Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Κοίτα να δεις...το είδα σαν ευκαιρία...αφού θέλω να αλλάξω αμορτισέρια ας ψαξω να δω τι παίζει με κάτι καλύτερο....  Δεν περιμένω με 500 ευρώ να σηκώνεται στις 3 ρόδες στις στροφές και ούτε θέλω γιατί δε θα μείνει νεφρό :p

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

@UltraB αυτή που έδειξα είναι για πίσω....είναι ακριβουλα αλλά δεν βρίσκω αλληη....και ή TRD τόσο βγαίνει.... ? Αλλη δεν έχω βρει...aftermarket 0 για το yaris :hehe:

Και εννοεις αυτή που είναι πάνω από την μηχανή ultra??? Με μαμά αμορτισέρ-ελατηρια είσαι?

Κάτω από την μηχανή είναι αυτή που έβαλα παραπάνω. Στην παρακάτω φωτογραφία φαίνεται ξεκάθαρα (αυτός έχει την μαμά).

Δεν έχω αλλάξει κάτι άλλο πέρα από αυτήν την μπάρα, προς το παρόν τουλάχιστον,  ακα μαμά αμορτισέρ. Βέβαια το δικό μου έχει αρκετά σκληρά αμορτισέρ από μαμά αλλά κοπανάει και αβέρτα στο Ηράκλειο.

DSC07746ww.jpg

Κάτι άλλο που μπορείς να αλλάξεις είναι οι τα bushings, νομίζω θα δεις διαφορά. Δεν ξέρω βέβαια τι επιλογές υπάρχουν για Yaris.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2018 at 7:06 PM, f117 said:

Κοίτα να δεις...το είδα σαν ευκαιρία...αφού θέλω να αλλάξω αμορτισέρια ας ψαξω να δω τι παίζει με κάτι καλύτερο....  Δεν περιμένω με 500 ευρώ να σηκώνεται στις 3 ρόδες στις στροφές και ούτε θέλω γιατί δε θα μείνει νεφρό :p

 

Στο golf φοράω bilstein b6 εδώ και 110k χλμ, με μαμά ελατήρια + μασίφ σινεμπλόκ s3 μπροστά (τα πισω της γέφυρας, πολύ κλασική βελτίωση στα vag γιατί τα απλά κόβονται για πλάκα) 16αρες ζάντες, λάστιχα με 55αρι προφίλ

 

Τα καλα: το αυτοκίνητο στρίβει 50% καλύτερα απ'οτι με τα δικά του από κάθε άποψη (κλίσεις/πρόσφυση/κατευθυντικότητα),  μαζί με τα σινεμπλόκ "εσφιξε" και το τιμόνι κάπως.

Μετά από τα προαναφερθέντα χλμ, τα περισσότερα σε ταξίδια και φορτωμένο αρκετά, δεν έχουν καταλάβει τίποτα. Η κόπωση τους είναι αστεία!

 

Τα άσχημα: ΚΟΠΑΝΑΝΕ σαν τρελά στην Ελληνική γαμω ασφαλτο. Κυρίως στα εγκάρσια έχουν πολύ "ξερή" συμπεριφορά και γενικώς "διαβάζουν" πολύ το δρόμο που σημαίνει οτι θα μάθεις σε πια σημεία η εθνική έχει κατσαρό οδόστρωμα και ας μη φαίνεται με το μάτι ? Όσο φορτώνουν χλμ δυστυχώς η φάση επιδεινώνεται.

 

Προσωπικά δεν με χαλάει τόσο πολύ το κοπάνημα, τη στιγμή που βελτιώθηκε το στρίψιμο θεαματικά, ομως δεν ισχύει για όλους το ίδιο. Δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται συνδυασμένο με ενα σωστό ελατήριο (min χαμηλώματος εννοείται ή και καθόλου, δεν είναι αισθητικό το ζήτημα) 

 

Γενικά ξαναβλέποντας το τώρα, πιθανότατα θα έβαζα τα κίτρινα koni τα οποία έπαιζαν τότε στα ίδια λεφτά πάνω κάτω αλλά έχουν το πλεονέκτημα οτι μπορείς να μεταβάλεις τη σκληρότητα τους με μια βαλβίδα που έχουν πάνω (εστω και αν τα πίσω θελουν κατέβασμα για να γίνει) Σε βάθος χρόνου είναι πολύ καλό να έχεις αυτη τη δυνατότητα!!  

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ή γνώμη σου για τις αντιστρεπτικες ποια είναι???

