Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

@sotiris 

Αυτά δεν είναι πλέον supermini, είναι μικρομεσαία. Supermini είναι ford ka, vw up, citroen c1 κλπ

Και πλέον τα μικρομεσαία (όπως και όλες οι κατηγορίες) έχουν ανέβει επίπεδο από άποψη χώρου/υλικών εσωτερικού/ηλεκτρονικών/αυτοματισμών/επιδόσεων/οδηγικής συμπεριφοράς. Θυμάσαι πώς ήταν το punto mk1? vw polo? seat ibiza? Κάνε τώρα μια νοητή σύγκριση με το τελευταίο fiesta πχ. Είναι αλλού με λίγα λόγια. Αυτή η τάση προωθείται και από την αυτοκινητοβιομηχανία για να δικαιολογήσει την αύξηση των τιμών. Σκέψου (τυχαίο παράδειγμα) ότι το xcara 1.4 καινούριο είχε (?) 3.5εκ δραχμές ? Τώρα το c4 1.2T έχει 17.000. Βλέπω στο δρόμο κάτι picanto gt -που είναι ένας εμφανίσιμος κουβάς- κόστους 13 χιλιάδων. Γνωστός έδωσε 24.000 το '16 για Α180...

:hehe: Καλό!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό με το επίπεδο, αλλά τα κόστη έχουν ανέβει πάρα πολύ.

Δεν κοιτάω premium σαν τη Mercedes, αυτοί όσο και να το βάλουν, ο άλλος θα το αγοράσει.

Απλά τα "αυτοκίνητα  του λαού", (vw, peugeot, fiat, etc.) δεν μπορέι να είναι τόσο ψηλά!

Όταν είδα την τιμολόγηση του 508 μου φυγαν τα μάτια, 35000 ευρώ και αντικαθιστούσε μοντέλο που έπαιρνες με 20000.

ΟΚ να είχε κάποια τεχνολογία που να με τρελάνει (π.χ. alfa romeo giulia, πισωκίνητο, ειδικούς κινητήρες για πάρτη της κλπ.) να πω shut up and take my money, ούτε 4κίνητο, ούτε τίποτα, ένα κλασσικό μπροστοκίνητο με την κλασσική γκάμα της πεζώ με ένα εξαιρετικό design. Να το πληρώσω, αλλά όχι 15κ πάνω!

Polo etc. έχουν ανέβει αλλά ένα fiat stilo δεν το πιάνουν σε χώρους. Το Bravo 1.4 tjet είχε 17κ, και το αντίστοιχο 150αλόγων σήμερα έχει 20-25.

Και υπήρχαν και κάποιες απίστευτες προσφορές, lancia delta 1.8 200 ps 23-24000 , που τώρα δεν παίρνεις ούτε polo gti. 

Δεν λέω επί δραχμών, από το 2005-2010 μέχρι σήμερα σχολιάζω. 20κ εγώ με ελληνικό μισθό θέλω 10 χρόνια να τα μαζέψω.

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος sotiris έγραψε:

Απλά τα "αυτοκίνητα  του λαού", (vw, peugeot, fiat, etc.) δεν μπορέι να είναι τόσο ψηλά!

 

Τελείωσαν αυτά, είμαστε σε άλλο era ?

 

BTW το παράδειγμα με το 508 είναι πολύ εύστοχο ?

Link to comment
Share on other sites

Όλο το παιχνίδι παίζεται στο αποτύπωμα co2 των ομίλων. Κάνουν οτι μπορούν για να ρίξουν τα νούμερα αλλά  έχει περάσει μεγάλο μέρος αυτού του κόστους στον καταναλωτή πλέον και κυρίως στη μεσαία κατηγορία και κάτω.

 

Και άρχισαν να κόβουν ειδικά μοντέλα κατευθείαν πχ polo gti που αναφέρθηκε και ήταν 2λιτρο στην τελευταία γενια.

