Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να είμαι party ?, τα νούμερα φαίνεται να είναι μετρημένα στο ίδιο πράμα αναφοράς.

Αλλιώς οι απώλειες φαίνεται να είναι ελάχιστες, 2-3 %.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Nickzzz said:

Χωρίς να θέλω να είμαι party ?, τα νούμερα φαίνεται να είναι μετρημένα στο ίδιο πράμα αναφοράς.

Αλλιώς οι απώλειες φαίνεται να είναι ελάχιστες, 2-3 %.

 

Εννοείς πως και τα άλογα είναι μοτερ; 

 

16 minutes ago, Martyras said:

Γιατί τετοια κοιλια στις 3.5κ?

 

Δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί τελείως το αυτόματο κιβώτιο οπότε αν έκανε kickdown θα κατέβαζε ταχύτητες. (Βασικά μπορεί να απενεργοποιηθεί αλλά θέλει προγραμματισμο).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, jax7480 said:

 

Εννοείς πως και τα άλογα είναι μοτερ; 

 

 

Δεν μπορεί να απενεργοποιηθεί τελείως το αυτόματο κιβώτιο οπότε αν έκανε kickdown θα κατέβαζε ταχύτητες. (Βασικά μπορεί να απενεργοποιηθεί αλλά θέλει προγραμματισμο).

 

Σε εμένα φαίνεται να είναι και οι 2 γραφικές στο ίδιο σημείο μέτρησης αλλά πιο ακριβώς είναι δεν ξέρω. (τροχός ή στρόφαλος)

 

Αν πας από την ροπή στην ισχύ, η μέγιστη ροπή δίνει περίπου 444 hp ισχύος, ενώ η μέγιστη ισχύς δίνει περίπου 800 Nm ροπής.

 

Και αυτά τα νούμερα φαίνεται να ταιριάζουν σχετικά μεταξύ των 2 γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

To αυτοκίνητο εργοστασιακά βγάζει 475HP στον τροχό (σύμφωνα με το motor trend που το μέτρησε)

 

 

Να αναφέρω πως το αυτοκίνητο δεν μετρήθηκε στον βελτιωτή που έκανε το Stage II (APR) αλλά σε ανταγωνιστή του ο οποίος και αυτός κάνει προγράμματα, ο οποίος μου έδειξε προγραμματισμό που έκανε σε RS6 Performance και μου είπε πως τόσα άλογα δεν μπόρεσε να βγάλει ακόμα και με την full εξατμιση που είχε το RS6.

Από εκεί και πέρα δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να το συζητήσω μαζί σου. Τα νούμερα πάντως (0-100, 100-200) δείχνουν πως είναι αρκετά πιο γρήγορο από μαμά.

Άρα δε νομίζω να βγάζει 444HP στους τροχούς. Όπως βλέπεις δεν το πάω στο τεχνικό κομμάτι γιατί όντως δεν γνωρίζω. Σου λέω τι βλέπω εγώ με το αυτοκίνητο και τη συμπεριφορά του.

Δυστυχώς ο καιρός δεν έχει βοηθήσει για να ξαναπάω στο dragstrip. Από Απρίλη (και αν), με το draggy θα φανεί τι ψάρια πιάνει.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι βγάζει μέγιστη ισχύ 444 hp.

Λέω ότι στις στροφές της μέγιστης ροπής, 965Nm / 3235 RPM, η ισχύς που προκύπτει σε αυτές τις στροφές είναι 444 hp. Κάτι που φαίνεται και στο διάγραμμα ισχύος, στις 3235 στροφές η ισχύς είναι ανάμεσα στα 425 και 450 hp.

 

Το ίδιο και στην μέγιστη ισχύ, 607 hp / 5337RPM, η ροπή εκεί πρέπει να είναι κάπου στα 800 Nm και είναι κάπου εκεί λίγο παραπάνω.

Οπότε η καμπύλη της ισχύος στα δεξιά έχει σαν input την καμπύλη της ροπής στα αριστερά, οπότε για αυτό θεωρώ ότι και οι 2 είναι υπολογισμένες στο ίδιο πράμα, τροχός ή στρόφαλος.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.