Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 41 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

Με ενδιαφέρει πολύ η απάντηση που δίνεις εδώ , εαν τυχόν πέσει το μάτι σου σε ποια οδηγία/νομό/ντιρεκτίβα/νομοθεσία πατά , θα ήθελα να ρίξω μια ματιά 

 

Αν και πιστεύω οτι υπάρχει νομικό κενό/παραθυράκι για να έχουν καλυμμένο και το πισινό τους 

 

Έχουν ισχύ όλοι οι νόμοι προστασίας καταναλωτών. Ο πιο συνήθης νόμος που καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις είναι κατ' εφαρμογή Ευρωπαϊκής Οδηγίας και αναφέρεται σε θέματα εμπορικών εγγυήσεων. Περισσότερα έχουμε συζητήσει και εδώ:

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

 

Έχουν ισχύ όλοι οι νόμοι προστασίας καταναλωτών. Ο πιο συνήθης νόμος που καλύπτει τέτοιες περιπτώσεις είναι κατ' εφαρμογή Ευρωπαϊκής Οδηγίας και αναφέρεται σε θέματα εμπορικών εγγυήσεων. Περισσότερα έχουμε συζητήσει και εδώ:

 

 

χωρίς να διαβάσω όλες τις σελίδες της συζήτησης, καθόσον είναι και σχετικά παλιά ergo μπορεί να πέφτουμε σε αναθεωρήσεις ,

οδηγούμαι εδώ ->

 https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/faq/index_el.htm

 

 

Παράθεση

 

Το τηλέφωνο που αγόρασα μόλις πριν από έναν χρόνο σταμάτησε να λειτουργεί. Ο έμπορος όμως αρνείται να το επισκευάσει δωρεάν. Έχω διετή νομική εγγύηση;

Η νομική εγγύηση ισχύει για δύο χρόνια σε όλη την ΕΕ. υπό ορισμένες όμως προϋποθέσεις.

Η νομική εγγύηση καλύπτει ελαττώματα που θεωρείται ότι υπήρχαν κατά τη στιγμή της παράδοσης και έγιναν εμφανή μέσα στην επόμενη διετία. Ωστόσο, η επίμαχη περίοδος είναι οι 6 μήνες μετά την αγορά του προϊόντος:

  • κάθε ελάττωμα που εμφανίζεται εντός εξαμήνου θεωρείται ότι υπήρχε κατά τη στιγμή της παράδοσης. Στην περίπτωση αυτή, ο πωλητής οφείλει να επισκευάσει ή να αντικαταστήσει το τηλέφωνό σας δωρεάν ή να σας επιστρέψει τα χρήματα εάν είναι αδύνατη η επισκευή ή η αντικατάστασή του.
  • Μετά την πάροδο έξι μηνών, μπορείτε ακόμη να θεωρήσετε υπεύθυνο τον πωλητή για κάθε ελάττωμα που θα εμφανιστεί μέχρι το τέλος της διετούς περιόδου της εγγύησης. Ωστόσο, ο πωλητής μπορεί να σας ζητήσει να αποδείξετε ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση του προϊόντος. Κάτι τέτοιο είναι συχνά δύσκολο και θα πρέπει μάλλον να απευθυνθείτε σε τεχνικό εμπειρογνώμονα.

 

 

 

 

τώρα , αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν ένα αυτοκίνητο ή πιο συγκεκριμένα , εξάρτημα αυτοκινήτου με χωριστούς κωδικούς εντάσσεται στην κατηγορία αυτή που όμως, βάσει χρονικής περιόδου , θεωρητικά βάσει των παραπάνω , δεν υπάρχει κανένα έρεισμα προς εγγύηση λόγω παρέλευσης της προαναφερθείσας.

 

Νομικός δεν είμαι , ούτε με λένε Χρήστο , οπότε αν σφάλλω κάπου στο λογισμό, σχωράτε moi. 

Εμένα με συμφέρει να πάω με τέτοια τσιτάτα και φιρμάνια οπουδήποτε και γενικότερα καλό είναι να τα έχουμε κατα νού, για παν ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος and64 έγραψε:

 

Σαν κάτοχος μπορώ να σου πω οτι οι tsi 1ης γενιάς δεν είναι και οι πιο εύκολοι κινητήρες πάντως! Αν όντως θέλει να κινηθεί προς τα κει θελει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τσεκ το τι εχει γίνει με το θέμα του χρονισμού (καδένα/γρανάζι μεταβλητου) γιατί όλοι οι 140αρηδες και κάποιοι 160 το έβγαζαν σαν πρόβλημα και σε τι κατάσταση βρίσκεται η αντλία νερού/μαγνητική κομπρέσορα (ειναι ενα part στους twincharger, παίζει γύρω στα 450 να το αλλάξεις all in και δεν αξιζει να βαλεις ιμιτασιον, παλι απο προσωπική πείρα! σε μενα ποτέ δεν εχουν βγάλει πάνω απο 60-70κ χλμ) Α

Απο κει και πέρα είναι καθαρά θέμα όντως πως εχει συντηρηθεί το αυτοκίνητο.

 

Το δικό μου εχει φτάσει 205κ χλμ τωρα (140αρης με dsg6) αλλά με αλλαγές λαδιων στα 7.5κ (motul 300v, δεν καίει καθόλου παρότι δεν οδηγείται ήσυχα), μπουζί/φίλτρα στα 15k  και εχω αλλάξει όλο το κιτ του μεταβλητου χρονισμου, 3 αντλίες που προανέφερα, μια αντλία υψηλής, το ενα βεντιλατερ που κάηκε + μια κλειδαριά συνοδηγού + την επένδυση του ουρανού που πέφτει σε ολα τα mkv γυρω στην 10ετια απο χοντρές δουλειές.

