Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

21 minutes ago, slalom said:

Τιν τουτο?

 

15 minutes ago, jax7480 said:

Απ'όσο ξέρω, ελέγχουν κάποια σημεία του αυτοκινήτου για το αν είναι σωστά σφιγμένες οι βίδες.

 

 

θα βάλουν και κόλλα στις βίδες να μην φύγουν ; ....

εκτός και αν εννοούν σφίξιμο στις βίδες στα ψαλίδια κλπ ....

 

ωραίο πάντως από εδώ και πέρα θα το χρεώνω και εγώ σε οτιδήποτε !

-καλημέρα

           -κάτσε να σου ελέγξω τις συσφίξεις !

-μα είναι υπλογιστής

           -κάτσε βρε φιλαράκι θέλεις να βγεις να πιάσεις τα 4Ghz και να σου φύγει καμιά βίδα και να βρεθείς σε κανέναν τοίχο

-οκ τότε πόσο πάει ;

           - ανάλογα το κουτί αν έχεις Razer 100e κλπ κλπ

 

προσπάθησα να γίνω αστείο δεν τα κατάφερα !

 

ας το κάνουν το service να είσαι σίγουρος ? !
πιστεύω να κάνουν γενικά εκεί πάνω σωστή δουλειά και όχι σαν εδώ κάτω ότι να νε , ψάχνεις να βρεις μηχανικό με τα κιάλια !

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ με τα κυάλια τους ψάχνεις τους μηχανικούς, αλλά ειδικά στην αντιπροσωπία γίνεται σωστή δουλεια (όσο έχω καταλάβει).  Απλά οι χρεώσεις είναι στο θεό. Επειδή ήταν το πρώτο καλό service μετά την αγορά του αυτοκινήτου, το πήγα εκεί. Από την επόμενη φορά θα βρω κανέναν καλό μηχανικό να το προσέχει αυτός.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα. Είδα το 120€ και γέλασα. 300€ ειναι η εργατοώρα αλλά τελικά δεν πληρώνεις αυτό. Το αυτοκίνητο, μετά το επίσημο service, απέκτησε επέκταση της εγγύησης για αλλά 2 χρόνια μέχρι το επόμενο service. Επίσης έγινε έλεγχος όλου του αυτοκινήτου και κανονικά και με το διαγνωστικό. Τελος με το service στην αντιπροσωπία ενεργοποιήθηκε πάλι το Audi Assist που είναι πανευρωπαϊκή κάλυψη της Audi για οδική βοήθεια. 

Κόστος service 1540€.

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
  • Wow 3
Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακά χρήματα αλλά έτσι είναι τα επίσημα στη Νορβηγία, ίσως λίγο πιο ήπια Σουηδία. Έχω φέρει την πιστή 17ετίας ξαρούλα εδώ πάνω, άλλαξα πρόσφατα λάδια/φίλτρο, 1 αμορτισέρ που είχε σπάσει, ενα ball joint και γυάλισμα και τα δύο φανάρια και έδωσα αν θυμάμαι καλά 250 ευρώ με ευθυγράμμιση, στον Άραβα της γειτονιάς

 

Στο επίσημο θα ξεκινούσαμε από το 650άρι, θα έπαιρνε 2 βδομάδες και σιγά μη γυαλίζανε τα φανάρια, θα πρότειναν αλλαγή με 100 ευρώ το ένα και κανένα 100ρικο τοποθέτηση

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ας αναλογιστούμε τι ποσοστό του μηνιαίου μισθού του Ζάχου είναι αυτά τα χρήματα, και σε τι ποσοστό του αντίστοιχου μισθού που θα είχε στην Ελλάδα στην ίδια θέση θα αναλογούσε το ίδιο service στην αντίστοιχη ελληνική αντιπροσωπία.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες οδήγησα ένα Skoda Fabia Reflex 1.6 diesel 105hp φίλου 

 

Με 190Κ χλμ δεν ήταν σε άριστη κατάσταση θεωρητικά αλλά πρακτικά δε είδα/ένιωσα κάτι περίεργο.

