Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Επιβεβαιώνω τα σχόλια για τα PS3 και να προσθέσω ότι ήταν λάστιχο που απο τα πρώτα 10 χλμ με εντυπωσίασαν, αρνητικά. 

Ολα αυτά για σπορ οδήγηση, γιατί για πολη, τα θεωρώ μια χαρά και ιδιαίτερα στο βρεγμένο που έχουν παροιμιωδη απόδοση, I am Legend αλλα σε λάστιχο ένα πράμα ?

 

Επίσης, είναι άτοπο να συγκρίνονται Premium Contact 5 με SportContact 2.

Τα 2 είναι πολύ πιο ταιριαστά για βαριά οχήματα ελέω σκληροτερου σκελετού ενώ γενικά τα Contact απο γενιά σε γενιά, διαφέρουν αε ιδιότητες, λίγο ή πολύ. 

Το ιδιο ισχύει και για τα Pilot της Michelin, λένε. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Proteas said:

https://www.skroutz.gr/s/20907409/Continental-EcoContact-6-205-60R16-96H-XL.html

Λεω να κανω αλλαγη απο michelin το φοραει κανεις καμια γνωμη ?

 

Εγώ θα τα βάλω μπροστά σε 205/45/16. Είναι λένε αντικαταστάτης των Sport Contact 3, που φοράω τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Proteas said:

https://www.skroutz.gr/s/20907409/Continental-EcoContact-6-205-60R16-96H-XL.html

Λεω να κανω αλλαγη απο michelin το φοραει κανεις καμια γνωμη ?

 

Αυτά φοράει το αυτοκίνητο που πήρα μεταχειρισμένο (μίτο) σε 205 55 16. 

Έχω κάνει 400 χιλιόμετρα με το αυτοκίνητο μόνο, και πάω σαν τη λουλούκα.

Τα λάστιχα σε αυτή τη διάσταση και για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (1.3 90 αλογα πετρελαιο) υπερτερούν του αυτοκινήτου, στις 2-3 στροφές που έχω ψευτο-στρίψει.

Επίσης είχα κάνει πέρυσι ~1000 χιλιόμετρα με τέτοια (ή μπορεί premium contact, δεν είμαι σίγουρος, πάντως σίγουρα όχι sport contact) σε ύψιλον, και επίσης με είχαν ικανοποιήσει πάρα πολύ. SC βάζει κι ο αυτοκινητόβιος κολλητός από τότε που φάγαμε τη φόλα με τα PS3.

 

Τα michelin PS3 ισχύει αυτό που σου είπε ο @and64 , στα 20κ γυρνάς διακόπτη στο στεγνό (δεν ίσχυε στα PE2). Στο βρεγμένο δουλεύουν. Απλά είναι ακατάλληλα για Ελλάδα. Και είναι απίστευτο γιατί για τα πρώτα 10-15 δεν έχω βάλει ποτέ κάτι καλύτερο (από αυτά που έβγαιναν στη διάσταση αυτή). Έχω κάνει και 10κ με Pzero Nero 205/45/17 που επίσης έχω εξαιρετικές εντυπώσεις και για απαιτητική οδήγηση και μεικτές συνθήκες. Αλλά νομίζω δεν βγαίνουν < 17.

 

Οπότε to sum up, continental premium contact ή continental sport contact και τέλος.

 

Αν σου φαίνονται ακριβά, η άλλη λύση που έιχα κάνει είναι 4δα barum bravuris, μπρος πίσω στα 10+ζύγισμα (είναι τόσο σάπια που το χρειάζονται) και αλλαγή τα μπροστά μόνο στα 20. Οπότε κάθε 10-20κ είσαι στο λαστιχά, αλλά δίνεις ~120-130 ευρώ / 20κ για τις 15ρες και έχεις πάντα φρέσκια γόμα (σαν την Formula 1). Χάνεις λίγο στο βρεγμένο, χάνεις λίγο στο στεγνό σε σχέση με premium, αλλά από σάπια παλιά μισελέν είναι η μέρα με τη νύχτα.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να έχεις λύσει το μισό αμάξι γιατί δεν επαναφέρει η ζώνη και τελικά να είναι ανάποδα στο πλαστικό τέρμα πάνω που είναι βιδωμένο στη κολόνα...

