Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

Είμαι σε δίλημμα, θέλω σύστημα ευστάθειας αλλά και χαμηλή κατανάλωση και σχετικά σύγχρονο αλλά το διαθέσιμο ποσό αυτή την περίοδο είναι μικρό...

Κι επειδή θα βγαίνει κάθε μέρα εθνική θέλω κατηγορία τουλάχιστον grande punto. Θεωρώ ότι είναι λιγότερο ασφαλές ένα πχ panda.

Ίσως η χρυστή τομή να είναι ένα grande 1.2 με σύστημα ευστάθειας και ψιλοτσιμπημένη τιμή, ή ένα 1.4 95 σε καλύτερη τιμή.

Βοηθάνε και η εργασία από το σπίτι και το τραβάμε όσο μπορούμε.

 

Υ.Γ. Εναλλακτική είναι να χρησιμοποιηθεί το δικό μου πετρέλαιο και εγώ να κυκλοφορώ με το μχ5 (μεγάλη κατανάλωση και πολλές φθορές = μεγάλο κόστος + την μέση μου).

Το σύστημα ευστάθειας που οφελεί όταν κινείσαι συντηρητικά με γνώμονα την κατανάλωση; Γιατί τα θεωρώ marketing αυτά σε πολλά αυτ/τα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lakisss said:

Το σύστημα ευστάθειας που οφελεί

 

Στο να γλυτώσει απο τον πιο άπειρο μεχρι τον πιο έμπειρο να βγει απο το δρόμο/λωρίδα σε κατάσταση που δεν προλαβαίνει/μπορεί/ξέρει να αντιδράσει! Φυσικά το esp δεν θα κάνει τα πάντα αλλά τα πρώτα κρισιμα χιλιοστα του δευτερολέπτου που ο οδηγός δεν έχει καν σκεφτεί ποιά πρέπει να ειναι η αντίδραση του, ήδη το προσπαθεί με τα φρένα να αποφύγει να παρει μεγάλη γωνία το αυτοκίνητο.

 

Δεν είναι marketing, το θέμα είναι οτι πολλοί κατασκευαστές δεν δίνουν την δυνατότητα απενεργοποίησης ή τη δίνουν μερικώς (μονο το antispin) κατι που μπορεί να ειναι ενοχλητικό για πολλους λόγους (απο το να μη σε αφήνει να στρίψεις οπως θές ακόμα και αν το αυτοκίνητο έχει την δυνατότητα μέχρι το να κολλήσεις πχ σε λάσπη που χρειαζεται ελεγχόμενο σπιναρισμα σε 2κινητο)

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Lakisss said:

Το σύστημα ευστάθειας που οφελεί όταν κινείσαι συντηρητικά με γνώμονα την κατανάλωση; Γιατί τα θεωρώ marketing αυτά σε πολλά αυτ/τα; 

 

Δεν είναι μάρκετινγκ σε καμία περίπτωση. Ένα καλά στημμένο ESP, δεν έχει αντίπαλο.

Το πρόβλημα ήταν στις παλιές γενιές των αυτοκινήτων ~1998-2002, όπου ήταν σχετικά αργό, υπερ-παρεμβατικό κλπ.

Για να κάνεις αυτό που σου κάνει το ESP θες 4 πετάλια φρένων, σαν να παίζεις Bach σε εκκλησιαστικό όργανο.

Επειδή το έχω τεστάρει σε πολύ γρήγορη οδήγηση στο punto, άγγιγμα φρένου σε στροφή στα 150 και νοιώθεις το πετάλι να τρέμει γιατί μπαίνει ελαφρώς το ABS/ESP.

Επίσης αν είναι καλά ρυθμισμένο, δεν σε κόβει και μπορείς να το γυρίσεις μέχρι κάποιες μοίρες. 

Τώρα αν θες να κοιτάς μπροστά από το τζάμι του οδηγού / συνοδηγού, δεν θα σε αφήσει, αλλά πόσες φορές θες να κάνεις κάτι τέτοιο?