Με αντιστρεπτικες θα "δεσει" αρκετά αλλά θα γίνει και πιο νευρικό και απόλυτο στο όριο ή σε αφημα γκαζιού/φρένο μέσα στη στροφή (είτε το κάνεις επίτηδες είτε χρειαστεί ξαφνικά να φρενάρεις για κάποιο λόγο)

 

Είναι πιο hardcore παρέμβαση γενικά και νομίζω προηγούνται σαν βήμα αμορτισέρ/ελατήρια

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2018 at 1:44 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

επανέρχομαι.....

KYB Excel-G + Anti roll bar

 

       ή

 

Blistein B6

 

?????????? @Thresh86 

 

KYB Excel G ,αν θυμάμαι καλά,  φορώ τώρα στο Fiesta, στα specs του κατασκευαστή πάντα, όλα καλά, ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο.

 

Φαντάζομαι οτι και το Yaris καποιο KYB (ελληνιστί ΚΑΓΙΑΜΠΑ ΜΑΥΡΟ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΤΡΑΠΕΖΙ ΦΙΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΙΣΤΑΕΙ  για να συννενοούμαστε) φορά κι αυτό.

 

Καλές δοκιμές , εγώ στη θέση σου θα αλλαζα αμορτισέρ (ας είναι στοκ)  και θα έβαζα ένα πιο σπορ λάστιχο με ενισχυμένο πλαινό.

 

Και προσοχή , για άλλη μια φορά, στους δρόμους μας , δεν είναι για πολλά πολλά.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λάστιχα αλλαξα πριν κάνα μήνα με δυο...έχουν ενισχυμένο πλαινο αυτά ευτυχώς...άμα τα δεις πριν μπουν στις ζάντες θα καταλάβεις φούσκωμα στο πλαιιι!! Δεν το λες σπορτ αλλά τώρα πάει...αλλάχτηκαν τα λάστιχα....αλλιώς θα βαζαμε R1R και άντε γεια :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Και προσοχή , για άλλη μια φορά, στους δρόμους μας , δεν είναι για πολλά πολλά.

Εγω θαυμαζω αυτους που εχουν χαμηλωμενα με 19αρες-20αρες ζαντες. Εγω με τις 17αρες και βριζω καθε τρεις και λιγο αν μου ξεφυγει και πεσω σε καμια καλη λακουβα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω θαυμαζω αυτους που εχουν χαμηλωμενα με 19αρες-20αρες ζαντες. Εγω με τις 17αρες και βριζω καθε τρεις και λιγο αν μου ξεφυγει και πεσω σε καμια καλη λακουβα.

Κοίτα αν έχεις 19 και πάνω απλά τις ισιωνεις κάθε χρόνο περιπου, ανάλογα πόσο προσεκτικός είσαι, μέχρι να τα φτύσουν οι ζάντες!

 

Είχε φίλος σε audi a5 19αρα με 35αρι λάστιχο και το έχω ζήσει το σκηνικο...

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

255/35/20 είχα στην Ελλάδα και πριν φύγω για την επιστροφή τις ισιωσα όλες. Του χρόνου αν είμαστε γεροί θα κατέβω με τις 22αρες μάλλον. 20αρες δεν μπαίνουν σε αυτό το τουτού εκτός αν βρω συγκεκριμένη σχεδίαση και βάλω αποστάτες.

  • Like 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Γνωστό το έργο παίδες με τις ζάντες, 16άρες , σφιχτό και 45άρι (wink wink) προφίλ , ανα 1-2 χρόνια πάω για επισκευή.

 

Γελάω ότι ήθελα να το παραγγείλω με 17άρες και 40άρι 

(το οποίο για αισθητικούς λόγους μπορει να το κάνω , είμαι έτοιμος να γίνω ευεργέτης του λαστιχά μου :hehe:  ).

 

@f117 ,  ε τότε μια χαρά είσαι. Βάλε και κανα δυό σήματα 2JZ στις πόρτες και κοψε αντιδράσεις :hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

@f117 Yaris 2009: Έβαλα την TRD μπάρα πίσω πριν μία βδομάδα. Παραγγελία από την αντιπροσωπεία (έτσουξε) :)

 

Ελατήρια εργοστασιακά. Αμορτισέρ έχω αλλάξει μία φορά και τα 4, με KYB Excel-G.

