Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

3 hours ago, jax7480 said:

Τι αυτοκινητο;

 

Άκυρο. Το είδα από το λινκ. Φθηνά δεν βγαίνει πάντως. Φυσικά όχι από αντιπροσωπία γιατί εκεί λογικά θα παίξεις στο 200αρικο και βάλε.

Μία συμβουλή. Αν βρεις ΝΟΚΙΑ λάστιχα, που θα βρεις γιατί είναι Φιλανδικα αγόρασε τα. Στην Νορβηγία θα τα χρειαστείς. Αυτά είχα όταν ήμουν πάνω.Είναι κορυφή για πάγο. Είδα από κοντά τον Ραικονεν στην Φιλανδία να οδηγεί με αυτά τα λάστιχα σε πίστα ανάβαση. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Τι θα πρεπει να κοιταξω στην πιεση; 
Υπαρχει καποια ενδειξη που να βγαζουμε αυτο το συμπερασμα;

 

Ο ψυκτικός μπορεί να μετρήσει τη πίεση του συμπιεστή του AC για να δει αν έχει πέσει η πίεση, πράγμα που θα σημαίνει ότι από εκεί θα έχεις διαρροή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος akilleas έγραψε:

Καλήμερα στην παρέα.

Έχασα δυστυχώς κάπου κοντά στο σπίτι μου το 2ο κλειδί του αυτοκινήτου. Επειδή φοβάμαι, τι γίνεται στην περίπτωση που θέλω να σταματήσει το συγκεκριμένο να δουλεύει;

Πρέπει να αλλαχτούν όλες οι κλειδαριές;;;

Αλλάζει το immobilizer;;;

Το χαμενο κλειδι θα το ακυρωσεις απο το αμαξι σου, δηλαδη θα επαναπρογραμματισεις το immobilizer για οσα κλειδια εχεις

πριν 10 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αυτο που θελω απο σας γιατι δε μπορω να ασχοληθω αλλο με το λαμαρινοφαγο..Εναν ΚΑΛΟ ψυκτικο που να ασχοληθει με το αμαξι επιτοπου γιατι σε οσους το παω, σκαω 30Ε για συμπληρωση φρεον, μου λενε ελα σε λιγες μερες να δουμε που χανει( βαζουν μια μλκια μεσα που το βλεπουν μετα απο μερες, δε ξερω πως και τι) και ολοι μου λενε δε χανει.

Παραμενεις στον ιδιο μαστορα μεχρι να στο φτιαξει. Μη δινεις απο εδω και απο εκει

Βαζουν μια αμπουλα και βγαζει ενα πρασινο φωσφοριζε χρωμα στο σημειο της διαρροης. Μπορεις να το εντοπισεις και εσυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, slalom said:

Βαζουν μια αμπουλα και βγαζει ενα πρασινο φωσφοριζε χρωμα στο σημειο της διαρροης. Μπορεις να το εντοπισεις και εσυ

 

 

Στα ψυγεια των αυτοκινητων βαζουν φωσφορο αν δεν απατωμαι. Αλλα δεν ξερω αν το κανουν μονο εκει ή και στο A/C.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2018 at 1:22 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Για την ιστορια εβαλα τα Pirelli P1 Cinturato σε διασταση 195/55/15.
Το αμαξι ειχε μια εβδομαδα αποκλιση σε συγκλιση :hehe: και για αυτο μου φαγωθηκαν οι εξωτερικες πλευρες.  Οπου στον δεξια τροχο εβλεπες και σε ελαχιστα σημεια το πλεγμα του ελαστικου.

Το αμαξι τωρα εχει φοβερη αισθηση σε οδηγηση, δε νιωθεις κανενα τζογο στο τιμονι, η μεγαλυτερη διασταση αποροφαει πολυ καλυτερα την ανωμαλια του δρομου. Γενικα ειμαι πολυ χαρουμενος.
Πληρωσα 350Ε και με ευθυγραμμιση μεσα (μου την εκανε δωρο).
Μου ειπε οτι το γεμισε με αζωτο για καλυτερα. Δε ξερω τι σημαινει αυτο, αλλα οπως και να εχει, προτιμησα να σκασω 100Ε για την εργοστασιακη διασταση παρα να μεινω σε 195/50/15.