 

Αυτό με τα χιόνια / άμμο κλπ. είναι λίγο μύθος, γιατί εκεί έχεις 0 πρόσφυση. Μπορεί ακόμη και χωρίς ESP να κολλήσεις. Τώρα, αν δεις τα πολύ σκούρα στα χιόνια κλπ., ανοίγεις την ασφαλειοθήκη, τραβάς την ασφάλεια του ABS, και συνεχίζεις. (ή βάζεις το All-Weather mode αν έχεις σοβαρό αυτοκίνητο όπως η Alfa Mito :tomato:).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν με καταλάβατε, είπα όταν κινείται κάποιος συντηρητικά με γνώμονα την κατανάλωση. Πιστεύω ότι για μικρές κατηγορίες είναι υπερβολή. Με 150 στην στροφή σίγουρα χρειάζεται, αν κάνεις ατσαλιές όμως δεν ξέρεις να οδηγάς σωστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλες τις φορές που χρειάστηκα το ESP ήταν περιπτώσεις με χαλαρή οδήγηση και μάλιστα μετά από δουλειά με κούραση. Και όλες τις φορές ήταν με ελάχιστα χλμ, εκτός μίας που έγινε βλακεία στην εθνική οδό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος filarhos έγραψε:

Δυστυχώς όλες τις φορές που χρειάστηκα το ESP ήταν περιπτώσεις με χαλαρή οδήγηση και μάλιστα μετά από δουλειά με κούραση. Και όλες τις φορές ήταν με ελάχιστα χλμ, εκτός μίας που έγινε βλακεία στην εθνική οδό.

 

Χαλαρή οδήγηση= 30 χλμ κοιτώντας το δρόμο για ποδήλατα, παιδιά, σκυλιά κλπ

ή

χαλαρή οδήγηση= 150 χλμ με καφέ στο ένα χέρι και τσιγάρο στο άλλο μιλώντας στο κινητό που κρατάς με το κεφάλι σου?

 

(στην πρώτη περίπτωση δε νομίζω ότι βοηθάει το esp)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, GoMaR said:

Σορρυ που στο λεω, αλλα το προβλημα ξεκιναει οταν ο οδηγος αρχιζει και χρειαζεται βοηθηματα για να ειναι "πιο χαλαρος" 

 

Στο δρόμο δεν είσαι παντα στα 10/10 δυστυχώς.

 

Προσωπικό παράδειγμα για όσους ξέρουν το δρόμο θα καταλάβουν: γυρίζω σπίτι με το golf βράδυ καλοκαίρι περισυ, θεοστεγνα ολα, τα λάστιχα μου  δεν είχαν ούτε 15κ χλμ, κατεβαίνω Καισαριανή απο την 1η εξοδο της Κατεχάκη μετά την Αττική οδο. Τη διαδρομή μπορώ να την κάνω με κλειστά μάτια! Με το ίδιο αυτοκίνητο και setup έχω μπει 85-90 σε αυτή τη στροφή χωρίς κανένα θέμα (λάθος μεν αλλά το έχω κάνει πολύ αργά τη νύχτα χειμώνα) 

 

Στην καλή αριστερή στροφή πριν το νεκροταφείο (είναι κοντά στις 90 μοιρες και χάσκει το ρεμα απο κατω στην εξοδο :p ) μπαίνω βία 65 (το ξερω γιατι το ειχα αφήσει και τσουλαγε στο d με 6η χωρις γκάζι) και βγαίνω με το αυτοκίνητο σχεδον γυρισμενο κάθετα, μια στροφή αναποδο τιμονι και το esp σε παράκρουση σχεδον σταματημένος, με 10-20!!! Σταμάτησα πιο κάτω, ευτυχως κανεις πισω μου, είχε χυθεί κατι σαν λάδι ή πετρέλαιο δεν καταλαβα, δεν μπορούσες ουτε να περπατήσεις στο δρόμο χωρίς να γλυστράς!

Ξεκάθαρα αν δεν ειχα esp θα είχα παει ευθεία σε δέντρο ή στο ρέμα με δεδομένα πολύ κακή κατάληξη.

Με το esp ακόμα και αν δεν ειχα αντιδράσει καθόλου το πολύ πολύ να χτυπαγα με το πλάι σε δεντρο με πολύ λιγότερη ταχύτητα όμως και οχι άκοπος....

 

5 hours ago, sotiris said:

Αυτό με τα χιόνια / άμμο κλπ. είναι λίγο μύθος, γιατί εκεί έχεις 0 πρόσφυση. Μπορεί ακόμη και χωρίς ESP να κολλήσεις. Τώρα, αν δεις τα πολύ σκούρα στα χιόνια κλπ., ανοίγεις την ασφαλειοθήκη, τραβάς την ασφάλεια του ABS, και συνεχίζεις. (ή βάζεις το All-Weather mode αν έχεις σοβαρό αυτοκίνητο όπως η Alfa Mito :tomato:).

