Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Λοιπόν μετά από 1.5 μήνα συμβίωση με τη mito 1.3 των 200κ χιλιομέτρων,

έχω εντυπωσιαστεί από τη λειτουργία του diesel για χαλαρή οδήγηση και απογοητευτεί από τις περιβαλλοντικές τεχνολογίες.

Μου φαίνεται απίστευτο ένα μοτέρ σαν αυτό που στα 200κ δουλεύει συμπαθέστατα -δεδομένης της ανύπαρκτης συντήρησής του για τα δικά μου δεδομένα (=τα προβλεπόμενα της fiat/alfa)- να ζορίζεται από το dpf, egr etc.

Χρειάζεται μια φορά τη βδομάδα αναγκαστικά "βόλτα" 40-50 χιλιομέτρων για να τα βγάλει πέρα με τα λίγα χιλιόμετρα που κάνω, αλλιώς αρχίζει και κάνει κόλπα στο ρελαντί!

Και απ'ότι διαβάζω δεξιά κι αριστερά, σχεδόν όλα έχουν αντίστοιχα θέματα (πλην των καινούριων φυσικά).

Οπότε πειρμένω το obd από amazon να αρχίσω να παρακολουθώ τις αναγεννήσεις!

 

Η φίατ εδώ μου έδωσε προσφορά 200 ευρώ για λάδια και 600+ ευρώ για service μεσαίο (ήτοι λάδια+φίλτρα), οπότε λόγω τσιποσύνης τα έκανα μόνος μου να ξέρω και τι μου γίνεται. Λάδι motul efe x-clean 5w-30, φίλτρο αέρα/diesel/καμπίνας/λαδιού. Λαδιού δεν το κατάφερα, στην επόμενη αλλαγή. Η μαυρίλα που έχει στα λάδια είναι απίστευτη, άρχισαν να ξανθαίνουν μετά από τα 2 λίτρα που έβαλα για την αλλαγή ? Την αλλαγή την έκανα με 12βολτο αντλιάκι και το προτέινω ανεπιφύλακτα, με ζεστά λάδια σε 6-7 λεπτά τα χε βγάλει όλα (3 λίτρα). Έχοντας την εμπειρία της υδρόψυξης είχα το άγχος ότι δεν θα πιάσει ποτέ το λάδι, αλλά μέσα σε 1 λεπτό είχε πιάσει και άρχισε να δίνει πόνο!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

600+ ευρώ για service μεσαίο (ήτοι λάδια+φίλτρα)

 

Καλή φάση.. Υποθέτω βέβαια ότι ο μισθός θα είναι 6.000.

Η ποιότητα του λαδιού και η συχνότητα αλλαγής παίζουν μεγάλο ρόλο στο πετρέλαιο, το ξέρεις αυτό φαντάζομαι.

Υπάρχει περίπτωση το dpf να είναι σχεδόν full και για αυτό το λόγο να εμφανίζει πρόβλημα. Δε σκέφτεσαι μήπως βάλεις ένα καθαριστικό του φίλτρου στο πετρέλαιο; Αν φτάσει στο αμήν θα χρειάζεται συνεργείο και έξοδα. Όταν φτάσει το διαγνωστικό θα έχεις εικόνα βέβαια.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, sotiris said:

Λοιπόν μετά από 1.5 μήνα συμβίωση με τη mito 1.3 των 200κ χιλιομέτρων,

έχω εντυπωσιαστεί από τη λειτουργία του diesel για χαλαρή οδήγηση και απογοητευτεί από τις περιβαλλοντικές τεχνολογίες.

Μου φαίνεται απίστευτο ένα μοτέρ σαν αυτό που στα 200κ δουλεύει συμπαθέστατα -δεδομένης της ανύπαρκτης συντήρησής του για τα δικά μου δεδομένα (=τα προβλεπόμενα της fiat/alfa)- να ζορίζεται από το dpf, egr etc.

Χρειάζεται μια φορά τη βδομάδα αναγκαστικά "βόλτα" 40-50 χιλιομέτρων για να τα βγάλει πέρα με τα λίγα χιλιόμετρα που κάνω, αλλιώς αρχίζει και κάνει κόλπα στο ρελαντί!

