Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Εννοειται οτι το astra το κοιταζω λογω της μειωμενης τιμης. Αλλιως θα πηγαινα καρφωτος σε civic 1500t/184hp. Η και στο focus. Να πω την αληθεια, δεν ειμαι σε φαση αναζητησης αυτοκινητου απλως αυτη η τιμη του astra με εβαλε σε σκεψεις. Θα δειξει....

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Φαντάζομαι οτι ένας λόγος για τη μειωμένη τιμή του Astra είναι κ αυτός ->

https://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/kathodon_to_ananeomeno_opel_astra-7731088/

Ισχύει αυτό αλλά διαβάζω άρθρα για το facelift πάνω από ένα χρόνο τώρα. Προσωπικά δεν το βλέπω πριν το 2020, άντε τέλη 2019 στην ελληνική αγορά και σύμφωνα με το παρελθόν της Opel. Θα έρθει μετά το νέο Corsa και το νέο Corsa δεν έχει καν παρουσιαστεί πέρα της ηλεκτρικής έκδοσης, οπότε έχουμε καιρό.

 

Θα  γίνει και η μετάβαση όλων το κινητήρων λογικά σε κινητήρες της PSA

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω ότι αυτές οι τιμές οφείλονται τόσο στα 120 χρόνια όσο και στην ένταξη της opel στο psa group. Νομίζω πως δε θα γίνει αλλαγή μονο κινητηρων, αλλα επανασχεδιασμός εκ του μηδενός μιας και θα μπει μέχρι και η πλατφόρμα των πεζό. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Κι εγώ πιστεύω ότι αυτές οι τιμές οφείλονται τόσο στα 120 χρόνια όσο και στην ένταξη της opel στο psa group. Νομίζω πως δε θα γίνει αλλαγή μονο κινητηρων, αλλα επανασχεδιασμός εκ του μηδενός μιας και θα μπει μέχρι και η πλατφόρμα των πεζό. 

Που το διάβασες αυτό για την πλατφόρμα; Κάτι τέτοιο απαιτεί πολύ μεγαλύτερες αλλαγές από την αλλαγή ενός προφυλακτήρα, μιας γρίλιας κλπ, πράγμα που τα πρώτα στοιχεία διαψεύδουν καθώς οι αλλαγές φαίνονται να είναι αρκετά μικρές και πιο πολύ στιλιστικές πέρα από την μετάβαση σε κινητήρες της PSA.

 

Δεν έχει λογική να γίνει τώρα μια τέτοια μετάβαση εφόσον το 2021 αναμένεται καινούργιο βασισμένο στην EMP2 πλατφόρμα της PSA και με ηλεκτρική υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

 

Δεν έχει λογική να γίνει τώρα μια τέτοια μετάβαση εφόσον το 2021 αναμένεται καινούργιο βασισμένο στην EMP2 πλατφόρμα της PSA και με ηλεκτρική υποστήριξη.

  Ισως εχω διαβασει αυτο και κανω λαθος εγω. Πασο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! 

Ο @sstav εχει το diesel νομιζω, και ηδη τον εχω ρωτησει μια φορα που μιλουσαμε στο discord. Επισης, κι εγω κατοχος opel ειμαι αλλα εχω ενα corsa c του 2005. Πολυ τιμιο αμαξι, εχει ζητησει πολυ λιγα πραγματακια που ολα οφειλονται στη φυσιολογικη φθορα, εκτος απο μια πλαινη φλατζα που εκει πονουσαν ολα τα οπελ αυτης της εποχης. Οσο το προσεχεις, δε ζηταει τιποτα. 

Κρατα αυτο που εχεις για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Κρατα αυτο που εχεις για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο

 

Αυτο θα πουληθει. Αυτες τις μερες λογικα θα φυγει. 

 

Για να εξηγησω λιγο την κατασταση. 

