Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Ο σκοπος που εχω ξεχωρισει αυτα τα τρία ειναι οτι: ειναι οικονομικα (περιπου οπως το smart) και μικρα σε διαστασεις (εχω κακομαθει με το smart στο παρκιν).

Ξερω οτι το Yaris 1.4 D4-D ειναι μακράν απο τα καλύτερα μικρά diesel αλλα θελω καποιο μικροτερο σε διαστασεις.

Το Toyota IQ δεν το ειχα σκεφτει. θα το τσεκαρω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, AGGANIS13 said:

 

1400 diesel δεν ειναι αυτα τα 3 μοντελα που ειπα?

 

Το Smart εχει περιπου 4,32 /100 μεση πραγματικη καταναλωση

spritmonitor_thumbnail.png
WWW.SPRITMONITOR.DE

Overview Smart, Fortwo

 

το Citroen - C1 εχει περιπου 4,24 /100 μεση πραγματικη καταναλωση

spritmonitor_thumbnail.png
WWW.SPRITMONITOR.DE

Overview Citroen, C1

 

το  Peugeot - 107 εχει περιπου 4,14 /100 μεση πραγματικη καταναλωση

spritmonitor_thumbnail.png
WWW.SPRITMONITOR.DE

Overview Peugeot, 107

 

  το Toyota - Aygo εχει περιπου 4,73 /100 μεση πραγματικη καταναλωση

spritmonitor_thumbnail.png
WWW.SPRITMONITOR.DE

Overview Toyota, Aygo

 

Η κανω καπου λαθος?

 

Στην Ελλάδα δεν είχαν έρθει με αυτό το μοτέρ, εγώ δεν ήξερα καν ότι έβγαιναν diesel.

Αν τα βρεις με αυτό το μοτέρ (το 1.4 της πεζώ λογικά για να λέγετια HDI), με 55 ψοφίμια, εννοείται δεν καίει τίποτα και είναι το αντίστοιχο του Smart.

Απλά συνήθως τα εισαγωγής έχουν πολλαπλώς γυρισμένα χιλιόμετρα (προς τα πάνω για να τα εισάγουν, προς τα κάτω για να τα πουλήσουν) + πρέπει να ψάξεις και χώρα προέλευσης. Αν είναι από βόρειες χώρες, στη δεκαετία είναι περίπου το όριο, μετά χρειάζεσαι πισάρισμα στο σασί κλπ. (θα χει δουλίτσα από κάτω δηλαδή - εξαρτάται και το αυτοκίνητο και τη χρήση, αλλά αυτά τα μικρά είναι ψιλομούφα από ποιότητα και συνήθως δεν τα προσέχουν πολύ).

 

Πάντως είμαι υπέρ του 1.3 multijet, είναι πολύ πιο κοινό μοτέρ, αποδίδει 85/90/95 άλογα, στα 90 που το έχω εγώ κινεί αξιοπρεπώς τη Mito με τα 20 κιλά ροπής και ταξιδεύεις καλά. Αν κάνεις τόσα πολλά χιλιόμετρα καλύτερα να πάρεις ένα λίγο πιο στιβαρό αυτοκίνητο από τους κουβάδες. Επίσης σε όλα τα μεταχειρισμένα πετρέλαια θα έχεις τα θέματα DPF, EGR, μπεκ, αντλία υψηλής, turbo που περιμένουν να σου φάνε λεφτά. Μπορεί να είσαι τυχερός, μπορεί όχι. Δεν ξέρω τι θέματα είχε με το smart, αλλά νομίζω αντλία έβγαζαν σαν πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατα σύμπτωση το αλλο αυτοκινητο της οικογενεια ειναι το Opel Meriva B που απο οτι ειδα εχει τον 1.3 multijet (αν δεν κανω λαθος) που προτείνεις.  

Πριν την καραντινα αναγκάστηκα να αλλαξω μηχανη αφου η παλια βγηκε off. Το ειχα φερει απο Βουλγαρια και προφανως ειχε γινει επισκευη στον κινητηρα του (δεν το ηξερα φυσικα). Εκανα 45000 χιλιομετρα και και βρηκε off. Πηρα μεταχειρισμένη που μαζι με την τοποθετηση, μου στοίχισε 1500 ευρω.