(btw η lancia είχε λογο που τη δίναν τόσο: ήταν απαράδεκτο σαν αυτοκίνητο,γι αυτο! αυτόματο που άλλαζε οποτε θυμόταν, μοτέρ που επινε βενζίνη φουλ και ποιότητα γενικως άστα να πανε :p 

 

Ούτε εγω θα έδινα αυτά τα λεφτά για να πάρω ενα polo/208/whatever με 100 άλογα...

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

@adpanos

Εγώ θα έπαιρνα το fiesta, λόγω εγγύησης και μόνο. 

Τσέκαρε μόνο και τα χιλιόμετρα, αλλά νομίζω είναι καλά.

 

Απλά και τα 17000 είναι πάρα πολλά χρήματα.

Μήπως πέσουν λίγο λόγω κορωνοϊού? 

Ενδεικτικά η mito diesel είχε EOL 15000-16000, που πληρώνεις alfa romeo σήμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

(και καλά premium).

 

17000 είναι 3000-4000 πάνω από όσα έπρεπε να στοιχίζει ένα supermini.

 

Το θέμα είναι πως αν πας σήμερα να πάρεις αυτοκίνητο στα 13.000€ θα πάρεις ένα άδειο κουφάρι.

Είδα όλες τις εκδόσεις.

 

Άσε που στα ετοιμοπαραδοτα γίνεται της τρελής .... Ή άδειο θα το πάρεις ή θα πληρώσεις τα 16000-17000€.

 

Το μόνο αυτοκίνητο που εμένα με συγκίνησε ήταν το Seat Ibiza TGI . Μόνο και μόνο γιατί ρίχνει κατά 700€ τα έξοδα κίνησης ανά έτος (10000 χιλιόμετρα) . Αλλά ο ενδιαφερόμενος (αδερφός) θέλει εμφάνιση.

 

Επίσης δεν νοείται για εμένα το 2021 να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο που στο info-entertainment προσφέρει ότι και το MK1 Fabia Sport Edition  που έχω του 2003 .... 

 

Αν λοιπόν βάλεις σε οποιαδήποτε έκδοση μια ζάντα, καλά καθίσματα, ηλεκτρικά παράθυρα, led προβολεις και info-entertainment σύστημα , με ισχύ μοτέρ άνω των 100ps (για να τσουλαει) πας στα 17000€ .....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adpanos said:

 

Το θέμα είναι πως αν πας σήμερα να πάρεις αυτοκίνητο στα 13.000€ θα πάρεις ένα άδειο κουφάρι.

Είδα όλες τις εκδόσεις.

 

Άσε που στα ετοιμοπαραδοτα γίνεται της τρελής .... Ή άδειο θα το πάρεις ή θα πληρώσεις τα 16000-17000€.

 

Από τη στιγμή που δεν έχεις επιλογές σε παραγγελίες και πρέπει να πας σε στοκ, κάνε και το εξής (το έκανα κι εγώ όταν σκεφτόμουν για καινούριο):

πας στο car.gr, και βάζεις κριτήρια 10-20000 ευρώ, 0-1000 χλμ και 2019+ χρονολογία και σου βγάζει τα "πινακιδωμένα" (στοκ). 

π.χ. 

26613308_0_b.jpg
WWW.CAR.GR

Στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνονται έξοδα μεταβιβάσης και τέλη κυκλοφορίας. Άτοκο πρόγραμμα χρηματοδότησης 50 % προκαταβολή και...

 

(αν και δεν το συστήνω, αλλά στα 20κ παίρνεις premium-ίλα με νορμάλ μοτέρ - λίγο παλιό βέβαια και τα σκας στα τέλη (400+), αλλά πολύ βελτιώσιμο και χωρίς τα προβλήματα των multiair)

 

Πιο κοντά σ' αυτό που ψάχνεις: 

 

με καλό infotainment απ'ότι βλέπω (και κόκπιτ οθόνη στο καντράν).

Απλά αυτά είναι 1 και 1, ούτε χρώμα διαλέγεις ούτε τπτ.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσεξες καταναλωση σε σπορ χρηση? δηλαδη με το γκαζι στο πατωμα?

Δεν εψαξα για το μινι αλλα για αλλα ηλεκτρικα πολυ δυσκολα βρισκω πληροφοριες σχετικα με καταναλωση για σπορ χρηση και για το  AC.