 

Δεν είναι απροβλημάτιστο αυτοκίνητο γενικά όσο και να μου αρέσει σαν σύνολο με το dsg (το ποσο "απλωμένη" ροπή έχει απο τις 1000 στροφές ο twincharger δεν υπάρχει για μένα σε κανένα παρόμοιο 1.4-1.6 μοτέρ ούτε εκείνης της γενιάς ούτε και την επόμενης) 

 

BMY? Δε παίρνεις BMY αν δεν θέλεις να το συντηρείς ρε συ.

Ας επαιρνες CAXA που είναι σκυλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

χωρίς να διαβάσω όλες τις σελίδες της συζήτησης, καθόσον είναι και σχετικά παλιά ergo μπορεί να πέφτουμε σε αναθεωρήσεις ,

οδηγούμαι εδώ ->

 https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/faq/index_el.htm

 

 

 

 

 

τώρα , αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν ένα αυτοκίνητο ή πιο συγκεκριμένα , εξάρτημα αυτοκινήτου με χωριστούς κωδικούς εντάσσεται στην κατηγορία αυτή που όμως, βάσει χρονικής περιόδου , θεωρητικά βάσει των παραπάνω , δεν υπάρχει κανένα έρεισμα προς εγγύηση λόγω παρέλευσης της προαναφερθείσας.

 

Νομικός δεν είμαι , ούτε με λένε Χρήστο , οπότε αν σφάλλω κάπου στο λογισμό, σχωράτε moi. 

Εμένα με συμφέρει να πάω με τέτοια τσιτάτα και φιρμάνια οπουδήποτε και γενικότερα καλό είναι να τα έχουμε κατα νού, για παν ενδεχόμενο.

 

Η αγορά του ανταλλακτικού και της υπηρεσίας εγκατάστασής του, καλύπτονται από δική τους εγγύηση, όχι του οχήματος.

Σε κάθε περίπτωση, ειδικά στα αυτοκίνητα το θέμα είναι εκτενώς μελετημένο, με αφορμή τα εμπόδια που κατά καιρούς ήθελαν να βάλουν οι παραδοσιακές αυτοκινητοβιομηχανίες σε τρίτους μηχανικούς ή κατασκευαστές ανταλλακτικών.

Για επιβεβαίωση και περισσότερες λεπτομέρειες θα πρότεινα να ρωτήσεις και στο:

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Καλύτερα που σου λέει οτι κάτι δεν είναι τέλειο , γιατί αυτό περικλείει και την πιθανότητα η μλκία να είναι του εργοστασίου και να μην υπάρχει 

μόνιμο fix.

Πράγμα που στο συγκεκριμένο κιβώτιο δεν θα μου έκανε εντύπωση, απο αυτά που διάβασα και μίλησα με παλικάρι που δουλεύει στην εταιρία, στην Αγγλία.

Αν εισαι Κατερινη οντως εκει μπορει να μην υπαρχει καποιος που να ξερει να το επισκευασει

Αν ενδιαφερεσαι να το πας Θεσσαλονικη, να ρωτησω ενα φιλο μου απο εκειπου ασχολειται με αυτοκινητα να μας πει καποιον που φτιαχνει κιβωτια

 

Και το μεταχειρισμενο που θες να βαλεις ειναι λαχειο

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

 
BMY? Δε παίρνεις BMY αν δεν θέλεις να το συντηρείς ρε συ.
Ας επαιρνες CAXA που είναι σκυλος.
Ναι, δεν σου πα ότι δεν θέλω, όπως βλέπεις το κάνω, απλά αναφέρω τι έχω αντιμετωπίσει. Άλλοι είχαν περισσότερα προβλήματα, άλλοι λιγότερα με το ίδιο μοτέρ

Δεν με ψήνει ο μονοτουρμπινος γενικά, δεν θα το έπαιρνα ποτέ...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2019 at 11:51 ΠΜ, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Καταδικάζω απεριφραστα, αβαδιστα 

IMG_20191128_174507.jpg

Το 4Χ4 είναι απλά μια πράξη...

Ο σκύλος και τα κάγκελα το κάνουνε αμάξι.. :hehe:

 

Σε αλλα νεα https://www.naftemporiki.gr/story/1532447/allazei-to-plaisio-asfaleias-oximaton-apo-to-2022

  • Haha 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να έχουν ξεπεράσει οριστικά το "θέμα" με τα λάδια στο group VAG

 

Γιατί με τα σημερινά δεδομένα , στα 2 χρόνια μπορεί να μήν υπάρχει λάδι μέσα στο κάρτερ :D

 

Εκτός και άν έχουν προβλέψει "ξηρά καύση"

 

*Πλάκα κάνω (με ολίγη δόση αλήθειας).

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος TASOS έγραψε:

Γιατί με τα σημερινά δεδομένα , στα 2 χρόνια μπορεί να μήν υπάρχει λάδι μέσα στο κάρτερ :D

 

 

Αν δεν υπάρχει λάδι δε χρειάζεται να το αλλάζεις.

image.thumb.png.0399db8f4bc68d22a68681aebd16de1a.png

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.