Και απ'ότι διαβάζω δεξιά κι αριστερά, σχεδόν όλα έχουν αντίστοιχα θέματα (πλην των καινούριων φυσικά).

Οπότε πειρμένω το obd από amazon να αρχίσω να παρακολουθώ τις αναγεννήσεις!

 

Η φίατ εδώ μου έδωσε προσφορά 200 ευρώ για λάδια και 600+ ευρώ για service μεσαίο (ήτοι λάδια+φίλτρα), οπότε λόγω τσιποσύνης τα έκανα μόνος μου να ξέρω και τι μου γίνεται. Λάδι motul efe x-clean 5w-30, φίλτρο αέρα/diesel/καμπίνας/λαδιού. Λαδιού δεν το κατάφερα, στην επόμενη αλλαγή. Η μαυρίλα που έχει στα λάδια είναι απίστευτη, άρχισαν να ξανθαίνουν μετά από τα 2 λίτρα που έβαλα για την αλλαγή ? Την αλλαγή την έκανα με 12βολτο αντλιάκι και το προτέινω ανεπιφύλακτα, με ζεστά λάδια σε 6-7 λεπτά τα χε βγάλει όλα (3 λίτρα). Έχοντας την εμπειρία της υδρόψυξης είχα το άγχος ότι δεν θα πιάσει ποτέ το λάδι, αλλά μέσα σε 1 λεπτό είχε πιάσει και άρχισε να δίνει πόνο!

 

 

 

Είναι πολύ τίμιο μοτεράκι αυτό, του χα πιει το αίμα σε νοικιάρικο ypsilon που είχε πέσει στα χέρια μου σε παρόμοιο state συντήρησης υποπτεύομαι (δεν ειχε 200k βέβαια αλλά 100κατι) και η κατανάλωση δεν έπαιξε πάνω απο 6.5 σε ταξιδι (3 ατομα, a/c, με το ποδι πατωμα και  τελικιάσματα) αλλιως ήταν ~5-5+κατι.

 

To dpf είναι ένα θέμα αλλά μια φορά τη βδομάδα ακούγεται πολύ σύντομο...ίσως παραείναι βουλωμένο όπως είπε και ο Simon και η κίνηση εντός πόλης όντως δεν βοηθάει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κανει τιποτα με καθαριστικα στα 200k σε dpf εντος πολης θα ειναι τυχερος αν δεν το παραλαβει ετσι...

IWMhke3.jpg.c83249fd02fe773cb8dca3fea10c7b03.jpgLdGgawG.jpg.a36257ee70a7fc334a7a429ea7d52e38.jpg

Πας για ιμιτασιον απο 300-500ευρω και τελειωνει εδω η ιστορια αλλιως μπορει να χτυπησει και την τουρμπινα αν εχει οποτε αλλα 300-500ε

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sotiris said:

Λοιπόν μετά από 1.5 μήνα συμβίωση με τη mito 1.3 των 200κ χιλιομέτρων,

έχω εντυπωσιαστεί από τη λειτουργία του diesel για χαλαρή οδήγηση και απογοητευτεί από τις περιβαλλοντικές τεχνολογίες.

Μου φαίνεται απίστευτο ένα μοτέρ σαν αυτό που στα 200κ δουλεύει συμπαθέστατα -δεδομένης της ανύπαρκτης συντήρησής του για τα δικά μου δεδομένα (=τα προβλεπόμενα της fiat/alfa)- να ζορίζεται από το dpf, egr etc.

Χρειάζεται μια φορά τη βδομάδα αναγκαστικά "βόλτα" 40-50 χιλιομέτρων για να τα βγάλει πέρα με τα λίγα χιλιόμετρα που κάνω, αλλιώς αρχίζει και κάνει κόλπα στο ρελαντί!

Και απ'ότι διαβάζω δεξιά κι αριστερά, σχεδόν όλα έχουν αντίστοιχα θέματα (πλην των καινούριων φυσικά).