 

+ Ροπή μοτέρ και κλιμάκωση κιβωτίου, στα 130-140 το στοιχείο του με αστεία νούμερα κατανάλωση 

+ Άνετο στο στήσιμο του και με ασφαλές πάτημα

+ Σχετικά αθόρυβο , αν εξαιρέσεις τις επιταχύνσεις σε ψηλές στροφές που το clutter είναι λίγο έντονο

+ Μ'αρέσει η εξωτερική του εμφάνιση  :tomato2:

 

- Μαλακό για τα γούστα μου σε περίπτωση που θες το κάτι παραπάνω σε στροφές :whip:

- Δε μου φάνηκε πολύ ευρύχωρο στη θέση οδηγού - συνοδηγού, σαν να ήταν πολύ κοντά οι θέσεις :hug:

- Μουντό εσωτερικό αν και καλοκατασκευασμένο

- 105 ίπποι είναι σε 1250+ κιλά αυτοκίνητο, ok  

 

ΕΜΠ1 αν ήθελα κάτι εύκολο , άνετο, οικονομικό για μικρή οικογένεια 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα στην παρέα.

Έχασα δυστυχώς κάπου κοντά στο σπίτι μου το 2ο κλειδί του αυτοκινήτου. Επειδή φοβάμαι, τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω να σταματήσει το συγκεκριμένο να δουλεύει;

Πρέπει να αλλαχτούν όλες οι κλειδαριές;;;

Αλλάζει το immobilizer;;;

 

Επίσης τι γίνεται με τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ κλειδιά. Προγραμματίζονται εύκολα;

Σκέφτομαι να πάρω ένα ακόμη για δεύτερο

Έγινε επεξεργασία από akilleas
Link to comment
Share on other sites

Τι αυτοκινητο;

 

Άκυρο. Το είδα από το λινκ. Φθηνά δεν βγαίνει πάντως. Φυσικά όχι από αντιπροσωπία γιατί εκεί λογικά θα παίξεις στο 200αρικο και βάλε.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια εβαλα τα Pirelli P1 Cinturato σε διασταση 195/55/15.
Το αμαξι ειχε μια εβδομαδα αποκλιση σε συγκλιση :hehe: και για αυτο μου φαγωθηκαν οι εξωτερικες πλευρες.  Οπου στον δεξια τροχο εβλεπες και σε ελαχιστα σημεια το πλεγμα του ελαστικου.

Το αμαξι τωρα εχει φοβερη αισθηση σε οδηγηση, δε νιωθεις κανενα τζογο στο τιμονι, η μεγαλυτερη διασταση αποροφαει πολυ καλυτερα την ανωμαλια του δρομου. Γενικα ειμαι πολυ χαρουμενος.
Πληρωσα 350Ε και με ευθυγραμμιση μεσα (μου την εκανε δωρο).
Μου ειπε οτι το γεμισε με αζωτο για καλυτερα. Δε ξερω τι σημαινει αυτο, αλλα οπως και να εχει, προτιμησα να σκασω 100Ε για την εργοστασιακη διασταση παρα να μεινω σε 195/50/15.


Αυτο που θελω απο σας γιατι δε μπορω να ασχοληθω αλλο με το λαμαρινοφαγο..Εναν ΚΑΛΟ ψυκτικο που να ασχοληθει με το αμαξι επιτοπου γιατι σε οσους το παω, σκαω 30Ε για συμπληρωση φρεον, μου λενε ελα σε λιγες μερες να δουμε που χανει( βαζουν μια μλκια μεσα που το βλεπουν μετα απο μερες, δε ξερω πως και τι) και ολοι μου λενε δε χανει.
Δε γινεται καθε 3 μηνες να βαζω φρεον και να μην εχω AC στο αμαξι.

Δεν υπαρχει ΕΝΑΣ που να μπορει να βρει επιτοπου που χανει;



 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δεν υπαρχει ΕΝΑΣ που να μπορει να βρει επιτοπου που χανει;

 

 

Τη πίεση του μοτέρ να κοιτάξεις. Μήπως χάνει από εκεί και για αυτό δε φαίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.