Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

18 hours ago, Thresh86 said:

 

To Audi A1 (1.4T αν θυμάμαι καλά και 1.6 diesel) , τι τιμη είχε στην Ελλάδα όταν πρωτοήρθε?

 

Τώρα βλέπω η νεότερη γενιά του έρχεται με 1.0T , 95 ίππους και 20Κ ,ως premium supermini.

 

Μπήκα πρόσφατα και στο αδερφάκι του, νέο Polo με το ίδιο μοτέρ , πιο φθηνό σαφώς.

 

Είναι το ίδιο αυτά τα 2, zoe και a1;

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Proteas said:

Θες να μου πεις οτι αυτο επιτρεπεται για να πρεπει να καταλαβω κατι ? Ακουω.


Απο οτι καταλαβα το υφος του @slalom ηταν ειρωνικο προς τους Ελληνες οδηγους.
Αν ειχαμε παιδεια σαν οδηγοι, κανονικα δεν θα επρεπε να μας ενοχλει.
Αλλα εδω υπαρχουν οδηγοι που κορναρουν στην ΛΕΑ ?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Nickzzz said:

 

Είναι το ίδιο αυτά τα 2, zoe και a1;

Τσαμπα διαφωνειτε. Εδω υπαρχει ακομα κοσμος που δινει 50.000€ για να παρει BMW i3. Ολα ειναι θεμα γουστου. Στην περίπτωση της BMW κακου γουστου, αλλα και παλι...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν το βρηκα ειρωνικο το υφος του αλλα περιμενω να ακουσω τι δεν καταλαβα εγω σωστα.

Δεν ειναι θεμα οδηγικης παιδειας αλλα τι λεει ο νομος @GoMaR ναι δεν παταμε την διαχωριστικη λωριδα αλλα σε

καμια περιπτωση και πουθενα στον ΚΟΚ δεν λεει οτι μπορει οι πινακιδες σημανσης να ειναι επανω στο οδοστρωμα.

 

Για να μην μιλησουμε οτι στην συγκεκριμενη φωτογραφια το πεζοδρομιο ειναι υπερβολικα στενο και δεν εχει

μπει και κανενος ειδους προστατευτικου (μπαρες-καγκελα). Ελπιζω να μπουν πριν εχουμε καποιο ατυχημα.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Proteas said:

Οχι δεν το βρηκα ειρωνικο το υφος του αλλα περιμενω να ακουσω τι δεν καταλαβα εγω σωστα.

Δεν ειναι θεμα οδηγικης παιδειας αλλα τι λεει ο νομος @GoMaR ναι δεν παταμε την διαχωριστικη λωριδα αλλα σε

καμια περιπτωση και πουθενα στον ΚΟΚ δεν λεει οτι μπορει οι πινακιδες σημανσης να ειναι επανω στο οδοστρωμα.

 

Για να μην μιλησουμε οτι στην συγκεκριμενη φωτογραφια το πεζοδρομιο ειναι υπερβολικα στενο και δεν εχει

μπει και κανενος ειδους προστατευτικου (μπαρες-καγκελα). Ελπιζω να μπουν πριν εχουμε καποιο ατυχημα.

 



Βρε πλακα εκανε. πως να το πω..Ισως το ειρωνικο ηταν λαθος εκφραση. Σαν πλακα το διαβασα εγω. Ας μας πει ο ιδιος ομως :p


 

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα το σκεπτικο σου :) αλλα παιζει να ειναι το μονο θεμα λογω εργασιας και το τι εχουν δει τα ματια μου 30 χρονια στο τιμονι

να μην μπορω (και δεν πρεπει και κανενα αλλος) να το παρω στην πλακα ειδικα οταν χανουμε εκατονταδες καθε χρονο επανω στον δρομο

και ολοι να συνεχιζουν με ενα κινητο,τσιγαρο και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις επανω στο τιμονι. Anyway περιμενουμε το σκεπτικο του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Τσαμπα διαφωνειτε. Εδω υπαρχει ακομα κοσμος που δινει 50.000€ για να παρει BMW i3. Ολα ειναι θεμα γουστου. Στην περίπτωση της BMW κακου γουστου, αλλα και παλι...

 

δεν διαφωνούμε κάπου, ο Nickzz απ'ότι καταλαβαίνω είχε κατα νου το ποσό για το Zoe αλλά αναρωτήθηκε γενικά και εγώ στο μυαλό μου είχα οτι τέτοιες τιμές παίζουν εδώ και χρόνια

σε πρίμιουμ μικρά πόλης , ανεξαρτήτως θερμικού ή ηλεκτρικού κινητήρα.

