Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

2 hours ago, Thresh86 said:

τότε

τώρα 

 

 

 

To ανέβασμα του Loeb είναι λες και παρακολουθείς χειρουργείο, κάνει απίστευτα μετρημένες κινήσεις και πατήματα γενικώς και λογω ασφάλτου αλλά και λόγω αυτοκινήτου φυσικά (paddles, antilag, απίστευτο grip/φρένα/επιτάχυνση)

 

Για τον Vatanen που τον τυφλώνει ο ήλιος στο χώμα, με το 405 που πρέπει να είχε full boost για 2-2500 στροφές και μετά έπρεπε να αλλάξει αλλά και να μην ξετουρμπίζει ταυτόχρονα στα αργά κομμάτια, ,δεν νομίζω οτι έχει κανείς να πει πολλά!! ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

^

Εχε χάρη που δεν εχω αλλάξει λάδια στο fiesta ?

 

@and64 πολύ σωστά. Βέβαια, το 405 t16 δε το λες επακριβώς οτι λογο του περιορισμένο ωφελίμου αριθμού στροφών, ηταν αργό

https://www.autoblog.gr/2013/11/03/peugeot-405-t16-pikes-peak/

 

@uhu, πράγματι, μιλάμε βέβαια για καθαρά ασφαλτινο χαρακτήρα της διαδρομής πλέον 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Thresh86 said:

Εχε χάρη που δεν εχω αλλάξει λάδια στο fiesta ?

 

@and64 πολύ σωστά. Βέβαια, το 405 t16 δε το λες επακριβώς οτι λογο του περιορισμένο ωφελίμου αριθμού στροφών, ηταν αργό

https://www.autoblog.gr/2013/11/03/peugeot-405-t16-pikes-peak/

 

 

Καθόλου αργό, πολύ δύστροπο όμως για να γράψεις χρόνους!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

μιας και ψαχνόμαστε για να αλλάξουμε αυτοκίνητο είπα να ρωτήσω και εδω για απόψεις / προτάσεις!

με ψήνει η κατηγορία των μεσαίων SUV.. budget γύρω στα €30.000 με στόχο φυσικά να μη το υπερβούμε κατά πολύ..

ιδανικά θα ήθελα χειροκίνητο κιβώτιο (αν και δεν είναι no-go παράγοντας το αυτόματο) και αν χωράει στο budget ενα καλό μοτέρ diesel αλλιώς πάμε για βενζίνη αλλά σίγουρα κάτω από 2.000 κυβικά για λόγους φορολογικούς και τεκμηρίων.. θα είναι το βασικό αυτοκίνητο για ταξίδια αλλά δε το βλέπω να κάνει πάνω από 10-12 χιλ. χιλιόμετρα το χρόνο, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση.

δυστηχώς, λόγω πολύ κακής εμπειρίας με ένα VW Golf TSI του 2009 που έχουμε τώρα, δε κοιτάμε καθόλου προς VAG group..

για την πόλη έχουμε ένα Corsa του 2015, οπότε κρατάμε αυτό και δίνουμε το Golf

 

μέχρι στιγμής έχω δει τα Jeep Compass, Suzuki Vitara, Peugeot 3008, Ford Kuga και Nissan Qashqai αν και απότι διάβασα ίσως του χρόνου να έρχετε ριζική ανανέωση για το nissan..

Ευχαριστώωωω :) 

Link to comment
Share on other sites

Δες και από Suzuki μεριά. Πλέον το Vitara έχει τον 1.4@ 140hp που έχει και το Scross και είναι αρκετά ανταγωνιστικό τιμολογιακά. Εγώ έχω 18.000 με το Scross και είμαι υπερευχαριστημένος.

Και για να προσθέσω με 12.000 χλμ το χρόνο δε το σκέφτεσαι καν το diesel γιατί η απόσβεση σε σχέση με το να αγόραζες βενζίνη θα αργήσει πολύ να έρθει

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος astrolabos έγραψε:

Δες και από Suzuki μεριά. Πλέον το Vitara έχει τον 1.4@ 140hp που έχει και το Scross και είναι αρκετά ανταγωνιστικό τιμολογιακά. Εγώ έχω 18.000 με το Scross και είμαι υπερευχαριστημένος.