 

Πάλι καλά που είμαι διάνοια (σε βλέπω, μη γελάς! ναι, εσένα λέω!) και το κατάλαβα μετά από δοκιμές. Έκανε ένα μπέρδεμα στο σημείο που είναι χαμηλά ανάμεσα στη κολόνα και στο πλαστικό και επειδή ήταν έτσι από όταν το έλυσα θεωρούσα ότι το έχουν επίτηδες παρόλο που μου φαινόταν κάπως κουλό. Εε τελικά αυτό το μπέρδεμα έφταιγε που δεν επαναφερόταν τέρμα και γυρίζοντας ανάποδα τη ζώνη στο πλαστικό που έχω κυκλώσει λειτουργεί άψογα .

 

hUb6Zw9.jpg Y6oW1tw.jpg

  • Like 4
  • Haha 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Να έχεις λύσει το μισό αμάξι γιατί δεν επαναφέρει η ζώνη και τελικά να είναι ανάποδα στο πλαστικό τέρμα πάνω που είναι βιδωμένο στη κολόνα...

 

Πάλι καλά που είμαι διάνοια (σε βλέπω, μη γελάς! ναι, εσένα λέω!) και το κατάλαβα μετά από δοκιμές. Έκανε ένα μπέρδεμα στο σημείο που είναι χαμηλά ανάμεσα στη κολόνα και στο πλαστικό και επειδή ήταν έτσι από όταν το έλυσα θεωρούσα ότι το έχουν επίτηδες παρόλο που μου φαινόταν κάπως κουλό. Εε τελικά αυτό το μπέρδεμα έφταιγε που δεν επαναφερόταν τέρμα και γυρίζοντας ανάποδα τη ζώνη στο πλαστικό που έχω κυκλώσει λειτουργεί άψογα .

 

hUb6Zw9.jpg Y6oW1tw.jpg

ήταν ανάποδα εργοστασιακά; 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2020 at 1:59 ΜΜ, το μέλος and64 έγραψε:

 

Εχω sportcontact 2 στο golf σε παρόμοια διάσταση (205/55-16) μετά απο 2 σετ michelin ps3, γενικά πολύ καλύτερο overall το conti, μια ιδέα πιο ήσυχο σε ταξίδι, προοδευτικό σε πίεση, καλο φρένο και το βασικο δεν γίνεται σαπούνι στα 20κ χλμ όπως τα michelin που ήταν λες και γύριζες διακόπτη πραγματικά μετά από αυτα τα χλμ....

 

Τώρα έχουν ~30κ και εφόσον ζεσταθούν κρατάνε πάρα πολύ καλά ακόμα, πιστεύω θα βγάλουν άλλα 10κ εύκολα

Τα ειχα και εγω αυτα, τα αλλαξα στα 8 χρονια

Καμια σχεση δεν εχουν με τα premium που εβαλα τωρα.

Μου το ελεγε φιλος και επεμενε και δεν τον πιστευα μεχρι που το διαπιστωσα, ειναι ενα μετριο ελαστικο

 

Καμια σχεση και η χαραξη των 2, λιγοτερα αυλακια το sport και ασυμμετρο πελμα χωρις να υπερτερει στη βροχη

 

Επομενο λαστιχο θα ειναι το Energy +, φιλος που το τρεχει μου εχει πει πολυ καλα λογια

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, slalom said:

Τα ειχα και εγω αυτα, τα αλλαξα στα 8 χρονια

Καμια σχεση δεν εχουν με τα premium που εβαλα τωρα.

