Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

χωρίς να είμαι σίγουρος
αλλά απο εκείνη την εποχή όλη η vw έβαζε τα ίδια ανταλλακτικά σε όλα τα μοντέλα

μάλλον ταιριάζουν απο κανένα golf iv gti (είναι συμπαγή αντί να έχουν κενά και είναι πιο σκληρά)
αν πάλι μιλάμε για μάρκες για σινεμπλόκ/γενικά ανταλλακτικά ανάρτησης (μιλάω για "απλά" ανταλλακτικά και όχι "βελτίωσης τύπου powerflex")
κορυφαίες οι lemforder/trw (αλλά ακριβές μιας και συνήθως είναι και πρώτης τοποθέτησης ανταλλακτικά)

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πήρα, ο προηγούμενος είπε πως είχε βάλει γέφυρα, σινεμπλοκ και κάτι ακόμη από cupra ή s3, ούτε καν θυμάμαι και ούτε καν το είχα ψάξει τότε αν γίνεται/ισχύει κιόλας.

Θα πάω μια βόλτα σήμερα και θα ρωτήσω επιλογές και τιμές και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Arkan έγραψε:

Μια που είχατε αναφέρει τα σινεμπλόκ πριν μερικές και έσπασε το δικό μου στον αριστερό τροχό, έχετε να προτείνετε κάτι για αλλαγή σε Leon 1.6 '01;

Βάλε από cupra η s3 όπως εγώ, δοκιμασμένη λύση και γνήσια.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δικό σας :p  

 

 

Βέβαια ο Αlex έχει βάλει πανω coilover, άλλες ζάντες/λάστιχα και το συγκρίνει σε πίστα και σε δρόμους Αγγλίας (που οι Άγγλοι γκρινιάζουν οτι ειναι και χάλια αλλά παίζει να ειναι 90% καλύτεροι απο τους δικούς μας τους καρόδρομους!!) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ήρθε ο καιρός να αλλάξω μπροστινές δισκόπλακες στο Lacetti 80κ μαμά δίσκους από το 2007

zimmerman δίσκους και textar τακάκια αυτά θα βάλω (textar τακάκια φοράω και τώρα και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος)

Link to comment
Share on other sites

Tesla Model S 75.

 

20180911_175158.thumb.jpg.e41483623e953bfc30d27f5e67cbf355.jpg

 

 

Λίγα λόγια για το αυτοκίνητο μιας και αύριο πρόκειται να το δώσω πίσω (αν όλα πάνε καλά).

Το αυτοκίνητο είναι ακριβώς αυτό που λέει και δείχνει. Ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο όπου ακόμα και σαν το μικρότερο μοντέλο (σε ισχύ) έχει αρκετή για να σε κολλήσει στο κάθισμα. Η ροπή είναι κοντά στα 44kgm και η ιπποδύναμη στα 380 άλογα.

Θετικά:

Ησυχία καμπίνας. Δεν υπάρχει θόρυβος από μοτέρ. Επικρατεί μία ωραία ηρεμία και ησυχία στην καμπίνα. Δεν παρατήρησα αεροδυναμικούς θορύβους απλά στην περίπτωση του Tesla θα πρέπει ο κάτοχος να προσέξει πάρα πολύ τι ελαστικά φοράει στο αυτοκίνητο. Ο θόρυβος κύλισης γίνεται πιο εύκολα αντιληπτός.

Χώροι μικροαντικειμένων και αποσκευών. Το αυτοκίνητο έχει χώρους για μικροαντικείμενα παντού για τους μπροστά επιβάτες και σχεδόν τίποτα για τους πίσω. Μικρό το κακό στη δική μου περίπτωση. Οι χώροι αποσκευών όμως είναι κάτι που το ευχαριστιέσαι. Μπρος και πίσω με καθίσματα που πέφτουν μπορείς να χωρέσεις απλά ότι γουστάρεις.