Το Smart που το ειχα τα τελευταια 8-9 χρονια η ζημια που εβγαλε ηταν τα μπεκ, που τα αλλαξα ολα με 400 ευρω. ΤΙΠΟΤΕ αλλο.

Εχω αλλαξει 4 σμαρτακια. Το τελευταιο ηταν μονο πετρελαιο. Και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Αλλα τωρα που μεγαλωσε κ αλλο η οικογενεια ειπα να παρω παλι ενα μικρο αλλα να χωραει, αν χρειαστει (λιγες φορες) και 4-5 ατομα αλλα να καιει λιγο οσο το σμαρτακι μου και να χωραει παντου. Σχεδον ποτε δεν εψαχνα παρκιν για το σμαρτακι μου.   

 

Link to comment
Share on other sites

4-5 άτομα σε c1 ή στα αδερφάκια του δεν γίνεται, εκτός και αν ήσουν σαν αυτούς που στο σμαρτ έβαζες και ένα στο πορτ παγκάζ.

Εγώ που έχω το punto 1.3 με τα 85 έχω καταναλώσεις 3,5-5,5 σε όλες τις συνθήκες από εθνική οδό χαλαρά 110 μέχρι κίνηση κέντρου Αθήνας ώρες αιχμής μόνο 1η σχέση (πάντα air condition). (το έχω 5 χρόνια και 90χιλχλμ χωρίς προβλήματα αλλά με σωστή συντήρηση).

Έχω φίλο με μιτο με τον ίδιο κινητήρα που έχει ήδη >300.000χλμ χωρίς αλλαγή δίσκο πλατο (κάνει 50χιλχλμ τον χρόνο).

 

Το όπελ πρέπει να είχε κοντά στο 1 εκατομύριο χλμ. Οι κινητήρες diesel αντέχουν σχεδόν τα διπλά από τους βενζίνης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα 4-5 ατομα που λεω ειναι εγω με την γυναικα μου και τα 3 μικρα παιδια (το ενα σε καθισματακι). Δεν ειναι μεγαλο το βαρος.

Και για αποστασεις μικρες (3-4 χιλιομετρα).

Και λεω οτι λιγες φορες θα γινει αυτο.

Το 80% των χιλιομετρων θα τα κανω μονος μου.

Τα υπολοιπα με καποιο απο τα παιδια που θα τα πηγαινοφερνω φροντιστήρια.

Πολυ λιγες θα ειναι οι περιπτωσεις που θα βαλω μεσα 4-5 ατομα.

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, AGGANIS13 said:

Κατα σύμπτωση το αλλο αυτοκινητο της οικογενεια ειναι το Opel Meriva B που απο οτι ειδα εχει τον 1.3 multijet (αν δεν κανω λαθος) που προτείνεις.  

Πριν την καραντινα αναγκάστηκα να αλλαξω μηχανη αφου η παλια βγηκε off. Το ειχα φερει απο Βουλγαρια και προφανως ειχε γινει επισκευη στον κινητηρα του (δεν το ηξερα φυσικα). Εκανα 45000 χιλιομετρα και και βρηκε off. Πηρα μεταχειρισμένη που μαζι με την τοποθετηση, μου στοίχισε 1500 ευρω.

Το Smart που το ειχα τα τελευταια 8-9 χρονια η ζημια που εβγαλε ηταν τα μπεκ, που τα αλλαξα ολα με 400 ευρω. ΤΙΠΟΤΕ αλλο.

Εχω αλλαξει 4 σμαρτακια. Το τελευταιο ηταν μονο πετρελαιο. Και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Αλλα τωρα που μεγαλωσε κ αλλο η οικογενεια ειπα να παρω παλι ενα μικρο αλλα να χωραει, αν χρειαστει (λιγες φορες) και 4-5 ατομα αλλα να καιει λιγο οσο το σμαρτακι μου και να χωραει παντου. Σχεδον ποτε δεν εψαχνα παρκιν για το σμαρτακι μου.   