Και για να προσθέσω με 12.000 χλμ το χρόνο δε το σκέφτεσαι καν το diesel γιατί η απόσβεση σε σχέση με το να αγόραζες βενζίνη θα αργήσει πολύ να έρθει

 

ναι το ξέρω ότι δεν είναι πολλά τα χιλιόμετρα αλλά μπορεί να αυξηθούν στο μέλλον και από όσο έχω δει μέχρι τώρα οι τιμές των diesel πια δεν είναι πολύ πιο ακριβές από αυτές των βενζινοκινητήρων.. 

μέσα πως είναι το suzuki? μπήκα στο vitara ενός συναδέλφου και μου φάνηκε κάπως κακή η ποιότητα στα πλαστικά και στο εσωτερικό γενικά.. αλλά μου είπε και αυτός ότι οδηγικά είναι πολύ ευχαριστημένος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Nameless1 έγραψε:

Καλημέρα σε όλους!

 

μιας και ψαχνόμαστε για να αλλάξουμε αυτοκίνητο είπα να ρωτήσω και εδω για απόψεις / προτάσεις!

με ψήνει η κατηγορία των μεσαίων SUV.. budget γύρω στα €30.000 με στόχο φυσικά να μη το υπερβούμε κατά πολύ..

ιδανικά θα ήθελα χειροκίνητο κιβώτιο (αν και δεν είναι no-go παράγοντας το αυτόματο) και αν χωράει στο budget ενα καλό μοτέρ diesel αλλιώς πάμε για βενζίνη αλλά σίγουρα κάτω από 2.000 κυβικά για λόγους φορολογικούς και τεκμηρίων.. θα είναι το βασικό αυτοκίνητο για ταξίδια αλλά δε το βλέπω να κάνει πάνω από 10-12 χιλ. χιλιόμετρα το χρόνο, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση.

δυστηχώς, λόγω πολύ κακής εμπειρίας με ένα VW Golf TSI του 2009 που έχουμε τώρα, δε κοιτάμε καθόλου προς VAG group..

για την πόλη έχουμε ένα Corsa του 2015, οπότε κρατάμε αυτό και δίνουμε το Golf

 

μέχρι στιγμής έχω δει τα Jeep Compass, Suzuki Vitara, Peugeot 3008, Ford Kuga και Nissan Qashqai αν και απότι διάβασα ίσως του χρόνου να έρχετε ριζική ανανέωση για το nissan..

Ευχαριστώωωω :) 

Λόγω των σχετικά λίγων χιλιομέτρων που θα κάνεις θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο Toyota C-HR σε υβριδικό για να αποφύγεις και το diesel .

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nameless1 said:

Καλημέρα σε όλους!

 

δυστηχώς, λόγω πολύ κακής εμπειρίας με ένα VW Golf TSI του 2009 που έχουμε τώρα, δε κοιτάμε καθόλου προς VAG group..

για την πόλη έχουμε ένα Corsa του 2015, οπότε κρατάμε αυτό και δίνουμε το Golf

 

μέχρι στιγμής έχω δει τα Jeep Compass, Suzuki Vitara, Peugeot 3008, Ford Kuga και Nissan Qashqai αν και απότι διάβασα ίσως του χρόνου να έρχετε ριζική ανανέωση για το nissan..

Ευχαριστώωωω :) 


στην κατηγορία νομίζω υπάρχει και το grandland x της opel, το ds7 που και τα δύο είναι πρακτικά rebrand/reskin του 3008 και το tucson της hyundai
πάντως με τόσα χιλιόμετρα τον χρόνο και το πιθανό "κυνήγι" των diesel ίσως και εγώ σκεφτόμουν υβριδικό (αν και η ροπή του diesel ταιριάζει κουτί σε τέτοια πιο "μεγάλα" οχήματα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος gchristod έγραψε:

Λόγω των σχετικά λίγων χιλιομέτρων που θα κάνεις θα έλεγα να ρίξεις μια ματιά στο Toyota C-HR σε υβριδικό για να αποφύγεις και το diesel .

 

Ναι το είδα και αυτό και είναι όντως εντός budget αλλά νομίζω πως ίσως είναι λίγο μικρό σε χώρους πίσω και αποσκευών..

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:


στην κατηγορία νομίζω υπάρχει και το grandland x της opel, το ds7 που και τα δύο είναι πρακτικά rebrand/reskin του 3008 και το tucson της hyundai
πάντως με τόσα χιλιόμετρα τον χρόνο και το πιθανό "κυνήγι" των diesel ίσως και εγώ σκεφτόμουν υβριδικό (αν και η ροπή του diesel ταιριάζει κουτί σε τέτοια πιο "μεγάλα" οχήματα)

 

θα δω και το opel (αν και έχω κακή εμπειρία από το δικό μου, άλλαξα μοτέρ στον 1 χρόνο από εργοστασιακή κακή κατασκευή) δε το είχα στο ραντάρ μου ευχαριστώ!