Μου το ελεγε φιλος και επεμενε και δεν τον πιστευα μεχρι που το διαπιστωσα, ειναι ενα μετριο ελαστικο

 

Καμια σχεση και η χαραξη των 2, λιγοτερα αυλακια το sport και ασυμμετρο πελμα χωρις να υπερτερει στη βροχη

 

Επομενο λαστιχο θα ειναι το Energy +, φιλος που το τρεχει μου εχει πει πολυ καλα λογια

 

Eπειδή σε έχασα λίγο το premium σου φαίνεται καλύτερο ή το ανάποδο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Ποια michelin?

Τα Energy Saver+ ειχε πανω ετσι αγοραστηκε ενα astra j 1.3D της συζυγου.

Εγω το οδηγω 1 φορα καθε 2-3 μηνες απλα πληρωνω την λυπητερη σε συνεργεια και λαμαριναδες. :cool:

Και το χειροτερο απο ολα Κυριακη το πλενω Δευτερα μπαινει μεσα με την τυροπιτα...

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος intercoolerr730 έγραψε:

ήταν ανάποδα εργοστασιακά; 

Κοίτα, δουλευε μέχρι πριν μερικές μέρες οπότε δε μπορω να σου απαντήσω στα σίγουρα αν ήταν έτσι από το εργοστάσιο. 

 

Πάντως για να γυρίσει ανάποδα στο πλαστικο που δείχνω δεν ήταν ευκολο, άρα μου φαίνεται κάπως δυσκολο να γυρισε μετέπειτα. Ίσως και να πρέπει να κάνει αυτό το μπέρδεμα αλλά παρατήρησα ότι χωρίς αυτό μαζευει άψογα, ενώ όταν την έβαζα όπως πριν προς το τέλος δεν την μάζευε. 

 

Άσε που μετά το λύσιμο όταν προσπαθουσα να κάνω το ίδιο μπέρδεμα που είχε, στον πάτο που βιδωνει στο πάτωμα μου πήγαινε ανάποδα η βιδα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Ίσως και να πρέπει να κάνει αυτό το μπέρδεμα αλλά παρατήρησα ότι χωρίς αυτό μαζευει άψογα, ενώ όταν την έβαζα όπως πριν προς το τέλος δεν την μάζευε. 

 

Άσε που μετά το λύσιμο όταν προσπαθουσα να κάνω το ίδιο μπέρδεμα που είχε, στον πάτο που βιδωνει στο πάτωμα μου πήγαινε ανάποδα η βιδα. 

δλδ το εβγαλες; και μετά όλα εντάξει; μάζευε;

αν ναι, μήπως έβγαλες <σημαντικό εξάρτημα> για τη ζώνη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Proteas έγραψε:

Την ζωνη την καθαρισες μιας και το ανοιξες ?

ΕΕ προφανως, μισές δουλειές κάνουμε;  ?

πριν 2 ώρες, το μέλος intercoolerr730 έγραψε:

δλδ το εβγαλες; και μετά όλα εντάξει; μάζευε;

αν ναι, μήπως έβγαλες <σημαντικό εξάρτημα> για τη ζώνη;

Δεν έβγαλα κάτι. Απλά τη ζώνη γυρισα αναποδα στο πλαστικο που πιάνει στη κολώνα που δείχνω παραπάνω με αποτέλεσμα τώρα να μη κάνει μπέρδεμα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

ΕΕ προφανως, μισές δουλειές κάνουμε;  ?

 

Δεν έβγαλα κάτι. Απλά τη ζώνη γυρισα αναποδα στο πλαστικο που πιάνει στη κολώνα που δείχνω παραπάνω με αποτέλεσμα τώρα να μη κάνει μπέρδεμα. 