Δεν εννοούσα να πας γυρεύοντας στα χίονια αλλά σε φάση πχ να έχεις παρκάρει σε χώμα και να θες να φύγεις μετα απο βροχή που μπορείς άνετα να την πάθεις και εκεί οντως μονο ασφάλεια σώζει αν δεν απενεργοποείται ή το σοβαρό mode της mito ?

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, and64 said:

 

Στο δρόμο δεν είσαι παντα στα 10/10 δυστυχώς.

 

Προσωπικό παράδειγμα για όσους ξέρουν το δρόμο θα καταλάβουν: γυρίζω σπίτι με το golf βράδυ καλοκαίρι περισυ, θεοστεγνα ολα, τα λάστιχα μου  δεν είχαν ούτε 15κ χλμ, κατεβαίνω Καισαριανή απο την εξοδο της Κατεχάκη. Τη διαδρομή μπορώ να την κάνω με κλειστά μάτια! Με το ίδιο αυτοκίνητο και setup έχω μπει 85-90 σε αυτή τη στροφή χωρίς κανένα θέμα (λάθος μεν αλλά το έχω κάνει πολύ αργά τη νύχτα χειμώνα) 

 

Στην καλή αριστερή στροφή πριν το νεκροταφείο (είναι κοντά στις 90 μοιρες και χάσκει το ρεμα απο κατω στην εξοδο :p ) μπαίνω βία 65 (το ξερω γιατι το ειχα αφήσει και τσουλαγε στο d με 6η χωρις γκάζι) και βγαίνω με το αμάξι σχεδον γυρισμενο κάθετα, μια στροφή αναποδο τιμονι και το esp σε παράκρουση!!! Σταμάτησα πιο κάτω, ευτυχως κανεις πισω μου, είχε χυθεί κατι σαν λάδι ή πετρέλαιο δεν καταλαβα, δεν μπορούσες ουτε να περπατήσεις στο δρόμο χωρίς να γλυστράς!

Ξεκάθαρα αν δεν ειχα esp θα είχα παει ευθεία σε δέντρο ή στο ρέμα με δεδομένα πολύ κακή κατάληξη.

Με το esp ακόμα και αν δεν ειχα αντιδράσει καθόλου το πολύ πολύ να χτυπαγα με το πλάι σε δεντρο με πολύ λιγότερη ταχύτητα όμως και οχι άκοπος....

 


Το παραπανω που περιγραφεις  δεν εχει σχεση με αυτο που λεω.
Το αν εισαι χαλαρος η οχι δε μπορεις να ξερεις αν εχει λαδια κατω. Και δε λεω οτι δεν ειναι καλο να υπαρχουν τα βοηθηματα. Κακο ειναι οταν γινομαστε πιο χαλαροι συνειδητα λογω βοηθηματων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

4 hours ago, Lakisss said:

Δεν με καταλάβατε, είπα όταν κινείται κάποιος συντηρητικά με γνώμονα την κατανάλωση. Πιστεύω ότι για μικρές κατηγορίες είναι υπερβολή. Με 150 στην στροφή σίγουρα χρειάζεται, αν κάνεις ατσαλιές όμως δεν ξέρεις να οδηγάς σωστά.

 

Ισχύει! Δεν το έχω βάλει ποτέ ας πούμε στη Mito. Αλλά μια φορά θα σου χρειαστεί, και θα τα βγάλει τα λεφτά του! Ειδικά σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης και μειωμένης πρόσφυσης. Και οικονομικά να πηγαίνεις με 30, αν σου πεταχτεί πεζός, το ABS χρειάζεται. Σε βροχή και σε χιόνι με πρόσφυση, σε κάνει μάγκα. Προσωπικά προτιμώ χωρίς τίποτα, αλλά για το καθημερινό μου αυτοκίνητο τα θέλω, γιατί ξέρω ότι θα οδηγήσω και κουρασμένος, και χωρίς καθαρό μυαλό, και νυστάζοντας κλπ. επειδή αναγκαστικά πρέπει να οδηγήσω (δεν είναι επιλογή πάντα).