Εγω μενω με την αρραβωνιαστικια μου και σ ενα μηνα παντρευομαστε. Απο οχηματα εχουμε το δικό μου το corsa 14χρονων αμαξι και το δικό της το aygo 12 χρονων αμαξι. Παρα το γεγονος οτι μας εχουν βγαλει ασπροπροσωπους στο 1000% , ειναι αληθεια οτι δεν ειναι οχηματα που τα λες και οικογενειακα. Αν λοιπον αυριο μεθαυριο ερθει κι ενα παιδακι θα υπαρχει θεμα. Τοσο οσον αφορα το μεγεθος του αυτοκινητου (χωροι), οσον αφορα και τις δυνατοτητες του στο ταξιδι, την ασφαλεια και αλλα.. Ειπαμε, δυο αμαξια πολης εχουμε αυτη τη στιγμη.

 

Το σχεδιο λοιπον ειναι να φυγει το δικο μου τωρα και να αντικατασταθει με μια μηχανη που θα μας παει και μερικα μικρα ταξιδακια, εκδρομες και διακοπες και αργοτερα να φυγει και το αλλο μικρο και να παρουμε ενα μεσαιο, που τωρα πια τα μεσαια ειναι υπερπληρη. Απλως τα μεσαια που μ αρεσουν κυμαινονται στο 20αρικο και λιγο παραπανω. Ενω αυτη τη στιγμη το astra, εχει ολα οσα θελω, εχει ακομα παραπανω, προερχεται απο εργοστασιο το οποιο εμπιστευομαι λογω εμπειριας, εχει πολυ καλη τιμη, και ισως μετα το γαμο να υπαρχει μια μεγαλη οικονομικη διευκολυνση να το παρω. Αυτα ειναι που με βαζουν σε σκεψεις. Μεχρι και πριν μερικες μερες το θεμα "αλλαγη αυτοκινητου" ηταν κατι προγραμματισμενο για μετα απο 2 χρονια η για οταν ερχοταν ενα παιδακι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Αυτο θα πουληθει. Αυτες τις μερες λογικα θα φυγει. 

 

Για να εξηγησω λιγο την κατασταση. 

Εγω μενω με την αρραβωνιαστικια μου και σ ενα μηνα παντρευομαστε. Απο οχηματα εχουμε το δικό μου το corsa 14χρονων αμαξι και το δικό της το aygo 12 χρονων αμαξι. Παρα το γεγονος οτι μας εχουν βγαλει ασπροπροσωπους στο 1000% , ειναι αληθεια οτι δεν ειναι οχηματα που τα λες και οικογενειακα. Αν λοιπον αυριο μεθαυριο ερθει κι ενα παιδακι θα υπαρχει θεμα. Τοσο οσον αφορα το μεγεθος του αυτοκινητου (χωροι), οσον αφορα και τις δυνατοτητες του στο ταξιδι, την ασφαλεια και αλλα.. Ειπαμε, δυο αμαξια πολης εχουμε αυτη τη στιγμη.

 

Το σχεδιο λοιπον ειναι να φυγει το δικο μου τωρα και να αντικατασταθει με μια μηχανη που θα μας παει και μερικα μικρα ταξιδακια, εκδρομες και διακοπες και αργοτερα να φυγει και το αλλο μικρο και να παρουμε ενα μεσαιο, που τωρα πια τα μεσαια ειναι υπερπληρη. Απλως τα μεσαια που μ αρεσουν κυμαινονται στο 20αρικο και λιγο παραπανω. Ενω αυτη τη στιγμη το astra, εχει ολα οσα θελω, εχει ακομα παραπανω, προερχεται απο εργοστασιο το οποιο εμπιστευομαι λογω εμπειριας, εχει πολυ καλη τιμη, και ισως μετα το γαμο να υπαρχει μια μεγαλη οικονομικη διευκολυνση να το παρω. Αυτα ειναι που με βαζουν σε σκεψεις. Μεχρι και πριν μερικες μερες το θεμα "αλλαγη αυτοκινητου" ηταν κατι προγραμματισμενο για μετα απο 2 χρονια η για οταν ερχοταν ενα παιδακι. 