 

όσον αφορά το κυνήγι στα diesel, το σκέφτηκα και εγώ αλλά από την άλλη αν πάρεις ένα euro6 με τα φίλτρα για τα μικροσωματίδια που βάζουν πια δε θα είσαι καλυμμένος για τα επόμενα 8-10 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πριν 1.5 χρόνο που έψαχνα παρόμοιο αυτοκίνητο για τη γυναίκα το πιο vfm ήταν το Ford kuga, έβγαινε στα €24,500 η έκδοση ST line που τα είχε όλα από εξοπλισμό και μεγάλους χώρους. Και 8 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση (όχι επεκτάσεις και μπούρδες). 1.5t βενζίνη ή diesel, ήταν στα ίδια χρήματα

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Nameless1

αν πάρεις diesel τώρα , έχεις καλές πιθανότητες να το παντρευτείς , ξεχνάς μια α αξιοπρεπή μεταπώληση μετά απο 8-10 χρόνια

 

Επίσης, αυτά που αναφέρουμε δεν είναι μεσαία suv , είναι σαφώς μικρότερα.

 

Toyota CHR απο μένα , 1.2T σαν all around επιλογή , ξεκινά κάτω απο 20Κ. Υβριδικό εφόσον θα έχετε τακτικά πόλη στο μενού κ με σκέψη

οτι κάποια στιγμή (όντως μετά απο 8-10 χρόνια) θα επωμιστείτε την αντικατάσταση των μπαταριών ή το σπρώξιμο στον επόμενο.

 

Για μεγαλύτερο, Nissan Qashqai 1.3T , με 130 ή 160 ίππους κ προαιρετικά διπλού συμπλέκτη κιβώτιο.

 

Outsider , με γνωστά μειονεκτήματα αλλά πάντοτε ενδιαφέρον, το Mini Countryman

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το Peugeot 3008 λίγο - πολύ παίζει μπάλα μόνο του όσο αφορά εσωτερικό - εξωτερικό.

Προσωπικά θα ήμουν ανάμεσα στα: Peugeot 3008, Ford Kuga, Opel Grandland X + αυτά του VAG Group που αναφέρω παρακάτω.

 

Επίσης προτείνω να ξανασκεφτείς τον αποκλεισμό του VAG Group καθώς αφήνεις έξω πολύ αξιόλογα αυτοκίνητα όπως το Seat Ateca & Skoda Karoq / Kodiaq.

Πάντως, όποιο από τα παραπάνω και να επιλέξεις θεωρώ ότι θα μείνεις ευχαριστημένος. Προσωπικά θα επέλεγα αυτό που μου αρέσει και προσφέρει τον καλύτερο εξοπλισμό και κινητήρα (απόδοση).

 

Τέλος, η επιλογή diesel είναι ρίσκο αυτή την περίοδο. Προσωπικά διαφωνώ κάπως με τον @Thresh86 διότι αν δεν τα απαγορεύσουν (πράγμα δύσκολο, ειδικά τα Euro 6) θα είναι αρκετά δυσεύρετα και παίζει να γίνει το αντίθετο, δηλαδή να έχουν παρά πολύ καλή μεταπολιτική αξία λόγο του ότι θα είναι πιο δυσεύρετα. Ήδη αρκετά μικρά δε βγαίνουν με πετρελαιοκινητήρες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nameless1 said:

θα δω και το opel (αν και έχω κακή εμπειρία από το δικό μου, άλλαξα μοτέρ στον 1 χρόνο από εργοστασιακή κακή κατασκευή) δε το είχα στο ραντάρ μου ευχαριστώ!

