Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

2 hours ago, slalom said:

Εννοεις εδω και 20 χρονια?

 

Πιο πολύ για 15 έλεγα.

 

50 minutes ago, and64 said:

Εξαρτάται ποιον αισθητήρα διαβάζεις, Εγώ μιλάω για έξοδο ψυγείου, στο μπλοκ παίζει + 10 τουλάχιστον
 

 

Θερμοκρασία που ανοίγει ο θερμοστάτης.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το Yaris έχει μόνο πράσινο cold ότι δεν έχει ζεσταθεί και κόκκινο ότι σε λίγο παίρνεις τη φλάντζα στο χέρι. 

 

Οπότε το ερώτημα είναι το εξής. Υπάρχει κάποιος μόνιμος και κομψός τρόπος να βάλουμε μια ένδειξη θερμοκρασίας; Λύσεις OBD και torque αποριπτονται ως μη πρακτικές για καθημερινή χρήση. Λύσεις σαν τα barομετρα που βάζουν οι τουρμπατοι στην κολώνα του παρμπρίζ τις συζητάμε αρκεί να μη ξεφεύγουν στο κόστος. 

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει από την μια, από την άλλη χτύπα ξύλο αν κάτι συμβεί, όταν το πάρεις χαμπάρι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πια αργά.

Και να είναι κάποιο πιο σύγχονο που θα πετάξει κάποιο μήνυμα σε κάποια οθόνη, πάει στο καλό, αλλά στα πιο παλιά είναι χρήσιμος ο δείκτης.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Nickzzz έγραψε:

Πιο πολύ για 15 έλεγα.

Παραπανω ειναι. Τα κυκλωματα υπο πιεση ειναι σαν τις χυτρες. Ανεβαζουν το σημειο βρασμου, γι'αυτο βλεπουμε 110 C στο χαλαρο

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Ισχύει από την μια, από την άλλη χτύπα ξύλο αν κάτι συμβεί, όταν το πάρεις χαμπάρι κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πια αργά.

Και να είναι κάποιο πιο σύγχονο που θα πετάξει κάποιο μήνυμα σε κάποια οθόνη, πάει στο καλό, αλλά στα πιο παλιά είναι χρήσιμος ο δείκτης.

Τι να τον κανεις? Κοιταει νομιζεις κανεις αν εχει νερο πριν ξεκινησει?

Εδω δεν βλεπουν νυχτα στο ταμπλό το μοναδικο μπλε φως που εχει, να αναβει. Πανε με τη μεγαλη σκαλα μες την πολη. Και αμα του το πεις, "α... δεν το ειδα..."

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, slalom said:

Εδω δεν βλεπουν νυχτα στο ταμπλό το μοναδικο μπλε φως που εχει, να αναβει. Πανε με τη μεγαλη σκαλα μες την πολη. Και αμα του το πεις, "α... δεν το ειδα..."

 

Βασικά στην Ευρώπη είναι αυτή η απάντηση. Στην Ελλάδα είναι: Άντε γ@μήσου βρε μαλ@κα....

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η pivot βγάζει πολυοργανα που παίζουν με obd οπότε δεν χρειάζεται ούτε σωληνάκια ούτε αισθητήρες.
https://pivotjp.com/product/analog/index-e.html

Το θέμα είναι σε τι αυτοκίνητα παίζουν.

Ξέρω ότι δουλεύουν σε vw άλλη με τα υπόλοιπα δεν είμαι σίγουρος
Ένα mail υποθέτω ότι μπορεί να λύσει κάποιες απορίες...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο offtopic ,

συναντώ τακτικά  ένα Lexus RC-F , πινακίδες Γερμανίας , με ελεύθερες εξατμίσεις.

Τις προάλλες παραλίγο να φιληθούμε κιόλας (μτφ τρακάρισμα) , αφού παραβίασε ΣΤΟΠ (δε ξέρω πως γράφεται γερμανικά :hehe: ).

Κολασμένος ήχος, ίσως και λιγο υπερβολικός για τα γούστα μου με τη μετατροπή που έχει κάνει.

 

κάπως έτσι δείχνει->

 

36265_Lexus_RCF-010_468x263.JPG

 

κάπως έτσι ακούγεται (+amplified)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.