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Δίνει και έξτρα χρηματική επιδότηση  η Νορβηγική κυβέρνηση για την απόκτηση ενός ηλεκτροκίνητου  ή μένει στα διόλου ασήμαντα φοροαπαλλαγή /μειωμένα διόδια/τέλη κλπα ?

 

Γιατί τέτοιες νορβηγικές δοξασίες και παράξενα έθιμα ? θέλει να εφαρμόσει και η ελληνική κυβέρνηση τους επόμενους μήνες και περιμένω έναν ωραίότατο αχταρμά 

σε πρώτη φάση  δεδομένου οτι θα κάτι θα δίνει αλλά δεν θα αγοράζει σχεδόν κανένας λόγω ύφεσης ή γιατί η υποδομή και η νοοτροπία προς το ηλεκτροκίνητο απευθύνεται σε λίγους αυτή τη στιγμή.

 

Αν και πρέπει να πω οτι φίλος που εργάζεται σε φαρμακευτική στην Αθήνα , μου είπε οτι τους επόμενους μήνες θα παίξει και επιλογή για ηλεκτροκίνητο εταιρικό 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, xriantw said:

Προσεξες καταναλωση σε σπορ χρηση? δηλαδη με το γκαζι στο πατωμα?

Δεν εψαξα για το μινι αλλα για αλλα ηλεκτρικα πολυ δυσκολα βρισκω πληροφοριες σχετικα με καταναλωση για σπορ χρηση και για το  AC.

 

Οχι αλλα δεν ειναι κατι που με απασχολει. Αυτο που παρατήρησα ομως ειναι πως οταν πηρα το αμαξι (πληρως φορτισμενο) εγραφε στο Eco mode, range 230 χλμ και οταν το γυρισα στο sport εγραφε 180 χλμ (στο περιπου τα νουμερα).

Link to comment
Share on other sites

@jax7480 Πολύ καλό ακούγεται και ο ιδανικός εργάτης! Ούτε προβλήματα με κρύο / ζέσταμα / μετάδοση κλπ. λόγω του κρύου, ούτε θέμα με μικρές διαδρομές κλπ.

Δεν ξέρω πόσο είναι νορβηγία το τέλος ταξινόμησης, αλλά αν το μηδενίσουν στη Δανία θα γίνει χαμός :) 

 

upgrade από τη diesel-ιά μου, μετά τα χωσίματα εθνική σήμερα ψώνισα χειμερινά ζαντολάστιχα. Βρήκα μια τετράδα αλουμινίου 16ρες από Stilo που κουμπώνουν, με κάτι χρέπια michelin alpin (σε καλή κατάσταση αλλά του 2009), με κόστος 80 ευρώ!!!!! Έγραψα ~160-170 χιλιόμετρα Εθνική για να τα μαζέψω, οπότε η κατανάλωσή μου είναι στα 5.4l / 100. Οδήγηση με τα όρια ταχύτητας, 110 κμ gps, ενίοτε 90 στην κίνηση και μερικά ανοίγματα στα 120-130 gps-άτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Με την ταχυφορτιση στο σπιτι περιπου 3.5 ωρες.

Όλα αυτά όμως προϋποθέτουν να έχεις δικό σου πάρκινγκ. Εδώ Ελλάδα υπάρχει θέμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

@jax7480 Πολύ καλό ακούγεται και ο ιδανικός εργάτης! Ούτε προβλήματα με κρύο / ζέσταμα / μετάδοση κλπ. λόγω του κρύου, ούτε θέμα με μικρές διαδρομές κλπ.

Δεν ξέρω πόσο είναι νορβηγία το τέλος ταξινόμησης, αλλά αν το μηδενίσουν στη Δανία θα γίνει χαμός :) 

 

...

 

Νομίζεις τα ηλεκτρικά δεν έχουν θέμα με το κρύο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

led προβολεις

Το εγραψες και στην προηγουμενη σελιδα, ειναι φωτα ημερας, το βραδυ χαμηλωνουν σε ενταση

Και σιγα τον εξοπλισμο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.