 

3 minutes ago, and64 said:

 

Στο δρόμο δεν είσαι παντα στα 10/10 δυστυχώς.

 

Προσωπικό παράδειγμα για όσους ξέρουν το δρόμο θα καταλάβουν: γυρίζω σπίτι με το golf βράδυ καλοκαίρι περισυ, θεοστεγνα ολα, τα λάστιχα μου  δεν είχαν ούτε 15κ χλμ, κατεβαίνω Καισαριανή απο την 1η εξοδο της Κατεχάκη μετά την Αττική οδο. Τη διαδρομή μπορώ να την κάνω με κλειστά μάτια! Με το ίδιο αυτοκίνητο και setup έχω μπει 85-90 σε αυτή τη στροφή χωρίς κανένα θέμα (λάθος μεν αλλά το έχω κάνει πολύ αργά τη νύχτα χειμώνα) 

 

Στην καλή αριστερή στροφή πριν το νεκροταφείο (είναι κοντά στις 90 μοιρες και χάσκει το ρεμα απο κατω στην εξοδο :p ) μπαίνω βία 65 (το ξερω γιατι το ειχα αφήσει και τσουλαγε στο d με 6η χωρις γκάζι) και βγαίνω με το αμάξι σχεδον γυρισμενο κάθετα, μια στροφή αναποδο τιμονι και το esp σε παράκρουση!!! Σταμάτησα πιο κάτω, ευτυχως κανεις πισω μου, είχε χυθεί κατι σαν λάδι ή πετρέλαιο δεν καταλαβα, δεν μπορούσες ουτε να περπατήσεις στο δρόμο χωρίς να γλυστράς!

Ξεκάθαρα αν δεν ειχα esp θα είχα παει ευθεία σε δέντρο ή στο ρέμα με δεδομένα πολύ κακή κατάληξη.

Με το esp ακόμα και αν δεν ειχα αντιδράσει καθόλου το πολύ πολύ να χτυπαγα με το πλάι σε δεντρο με πολύ λιγότερη ταχύτητα όμως και οχι άκοπος....

 

Πώς δεν έχει βρεθεί το άσπρο άλογο πεζώ 309 σε αυτό το χαντάκι, ακόμη το ψάχνω :p 

Σε όσους μου κάνουν μαγκιές στην Αττική, τους περιμένω εκεί στο τελείωμα. Γκάζι αμέσως μετά την κάμερα, 5η σκασμένη (180+) στο s, έξοδος Καρέα και είσοδος δεξιά, τέρμα φρένο στο κομμάτι με την καλή άσφαλτο πριν το στοπ, γιατί μετά δεν φρενάρεις με τίποτα. Γι' αυτό είχα βάλει Barum αντί Michelin, για να μην κάνω τέτοιες μαλακίες! Αυτή δε η στροφή που λες είναι απίστευτα ύπουλη γιατί έχει ανάποδη κλίση, τώρα με λάδια απλά σού κατσε, κανονικά κεφάλ' στου χαντάκ' :hehe: Είχα πατήσει λάδια μια φορά στα εξάρχεια και ήταν λες και μου λειπε μια ρόδα, δεν μπορούσε να ισορροπήσει το αμάξι με τίποτα, ευτυχώς δεν χτύπησα πουθενά. Προσπάθησα να το παρκάρω στην ανηφόρα της Σίνα για να δω τι φταίει και δεν τα κατάφερνα, πάταγα φρένο και γλίστραγε στο παρκάρισμα... 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:


Το παραπανω που περιγραφεις  δεν εχει σχεση με αυτο που λεω.
Το αν εισαι χαλαρος η οχι δε μπορεις να ξερεις αν εχει λαδια κατω. Και δε λεω οτι δεν ειναι καλο να υπαρχουν τα βοηθηματα. Κακο ειναι οταν γινομαστε πιο χαλαροι συνειδητα λογω βοηθηματων.

 

Το αποτέλεσμα και για μένα (που δεν ήμουν χαλαρός εκεινη την ώρα και πρόλαβα να κάνω ανάποδο μαζί με το esp) θα ήταν το ρέμα πάντως, δεν θα έλεγα οτι δεν έχει σχέση. 

