Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

βρε παιδια εχω παει σε 2..εχω δει εγω ο ιδιος τα νουμερα οτι δεν εχουν αποκληση μεταξυ τους.. Γιατι να θελει ευθυγραμμηση παλι;;

Μπορει να παει στα 100+ και οσο ανεβαινεις τοσο πιο εντονο ειναι το φαινομενο. Δλδ στα 180 αλλαζει πορεια μονο του.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GoMaR said:

βρε παιδια εχω παει σε 2..εχω δει εγω ο ιδιος τα νουμερα οτι δεν εχουν αποκληση μεταξυ τους.. Γιατι να θελει ευθυγραμμηση παλι;;

Μπορει να παει στα 100+ και οσο ανεβαινεις τοσο πιο εντονο ειναι το φαινομενο. Δλδ στα 180 αλλαζει πορεια μονο του.

Το πας και 180 ρε τρελέ το lacetti δες προηγούμενο ποστ

 

Edit ίσως σε έχω στις στροφές με κράνος όμως γιατί στο ρέμα θα πάμε :p

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

καλημερα στην παρεα.

Εχω ενα θεματακι με το αμαξι..
Εχει μια ταση να πηγαινει προς τα δεξια σε μεγαλες ταχυτητες..
Εχω κανει 2 ευθυγραμμησεις (σε διαφορετικους) και μου εχουν πει οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση απο κατω και τα νουμερα ειναι ολοσωστα.

Εννοειται ιδια psi σε ολες τις ροδες.

Ο ενας μου προτεινει να κανουμε τραμπα το ελαστικο (το αριστερο με το δεξι) 
Ερωτηση. Αν αλλαξω μονος μου τις ροδες δε θα αλλαξει και η φορα του ελαστικου; 
Εχω μπερδευτει λιγο με την φορα..
Πως ξεχωριζουμε την φορα οτι ειναι σωστη; (Το λαστιχο πανω γραφει outside) αλλα πως ξερω αν ειναι για δεξια η αριστερα;

 

 

 

μήπως οι ζάντες είναι σαν τον Πύργο της Πίζας ? 

 

αμορτισέρ/ελατήρια επίσης, εκτός απο τα προφανή που προαναφέρθηκαν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

καλημερα στην παρεα.

Εχω ενα θεματακι με το αμαξι..
Εχει μια ταση να πηγαινει προς τα δεξια σε μεγαλες ταχυτητες..
Εχω κανει 2 ευθυγραμμησεις (σε διαφορετικους) και μου εχουν πει οτι ειναι σε πολυ καλη κατασταση απο κατω και τα νουμερα ειναι ολοσωστα.

Εννοειται ιδια psi σε ολες τις ροδες.

Ο ενας μου προτεινει να κανουμε τραμπα το ελαστικο (το αριστερο με το δεξι) 
Ερωτηση. Αν αλλαξω μονος μου τις ροδες δε θα αλλαξει και η φορα του ελαστικου; 
Εχω μπερδευτει λιγο με την φορα..
Πως ξεχωριζουμε την φορα οτι ειναι σωστη; (Το λαστιχο πανω γραφει outside) αλλα πως ξερω αν ειναι για δεξια η αριστερα;

 

 

Ξαφνικα εγινε αυτο ή εβαλες καινουρια λαστιχα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οταν εβαλα καινουργια λαστιχα+ευθυγραμμιση (περσυ τον Αυγουστο) ενιωσα οτι ηταν αλλο αμαξι.  Στην πορεια ομως αρχισα να νιωθω μια ταση προς τα δεξια.   Το ξαναπαω για ευθυγραμμιση (σε αλλον)  μου λεει ειχε ελαχιστη αποκλειση εως καθολου το αμαξι και αυτο σε καμμια περιπτωση δε θα το καταλαβεις στο τιμονι παρα μονο σε πολυ βαθος χρονου στη φθορα ελαστικων. Επισης μου ειπε οτι το αμαξι ειναι σε πολυ καλη κατασταση. Ετσι δειχνει. 
Ο τελευταιος μου ειπε για τραμπα τροχου. Το πολυ πολυ να το δοκιμασω μονος μου και βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, GoMaR said:

 εβαλα καινουργια λαστιχα+ευθυγραμμιση (περσυ τον Αυγουστο) ενιωσα οτι ηταν αλλο αμαξι.  Στην πορεια ομως αρχισα να νιωθω μια ταση προς τα δεξια.....   Το ξαναπαω για ευθυγραμμιση (σε αλλον) ...Ο τελευταιος μου ειπε για τραμπα τροχου. Το πολυ πολυ να το δοκιμασω μονος μου και βλεπω.

ελεγχο τροχων - ζυγοσταθμιση εκανες ? μπροστινο συστημα+διευθυνσης το κοιταξε καποιος μηχ/κος?

αν ολα αυτα ειναι οκ   μ ε τ α  παμε το αμαξι για ευθυγραμμιση , αλλιως δινεις τσαμπα λεφτα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος makio έγραψε:

ελεγχο τροχων - ζυγοσταθμιση εκανες ? μπροστινο συστημα+διευθυνσης το κοιταξε καποιος μηχ/κος?