 

όσον αφορά το κυνήγι στα diesel, το σκέφτηκα και εγώ αλλά από την άλλη αν πάρεις ένα euro6 με τα φίλτρα για τα μικροσωματίδια που βάζουν πια δε θα είσαι καλυμμένος για τα επόμενα 8-10 χρόνια;

 

το ford και τα peageuot/citroen/ds/opel φοράνε τον ίδιο ακριβώς κινητήρα (dv5 κατά το psa group/ ford dld), μιλάω πάντα για τον 1.500cc diesel
τώρα κατά πόσο αυτό είναι καλό ή κακό δεν ξέρω

ps υπάρχει και ένα renault (kadjar αν δεν θυμάμαι λάθος) σε αυτή την κατηγορία ~4,5m μήκος
πάντως αυτό που λέει ο thresh είναι κάτι που πρέπει να υπολογιστεί
δεν ξέρουμε τι θα γίνει με το diesel
και υπάρχει περίπτωση στο τέλος να μην μπορείς να το πουλήσεις
 

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

@Nameless1

αν πάρεις diesel τώρα , έχεις καλές πιθανότητες να το παντρευτείς , ξεχνάς μια α αξιοπρεπή μεταπώληση μετά απο 8-10 χρόνια

 

Επίσης, αυτά που αναφέρουμε δεν είναι μεσαία suv , είναι σαφώς μικρότερα.

 

Toyota CHR απο μένα , 1.2T σαν all around επιλογή , ξεκινά κάτω απο 20Κ. Υβριδικό εφόσον θα έχετε τακτικά πόλη στο μενού κ με σκέψη

 οτι κάποια στιγμή (όντως μετά απο 8-10 χρόνια) θα επωμιστείτε την αντικατάσταση των μπαταριών ή το σπρώξιμο στον επόμενο.

 

Για μεγαλύτερο, Nissan Qashqai 1.3T , με 130 ή 160 ίππους κ προαιρετικά διπλού συμπλέκτη κιβώτιο.

 

Outsider , με γνωστά μειονεκτήματα αλλά πάντοτε ενδιαφέρον, το Mini Countryman

 

 

 

 

 

ναι, η μεταπώληση είναι ένα σοβαρό θέμα τόσο για τα diesel, όσο και για τα υβριδικά..

επειδή θα γίνει το βασικό αυτοκίνητο της οικογένειας για τα επόμενα χρόνια, και αν έρθει και κανένα παιδί στο μέλλον θα ήθελα να έχει χώρους και να ταξιδεύεις άνετα και όσο το δυνατόν πιο οικονομικά γι' αυτό ανέφερα ότι ψάχνω κυρίως για μεσαία suv. για το toyota εχω διαβάσει καλές κριτικές και το πήρε πρόσφατα και ένας φίλος οπότε θα του φορτωθώ για κανένα test drive ? αλλά εξακολουθεί να μου φαίνεται μικρό σε χώρους..

 

το mini έχει όντως ενδιαφέρον αλλά ανεβαίνει σε τιμή με λίγα extra που χρειαζόμαστε, (συναγερμό, αισθητήρες parking και κάμερα πίσω, φώτα led) και δε ξέρω από service τι λέει.. βέβαια έχει το κοινό του και καλή μεταπωλητική αξία

 

το Qashqai δε πολυαρέσει στη γυναίκα οπότε χλωμό ? 

 

@UltraB

το ξέρω ότι αφήνω εκτός καλά μοντέλα αλλά μετά την εμπειρία μου από αντιπροσωπεία και βλάβες δύσκολα θα πάω πάλι σε VAG εφόσον έχω αξιόλογες επιλογές από άλλες μάρκες.. 

 

@shattered

εχω την εικόνα ότι η ford έχει καλό όνομα στα μοτερ.. ξέρεις αν και οι βενζινοκινητήρες των μοντέλων που αναφέρεις είναι της ίδιας πλατφόρμας;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

ναι, η μεταπώληση είναι ένα σοβαρό θέμα τόσο για τα diesel, όσο και για τα υβριδικά..

επειδή θα γίνει το βασικό αυτοκίνητο της οικογένειας για τα επόμενα χρόνια, και αν έρθει και κανένα παιδί στο μέλλον θα ήθελα να έχει χώρους και να ταξιδεύεις άνετα και όσο το δυνατόν πιο οικονομικά γι' αυτό ανέφερα ότι ψάχνω κυρίως για μεσαία suv. για το toyota εχω διαβάσει καλές κριτικές και το πήρε πρόσφατα και ένας φίλος οπότε θα του φορτωθώ για κανένα test drive ? αλλά εξακολουθεί να μου φαίνεται μικρό σε χώρους..

 

το mini έχει όντως ενδιαφέρον αλλά ανεβαίνει σε τιμή με λίγα extra που χρειαζόμαστε, (συναγερμό, αισθητήρες parking και κάμερα πίσω, φώτα led) και δε ξέρω από service τι λέει.. βέβαια έχει το κοινό του και καλή μεταπωλητική αξία

 

το Qashqai δε πολυαρέσει στη γυναίκα οπότε χλωμό ? 

