Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

@sotiris

πειραματίστηκες λίγο με διαφορετικό κατασκευαστή ανάρτησης  - διαφορετικά λάστιχα ή λίγο διαφορετικό στυλ οδήγησης ?

 

Πάντως πολύ καλό video (για slow motion)   :shifty:

Link to comment
Share on other sites

@Thresh86

Εντάξει το πρόβλημα ήταν προφανώς pebkac, απλά εξαρτάται και από το αυτοκίνητο. Εγώ δεν μπορώ να βγάλω πολλά χιλιόμετρα στα τακάκια. Αλλά έχω 0 φαναρτζοδουλειές στα αυτοκίνητα. Κάποιος άλλος μπορεί να μην τρώει τακάκια, αλλά τη μια φορά που θα χρειαστεί φρένα στα πολλά να μην τα έχει δοκιμάσει και να το στείλει ανακύκλωση :)

Το ότι πιάνει το φρένο στο 40-0 ή στο 80-40 με το ότι μπορεί να κάνει 200-0 δεν είναι ακριβώς το ίδιο, και πιθανώς τη 1 φορά που θα χρειαστείς φρενάρισμα πανικού (κατηφόρα καρέα με 80-0) να είναι σαν 200-0 στο ίσιωμα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Τα έχουν ανακαλέσει εδώ και κανένα - δύο χρόνια ξέρω γω. Λογικά το έχει φτιάξει ήδη άμα επηρεάστηκε το δικό του :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2020 at 12:06 ΠΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

Kαι γω δεν ξερω, ειδα την ειδηση η οποια ειναι σημερινη και φατσα καρτα πρωτο θεμα και ειπα να ενημερωσω...

Μα το δε το έγραψα για εσένα, το έγραψα για αυτούς που τα ανακυκλώνουν και ανακυκλώνουν και ξανα ανακυκλώνουν και βάζουν το κόσμο να ψάχνεται χωρίς λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

^

Ομορφιές !

 

Απο χώρους πως πάει ?

 

Είναι άνετο, τουλάχιστον για εμένα δηλαδή.

Με ένα παιδί είναι οκ. Για οικογένεια με δύο δεν νομίζω να βολευει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Είναι άνετο, τουλάχιστον για εμένα δηλαδή.

Με ένα παιδί είναι οκ. Για οικογένεια με δύο δεν νομίζω να βολευει.

 

Ωραίος.

Το υβριδικό υποθέτω.

Μου αρέσει πολύ και το εσωτερικό του , αποπνέει μια ποιότητα.

Αν το πήρες πρόσφατα, καλορίζικο , καλοτάξιδο.

Αν το είχες ήδη , keep going strong  :metal:

 

Οδήγησα ένα Mondeo 1.8 σήμερα , 2004 μοντέλο. Μέσα ήταν ->

 

 

Μηχανικά όμως ήταν εντάξει, αρκετά συμπαθητικό, πατάει καλά στο δρόμο, τιμόνι ούτε βαρύ ούτε τελείως ελαφρύ ,με πληροφόρηση ,

το νιώθεις μικρότερο απο το πραγματικό του μέγεθος και αυτό το λέω ως κοπλιμέντο.

Γκάζι , λογικά το αντίστοιχο Avensis 1.8 129hp τότε πρέπει να το κεντάει παντού αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.

 

Αν χρειαστείτε φθηνό οικογενειακό και βρείτε σε καλή τιμή, ρίξτε μια ματιά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

 

Εχει τετρακινηση?

 

Όχι. 

 

πριν 10 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

Ωραίος.

Το υβριδικό υποθέτω.

Μου αρέσει πολύ και το εσωτερικό του , αποπνέει μια ποιότητα.

Αν το πήρες πρόσφατα, καλορίζικο , καλοτάξιδο.

Αν το είχες ήδη , keep going strong  :metal:

 

Οδήγησα ένα Mondeo 1.8 σήμερα , 2004 μοντέλο. Μέσα ήταν ->

 

 

Μηχανικά όμως ήταν εντάξει, αρκετά συμπαθητικό, πατάει καλά στο δρόμο, τιμόνι ούτε βαρύ ούτε τελείως ελαφρύ ,με πληροφόρηση ,

το νιώθεις μικρότερο απο το πραγματικό του μέγεθος και αυτό το λέω ως κοπλιμέντο.

Γκάζι , λογικά το αντίστοιχο Avensis 1.8 129hp τότε πρέπει να το κεντάει παντού αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.

 

Αν χρειαστείτε φθηνό οικογενειακό και βρείτε σε καλή τιμή, ρίξτε μια ματιά.

 

 

 

2 μισή χρόνια το έχω. Δεν είναι το υβριδικό αλλά ίσως αυτή τη στιγμή να το επέλεγα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέει τίποτα στο δρόμο ο 1.2 Τ ?

 

Έβλεπα αντιπαραβολή CHR με TRoc , το μοτέρ της VW , 1.0 3cyl turbo , είχε καλύτερες τιμές σε αποδιδόμενη ροπή σε σχέση με τον 1.2 Τ , 4cyl , turbo.

Ο τελευταίος , αν θυμάμαι καλά , μπορεί να δουλέψει και σε κύκλο Atkinson , άρα να παρουσιάσει βελτιωμένη οικονομία αλλά το CHR σε σχέση με το T-Roc

είναι πιο βαρύ.

 

Προσωπικά , μεταξύ των δυό και πάλι CHR θα επέλεγα ειδικά μετά την πρόσφατη ανανέωση και την μεγαλύτερη εγγύηση αλλά σαφώς τα λαμβάνουμε όλα υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω σε σχέση με άλλα γιατι το άλλο που ειχα κάνει τεστ drive ηταν ενα kuga diesel.

Στο δρόμο ειναι ικανοποιητικό θα έλεγα για τα γούστα μου. Ειδικά στο sport mode άμεση ροπή με απλό αγγιγμα του γκαζιού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.