Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 15 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι οκ με αυτό, ούτε τους επικροτώ, ούτε τίποτα. Δε φαντάζεσαι πόσο θα ήθελα να δω όλο το κέντρο (και όχι μόνο) του Ηρακλείου πλακόστρωτο αλλά δεν γίνεται έτσι όπως είναι δομημένη η πόλη και για να γίνει για πρέπει να έρθουν τα πάνω - κάτω. Τόσο απλά.

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος schumifer έγραψε:

Νομίζω ότι αυτό που λέει ο Ζάχος και συμφωνώ απόλυτα είναι ότι αυτό που βλέπεις ως πρόβλημα χωρητικότητας είναι εν δυνάμει πρόβλημα συμπεριφοράς, τρόπου ζωής, προσαρμογής. Όταν δε θα έχω πού να βάλω το αμάξι μου θα πάω με τη συγκοινωνία. Θα πονέσει και για καιρό, αλλά αν βρεθεί κάποιος με μπαλάκια να το εφαρμόσει λίγους μήνες όλα θα μπουν στο δρόμο τους.

Οπότε η απάντηση στο πού θα πάνε όλα αυτά τα αμάξια, είναι να μείνουν σπίτι τους, σε στάση μετρό, σε γκαράζ ή νόμιμη θέση πιο μακριά

 

Αυτό. Το κάρο σου δεν θα το χώσεις κέντρο. Τέλος.

Όπως είπα και πρίν, η ίδια η ύπαρξη αυτοκινήτων στο κέντρο με τέτοιο ανεξέλεγκτο τρόπο, είναι δείγμα υπανάπτυκτης κοινωνίας και υποβαθμίζει την ποιότητα ζωής. 

Δεν γίνεται να λέγεσαι ευρώπη και να ζείς με κανόνες και διδάγματα των ουρουκχάι...

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Αυτό. Το κάρο σου δεν θα το χώσεις κέντρο. Τέλος.

 

Εγώ θέλω να πηγαίνω μοναστηράκι για καφεδάκι και να αφήνω το κάρο ΠΑΝΩ στην πλατεία, αν γίνεται και μέσα στο μαγαζί να το βλέπω ακόμα καλύτερα.

Τόσα λεφτά έδωσα, θα το έχω κρυμμένο; :hehe:

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

 

Εγώ θέλω να πηγαίνω μοναστηράκι για καφεδάκι και να αφήνω το κάρο ΠΑΝΩ στην πλατεία, αν γίνεται και μέσα στο μαγαζί να το βλέπω ακόμα καλύτερα.

Τόσα λεφτά έδωσα, θα το έχω κρυμμένο; :hehe:

 

E αυτό λέω και εγώ. Νοοτροπία Ντοθράκι.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, schumifer said:

Νομίζω ότι αυτό που λέει ο Ζάχος και συμφωνώ απόλυτα είναι ότι αυτό που βλέπεις ως πρόβλημα χωρητικότητας είναι εν δυνάμει πρόβλημα συμπεριφοράς, τρόπου ζωής, προσαρμογής. Όταν δε θα έχω πού να βάλω το αμάξι μου θα πάω με τη συγκοινωνία. Θα πονέσει και για καιρό, αλλά αν βρεθεί κάποιος με μπαλάκια να το εφαρμόσει λίγους μήνες όλα θα μπουν στο δρόμο τους.

Οπότε η απάντηση στο πού θα πάνε όλα αυτά τα αμάξια, είναι να μείνουν σπίτι τους, σε στάση μετρό, σε γκαράζ ή νόμιμη θέση πιο μακριά

 

Είναι και νοοτροπίας αλλά το πρόβλημα δεν είναι ευθέως αντίστοιχο με το πρόβλημα στο εξωτερικό, κυρίως λόγω ανυπαρξίας δημόσιας συγκοινωνίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"για το βίντεο με τον ποδηλατοδρόμο στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ "

χαχαχαχα τώρα μιλάμε για την ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ όπου σε τρεις λωρίδες χωράνε 5-6 αυτοκίνητα και ένα τραπεζάκι στην άκρη με δύο ΜΠΑΟΚΙΑ να πίνουν την φραπεδούμπα τους χαλαράάά:p

εγώ δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα πάντως στο βίντεο όλα δείχνουν μια χαρά ΧΑΛΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?

 

είναι σαν τον μεγάλο περίπατο εδώ Αθήνα το έργο

και το ΤΡΑΜ στον Πειραιά που όταν ξεκινήσει θα έχει ατυχήματα κάθε μέρα με ΙΧ ?

 

εδιτ

21 hours ago, UltraB said:

Ζάχο, απλά δεν γίνεται να γίνει αυτό εδώ. Πρακτικά δε γίνεται.

