορείς να τα βγάλεις τα ψεκάσεις θα ήταν το ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Το να μην τα βρεχω ειναι δυσκολο. Δε μπορω να καθομαι καθε φορα που το πλενω να τα τυλιγω με μεμβρανη. Κουραστηκα στην ιδεα.
Θα δοκιμασω brake cleaner και θα δω.
Παντως πιο παλια πεσει λαδι στο πισω φρενο και δεν επιαναν, το εξυσα με μια λιμα και ηταν κομπλε μετα. Δεν χαλασαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα σε ένα βενζινάδικο και φύσα τα με αέρα. Το ποδήλατο καλό είναι να μην πλένεται συχνά αν δεν έχει ιδιαίτερες λάσπες και βρομιά διότι θα χρειάζεται ποιο συχνά λάδωμα και γρασάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kostas_gs έγραψε:

Το να μην τα βρεχω ειναι δυσκολο. Δε μπορω να καθομαι καθε φορα που το πλενω να τα τυλιγω με μεμβρανη. Κουραστηκα στην ιδεα.

LOL εδω καθεσαι και το πλενεις, εγω κουραστηκα σ'αυτην την ιδεα

 

Σφυραει σε ολη βολτα ή μετα απο λιγο σταματαει?

πριν 1 ώρα, το μέλος kostas_gs έγραψε:

Παντως πιο παλια πεσει λαδι στο πισω φρενο και δεν επιαναν, το εξυσα με μια λιμα και ηταν κομπλε μετα. Δεν χαλασαν.

Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το φας στραβα και να μην παταει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.