Κόστος χρήσης. Αυτό είναι φυσικά κάτι σχετικό και διαφέρει από χώρα σε χώρα αλλά στη Νορβηγία ο κάτοχος ηλεκτρικού αυτοκινήτου δεν πληρώνει τέλη κυκλοφορίας και διόδια. Επίσης η φόρτιση του αυτοκινήτου σε εξωτερικά parking είναι δωρεάν με την πληρωμή της στάθμευσης.

Τεράστια οθόνη touch με always connected σύστημα. Το Google maps ειδικά που είναι ενσωματωμένο με το αυτοκίνητο είναι ιδανικό για να αποφεύγεις την κίνηση (όταν είναι σωστά updated).

Hold feature. Περιμένεις στο φανάρι και επειδή το αυτοκίνητο είναι αυτόματο πρέπει να πατάς το φρένο. Στα άλλα αυτοκίνητα. Στο Tesla απλά πατάς πιο δυνατά το φρένο και αυτόματα ενεργοποιείται το σύστημα Hold (το ίδιο σύστημα που ενεργοποιείται όταν είσαι σε ανηφόρα ή κατηφόρα και θέλεις να ξεκινήσεις). Έτσι δεν πατάς τίποτα.

Auto Pilot. Δείτε το βίντεο παρακάτω. Πολύ καλό σύστημα για cruising. Στο Όσλο όπου οι δρόμοι πληρούν όλες τις προδιαγραφές ενεργοποιείται σχεδόν παντού.

Parking sensors. Νομίζω πως είναι το μοναδικό αυτοκίνητο που οι parking sensors σε ενημερώνουν με ακρίβεια εκατοστού πόσο απέχεις από το πίσω/μπροστά/πλαϊνό όχημα.

Συνολικά το αυτοκίνητο έχει 6 κάμερες (επειδή είναι το φθηνό).

1 ταχύτητα. Ούτε αυτόματες αλλαγές, ούτε χειροκίνητες, ούτε τίποτα. Απλά πατάω και πάω.

 

Αρνητικά:

Ησυχία καμπίνας 2. Θεωρώ τον εαυτό μου λάτρη της αυτοκίνησης αν και δεν είμαι τόσο σχετικός. Μου αρέσει ο ήχος του κινητήρα οπότε θέλω να ακούω ήχο από μοτέρ.

Τεράστια ηλιοροφή. Αυτό ίσως δεν είναι πρόβλημα στη Νορβηγία αλλά σε άλλες χώρες είναι τεράστιο πρόβλημα. Απλά ξεροψήνεσαι.

Κόστος κτήσης. Ακόμα και το μικρό μοντέλο που είχα στη διάθεση μου, αν του βάλεις κανάδυο έξτρα φτάνει τα 80.000€. Απόσβεση σίγουρα δεν θα κάνεις εκτός αν οδηγείς ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα ετησίως.

Τεράστια οθόνη touch 2. Δυστυχώς η τεχνολογία και η νέα τάση για τεράστιες οθόνες δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί απλά τραβάς το βλέμμα σου από το δρόμο.

Συναρμογή/Ποιότητα κατασκευής. Επειδή είχα διαβάσει για τα θέματα συναρμογής που είχαν στο Model S, να πω πως όντως το αυτοκίνητο σε μερικά σημεία ξεφεύγει. Όχι πολύ αλλά υπάρχει θέμα. Επίσης η ποιότητα κατασκευής για το κόστος του αυτοκινήτου δεν είναι ότι καλύτερο. Δηλαδή ο μηχανισμός για το αυτόματο κλείσιμο του χώρου αποσκευών κάνει περισσότερο θόρυβο από τον ηλεκτροκινητήρα. Επίσης αυτοκίνητα με κινητήρα εσωτερικής καύσης (ΟΥΑΟΥ) στα ίδια λεφτά έχουν 10 φορές καλύτερη ποιότητα στη συναρμογή και τα υλικά του εσωτερικού τους.