 

Τώρα αν κάποιος νομίζει οτι θα τον στρίψουν τα ηλεκτρονικα και μπαίνει με 100 εκει που πρέπει να μπει με 50 ειναι καθαρά θέμα αντίληψης

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

 

Χαλαρή οδήγηση= 30 χλμ κοιτώντας το δρόμο για ποδήλατα, παιδιά, σκυλιά κλπ

ή

χαλαρή οδήγηση= 150 χλμ με καφέ στο ένα χέρι και τσιγάρο στο άλλο μιλώντας στο κινητό που κρατάς με το κεφάλι σου?

 

(στην πρώτη περίπτωση δε νομίζω ότι βοηθάει το esp)

 

Κι εγώ για χαλαρή οδήγηση όπως η πρώτη περίπτωση. Με 30 γλίστρησα και πήγαινα για την μπαριέρα χωρίς να υπάρχει κανένας λόγος να γίνει αυτό (κάτι υπήρχε και έχασε την πρόσφηση χωρίς να μπορείς να το προβλέψεις).

Τώρα το αν εφησυχάζουν τα συστήματα, ίσως, αλλά προλαβαίνουν καταστάσεις πριν το καταλάβεις και σώζουν ζωές... 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πουλησα το Smartaκι μου πετρελαιο (παντα smart επαιρνα τα τελευταια 15 χρονια) και λεω να παρω ενα μικρο 5θεσιο οικονομικό πετρελαιοκίνητο

Κανω αρκετα χιλιομετρα (περιπου 1500 το μηνα) σε επαρχιακο δρομο και με το Smartaκι εκανα με 22 λιτρα πετρελαιο 500-530 χιλιομετρα (με ελαφρυ ποδι)

Ψαχνω λοιπον πολυ οικονομικο αλλα και μικρο (εχω κακομαθει με το smartακι στο παρκιν) 5θεσιο (ξερω οτι δεν θα εχει πολυ ανετους χωρους) μοντελο περιπου 2007-2009

Εχω δει και μου αρεσουν τα:

CITROEN C1

Peugeot 107

Toyota aygo

Διαβασα οτι εχουν ολα αυτα τον ιδιο κινητηρα

Θελω να ακουσω την γνωμη των ειδικων επι του θεματος και σιγουρα και αλλες προτασεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

 

Εχω δει και μου αρεσουν τα:

CITROEN C1

Peugeot 107

Toyota aygo

 

Εκτός από τον ίδιο κινητήρα έχω την εντύπωση ότι έχουν και το ίδιο πάτωμα, βασικά πρέπει να είναι ίδια αυτοκίνητα με άλλο εσωτερικό και εξωτερικό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AGGANIS13 said:

Πουλησα το Smartaκι μου πετρελαιο (παντα smart επαιρνα τα τελευταια 15 χρονια) και λεω να παρω ενα μικρο 5θεσιο οικονομικό πετρελαιοκίνητο

CITROEN C1

Peugeot 107

Toyota aygo

Διαβασα οτι εχουν ολα αυτα τον ιδιο κινητηρα

Θελω να ακουσω την γνωμη των ειδικων επι του θεματος και σιγουρα και αλλες προτασεις

 

Αυτά είναι όλα βενζίνης, 1.0 68/72 άλογα. Αποκλείεται να σου καίνε τόσο λίγο σαν το Smart, αλλά εξαρτάται και την οδήγηση.

Αν θες την πιο άμεση εναλλακτική του diesel, ψάχνεις 1.3 multijet σε ypsilon, 500, ka, panda, opel adam etc (στα μικρά "σασί" για να καίει πιο λίγο).

Αλλιώς πιο εύκολα και πιο φτηνά θα βρεις σε grande punto / punto evo. Προτίμησε το 85ρι για οικονομία και κόστος απόκτησης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Αυτά είναι όλα βενζίνης, 1.0 68/72 άλογα. Αποκλείεται να σου καίνε τόσο λίγο σαν το Smart, αλλά εξαρτάται και την οδήγηση.

Αν θες την πιο άμεση εναλλακτική του diesel, ψάχνεις 1.3 multijet σε ypsilon, 500, ka, panda, opel adam etc (στα μικρά "σασί" για να καίει πιο λίγο).

Αλλιώς πιο εύκολα και πιο φτηνά θα βρεις σε grande punto / punto evo. Προτίμησε το 85ρι για οικονομία και κόστος απόκτησης.

 

1400 diesel δεν ειναι αυτα τα 3 μοντελα που ειπα?