Οπότε πειρμένω το obd από amazon να αρχίσω να παρακολουθώ τις αναγεννήσεις!

 

Η φίατ εδώ μου έδωσε προσφορά 200 ευρώ για λάδια και 600+ ευρώ για service μεσαίο (ήτοι λάδια+φίλτρα), οπότε λόγω τσιποσύνης τα έκανα μόνος μου να ξέρω και τι μου γίνεται. Λάδι motul efe x-clean 5w-30, φίλτρο αέρα/diesel/καμπίνας/λαδιού. Λαδιού δεν το κατάφερα, στην επόμενη αλλαγή. Η μαυρίλα που έχει στα λάδια είναι απίστευτη, άρχισαν να ξανθαίνουν μετά από τα 2 λίτρα που έβαλα για την αλλαγή ? Την αλλαγή την έκανα με 12βολτο αντλιάκι και το προτέινω ανεπιφύλακτα, με ζεστά λάδια σε 6-7 λεπτά τα χε βγάλει όλα (3 λίτρα). Έχοντας την εμπειρία της υδρόψυξης είχα το άγχος ότι δεν θα πιάσει ποτέ το λάδι, αλλά μέσα σε 1 λεπτό είχε πιάσει και άρχισε να δίνει πόνο!

 

 

 

Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστούν τα καυσαέρια αυτή την στιγμή πιστεύεις;

Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις χώρο, υπάρχουν video γενικά πως να καθαρίσει egr κ.τ.λ.

 

1 hour ago, Simon said:

 

Καλή φάση.. Υποθέτω βέβαια ότι ο μισθός θα είναι 6.000.

Η ποιότητα του λαδιού και η συχνότητα αλλαγής παίζουν μεγάλο ρόλο στο πετρέλαιο, το ξέρεις αυτό φαντάζομαι.

Υπάρχει περίπτωση το dpf να είναι σχεδόν full και για αυτό το λόγο να εμφανίζει πρόβλημα. Δε σκέφτεσαι μήπως βάλεις ένα καθαριστικό του φίλτρου στο πετρέλαιο; Αν φτάσει στο αμήν θα χρειάζεται συνεργείο και έξοδα. Όταν φτάσει το διαγνωστικό θα έχεις εικόνα βέβαια.

 

Ή τα μισά ο μισθός, τα αυτοκίνητα έχουν γίνει κάτι σαν τις λευκές συσκευές και λόγο κόστους service κάνεις τα προβλεπόμενα, (20-30k km) και το αλλάζουν στην πενταετία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Simon said:

 

Καλή φάση.. Υποθέτω βέβαια ότι ο μισθός θα είναι 6.000.

Η ποιότητα του λαδιού και η συχνότητα αλλαγής παίζουν μεγάλο ρόλο στο πετρέλαιο, το ξέρεις αυτό φαντάζομαι.

Υπάρχει περίπτωση το dpf να είναι σχεδόν full και για αυτό το λόγο να εμφανίζει πρόβλημα. Δε σκέφτεσαι μήπως βάλεις ένα καθαριστικό του φίλτρου στο πετρέλαιο; Αν φτάσει στο αμήν θα χρειάζεται συνεργείο και έξοδα. Όταν φτάσει το διαγνωστικό θα έχεις εικόνα βέβαια.

 

3700. Ναι, αλλά όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο το ρολόι γράφει από τότε που το παίρνεις :) Το συγκεκριμένο είναι από 1 ιδιοκτήτη που το χε 10 χρόνια και του κανε 200κ. Ναι θα του βάλω σίγουρα, απλά αν είναι να βάζω σε κάθε γέμισμα κι από ένα διαφορετικό καθαριστικό (τώρα έχω βάλει για τα μπεκ), πάει η οικονομία του πετρελαίου :p 