 

 

Σε VW 1.4 tsi έβγαζαν από καινούρια πρόβλημα στα ελατήρια πιστονιών και ερχόταν η επισκευή στα 2000-3000 σε καινούρια αυτοκίνητα 3-4 ετών με 50-60κ. Οπότε 45000 χμ για ένα μεταχειρισμένο που δεν έχεις καμία γνώση του πρότερου βίου του, δεν είναι άσχημα. Δεν είναι και καλά. Θα σου πρότεινα να μην πάρεις από Βουλγαρία αυτή τη φορά, αλλά να προτιμήσεις αυτά που δίνουν τα leasing. Έχουν ένα minimum συντήρησης, αν δεν έχει χτυπήσει το σασί θα ναι καθαρό, θα τα πάρεις σχετικά φτηνά και η μηχανή δύσκολο να έχει πάνω από 150-200κ σε αυτοκίνητα 7ετίας. Τώρα αν σου άρεσε τόσο το Smart, ξαναπάρτο. Αυτοκίνητο που να παρκάρει σαν το Smart δεν υπάρχει, ακόμη και το Seicento ή το 107/108 είναι αρκετά μεγαλύτερα (~1 μέτρο). Ένα μέτρο διαφορά είναι punto με jaguar s type. Αν θες λίγο παραπάνω θέσεις, δες το iQ, που είναι 3θέσιο.

 

Γενικά αν θες να δεις πόσο καλό ή κακό είνια ένα αυτοκίνητο, το παίρνεις καινούριο. Σε μεταχειρισμένα είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις το ιστορικό, και ακόμη και στο αυτοκίνητο που ξέρεις το ιστορικό αλλά δεν το επισκευάζεις εσύ, όταν πας να βάλεις χέρι θα διαπιστώσεις ότι οι μισές βίδες είναι κλωτσημένες. Αυτό γιατί τα συνεργεία δουλεύουν με τη μέθοδο least effort, στα @@ το αυτοκίνητό σου, βάζω αερόκλειδο για να σφίξω ακόμη και πλαστικό σπείρωμα. Παράδειγμα στη Mito που πήρα (με τον 1.3 multijet), service Δανία, στο προστατευτικό κάλυμμα που έχει για το φίλτρο λαδιού, έχει 3 βίδες. Έχει 1 torx, μία 6γωνη κλωτσημένη και η 3η λείπει. Αυτό από μόνο του δείχνει το επίπεδο συντήρησης ενός αυτοκινήτου. Στο punto είχα σπασμένη τη 1 βάση του προστατευτικού πλαστικού του Ιμάντα και 1 βίδα κολλημένη. Αυτό το διαπίστωσα όταν επισκέυασα την πλεξούδα. 3 έχουν πειράξει αυτό το εξάρτημα, ο Τόλιας στη Μεσογείων πριν του πάρουν την αντιπροσωπεία, ο Motormech στο Μπέρμιγχαμ και πάλι ο Τόλιας στη Μαραθώνος (ανεπίσημος εισαγωγέας / σέρβις). Ένας απ' τους 3 το έχει σπάσει. Έχω αλλάξει 2 φορές ιμάντες εγώ και 1 ο προηγούμενος κάτοχος που ήταν ο κουμπάρος μου οπότε και γνωρίζω ακριβώς το ιστορικό και ποιος έχει βάλει χέρι και που. Φταίνε? Μπορεί και όχι, πόσα πλαστικά έχουν μείνει στο δικό μου χέρι δεν λέγεται, κι αυτό λόγω ταλαιπωρίας θερμοκρασιών κλπ. 

 

Ο χρυσός κανόνας λοιπόν είναι όσο πιο καινούριο σηκώνει η τσέπη σου, και παπούτσι απ' τον τόπο σου κι ας είναι και μπαλωμένο ;) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Απλά συνήθως τα εισαγωγής έχουν πολλαπλώς γυρισμένα χιλιόμετρα (προς τα πάνω για να τα εισάγουν, προς τα κάτω για να τα πουλήσουν) + πρέπει να ψάξεις και χώρα προέλευσης.

Τωρα ζητανε και ΚΤΕΟ εξωτερικου για να εκτελωνιστουν

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

Τα 4-5 ατομα που λεω ειναι εγω με την γυναικα μου και τα 3 μικρα παιδια (το ενα σε καθισματακι). Δεν ειναι μεγαλο το βαρος.