Στη 2η περίπτωση, ανεβαίνει ακόμη περισσότερο φυσικά.

 

για μένα η i3 με range extender επιλογή ήταν

(διαβάζω οτι αποσύρθηκε, δε γνωρίζω αν έβγαλε κάποιο συγκεκριμένο κουσούρι αν και σαν i3 γνώρισε κάποιες βαρβάτες ανακλήσεις) σαφώς πιο ώριμη πρόταση απο πολλές δήθεν κατασταλαγμένες ηλεκτροκίνητες προτάσεις, ιδιαίτερα για την ελληνική πραγματικότητα με ελάχιστη υποστήριξη σε ηλεκτροκίνητο δίκτυο εκεί κάπου στα 2017....

 

49.700 που έκανε , είναι σαφώς πολλά αλλά και 6 ευρώ στα 300 χλμ ή 2ε/100χλμ , είναι απο τις χαμηλότερες τιμές που έχω ακούσει ποτέ.

Μετά υπάρχει και το ποδήλατο, οκ :hehe:

 

Γενικά το ηλεκτροκινητο θέλει  διαφορετική παιδεία και νοοτροπία , πόσο δε μάλλον στην απαρχή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνία μου ή ότι άλλο είναι, είναι ότι το A1 θα μπορούσε να το είχε ένα ζευγάρι π.χ. σαν μόνο αμάξι και θα μπορούσε να πάει και λίγο πιο μακριά χωρίς πολλά πολλά.

Το zoe με το ζόρι κρατά το όριο ταχύτητας στην εθνική..

Link to comment
Share on other sites

140 ολόκληρα χιλιόμετρα τελικής , με την μπαταρία να εξαντλείται λογικά κατευθείαν , πρόπερ σταφ.

 

Αλήθεια , έτσι και μείνεις απο κιλοβατώρες στην εθνική , καλείς οδική , ηλεκτρολόγο ή το Δησιό ? 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

140 ολόκληρα χιλιόμετρα τελικής , με την μπαταρία να εξαντλείται λογικά κατευθείαν , πρόπερ σταφ.

 

Αλήθεια , έτσι και μείνεις απο κιλοβατώρες στην εθνική , καλείς οδική , ηλεκτρολόγο ή το Δησιό ? 

 

Βγάζεις τό γεννητριάκι που έχεις στο χώρο αποσκευών και κάνεις υπομονή ; )

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Nickzzz said:

Έχεις και χειμερινά λάστιχα;

 

Όχι δεν είχε, και δεν έχει ούτε ρεζέρβα (έχει το κιτ επισκευής). Αλλά έχω 6 μήνες να ψάξω μεταχειρισμένα. Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση τους εδώ, αλλά σχεδόν όλοι βάζουν. Ενδεικτικά του πόσο κοινά είναι, μία από τις ασφαλιστικές που έψαχνα είχε εξτρα πακέτο στην οδική βοήθεια να σου αλλάζει τα ζαντολάστιχα 2 φορές το χρόνο και να σου αποθηκεύει και τα δεύτερα :p 

 

7 hours ago, jax7480 said:

Στη Δανια λογικα πρέπει να εχουν και αυτοι, οπως κι εδω, για συγκεκριμενες περιόδους. 

 

Είμαστε πολύ νότια εμείς :p Δεν είναι υποχρεωτικά, αλλά προφανώς φοράνε σχεδόν όλοι :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Dimitris Pappas έγραψε:

Τρομερο!

Με τα εντομα και τα πουλια?

 

 

Χρησιμοποιώ μια McLaren SLR Stirling Moss σαν κέις στάντι.

 

ΤΡΟΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙΣ ΜΠΡΟΥΚΛΗΣ ΚΑΙ ΚΟΥΚΛΙΝΟΣ ΣΩΣΤΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΟΧΗΜΑ

 

1)Κάντο ξενέρωτα 

 

mercedes-benz-slr-mclaren-stirling-moss-

 

(για κανένα λόγο) 

 

2) Κάντο όπως ο Κάνιε .-

 

kanye-west-hits-cannes-in-mclaren-slr-st

 

 

3) Κάντο επίκαιρα 

 

withmasks2.jpg

 

:)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.