Επειδή το έψαξα η προσφορά είναι μεσαίο σέρβις 470 και μεγάλο 600. Λάδια μόνο 200. Το θέμα είναι ότι το φίλτρο πετρελαίου το αλλάζουν στο μεγάλο σέρβις σύμφωνα με το βιβλιαράκι. Οπότε έπαιξε autodoc, πρέπει να δωσα 200 ευρώ για όλα μαζί ebay+autodoc (τα 50 εργαλεία, τα 50 ένα ημιαξόνιο για backup επειδή έχω ευαισθησία στο θέμα και 100 τα αναλώσιμα - με λάδι για 2 αλλαγές) :D 

 

4 hours ago, and64 said:

 

Είναι πολύ τίμιο μοτεράκι αυτό, του χα πιει το αίμα σε νοικιάρικο ypsilon που είχε πέσει στα χέρια μου σε παρόμοιο state συντήρησης υποπτεύομαι (δεν ειχε 200k βέβαια αλλά 100κατι) και η κατανάλωση δεν έπαιξε πάνω απο 6.5 σε ταξιδι (3 ατομα, a/c, με το ποδι πατωμα και  τελικιάσματα) αλλιως ήταν ~5-5+κατι.

 

To dpf είναι ένα θέμα αλλά μια φορά τη βδομάδα ακούγεται πολύ σύντομο...ίσως παραείναι βουλωμένο όπως είπε και ο Simon και η κίνηση εντός πόλης όντως δεν βοηθάει

 

Το χα οδηγήσει κι εγώ σε ύψιλον αρκετά (1000+κ, ~1 μήνα) αλλά ήταν με 5ρι. Το μίτο είναι με 6ρι, είναι πολύ πιο γεμάτο. Το ύψιλον ήταν group b, ψόφιο χαμηλά αλλά εκεί στις 2200-2500 έδινε πόνο :p 

 

4 hours ago, jax7480 said:

Βγαλτο και καθαρισε το. Υπαρχουν βιντεο στο Tube με τον τροπο και τα καθαριστικα.

 

Δεν έχω εδώ ούτε εργαλεία ούτε χώρο!

 

4 hours ago, Proteas said:

Δεν θα κανει τιποτα με καθαριστικα στα 200k σε dpf εντος πολης θα ειναι τυχερος αν δεν το παραλαβει ετσι...

IWMhke3.jpg.c83249fd02fe773cb8dca3fea10c7b03.jpgLdGgawG.jpg.a36257ee70a7fc334a7a429ea7d52e38.jpg

Πας για ιμιτασιον απο 300-500ευρω και τελειωνει εδω η ιστορια αλλιως μπορει να χτυπησει και την τουρμπινα αν εχει οποτε αλλα 300-500ε

 

Δεν ξέρω που έχουν γίνει τα 200κ, εγώ κάνω μόνο πόλη. Ο προηγούμενος λογικά θα κανε εθνική για να γράψει 20κ το χρόνο μέσο όρο. Εγώ γράφω 5-10κ το χρόνο.

Έχω βρει ebay 120 λίρες οπότε αν τα δω τόσο σκούρα θα το αλλάξω! Θα προσπαθήσω με καθαριστικά στο καύσιμο πρώτα :) 

Λογικά θέλει κόψιμο η εξάτμιση και κόλληση, κάτι που στην Ελλάδα μπορέι να κάνει 20 ευρώ, εδώ μπορεί να κάνει 200 :hehe: 

 

3 hours ago, Nickzzz said:

 

Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπιστούν τα καυσαέρια αυτή την στιγμή πιστεύεις;

Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις χώρο, υπάρχουν video γενικά πως να καθαρίσει egr κ.τ.λ.

 

 

Ή τα μισά ο μισθός, τα αυτοκίνητα έχουν γίνει κάτι σαν τις λευκές συσκευές και λόγο κόστους service κάνεις τα προβλεπόμενα, (20-30k km) και το αλλάζουν στην πενταετία.