 

To να πάρεις μηχανή τώρα εφόσον έχεις δρομολογήσει κ παιδί , το βρίσκω λάθος αλλά that's just me , όπως κ να έχει , εφοδιάζεσαι με full εξοπλισμό κ πήγαινε κ σε κάνα safe riding school /Χούντρας/css  κλπα. Να σημειώσω οτι σε γνωστό  forum για μοτοσυκλετιστές στην Ελλάδα , το 68% δεν θα ήθελε ποτέ να δει το παιδί του με μηχανή :hehe:

Το σκεπτικό του να κρατήσεις το Aygo, να σπρώξεις το Corsa κ με τα λεφτά να πάρεις κ ένα μεγαλύτερο είναι κατανοητό.

Εφόσον μάλιστα έχεις χρόνο, χρήμα κ όρεξη  , τότε τσιμπάς κ ένα μικρό Δούκα για κάποιο trackday / κοντινή σας βόλτα κ διαχειρίζεσαι μια πιθανή κατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το παιδι δεν ειναι στα αμεσα σχεδια. Δεν ειπα κατι τετοιο. Υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες για την ωρα. Επειδη ξεφευγουμε λιγακι, το θεμα ειναι το κατα ποσο τα ASTRA ειναι αξιοπιστα και καλες επιλογες. Εφοσον γενικα οι αποψεις ειναι καλες, ισως σκεφτω να κανω την κινηση. Οι τιμες των προσφορωνε μεχρι ποτε θα ισχυουν; Ξερουμε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Αυτο θα πουληθει. Αυτες τις μερες λογικα θα φυγει. 

 

Για να εξηγησω λιγο την κατασταση. 

Εγω μενω με την αρραβωνιαστικια μου και σ ενα μηνα παντρευομαστε. Απο οχηματα εχουμε το δικό μου το corsa 14χρονων αμαξι και το δικό της το aygo 12 χρονων αμαξι. Παρα το γεγονος οτι μας εχουν βγαλει ασπροπροσωπους στο 1000% , ειναι αληθεια οτι δεν ειναι οχηματα που τα λες και οικογενειακα. Αν λοιπον αυριο μεθαυριο ερθει κι ενα παιδακι θα υπαρχει θεμα. Τοσο οσον αφορα το μεγεθος του αυτοκινητου (χωροι), οσον αφορα και τις δυνατοτητες του στο ταξιδι, την ασφαλεια και αλλα.. Ειπαμε, δυο αμαξια πολης εχουμε αυτη τη στιγμη.

 

Το σχεδιο λοιπον ειναι να φυγει το δικο μου τωρα και να αντικατασταθει με μια μηχανη που θα μας παει και μερικα μικρα ταξιδακια, εκδρομες και διακοπες και αργοτερα να φυγει και το αλλο μικρο και να παρουμε ενα μεσαιο, που τωρα πια τα μεσαια ειναι υπερπληρη. Απλως τα μεσαια που μ αρεσουν κυμαινονται στο 20αρικο και λιγο παραπανω. Ενω αυτη τη στιγμη το astra, εχει ολα οσα θελω, εχει ακομα παραπανω, προερχεται απο εργοστασιο το οποιο εμπιστευομαι λογω εμπειριας, εχει πολυ καλη τιμη, και ισως μετα το γαμο να υπαρχει μια μεγαλη οικονομικη διευκολυνση να το παρω. Αυτα ειναι που με βαζουν σε σκεψεις. Μεχρι και πριν μερικες μερες το θεμα "αλλαγη αυτοκινητου" ηταν κατι προγραμματισμενο για μετα απο 2 χρονια η για οταν ερχοταν ενα παιδακι. 

Θεμα θα εχεις με το Aygo, οχι με το Corsa

Τωρα που κολλαει η μηχανη στην οικογενεια, αυτα ειναι γουστα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, ειπαμε. Θελω να διωξω τα 2 μικρα, και να εχω ενα μεσαιο αμαξι για ολες τις χρησεις και μια μηχανη με την οποια θα εξυπηρετουμαι κυριως εγω για τις δουλειες μου. Και οσο η οικογενεια θα αποτελειται μονο απο 2 μελη αυτη η μηχανη θα μας παει και κανα δυο τρεις εξορμησεις. Ουτε τον κοσμο θα γυρισω, ουτε κοντρες ουτε track days! Δεν εχετε ξαναδει τετοια σεναριο δηλαδη;;; Τι το κινεζικο λεω;;; 

 

Αν ειναι να μην καταλαβαινομαστε 100%, κατανοητο, οκ. Αλλα μην ειρωνευομαστε κιολας. 