Καθίσματα. Τα καθίσματα δυστυχώς δεν με βόλεψαν καθόλου. Πολύ στενά (ναι είμαι γεματούλης/χοντρούλης) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα έπρεπε να έχουν κάποιο τρόπο ρύθμισης ειδικά των πλαϊνών που σε μεγάλο ταξίδι θα γίνει ενοχλητικό.

Επιλογέας ταχυτήτων. Όχι κανονικών ταχυτήτων. Απλά επιλέγεις, Parking, Drive, Neutral και Reverse. Με ενοχλεί που είναι στο τιμόνι. Ναι ξέρω, Αμερικανιά και έτσι αλλά για τις άλλες αγορές, βάλε το εκεί που το βάζουν όλοι, κάτω και στη μέση της κεντρικής κονσόλας.

 

 

 

Οτιδήποτε άλλο θέλετε, ρωτάτε. Με χαρά θα απαντήσω αν γνωρίζω φυσικά.

 

P.S. Το αυτοκίνητο δύο φορές στη μία εβδομάδα που το έχω έφαγε μικροσκαλώματα. Στην πρώτη περίπτωση δεν ανέβαινε αυτόματα το παράθυρο του πίσω από τον οδηγό επιβάτη, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να κλειδώσω το αυτοκίνητο, να το ξεκλειδώσω και να ανοίξω/κλείσω την πόρτα για να ξεκολλήσει

Το άλλο θέμα ήταν σήμερα που για άγνωστο λόγο απλά δεν ξεκίνησε η εφαρμογή για το ράδιο ποτέ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και άγια, πολύ καλή περιγραφή,

στη φωτό που έχεις βάλει , το διάκενο στη δεξιά μεριά είναι επειδή έχεις ανασηκώσει 

κάποιου είδους "καπώ"  ή έτσι είναι ,σαν ζώνη πυρασφάλειας  ? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω συμπεράνει από τα Tesla είναι ότι είναι σε πρόημο στάδιο σε πολλά σημία και κάθε φορά κάνουν μικρά βηματάκια με μια τιμολόγηση που θεωρώ ότι οφείλεται στον χαμηλό ανταγωνισμό (καθώς λίγο - πολύ μόνη της παίζει μπάλα στα πιο premium ηλεκτρικά, προς το παρόν τουλάχιστον).

 

 

Αυτό που αναφέρεις με τα ελαστικά ισχύει καθώς φοράνε ελαστικά που έχουν ειδικό αφρολέξ μέσα για την μείωση του θορύβου κύλισης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, έχει ενδιαφέρον ότι σημεία που φαίνεται να σηκώνουν βελτίωση στο Model S είναι εκείνα που υποτίθεται ότι έχει γίνει προσπάθεια να αναβαθμιστούν στο -φτηνότερο- Model 3, περιλαμβανομένων των καθισμάτων και της συναρμογής.

 

Άλλα θέματα με προβληματίζουν περισσότερο σχετικά με την τελική έλευση των Tesla στην Ελλάδα (σε μερικά χρόνια). Καταρχάς, δε φαίνεται πολύ πιθανό να δώσουν σημαντικό κίνητρο για την αγορά πλήρως ηλεκτρικών αυτοκινήτων. Πέρα από την προφανή απαλλαγή από τέλη κυκλοφορίας και άλλα τακτικά έξοδα, θα πρέπει να μιλάμε για ένα υπολογίσιμο εφάπαξ ποσό φοροαπαλλαγής για την αρχική αγορά -που δεν το βλέπω. Αυτό θα στοιχίσει και σε πιο οικονομικά ηλεκτροκίνητα, όπως το Leaf, που ταιριάζει μια χαρά στις ελληνικές συνθήκες.