 

Δεν ξέρω, αλλά αν είναι να καις συνέχεια παραπάνω και τελικά να παίρνεις το μοτέρ στο χέρι (περνάει πετρέλαιο στα λάδια στα πολλά αποτυχημένα DPF regen απ'όσα διαβάζω δεξιά κι αριστερά) δεν ξέρω αν είναι τόσο οικολογικό το σύστημα. Τουλάχιστον αν είναι κάτι τόσο κομβικό θα έπρεπε να έχεις μια ένδειξη σε τι φάση βρίσκεται το αμάξι, πρακτικά όταν κάνει 5 αποτυχημένους κύκλους ανάβει το λαμπάκι dpf, και αν αποτύχει άλλες 2 πρέπει να πας αντιπροσωπεία για καθαρισμό. Εμένα δεν έχει ανάψει λαμπάκι, αλλά έχω τα συμπτώματα, και σίγουρα θα το χω σβήσει κατα λάθος ενώ μπορεί να προσπαθεί να καθαρίσει!

 

2 hours ago, jax7480 said:

Εδω παντως η ταση ειναι αλλαγη μολις ληξει η εγγυηση. 

 

Εδώ έχουν 185% τέλος ταξινόμησης, οπότε βλέπεις αρκετή περιφερόμενη σκουριά, ανάμεσα σε κάτι Levante και το άλλο το Suv της lamborghini :p 

Ενδεικτικά το mito καινούριο έκανε 34000 ευρώ, με τιμή ελλάδας 18000. Οπότε οι πιο πολλοί τα κρατάνε λίγο παραπάνω, όχι πολύ πάνω από τη δεκαετία όμως, ακόμα και μ' αυτές τις τιμές!

 

1 hour ago, GoMaR said:

Στριβει το εργαλειο @sotiris ;; το πιο σημαντικο δε μας ειπες!!

 

Καλά πάει, αλλά το πάω σιγά ακόμη γιατί το "συμμαζεύω" :)

 

36 minutes ago, astrolabos said:

Alfa είναι, τι να στρίψει; :hehe: 

 

Fiat και Suzuki εδώ είναι η ίδια αντιπροσωπεία οπότε πρόσεχε τι λες!

 

14 minutes ago, UltraB said:

... είπε ο τύπος που οδηγάει Suzuki

  Hide contents

Σχολιάζοντας ο τύπος που οδηγάει Opel :hehe:

 

 

Που ο 1.3 είναι κοινός στο corsa / astra και το corsa του 2008-2009 ίδιο με το grande punto!

Οπότε καλά κάνετε και σχολιάζετε!

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

Που ο 1.3 είναι κοινός στο corsa / astra και το corsa του 2008-2009 ίδιο με το grande punto!

Οπότε καλά κάνετε και σχολιάζετε!

Και να ταν μόνο ο κινητήρας...

Έχουν και άλλα πολλά κοινά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Nickzzz said:

 

Δεν έχετε βενζινάδικα που νοικιάζουν αναβατόριο εκεί;

 

Όχι αλλά έχουν κάτι DIY γκαράζ που είναι αντίστοιχη περίπτωση! 

Όλα όμως θέλουν χρόνο κ όρεξη, και δεν έχω τίποτα από τα 2 :p 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όσοι έχουν diesel με dpf και μη για μικρές αποστάσεις και λίγα χιλιόμετρα ακούω αρκετά προβλήματα. Γενικά με κακή χρήση λιπαντικών και οδήγηση σε πόλη κατά μέσο όρο τα dpf βγάζουν 200.000km, οπότε πολύ πιθανόν να είναι στα τελευταία του, για αυτό και οι συχνές αναγεννήσεις. Δοκιμασε για ενα διαστημα ακομη και στην πολη να κρατας υψηλες στροφές να δεις εαν θα το κανει το ιδιο σύντομα. Πάντως εαν εχεις σκοπό να το κρατήσεις καιρό το αυτοκίνητο πανε δες το σύντομα, μην σου βγάλει και τίποτα αλλο.

 

 

Απο προσωπική εμπειρία με diesel (κοντεύει τα 350.000km), δυο μήνες που έκανε μικρές αποστάσεις εντός πόλης, το αυτοκίνητο μπούκωσε για τα καλά. Την Κυριακή εκανα ταξιδι σε αυτοκινητόδρομο και καμια 30km ανάβαση κατάβαση σε βουνό με αρκετή πίεση και ειναι λες και εχω αλλο αυτοκίνητο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.