Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Τι γνώμη έχετε για το C3 aircross?

 

Για ποια εκδοση και κινητηρα κοιτας @f117 ? Παντως απο ενα video που ειδα εχει αρκετα καλα στοιχεια οπως οθονη αφης, συρομενα καθισματα

και διαφορα ηλεκτρικα απο την βασικη εκδοση, αυτο που δεν μου αρεσε εμενα ειναι το σκληρο ταμπλο και οι μικροι χωροι για τα μικροπραγματα.

Στα ιδια λεφτα παιζει και το Opel Crossland X αλλα το C3 δειχνει να ειναι ανωτερο του σε πολλους τομεις. 

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Πάω σε τοπικό κατάστημα να ρωτήσω μια τιμή για λάδια αυτοκινήτου. Να μην τα πολυλογώ, 20€ (!!) διαφορά σε σχέση με όσο τα παίρνω από Αθήνα μαζί με μεταφορικά. Όχι αλήθεια, πείτε μου πως δικαιολογείτε η διαφορά της τάξεως του 36% στο 5λίτρο.

 

giphy.gif

Συνήθως αυξάνουν την τιμή στα λάδια και σου «χαρίζουν» την εργασία αλλαγής

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

 

Για ποια εκδοση και κινητηρα κοιτας @f117 ? Παντως απο ενα video που ειδα εχει αρκετα καλα στοιχεια οπως οθονη αφης, συρομενα καθισματα

και διαφορα ηλεκτρικα απο την βασικη εκδοση, αυτο που δεν μου αρεσε εμενα ειναι το σκληρο ταμπλο και οι μικροι χωροι για τα μικροπραγματα.

Στα ιδια λεφτα παιζει και το Opel Crossland X αλλα το C3 δειχνει να ειναι ανωτερο του σε πολλους τομεις. 

Για 1.2 με τα 110 τα 130 ξεφεύγουν σε τιμη...και με προβληματίζει ότι είναι 3κυλινδρο ...δλδ αν είναι πιεσμενο ήδη το μοτέρ...αν κ με την λογική 43 άλογα τον κύλινδρο είναι σαν να ήτανε 4κυλινδρο με 170...κυριλε δλδ..

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, f117 said:

Τι γνώμη έχετε για το C3 aircross?

 

Το είχα νοικιάρικο 5 μέρες στο Βέλγιο, χειροκίνητο με τα 110, την 1 κλικ πριν τη φουλ εκδοση μάλλον (είχε 17αρες, 2χρωμια, φιμέ πίσω, καθρέφτες που έκλειναν ηλεκτρικά, πανοραμική ηλιοροφή, κάμερα πίσω, κουμπια στο τιμόνι, το grip control, αυτόματο clima και διάφορα ακόμα)

Να πω οτι το πήρα σχεδόν αχρησιμοποίητο στα χέρια μου , είχε ~700 km στο οδόμετρο και εγώ έγραψα κάτι λιγότερο απο 1000, οπότε δεν ήταν βιασμένο! 

 

Γενικά δεν τρελάθηκα,  έχοντας και σαν σύγκριση στο μυαλό μου το δικό μου το golf αλλά και ενα megane 4 1.2 που είχα νοικιάσει μερικούς μήνες πρίν σε παρόμοια καινούρια κατάσταση.

Μοτερ οκ, ήχος απαράδεκτος έως ενοχλητικός για μενα (οπως και ολα τα 3κυλινδρα), αρκετά ροπάτος χαμηλά πάντως οπότε βοηθάει στην πόλη αλλά μετά τα 110-120 λαχανιάζει πολύ και ακόμα και με κατεβάσματα δεν μαζεύει χιλιόμετρα εύκολα.

Σίγουρα φταίνε και οι (υπερβολικές) 17αρες γι αυτό, ίσως και αν στρωθεί περισσότερο το μοτέρ να "ανοίξει" και λίγο ακόμα.

 

Κιβώτιο απο μέτριο εως κακό μέχρι να ζεσταθεί, καμία άισθηση του τι σχέση εχεις κουμπώσει και πολύ μεγάλες διαδρομές.

 

Ανεση ας πουμε οκ παρά τις μεγάλες ζάντες σε Ευρωπαικούς δρόμους όμως, εδώ δεν ξέρω τι κάνει. Αρκετός αεροδυναμικός θόρυβος μετά τα 110 προφανώς γιατί είναι σαν κουτί! 