 

Αποψεις για το astra ζητησα!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H προσφορα ηταν μεχρι 30/3 αλλα βλεπω αντιπροσωπους να εχουν ακομα αποθεμα αυτοκινητων, ενδεχομενος να ξαναγινει στο μελλον

απο πλευρας οπελ αλλα δεν ειναι και να περιμενεις αν το σκεφτεσαι σοβαρα γιατι πολλες αντιπροσωπιες κανουν και μεγαλες ευκολιες.

 

Απο την στιγμη που το ενα αυτοκινητο σου φευγει και ειναι στο σχεδιο να φυγει και το επομενο συντομα θα ειχα κανει την παραγγελια

γιατι οπως ειπες ερχετε και γαμος, νομιζω οτι καλυτερα τα δωρα (χρηματα) να πανε στην αποπληρωμη ενος αυτοκινητου παρα να τα

φαει το μαυρο σκοταδι του ντουλαπιου σε πιατα και ασημικα που βγαινουν μια φορα τον χρονο.

 

Αυτο που ηθελα να πω εξαρχης και παλι κοντεψα να το ξεχασω ειναι πριν κανεις το οτιδηποτε πανε σε μια αντιπροσωπια και ζητα

ενα test drive για να εχεις και καλυτερη αποψη επανω στο αυτοκινητο.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

σε πιατα και ασημικα που βγαινουν μια φορα τον χρονο.

Lol! Ούτε καν παίζει αυτό το σενάριο, αλλά έκλαψα με την περιγραφικοτητα σου! Είναι αρκετά αυτά που επιθυμούμε να βελτιωσουμε. Ένα εξ αυτών είναι το αυτοκίνητο αλλά μετ' α το γάμο θα δούμε τι θα μπει ως πρώτη προτεραιότητα. 

Το καλό είναι ότι δε βλέπω κάνεις να λέει να μην προχωρήσω σε αγορά, άρα οι εντυπώσεις από το αμάξι είναι καλές. Καλό αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Η λιστα γαμου μου ηταν σε καταστημα ηλεκτρικων και σε καταστημα υαλικων, απο το δευτερο αφου η κυρια πηρε το μισο μαγαζι μου λεει

"εσυ δεν θες τιποτα?" και πηρα ενα ρολοι τοιχου. 20 χρονια επι 365 μερες βλεπουμε το ρολοι και μια φορα τον χρονο μετα απο τα πρωτα 10

χρονια και αφου της την ειπα αρχισαμε να βλεπουμε και τα σερβιτσια. :hehe:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ της πήρα ένα ρολόι καθρέφτη που πιάνει όλο τον τοίχο όταν πιάσαμε το σπίτι οπότε καθάρισα από τέτοια. Τέλος! Το είχα ξεκαθαρίσει από τη αρχή της σχέσης ομως με αυτά τα κατσαρολικα και και τα γυαλικά, και ευτυχώς ούτε κι εκείνη τρελαίνεται για τέτοια "στολίδια"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR για να ξέρεις

 

φλάτζα καπακιού βαλβίδων + ροδέλες =~ 50ευρώ

εργατικά ~ 65,5ευρώ

τελικά μία βίδα έκοψα

επίσης οι βίδες για το καπάκι βαλβίδων έχουν 3ευρώ η μία ? (έχουμε 15 από αυτές) , επειδή παρέγγειλα και θα περισεύσουν να μου έρθουν σε κανα μήνα αν έχεις πρόβλημα ποτέ στείλε μου μύνημα

 

edit οι μ@@@Λ@@@κίες πληρώνονται

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, GriGaS said:

Μου θυμήσατε ότι η θήκη για τις χαρτοπετσέτες σπίτι μου κάνει κάπου 50 ευρώ και η φρουτιέρα 80. Εγκεφαλικό με είχε βαρέσει όταν το έμαθα....

Κολλητικό θα είναι, κι εγώ το έπαθα τώρα...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.