Και για αποστασεις μικρες (3-4 χιλιομετρα).

Και λεω οτι λιγες φορες θα γινει αυτο.

Το 80% των χιλιομετρων θα τα κανω μονος μου.

Τα υπολοιπα με καποιο απο τα παιδια που θα τα πηγαινοφερνω φροντιστήρια.

Πολυ λιγες θα ειναι οι περιπτωσεις που θα βαλω μεσα 4-5 ατομα.

 

 

Δεν είναι το βάρος το πρόβλημα, το πολύ πολύ να κάψει λίγο παρπάνω. Όταν έχει έγκριση για 4 θέσεις προορίζεται για 4 άτομα και έχει ζώνες για 4 μόνο. Αν βάλεις 5ο στη μέση γιατί χωράει κινδυνεύετε όλοι ακόμα και με ένα απλό φρενάρισμα.

 

Εναλλακτική πάρε ένα smart πάλι (γιατί στο παρκάρισμα δεν υπάρχει καλύτερο) και όταν χρειάζεσαι 3+ θέσεις νοικιάζεις ή παίρνεις ταξί για τους υπολοίπους (συμφέρει). Για δεύτερο καταλαβαίνω ότι είναι πολλά τα έξοδα.

 

Εμείς είμαστε δύο. Κι εμένα είναι μονοθέσιο εκτός από τα ταξίδια που πάμε δύο. Δεν πήρα μικρότερο από το punto γιατί κινούμαι αρκετά στην εθνική οδό και ότιδήποτε μικρότερο έχω οδηγήσει μου προκαλεί μεγάλη ανασφάλεια. Στις διακοπές ρίχνω τα καθίσματα για να μην ψάχνω να τα χωρέσω όλα σε 300λιτρα (βασικά είναι πιο εύκολο). Μέχρι στιγμής 1% έχει γίνει με περισσότερα από 2 άτομα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, slalom said:

Τωρα ζητανε και ΚΤΕΟ εξωτερικου για να εκτελωνιστουν

 

Ό,τι δεν είναι διασταυρώσιμο, μπορείς να το πειράξεις. Φαίνεται κάπου αυτό? Γιατί μπορέι να φτιάξει ένα χαρτί ΚΤΕΟ ότι έχει 999.999 χμ, να το εισάγει, και μετά να φτιάξει άλλο ένα με 99.999 χμ για να το πουλήσει (στο ίδιο word αρχείο να σβήσει ένα 9ρι - δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο).

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Ό,τι δεν είναι διασταυρώσιμο, μπορείς να το πειράξεις. Φαίνεται κάπου αυτό? Γιατί μπορέι να φτιάξει ένα χαρτί ΚΤΕΟ ότι έχει 999.999 χμ, να το εισάγει, και μετά να φτιάξει άλλο ένα με 99.999 χμ για να το πουλήσει (στο ίδιο word αρχείο να σβήσει ένα 9ρι - δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο).

 

Πλέον είναι και στην Ελλάδα, γίναμε ευρώπη φίλος.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

 

Πλέον είναι και στην Ελλάδα, γίναμε ευρώπη φίλος.

 

Η Μίτο μου: 

APP.DIGITALSERVICEBOG.DK

 

Στη Δανία φαίνεται το ΚΤΕΟ online και αν ήταν οι σερβισάδες συμβεβλημένοι, θα φαίνονταν και τα service.

 

Το Stilo μου:

image.thumb.png.6e9fb611c51faf8b3579c9f9f777c52d.png

Αγγλία απ'την άλλη δεν φαίνονται όλα, νομίζω όταν το πήρα το 2014 φάινονταν τα 2-3 τελευταία ΚΤΕΟ (MOT λέγεται).

Εκεί όμως είναι ετήσια.

 

Ελλάδα δεν έχω δει κάτι online εκτός από τον έλεγχο αν υπάρχει άδεια κυκλοφορίας.

Αυτά στο Stilo και στη Mito μπορεί να τα δει ο καθένας για να ρουφιανέψει αν το όχημα είναι ανασφάλιστο κλπ.