 

Εδώ σε πχ στην Λεωφόρου Κνωσού (θεωρητικά) υπάρχει ποδηλατόδρομος. Ωραία άντε και δεν παρκάρουν, που θα πάνε όλα αυτά τα αυτοκίνητα όταν δεν υπάρχει πρόβλεψη από το δήμο για χώρους στάθμευσης; Και υπόψιν ότι στο βίντεο η κίνηση είναι ελάχιστη.

 

 

 

ευκολάκι μεγαλώνουμε το πεζοδρόμιο και το βαπτίζουμε ποδηλατόδρομο !

έτσι και αλλιώς μια λουρίδα είναι ενεργή με όλα αυτά παρκαρισμένα ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

μη ξεχναμε πως τα αυτοκινητα αποτελουν και μεγαλο εσοδο για το κρατος ε. συμφωνω με τη λογικη, κληση σε ολους να παρατησουν τα αμαξια, ζητω ο ποιοτικος τροπος ζωης, αλλα δε θα το κανει ποτε κανεις στην κυβερνηση με στοχο να παρει τα ιδια λεφτα μετα απο 20 χρονια θεωρητικα απο τα μμε. υποθετω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος fuz10n έγραψε:

μη ξεχναμε πως τα αυτοκινητα αποτελουν και μεγαλο εσοδο για το κρατος ε.

 

Επιτέλους κάποιος το έγραψε. Επιπλέον -εκτός από το κράτος- τρώει πολύς κόσμος από το αυτοκίνητο στην Ελλάδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι οσο απαιραιτητοι ειναι οι ποδηλατοδρομοι, το ιδιο ειναι και οι πατινοδρομοι και οι σκειτμποαρντοδρομοι. Χομπι το ενα, χομμπι και τα αλλα.

Τωρα το 1% που εχει το ποδηλατο σαν τροπο ζωης, αν ειναι εξυπνοι θα εχουν βρει ηδη τη λυση, δεν θα εχουν απαιτηση να νους φτιαξει το κρατος ποδηλατοδρομους μεσα στην πολη.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος xriantw έγραψε:

Χομπι το ενα, χομμπι και τα αλλα.

 

Δεν είναι απλά χόμπιτ, στο δυτικό κόσμο είναι ένας αξιοπρεπέστατος τρόπος μετακίνησης. Δεν μετακινούνται μόνο αργόσχολοι και φτωχοί δηλαδή, μπορεί να πηγαίνουν και φραγκάτοι ή γραφιάδες με ποδήλατο. Βέβαια είναι και λίγο κουτόφραγκοι, ποιός λογικός άνθρωπος πηγαίνει με άλλο τρόπο οπουδήποτε όταν μπορεί να πάρει το αυτοκίνητο;

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Βέβαια είναι και λίγο κουτόφραγκοι, ποιός λογικός άνθρωπος πηγαίνει με άλλο τρόπο οπουδήποτε όταν μπορεί να πάρει το αυτοκίνητο;

 

 

Παράθεση

Careful what you say and who you say it, who you say it to
Careful what you say and who you say it to
Maybe you talk too much
And you were asking for it, asking for it, asking
You can blame bad luck
But you were asking for it, asking for it, asking
When all is said and done
You need to tie your tongue
Cause when you spit on everyone
You are, you are you know you're asking for it, asking for it, asking

 

Spoiler

Αυτός 1-0

 

 

----

 

Όταν το κράτος καταλάβει πως μπορεί να κάνει αυτό που κάνει το Λονδίνο θα δειτε πως θα πάρει μέτρα κατα των ΙΧ στο κέντρο.

  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μπα, το θέμα των γκαζιων με απασχόλησε στα πλαίσια του ενθουσιασμού για μερικές μόνο μέρες και το ξεπέρασα. Οικονομική άνετη μετακίνηση με ένα κανονικό αυτοκίνητο και όχι ένα πολύ μικρό ήταν το ζητούμενο και νομίζω θα επιτευχθεί και με το παραπάνω. 110 άλογα, με 19,5 κιλά ροπή κρίνεται ως more than enough για τις ανάγκες μας. Απροβληματιστο να είναι και δεν με ενδιαφέρει τίποτα άλλο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2020 at 8:43 ΜΜ, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Κάποια παρουσίασαν όντως προβλήματα αλλά έχει ψωμί η ιστορία 

 

Eπειδή από τα facebook groups και το φορουμ των 4 Τροχών δεν έχω βγάλει άκρη, εάν έχεις όρεξη θα ήθελα να ακούσω το ψωμί της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Καλοταξιδο φιλε!! ποτε με το καλο??

 

Thaaaaanks mate! Λιγο πριν το 15αυγουστο θα παραλαβουμε. Ο πωλητης τοποθετησε την παραδοση 12 εως 14 αυγουστου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.