 

Το άλλο που με ανησυχεί είναι η εκτεταμμένη χρήση αλουμινίου στο αμάξωμα των Tesla, που εκτοξεύει το κόστος και τη δυσκολία κάθε λαμαρινοδουλειάς. Μπορεί αυτό να είναι επουσιώδες αλλού, αλλά σε χώρες με συλλογική οδηγική συμπεριφορά όπως η Ελλάδα και η Ιταλία θα τα κάνει ακόμη πιο ασύμφορα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι τα ηλεκτρικά "ήρθαν" αλλά ακόμη μου είναι σχεδόν αδύνατο να διανοηθώ αγορά ηλεκτρικού
λίγο το 33.000 για το μικρό leaf (που επίσημα λένε 270 χιλιόμετρα μικτά ... λογικά για καμία 200αριά μαξ μην πω 180 για να μην ξελιγώσουμε τις μπαταρίες)

όταν ένα παρόμοιου μεγέθους nissan pulsar ξεκινά απο 14.000. Δεν πιστεύω ότι μπορείς να μιλάς για "απόσβεση" ούτε σε 10 χρόνια

καλά για i3 με 43,000 δεν το γράφω καν θα γελάσουν και οι πέτρες (που να πάμε στα 50000+ για την έκδοση range extender)


και ακόμη περιμένω μια σοβαρή μελέτη σχετικά με το ολικό περιβαλλοντικό κόστος ηλεκτρικού (γιατί όπως και να το κάνουμε άλλο περιβαλλοντικό κόστος έχει η παραγωγή ενέργειάς σου να είναι όπως της νορβηγίας, υδροηλεκτρική, άλλο όπως αμερική/γαλλία με πυρηνικά και άλλο όπως η ελλάδα με λιγνήτη)
 

ps. πάντως μην περιμένετε να πέσουν οι τιμές στα ηλεκτρικά
ήδη υπάρχει σοβαρή έλειψη σε λίθιο που είναι βασικό συστατικό στις μπαταρίες η έλειψη θα γίνει πιο έντονη όσο περισσότεροι κατασκευαστές φτιάχνουν ηλεκτρικά
και όλοι ξέρουμε τι γίνετε στις τιμές όταν υπάρχει έλλειψη σε κάτι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικά επιχειρήματα , φυσικό να είναι σκεπτικός κάποιος.

 

Περι τα 12Κ το χρόνο αν κάνεις (50 την ημέρα X 5 την εβδομάδα Χ 12 για κάθε μήνα) , θα πρέπει 

να υπολογίσεις τη βενζίνη(ή πετρέλαιο)  + κόστος service + τέλη/πάγια κόστη.

To ηλεκτρικό έχει το περισσότερο κόστος στην αρχή αλλά μετά κυρίως έχεις να υπολογίσεις το κόστος των μπαταριών , όταν έρθει η ώρα της αλλαγής.

 

Επίσης , το Leaf, λογικά θα έχει παραπάνω εξοπλισμό απο το (discontinued) πλέον Pulsar

ή το κάθε Pulsar.

 

Για το θέμα της ενέργειας στην Ελλάδα , για τις υπόλοιπες είναι ορθότατες παρατηρήσεις (π.χ Γαλλία, 2013 , έπαιζε με 71% πυρηνικά παραγόμενη ηλεκτρική ενέργεια με πολύ χαμηλό κόστος) , η κατάσταση αλλάζει , τουλάχιστον απο το 2011.

Για το 2016 , 

coal 31.6%, natural gas 27.8%, hydro 11.4%, oil 9.9%,wind 10.5%, solar 8.1%, biofuels and waste 0.7% απο τα στοιχεία της IEA.

 

Θα ήθελα κι εγώ πάντως το συνολικό κόστος, αφού πρέπει να υπολογίσουμε και το κόστος ανακύκλωσης υλικών μπαταριών , υποστήριξη και επέκταση υπάρχοντος infrastructure κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πάντως (για να βάλουμε και άλλους παράγοντες στην εξίσωση).

Η Tesla στη Νορβηγία πουλάει με 3.3% επιτόκιο ακόμα και ολόκληρου του ποσού του αυτοκινήτου και δίνει για 3 χρόνια όλα τα service με 750€.

Για να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης του κόστους των service, ένα καινούριο Α8 55TFSI, θέλει περίπου 1200€ για το πρώτο service (του ενός έτους).

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.