 

Όπως έλεγε κι ο Μητσικώστας, ρουφιανέψτε: 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sotiris

Πλέον και στην Ελλάδα γίνεται πανευρωπαΐκά ηλεκτρονική διασταύρωση για το ΚΤΕΟ (όπου φαίνονται και τα χλμ) 

Τα service ή επισκευές καταγράφονται εφόσον γίνουν στο επίσημο δίκτυο (ψιλοάσχετο αυτό)

Η αστυνομία σε επιτόπιο έλεγχο μπορεί να ελέγξει άμεσα αν είναι πληρωμένα τα τέλη κυκλοφορίας, έχει ασφάλεια κλπ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο αφου το "κατεχετε" το θεμα...

Πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ενα αμαξι ειναι πχ του 2009 μοντελο?

Θα μου πειτε απο την αδεια ετσι?

Εχω δει ομως (δεν ξερω αν ισχυει σε αλλα) σμαρτακι παλιο και η αδεια του να λεει 2008 (που σιγουρα δεν ειναι)

Λογικα στην αδεια λεει πρωτη κυκλοφορια στην Ελλαδα.

Πως μπορω να ειμαι σιγουρος για το πραγματικο ετος ?

Γλυκοκοιταξω ενα Peugeot 107 '09.

Θελω να παω να το δω απο κοντα....

Πως θα ξερω σιγουρα αν ειναι οντως του 2009?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος AGGANIS13 έγραψε:

Να ρωτησω και κατι αλλο αφου το "κατεχετε" το θεμα...

Πως μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ενα αμαξι ειναι πχ του 2009 μοντελο?

Θα μου πειτε απο την αδεια ετσι?

Εχω δει ομως (δεν ξερω αν ισχυει σε αλλα) σμαρτακι παλιο και η αδεια του να λεει 2008 (που σιγουρα δεν ειναι)

Λογικα στην αδεια λεει πρωτη κυκλοφορια στην Ελλαδα.

Πως μπορω να ειμαι σιγουρος για το πραγματικο ετος ?

Γλυκοκοιταξω ενα Peugeot 107 '09.

Θελω να παω να το δω απο κοντα....

Πως θα ξερω σιγουρα αν ειναι οντως του 2009?

 

720_152310_22516eba5e-a3aacde2a4a3cd5f.j
WWW.ENIKONOMIA.GR

Ο αριθμός πλαισίου των αυτοκινήτων, πέραν της «ταυτότητας» του οχήματος περιέχει πληροφορίες που δεν μπορεί να φανταστεί κανείς ότι...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Λεει οτι ...

Ο χαρακτήρας 10 που θεωρείται και σημαντικός, δείχνει το έτος παραγωγής του αυτοκινήτου! Μάλιστα τα γράμματα U και Z αλλά και ο αριθμός 0 (μηδέν) δεν χρησιμοποιούνται στον κώδικα του έτους.

Δεν μου λεει ομως ποιος χαρακτηρας αντιστοιχεί σε ποιο ετος?

Η δεν καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • In the 10th position, you'll see a letter indicating the model year. The letters from B to Y correspond to the model years 1981 to 2000. The VIN does not use I, O, Q, U or Z. From 2001 to 2009, the numbers 1 through 9 were used in place of letters. The alphabet started over from A in 2010 and will continue until 2030.

 

Yes, it's confusing. Here are the model years since 2000: Y=2000, 1='01, 2='02, 3='03, 4='04, 5='05, 6='06, 7='07, 8='08, 9='09, A='10, B='11, C='12, D='13, E='14, F='15, G='16, H='17, J='18, K='19, L='20.

 

https://www.edmunds.com/how-to/how-to-quickly-decode-your-vin.html

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Ό,τι δεν είναι διασταυρώσιμο, μπορείς να το πειράξεις. Φαίνεται κάπου αυτό? Γιατί μπορέι να φτιάξει ένα χαρτί ΚΤΕΟ ότι έχει 999.999 χμ, να το εισάγει, και μετά να φτιάξει άλλο ένα με 99.999 χμ για να το πουλήσει (στο ίδιο word αρχείο να σβήσει ένα 9ρι - δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο).

Δε νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.