 

@UltraB

το ξέρω ότι αφήνω εκτός καλά μοντέλα αλλά μετά την εμπειρία μου από αντιπροσωπεία και βλάβες δύσκολα θα πάω πάλι σε VAG εφόσον έχω αξιόλογες επιλογές από άλλες μάρκες.. 

 

@shattered

εχω την εικόνα ότι η ford έχει καλό όνομα στα μοτερ.. ξέρεις αν και οι βενζινοκινητήρες των μοντέλων που αναφέρεις είναι της ίδιας πλατφόρμας;

 

 

Για το diesel,  αναφέρεται ξεκάθαρα η τάση απαγόρευσης που παίζει σε πόλεις σιγά-σιγά όπως κ η δήλωση μερικών μεγάλων κατασκευαστών για 

παύση εξέλιξης νέων diesel κ στροφή προς hybrid σε πρώτη φάση κ κατα πάσα πιθανότητα, pure electric στο άμεσο μέλλον.

 

Επίσης, ένα ακόμη θέμα, είναι να πας μια βόλτα απο τις αντιπροσωπείες των εταιριών που σε ενδιαφέρουν. Η ποιότητα after sales service διαφέρει εντόνως.

 

Επίσης, ξέχασα να αναφέρω οτι κ οι Κορεάτες είναι αξιότιμοι παίκτες σήμερα με ποιότητα κατασκευής, εγγυήσεις κ καλό πάτημα στο δρόμο, οπότε κάτω απο τα 30Κ παίρνεις 1.6Τ με 177hp , 4κίνηση κ πλούσιο εξοπλισμό σε όποιο flavor επιλέξεις , Tucson ή Sportage.

 

Γαλλικά δεν πολυπροτείνω κυρίως για αισθητικούς λόγους, μου φαίνονται tre bizzare τα σχέδια με θεοποίηση της οθόνης για όλα αλλά αυτό είναι προσωπική οπτική.

To Renault Kadjar δείχνει κ πολύ low quality μέσα, απο τις φωτο.

 

ΥΓ η Ford έχει καλά μοτέρ , οι αντιπροσωπείες δεν ξέρω αν το γνωρίζουν :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

 

Για το diesel,  αναφέρεται ξεκάθαρα η τάση απαγόρευσης που παίζει σε πόλεις σιγά-σιγά όπως κ η δήλωση μερικών μεγάλων κατασκευαστών για 

 παύση εξέλιξης νέων diesel κ στροφή προς hybrid σε πρώτη φάση κ κατα πάσα πιθανότητα, pure electric στο άμεσο μέλλον.

  

Επίσης, ένα ακόμη θέμα, είναι να πας μια βόλτα απο τις αντιπροσωπείες των εταιριών που σε ενδιαφέρουν. Η ποιότητα after sales service διαφέρει εντόνως.



 

Θα ξεκινήσω το Σάββατο να πάω σε κανά 2 αντιπροσωπείες να μπω και σε κλίμα και να δω τι προσφορές και εκπτώσεις παίζουν μπας και πέσει η τιμή καταλόγου..

για το after sales πάντως κρατάω μικρό καλάθι, είναι να μη σου τύχει καμιά στραβή ?

 

για τα Jeep έχει κανείς άποψη; είδα ότι το compass βγαίνει σε 1,4 βενζίνη 140 άλογα αν και απότι είδα τα ευρωπαϊκά φτιάχνονται στο Μεξικό.. επίσης δε ξέρω πόσο ιταλικά είναι πέρα από τον κινητήρα της FCA, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Nameless1 said:

για το after sales πάντως κρατάω μικρό καλάθι, είναι να μη σου τύχει καμιά στραβή

Ακριβώς. Ισχύει και για τα pc που ασχολούμαστε. Εγώ που έχω ford θα σου πω τα χειρότερα, ο άλλος που έχει σερμεντε τα ίδια...κλπ κλπ.

Βλέπω τον τελευταίο καιρό ότι έχει ανέβει πολύ η αξιοπιστία της κια. Έτσι λέω κάποια στιγμή να δοκιμάσω. Είχα πάει και είχα δει κάποια φάση κάτι 1000αρια που είχαν και ήταν άκρως συμπαθητικά.

 

Όπως και να χει, για μένα είναι να χορταίνει το μάτι σου, γιατί δεν μπορείς να ξέρεις αν θα μπλέξεις ή όχι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.