 

Το Smart εχει περιπου 4,32 /100 μεση πραγματικη καταναλωση

spritmonitor_thumbnail.png
WWW.SPRITMONITOR.DE

Overview Smart, Fortwo

 

το Citroen - C1 εχει περιπου 4,24 /100 μεση πραγματικη καταναλωση

spritmonitor_thumbnail.png
WWW.SPRITMONITOR.DE

Overview Citroen, C1

 

το  Peugeot - 107 εχει περιπου 4,14 /100 μεση πραγματικη καταναλωση

spritmonitor_thumbnail.png
WWW.SPRITMONITOR.DE

Overview Peugeot, 107

 

  το Toyota - Aygo εχει περιπου 4,73 /100 μεση πραγματικη καταναλωση

spritmonitor_thumbnail.png
WWW.SPRITMONITOR.DE

Overview Toyota, Aygo

 

Η κανω καπου λαθος?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

Πουλησα το Smartaκι μου πετρελαιο (παντα smart επαιρνα τα τελευταια 15 χρονια) και λεω να παρω ενα μικρο 5θεσιο οικονομικό πετρελαιοκίνητο

Κανω αρκετα χιλιομετρα (περιπου 1500 το μηνα) σε επαρχιακο δρομο και με το Smartaκι εκανα με 22 λιτρα πετρελαιο 500-530 χιλιομετρα (με ελαφρυ ποδι)

Ψαχνω λοιπον πολυ οικονομικο αλλα και μικρο (εχω κακομαθει με το smartακι στο παρκιν) 5θεσιο (ξερω οτι δεν θα εχει πολυ ανετους χωρους) μοντελο περιπου 2007-2009

Εχω δει και μου αρεσουν τα:

CITROEN C1

Peugeot 107

Toyota aygo

Διαβασα οτι εχουν ολα αυτα τον ιδιο κινητηρα

Θελω να ακουσω την γνωμη των ειδικων επι του θεματος και σιγουρα και αλλες προτασεις

 

Δεν έχω δει κάποιο test που να δείχνει οτι ένα μικρό αμάξι , στη συγκεκριμένη περίπτωση Aygo - C1 - 107_108, να υπερτερεί σημαντικά η 

πετρελαιοκίνητη έναντι της βενζινοκίνητης.

Πιο συγκεκριμένα, η ιπποδύναμη είναι παρόμοια (70 ~ 75 , βάρος περισσότερο θα υπάρχει στην diesel (μιλάμε και για 400 κυβικά + turbo) για ένα αμαξάκι αρκετά οικονομικό ως βενζίνη (είδα 5.7 L/100 , στα 130km/h ,3 άτομα, AC).

Την άποψη μου για το Aygo την έκανα και ψιλοστόρυ γιατι το συμπάθησα 

b2454f_d26c0ab76af4462dba4c637479f7aaca~
THRESH86.WIXSITE.COM

- Γιατρέ ,λέει στη Σουηδία?- Μια χαρά είναι, σαν οργανωμένη ρουτίνα. - Γύρισες όμως   - Ήθελα Ελλάδα, το ίδιο κ η  γυναίκα μου - Από Ελλάδα ? -

 

Αν όμως οπωσδήποτε θες diesel , θα τσέκαρα το Yaris 1.4 D4-D , μακράν απο τα καλύτερα μικρά diesel που κυκλοφόρησαν και θα σε βολέψει πιστεύω.

Το σημείο που χρήζει προσοχής  είναι να πετύχεις , γενικά στα diesel ,εγχώριο αμάξι και όχι απο άλλη χώρα, με γυρισμένα χλμ , μισή παλέτα ΚΑΛΑΣ απο κάτω κλπα.

 

Επίσης, αν θες παραπάνω στυλ και σε βολεύει η περίεργη διάταξη σε συνδυασμό οτι θα χρειαστείς μεγαλύτερο budget, θα τσέκαρα το Toyota IQ , σαφώς καλύτερο απο το Smart.

 

ΥΓ τώρα το πρόσεξα, 1500 χλμ το μήνα με Smart ? Νοτ ολ χίροζ γουερ κειπς 

Μόλις τώρα, το μέλος Nickzzz έγραψε:

Είχαν έρθει στην Ελλάδα σαν diesel;

 

στο car.gr έχει , κάποια γράφουν "Εισαγωγή Ιταλία" :D

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.