Όπως τη βλέπω, μου φαίνεται ίσια. Μήπως είχε διπλώσει παλιότερα στο πλαστικό και γι΄ αυτό σκάλωνε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

 

Eπειδή σε έχασα λίγο το premium σου φαίνεται καλύτερο ή το ανάποδο; 

το premium μετριο, δυστυχως το sport το καταργησανε στη διασταση μου

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Όπως τη βλέπω, μου φαίνεται ίσια. Μήπως είχε διπλώσει παλιότερα στο πλαστικό και γι΄ αυτό σκάλωνε;

Ναι, οι φωτογραφίες που παραπάνω είναι μετά που την έφτιαξα. Το μπέρδεμα το έκανε χαμηλά μετά τον πείρο που φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία. Δηλαδή ήταν η έξω πλευρά από μέσα.

 

Τώρα που το σκέφτομαι όμως στο σημείο που ήταν το μπέρδεμα, ακόμα και να είχε γυρίσει η ζώνη στο πλαστικό που δείχνω δε θα μπορούσε να προκύψει μπέρδεμα στο σημείο που ήταν. Δε ξέρω, τι να πω. Πάντως τώρα δουλεύει άψογα και οπότε όλα καλά :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slalom said:

το premium μετριο, δυστυχως το sport το καταργησανε στη διασταση μου

? δυστυχώς συνήθως η διαφορά απόδοσης ανάμεσα στις σπορ και απλές σειρές των εταιριών είναι μεγάλη.

 

Οσο για τις διαστάσεις λογικό αν σκεφτείς οτι εδώ και κάποια χρόνια τα περισσότερα αν οχι όλα 1000αρια με 80-100 άλογα κυκλοφορούν με 17αρες στάνταρ!!! (γελάνε τα τσιμέντα αλλά that's the case)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2020 at 12:34 ΜΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

Τα Energy Saver+ ειχε πανω ετσι αγοραστηκε ενα astra j 1.3D της συζυγου.

Εγω το οδηγω 1 φορα καθε 2-3 μηνες απλα πληρωνω την λυπητερη σε συνεργεια και λαμαριναδες. :cool:

Και το χειροτερο απο ολα Κυριακη το πλενω Δευτερα μπαινει μεσα με την τυροπιτα...

 

Τα Saver σκέτα έχω δοκιμάσει, πολύ λίγη πρόσφυση, εξαιρετικά μαλακά πλαινά, δεν μου άρεσαν καθόλου αλλάχτηκαν και το αμάξι ξαναβρήκε τον εαυτό του.

 

Για τα υπόλοιπα, μου θύμισες αυτό που σκεφτόμουν σήμερα, έπλυνα το αμάξι πριν απο μία εβδομάδα ->

 

- ΚΑΙ έβρεξε 2-3 φορές με αυτή τη βροχή που συνδυάζεται με σκόνη μαζί το τελευταίο διάστημα

- ΚΑΙ τα πουλιά της γειτονιάς εμπνεύστηκαν και έκαναν αλλεπάλληλες αφιερώσεις

- ΚΑΙ σήκωσε αέρα και βρήκα μια σακούλα απορριμάτων (άδεια , ευτυχώς)   στο παρμπρίζ

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια και τα + και γω δεν ειμαι ευχαριστημενος δεν ξερω τι και πως ποιο παλια εφτιαχναν καλυτερα λαστιχα.

 

Τα πουλια αυτο το διαστημα χτιζουν φωλιες, το εμαθα προχτες απο εναν περιστερα γιατι κατι παρομοιο επαθα και γω.

Πριν καμια 10ρια μερες βρηκα κλαδακια επανω στο αυτοκινητο νομισα οτι τα πεταξε καποια απο επανω δεν ειπα κατι,

προχτες παλι τα ιδια, το φερνει η συζητηση με τον φιλο μου και μου λεει την ιστορια για τις φωλιες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι , τα έχω δει και εγώ, συνήθως προτιμούν λούκια και  στα παραπήγματα

 

Γιατί πρέπει σε φρεσκοπλυμμένο αυτοκίνητο να σχεδιάζεται η νέα Καπέλα Σιξτίνα σε ρευστή μορφή (σόρυ αν φάγατε μόλις)  είναι που δεν καταλαβαίνω.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.