Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

1 hour ago, UltraB said:

Όσο και αν κοστίζει, το αυτοκίνητο αυτό προορίζεται περισσότερο για πίστα παρά για δρόμο, και ιδίως ελληνικό δρόμο.

Τι να το κάνω αν το πάρω και δε μπορώ να το ευχαριστηθώ; Πέρα από το να πουλάς μούρη που το αγοράζουν κάποιοι.

 

Με την 4κινηση μια χαρά για Ελλάδα είναι να το σκίζεις πάνω κατω στα βουνά! 

 

2 hours ago, Thresh86 said:

 

θα το κάνω leasing , έχω σχέδιο :hehe:

 

ΥΓ το ότι έμεινες στον 3κύλινδρο είναι εντυπωσιακό, είχες αρνητική εμπειρία με κάποια τελευταία Πεμβέ ? Ήρεμα ρωτάω 

 

To lease ειναι μια καλή εκδοχή, το σκεφτηκα και γω, αλλά δεν νομίζω οτι το μίσθωμα θα απέχει και πολύ απο το να το αγοράσεις ?

 

3κυλινδρο εχω οδηγήσει bmw 116 d που οκ δεν με ενοιαξε, αλλά σε βενζίνη με c3 1,2 και για πολύ λίγο το νεο focus 1.5, με ενόχλησε αρκετά η λειτουργία του, δεν είναι ευχάριστη οπως και να το κάνεις! Η ford βέβαια στο fiesta st υποτίθεται εχει καταφέρει να τον κάνει να ακούγεται καλά αλλά δεν το εχω οδηγήσει/ακουσει ποτέ προσωπικά για να έχω άποψη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πετρο, δυνητικά θα μπορείς να το αγοράσεις, η παραγωγή του θα είναι αυξημένη σε σχέση με το πολύ περιορισμένο GRMN που

νομίζω δεν εισήχθη επισημα εδώ.

 

Αλλά ναι, είναι ειδικό αμάξι , εξελίχθηκε απο το workshop του Tommi Makkinen ,δες το κάμ

 

33Κ η "απλή" έκδοση , 38Κ με διαφορικά, λάστιχα , κλπα.

Τιμές Ιαπωνίας

Εκτιμώμενη τιμη UK : 30K λίρες για την "απλή".

 

Πρώτες οδηγικές εντυπώσεις εδώ ->https://www.autocar.co.uk/car-news/new-cars/first-drive-2020-toyota-gr-yaris-prototype

 

Proper Ζιγκαμπίγκουλε , που έβαλε και ο @honda22

 

@and64 , εννοείται για το lease , πως θα πείσεις κιόλας οτι αυτό είναι το αμάξι "δουλειάς" Ο Ken Block είσαι ? :hehe:

έχω οδηγήσει μερικά 3κύλινδρα , κυρίως πόλης , που έχουν και ζητούμενο καλή επίδοση στο Noise Vibration Harshness (NVH) και θυμάμαι μερικά 4cyl πολύ χειρότερα στο κομμάτι αυτό (π.χ θυμάμαι οτι ο 999cc του Aygo 2ης γενιάς μου φάνηκε στα ίδια επίπεδα με ένα Hyundai i10 1.2 που οδήγησα πρόσφατα, αν όχι καλύτερος )

Στα μοτέρ που θα βγάλει η BMW , Merc κλπα σε πιο πολυτελή αυτοκίνητα, υπάρχουν λύσεις με περισσότερους ή καλύτερα σχεδιασμένους αντικραδασμικούς άξονες , καλύτερη ηχομόνωση κλπα.

Δεν έχω οδηγήσει όμως , δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιαυτό και και σε ρώτησα.

Αλλά τι διάολο, μέχρι και στο i8 παίζει 3κύλινδρος, sportscar  που κοστίζει και ένα σκασμό λεφτά.

 

Στο Yaris το συγκεκριμένο βέβαια , μικρή σημασία έχει απο άποψη θορύβου και κραδασμών αφού μιλάμε ουσιαστικά για πολεμική κατασκευή.

Τώρα αν θα βγει και αξιόπιστη, ε τι διάολο, το Yaris WRC 2021 θα βασιστεί πάνω του (όχι το μοτέρ, αυτό μπορεί να παει για R5 Rally κατηγορία)

να μην είναι προσεκτικοί ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το yaris θα ταν υπερόπλο στα 25000-30000. Αν πάει στα 50000, δεν βλέπω το λόγο να το προτιμήσει κάποιος αντί του focus rs.

Οι φήμες που διάβασα για αυστραλία λένε ότι το focus rs κάνει $35000 και το yaris θα είναι στα $40000. Οπότε με την αντίστοιχη αναπροσαρμογή για τα ελληνικά δεδομένα, δεν ξέρω αν έχει νόημα να το κοιτάμε :p 

Μόνο για το τεκμήριο δηλαδή συμφέρει, αλλά και πάλι, θες πολλά μαύρα για να φτάσεις να μαζέψεις 50κ :p 

Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2020 at 2:12 PM, UltraB said:

Όσο και αν κοστίζει, το αυτοκίνητο αυτό προορίζεται περισσότερο για πίστα παρά για δρόμο, και ιδίως ελληνικό δρόμο.

Τι να το κάνω αν το πάρω και δε μπορώ να το ευχαριστηθώ; Πέρα από το να πουλάς μούρη που το αγοράζουν κάποιοι.


Ολα αυτα τα κτηνη SUV( touareg , cayenne, x6 )που βλεπουμε στην πολη μεσα, ειναι για να πουλανε μουρη;
Η κατηγορια ανω των 200 αλογων ειναι για να πουλανε μουρη; Δε το καταλαβαινω αυτο.
Εγω αν ειχα τα λεφτα θα επαιρνα μια GIULIA για να γουσταρω να την βλεπω παρκαρισμενη εξω απο το σπιτι μου και ας μη μπορω να κανω αναποδα μεσα στην ομονοια. Οχι για να πουλαω μουρη ομως.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος f117 έγραψε:

Βγαζει ακόμα 10 χιλιάδες το λάστιχο πάνω κάτω...

Τι λέτε??!!

IMG_20200112_130953.jpg

 

Άνετα, είναι σαν τους κουραμπιέδες τα Χριστούγεννα, αντέχουν τουλάχιστον 1 μήνα εκτός και απο σπίτι σε σπίτι , έτσι διαβεβαιωνουν 29 κοντινοί και μακρινοί συγγενείς 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

Καλησπέρα κυριοιι!

Έχετε υπόψιν κανένα καλό μάστορα για καθαρισμό μπέκ πετρελαίου στην αθηνα??

Ρώτα εδώ. https://www.autotriti.gr/autoaccessories/news/data/ellhnika-nea/Episkeyes-Karmpyrater-XALAS_190452.asp

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.