Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

ΛοΛ, καλό. Λες και τα υπόλοιπα δεν είναι όμορφα άμα εξαιρέσουμε το άθλιο 5θυρο Corsa E.

 

Σίγουρα η ομορφιά είναι υποκειμενική αλλά για μένα όχι και όμορφα τα corsa, απλά ουδέτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί ερώτηση για λάστιχα.

 

Το αυτοκίνητο αγοράστηκε καινούριο και έχει λάστιχα Dunlop 215/45/16 που έχουν ημερομηνία κατασκευής Νοέμβριο 2015. Το αυτοκίνητο κινήθηκε πρώτη φορά Μάρτιο του 2016. Δεν ξέρω αν τα λάστιχα απλά καθόντουσαν επάνω στο αυτοκίνητο μέχρι να αγοραστεί ή αλλάχθηκαν στην πορεία.

 

Ημερολογιακά κοντεύουν τα 4 χρόνια. Το αυτοκίνητο έχει κάνει περίπου 40.000 χιλιόμετρα. Είναι πολύ λίγο φαγωμένα και από αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής απέχουν πολύ. Εννοώ από τη σήμανση επάνω στα λάστιχα. Διαφορά στην οδηγική συμπεριφορά δεν παρατηρώ καμία. Ούτε σε βρεγμένο, ούτε σε στεγνό. Φρενάρισμα σε μέτρα δεν μπορώ να μετρήσω.

 

Τα λάστιχα πρέπει να αλλαχθούν;

IMG_20190629_193651.jpg

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μια χαρά τα βλέπω, συν ότι δεν φαίνονται καθόλου σκασμένα από τον ήλιο. Αν σε παίρνει άλλαξε τα αλλά φαίνονται σε καλή κατάσταση και είναι κρίμα.

Πέρνα μια βόλτα και από κανένα καλό λαστιχά να ρωτήσεις (λέω καλό για να μην σου πει θέλουν άλλαγμα απλά για να σου πάρει τα λεφτά).

 

Τα χρόνια τους πάντως είναι πολλά αλλά δεν είναι υπερβολικά. Η Michelin πχ λέει αλλαγή στα 5 χρόνια.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ως παραλειπόμενο, προσθέτω ότι αυτά θα είναι ακριβώς τα λάστιχα που θα πουλιούνται ως μεταχειρισμένα σε λίγες μέρες από τον λαστιχά σου, αν εσύ τα αντικαταστήσεις.

 

Έχουν μπόλικη γόμα και, αν και το πλάνο σου είναι πολύ στενό, δε φαίνονται να έχουν σπασίματα ή αποχρωματισμούς που παραπέμπουν σε κακή φύλαξη.

 

Όπως ειπώθηκε, αν έχεις την οικονομική ευχέρεια, τα αλλάζεις, κρατώντας το καλύτερο για τη ρεζέρβα σου. Αν δεν την έχεις, νομίζω τα κρατάς για ασφάλεια κάναν χρόνο ακόμη, αλλά χωρίς ταρζανιές.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε αντίστοιχο δίλημμα. Έχω τα sport bluresponse 5 χρόνια, και έχουν κάνει 27.000km το 90% σε ταξίδια. Το πέλμα είναι άψογο αλλά τρέχω πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω.

Δεν έχω παρατηρήσει γλιστρήματα αλλά 5 χρόνια είναι αυτά. Πολύ φίλος που δουλεύει σε χοντρική ελαστικών μου προτείνει με κλειστά μάτια τα vredestein sportrac 5.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2019 at 7:34 ΜΜ, το μέλος trib έγραψε:

Ακολουθεί ερώτηση για λάστιχα.

 

Το αυτοκίνητο αγοράστηκε καινούριο και έχει λάστιχα Dunlop 215/45/16 που έχουν ημερομηνία κατασκευής Νοέμβριο 2015. Το αυτοκίνητο κινήθηκε πρώτη φορά Μάρτιο του 2016. Δεν ξέρω αν τα λάστιχα απλά καθόντουσαν επάνω στο αυτοκίνητο μέχρι να αγοραστεί ή αλλάχθηκαν στην πορεία.

 

Ημερολογιακά κοντεύουν τα 4 χρόνια. Το αυτοκίνητο έχει κάνει περίπου 40.000 χιλιόμετρα. Είναι πολύ λίγο φαγωμένα και από αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής απέχουν πολύ. Εννοώ από τη σήμανση επάνω στα λάστιχα. Διαφορά στην οδηγική συμπεριφορά δεν παρατηρώ καμία. Ούτε σε βρεγμένο, ούτε σε στεγνό. Φρενάρισμα σε μέτρα δεν μπορώ να μετρήσω.

 

Τα λάστιχα πρέπει να αλλαχθούν;

IMG_20190629_193651.jpg

 

βασικά έχεις ήδη 40Κ κ 4 χρόνια με άγνωστο διάστημα που έκατσαν χωρίς κίνηση (με τι πιέσεις ? τι συνθήκες ? ) ,

Tο λάστιχο αυτό (το καουτσουκ δηλαδή) έχει ήδη φθορά κ ας μην φαίνεται.

 

Λογικά 1 χρόνο σου βγάζει ακόμα , μπορεί κ παραπάνω αναλόγως τη χρήση.

 

Θα έκανα μια επίσκεψη σε λαστιχά για να εκτιμήσει. Απο μια φωτό κ μερικά δεδομένα  είναι δύσκολη η εκτίμηση.

 

ΥΓ  Skoda Fabia ? τι περίεργη διάσταση !  :hehe:

 

ΥΓ 2 το μόνο λάστιχο που είδα σε αυτή τη διάσταση , είναι το Pirelli P7 Cinturato, που σε βαρύ αμάξι ήταν καλό κ σαν all around , τα CF2 της Toyo

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Thresh86 said:

 

βασικά έχεις ήδη 40Κ κ 4 χρόνια με άγνωστο διάστημα που έκατσαν χωρίς κίνηση (με τι πιέσεις ? τι συνθήκες ? ) ,

Tο λάστιχο αυτό (το καουτσουκ δηλαδή) έχει ήδη φθορά κ ας μην φαίνεται.

 

Λογικά 1 χρόνο σου βγάζει ακόμα , μπορεί κ παραπάνω αναλόγως τη χρήση.

 

Θα έκανα μια επίσκεψη σε λαστιχά για να εκτιμήσει. Απο μια φωτό κ μερικά δεδομένα  είναι δύσκολη η εκτίμηση.

 

ΥΓ  Skoda Fabia ? τι περίεργη διάσταση !  :hehe:

 

ΥΓ 2 το μόνο λάστιχο που είδα σε αυτή τη διάσταση , είναι το Pirelli P7 Cinturato, που σε βαρύ αμάξι ήταν καλό κ σαν all around , τα CF2 της Toyo

 

Ibiza όχι Fabia. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.