Αυτο που θελω απο σας γιατι δε μπορω να ασχοληθω αλλο με το λαμαρινοφαγο..Εναν ΚΑΛΟ ψυκτικο που να ασχοληθει με το αμαξι επιτοπου γιατι σε οσους το παω, σκαω 30Ε για συμπληρωση φρεον, μου λενε ελα σε λιγες μερες να δουμε που χανει( βαζουν μια μλκια μεσα που το βλεπουν μετα απο μερες, δε ξερω πως και τι) και ολοι μου λενε δε χανει.
Δε γινεται καθε 3 μηνες να βαζω φρεον και να μην εχω AC στο αμαξι.

Δεν υπαρχει ΕΝΑΣ που να μπορει να βρει επιτοπου που χανει;



 

Ο φώσφορος θα δείξει που χάνει , συνήθως οι ψυκτικοι - ηλεκτρολόγοι μετά κολλάνε τη διαρροή , συνήθως είναι στο αλουμινένιο σωληνάκι.

 

Δεν είναι καλή πρακτική όμως αφου μιλάμε για σωληνακια υψηλής πίεσης τα οποία θέλουν αντικατάσταση , στο λέω εκ πείρας.

 

Δεν ακούγεται να έχεις πρόβλημα με το κομπρεσορα του κλιματισμού.

 

Χρειάζεσαι εξουσιοδοτημένο συνεργείο ή καλό ηλεκτρολόγο.

 

Α , εχε μια καρέκλα πρόχειρη για τιμή καινούργια μαμά σωληνακια :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2018 at 1:22 PM, GoMaR said:

Για την ιστορια εβαλα τα Pirelli P1 Cinturato σε διασταση 195/55/15.
Το αμαξι ειχε μια εβδομαδα αποκλιση σε συγκλιση :hehe: και για αυτο μου φαγωθηκαν οι εξωτερικες πλευρες.  Οπου στον δεξια τροχο εβλεπες και σε ελαχιστα σημεια το πλεγμα του ελαστικου.

και τι έγινε ?

δεν κατάλαβα τα παλιά ? φαγώθηκαν η τα καινούργια

Link to comment
Share on other sites

 

Κοίτα ρε που το'χει βάλει σκοπό να αλλάξει τις πολικότητες του πλανήτη,

τι θες 103 κιλά ροπής,

έμεινε κάνα τζάμπο τζετ και σε πήρε τηλέφωνο για ρυμούλκα ? 
Σε κάλεσε η ΜΕΤΡΟ Θεσσαλονίκης για βοήθεια στο μετροπόντικα ?
Θέλει βοηθητικό μοτέρ το ΣινΚανΣεν  ?

 


 

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή να πω κάποια πράγματα. Τα νούμερα σίγουρα δεν είναι σωστά. Η μέτρηση είναι με πρόγραμμα στο κινητό. Έκανα κάποιες δοκιμές και όταν κατάλαβα πως δουλεύει τότε πήρα αυτή τη μέτρηση. Σίγουρα δεν είναι σωστή. Μέτρησα με 3η γιατί αν και το πρόγραμμα προτείνει 2α όταν γεμίζω την ταχύτητα δεν προλαβαίνει το πρόγραμμα να πάρει μέτρηση (λιγότερο από 3.5 δευτερα).

  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ρωτηΞω και εδω....

 

 

Εχω παρει ενα Oil catch can της Simota για το Golf 1.4 TSI μου. To θεμα ειναι το λαστιχακι που εχει μεσα και εναι μπλε που δεν μου αρεσει, αλλα και δεν κανει λογο μεγεθους.

Που μπορω να βρω τετοιο σωληνα, δεδομενου οτι θα περναει λαδι σε θερμοκρασιες 90-120 βαθμους ? Αν ξερουμε στα Νοτια Προαστια καλυτερα....

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.