 

Απο χώρους πολύ καλό συνολικά, πηγαινε και το κάθισμα μπρος πίσω αν θυμάμαι σωστά οπότε κερδίζεις σε πόδια πίσω ή σε αποσκευές ανάλογα τι χρειάζεσαι.

 

Η ηλιοροφή πολύ σωστή, φτάνει μέχρι τα πίσω καθίσματα φουλ, σχεδόν καθόλου θόρυβος μεχρι τα 60 στην ανάκλιση, με το ψοφόκρυο που είχε 1 φορά την άνοιξα ολη για 5'

 

Το εσωτερικό μέτριο σαν ποιότητα απο πλαστικά και συναρμογή, το infotainment γενικά παραδεκτό και χωρίς κολλήματα, αλλά για μένα πολύ ενοχλητικό το να πρέπει να παίξεις με την οθόνη για να κάνεις το οτιδήποτε καθώς έχει ελάχιστα φυσικά κουμπιά.

Αρνητική εντύπωση μου έκανε το clima, αγκομαχούσε στο auto να ζεστάνει την καμπίνα με εξωτερικές θερμοκρασίες από -5 έως 3 c και δούλευε συνέχεια στις 4-5 σκάλες ανεμιστήρα τουλάχιστον ακόμα και μετά απο 1 ώρα διαδρομή

 

Αυτά σε γενικές, δεν ξέρω σε τι τιμές παίζει εδώ τώρα για να πείς αν έχει ενδιαφέρον να ασχοληθείς μαζι του ή οχι! 

 

Και μερικές φωτό: 20181214_090813.thumb.jpg.56a5ce2c8742525a4021680049da05dd.jpg20181215_161121.thumb.jpg.72990c072c6b5345716193ee1c8060ae.jpg20181216_224909.thumb.jpg.207e492bf954d1f8f0f137b7b44b6061.jpg

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος and64 έγραψε:

 

Το είχα νοικιάρικο 5 μέρες στο Βέλγιο

 

Πολύ καλή παρουσίαση, θα έπρεπε να είσαι σε περιοδικό ή εκπομπή για αυτοκίνητα! :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.techspot.com/news/80620-chevy-dominos-have-partnered-up-you-order-pizza.html

 

Έτσι. Να φας την πίτσα και μετά να πιάσεις με τα λαδωμένα χέρια σου το δερμάτινο σαλόνι της chevy. Αξία ανεκτίμητη....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

That Tessla seems like a great car , thank you Helon Mask 

 

in other news 

 

ac8e1bbc-emory-porsche-356-rsr-tuned-114

 

edf3a2ed-emory-porsche-356-rsr-tuned-29.

 

03aac588-emory-porsche-356-rsr-tuned-112

 

https://www.carscoops.com/2019/06/heres-a-detailed-look-at-the-insane-400-hp-porsche-356-rsr/

 αλητεία σκέτη....μπροστά με χαλάει λίγο....σαν daihatsu copen μου μοιάζει......

p_1920_20758.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ορθογραφικό από το autoblog

 

Η έκδοση των 1300 ίππων με το αυτόματο κιβώτιο

 

τρέμε chiron regera κλπ κλπ
θα σας φάει το opel
όπως και να έχει
άντε να δούμε πως θα πάει η γαλλική εποχή της opel

ps. ιδέα μου είναι ή το μόνο που είναι ακόμη "gm opel" είναι το τιμόνι?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος shattered έγραψε:

ps. ιδέα μου είναι ή το μόνο που είναι ακόμη "gm opel" είναι το τιμόνι?

 

ισχύει, το τιμόνι είναι σχεδόν το ίδιο με το μοντέλο του 2015.. το υπόλοιπο εσωτερικό κάνει μπαμ ότι είναι του γαλλικού ομίλου..

επίσης, αυτά τα πλαστικά με φοβίζουν λίγο.. τουλάχιστον το προηγούμενο εσωτερικά και για τη κατηγορία του ήταν άνω του μέσου όρου, ελπίζω να μη χαλάσει η ποιότητα..

 

επίσης, καλύτερη μούρη, χειρότερο πίσω μέρος σε σχέση με το προηγούμενο (imo)

Έγινε επεξεργασία από Nameless1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.