 

Σε κάποια φάση, το ένα πίσω χάλασε και έβγαλε λάδια. Τα μπροστά ήταν ακόμη πολύ καλά, οπότε δοκίμασα να αλλάξω το πίσω ζευγάρι μόνο.
Σκέφτηκα να δοκιμάσω ευρωπαϊκούς κατασκευαστές:
Πήρα Bilstein B6 (κίτρινα) --> ποιοτικά, αλλά έπεσα σε ελαττωματικά, έκαναν ένα ενοχλητικό ντουκ-ντουκ σε πολύ απαλές ανωμαλίες του δρόμου.
Τα έστειλα πίσω, επιβεβαίωσαν ότι είχαν πρόβλημα και ζήτησα Sachs (δε θυμάμαι μοντέλο ακριβώς). Πολύ ποιοτικά κι αυτά, αλλά με αντίστοιχο πρόβλημα. Τα έστειλα πίσω --> ελαττωματικά κι αυτά.

 

Κατέληξα πάλι σε Excel-G λοιπόν. Πολύ ευχαριστημένος είμαι, δεν ακούγεται κιχ. Δεν κάνω αγωνιάρικη χρήση (με Yaris, λολ), αλλά συνήθως τα Σ/Κ ανεβαίνω εδώ σε κάποιο από τα βουνά της Αυστρίας και ευχαριστιέμαι λίγο το τοπίο και τις στροφές. Χωρίς όμως υπερβολές :)

 

Παρόλο που είναι αμάξι πόλης, είναι ελαφρύ και έχει ικανοποιητικό κράτημα αν στρίβεις ομαλά και δεν προσπαθείς να το αποσταθεροποιήσεις. Πλέον, με αντιστρεπτική και σε καλό οδόστρωμα, πατάει πολύ σίγουρα και με ικανοποιεί μια χαρά.

 

Σύνοψη: Αν δεν έχεις οικονομική άνεση, βάλε τα KYB, είναι οκ. Πάρε και την αντιστρεπτική αν θες. Η UR που έστειλες είναι 16mm (πιο λεπτή από την TRD - 19mm). Δεν θα καταλάβεις διαφορά πιστεύω, δες την αντίστοιχη 19mm. Αν έχεις οικονομική άνεση, όλα αυτά είναι ημίμετρα και η λύση που θες είναι ένα coilover kit (νομίζω ότι έχει H&R ή η Bilstein). Αξίζει όμως να δώσεις τόσα λεφτά για το Yaris; Εγώ αποφάσισα πως όχι ;)

Έγινε επεξεργασία από nickstamat
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2018 at 1:44 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

επανέρχομαι.....

KYB Excel-G + Anti roll bar

 

       ή

 

Blistein B6

 

?????????? @GriGaS @slalom @Thresh86 @UltraB 

Bilstein σκετα

Μη πειραξεις αντιστρεπτικη, μπορει να χασει την ισορροπια του στις στροφες

On 1/9/2018 at 3:45 ΜΜ, το μέλος UltraB έγραψε:

Στο δικό μου που άλλαξα την μπάρα θόλων πάντως είδα διαφορά. Βέβαια όπως θα δεις παρακάτω η μια ήταν "ψεύτικη" ενώ η άλλη αρκετά solid. Κόστος το 1/5 απ' αυτή που έβαλες.

Αυτο δεν ειναι μπαρα θολων

On 3/9/2018 at 3:25 ΠΜ, το μέλος and64 έγραψε:

Στο golf φοράω bilstein b6 εδώ και 110k χλμ, με μαμά ελατήρια + μασίφ σινεμπλόκ s3 μπροστά (τα πισω της γέφυρας, πολύ κλασική βελτίωση στα vag γιατί τα απλά κόβονται για πλάκα) 16αρες ζάντες, λάστιχα με 55αρι προφίλ

Κλασικη βελτιωση με τα σινεμπλοκ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, f117 said:

Ολα όλα τα σινεμπλλοκ πρέπει να αλλαχθουν με πιο σκληρά όμως ε?

 

Δεν είναι απαραίτητο και επίσης δεν είναι και φθηνό!

 

Για το yaris ειδικά που δεν έχει απ'οσο ξερω sport εκδοση (το βγάζει ακομα tsport?) θα πρέπει λογικά να πας σε aftermarket πχ powerflex ή superpro και δεν είναι σίγουρο οτι θα σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα αφού ναι μεν θα "δεσουν" τα πάντα αλλά θα περνάνε στην καμπίνα κραδασμοί και θόρυβοι που τώρα δεν ακούς...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.