αν ολα αυτα ειναι οκ   μ ε τ α  παμε το αμαξι για ευθυγραμμιση , αλλιως δινεις τσαμπα λεφτα....

 

Καλά ο άλλος στην ευθυγράμμιση τυφλός είναι;  Δε ξανά θέλει τον πελάτη;;

Αλλά μάλλον έχω επαρχιωτικη λογική μιας και στην Αθήνα ο άλλος στο Αιγάλεω, υποτίθεται τοπ μαστορι, επί 4-5 φορες βαριοταν να κάνει ευθυγράμμιση τους πίσω τροχούς του Passat και έστελνε το παλικάρι για ισιωμα τετράδας επειδή τράβαγε το αμάξι απ' τους πίσω τροχούς.

Ήρθε Σέρρες τυχαία και του το μαζέψαμε. Γιατί έκανε μπαμ. Με το που κάθισα και έκανα 500 μέτρα....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Rusty_Cookie said:

 

Καλά ο άλλος στην ευθυγράμμιση τυφλός είναι;  Δε ξανά θέλει τον πελάτη;;

Αλλά μάλλον έχω επαρχιωτικη λογική μιας και στην Αθήνα ο άλλος στο Αιγάλεω, υποτίθεται τοπ μαστορι, επί 4-5 φορες βαριοταν να κάνει ευθυγράμμιση τους πίσω τροχούς του Passat και έστελνε το παλικάρι για ισιωμα τετράδας επειδή τράβαγε το αμάξι απ' τους πίσω τροχούς.

Ήρθε Σέρρες τυχαία και του το μαζέψαμε. Γιατί έκανε μπαμ. Με το που κάθισα και έκανα 500 μέτρα....

απλα δεν διωχνεις το πορτοφ....τον πελατη ηθελα να πω...

τι νομιζεις? θα του πει πηγαινε πρωτα σε λαστιχά , μετα σε συνεργειο και οοοταν ξεμπερδεψεις ελα σε μενα για ευθυγραμιση...

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Rusty_Cookie said:

στην Αθήνα ο άλλος στο Αιγάλεω, υποτίθεται τοπ μαστορι,

 

Αυτός Καβάλας & Θηβών ακριβώς στο φανάρι εννοείς; Αυτός νομίζω έχει και λαστιχάδικο ακριβώς δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

 

Αυτός Καβάλας & Θηβών ακριβώς στο φανάρι εννοείς; Αυτός νομίζω έχει και λαστιχάδικο ακριβώς δίπλα.

 

Δε ξέρω,  ξέρω μόνο ότι είναι Αιγάλεω και είναι πολύ καλός.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δηλαδή να ξεκινήσω πρώτα  απο λαστιχα να μου δούνε τις ζαντες; και μετά σε συνεργείο;

 

Αν όντως είναι κομπλέ η ευθυγράμμιση λογικα στα ζύγισαν κιόλας. Στο ζύγισμα φαίνεται αν είναι στραβή η ζάντα.

Αν τα παραπάνω ισχύουν,

Η ειναι στραβά φαγωμενα τα λάστιχα από πριν και δεν έχουν "έρθει" ακόμα  ή έχεις κενά στην ανάρτηση.

Που αν λες ότι δε χτυπάει, δεν έχεις κάτι τραγικό.

Δεδομένης της σωστης ευθυγράμμισης,  μπορεί το μπροστά σινεμπλόκ στο ψαλίδι να έχει κάποια κενά που δε χτυπάει τόσο πολύ αλλά μπορεί να δώσει κάποιες μοίρες απόκλιση.

 

Αυτά είναι βασικά που πρέπει να αποκλείσεις και μετά βλέπεις.

 

Λέω συνεργείο πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Δεδομένης της σωστης ευθυγράμμισης,  μπορεί το μπροστά σινεμπλόκ στο ψαλίδι να έχει κάποια κενά που δε χτυπάει τόσο πολύ αλλά μπορεί να δώσει κάποιες μοίρες απόκλιση.

Αυτο δε γινεται

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος slalom έγραψε:

Αυτο δε γινεται

 

Διαλυμένη ευθυγράμιση από σινεμπλοκ?  Η χαλασμένο το ένα απ τα 2?   Για να το λες.

2 φορες μου έχει συμβεί. Με 306 και αλμέρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Δεδομένης της σωστης ευθυγράμμισης,  μπορεί το μπροστά σινεμπλόκ στο ψαλίδι να έχει κάποια κενά που δε χτυπάει τόσο πολύ αλλά μπορεί να δώσει κάποιες μοίρες απόκλιση.

Αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος slalom έγραψε:

Αυτο

 

Δεν μπορει ταυτοχρονα να είναι τοσο πολύ διαλυμενο χωρις να ακούγεται? --> Το ξέρω γι αυτο ειπα μπορεί. Υποθεση. παραπανω είχα πει  "Που αν λες ότι δε χτυπάει, δεν έχεις κάτι τραγικό."

Η γενικά να δίνει κενά που επηρεάζουν? Αυτό νομιζω μπορεί γιατί το έχω συναντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.