Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Thanks! Οχι δεν εκανα. Εχω οδηγησει πολυ opel στη ζωη μου αφενος, αφετερου η τιμη του ηταν αυτη που με εβαλε σε διαδικασιες αγορας αυτοκινητου. Δεν ειναι οτι εψαχνα με πολυ ανοιχτα περιθωρια και πολλες επιλογες. Επισης εμφανισιακα ειναι αυτο που μας αρεσε περισσοτερο, οποτε.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Eπειδή από τα facebook groups και το φορουμ των 4 Τροχών δεν έχω βγάλει άκρη, εάν έχεις όρεξη θα ήθελα να ακούσω το ψωμί της ιστορίας.

 

Το πρόβλημα εντοπίζεται, λένε, στη κακή κυκλοφορία λαδιού μέσα στο μοτέρ 1NR-FE. Δηλαδή το λάδι λόγω ελαττωματικής σχεδίασης

(piston rings για του αμερικανούς που κολλάνε στα τοιχώματα, οι δικοί μας λένε για βουλωμένες τρύπες λαδιού) δεν λιπαίνει σωστά όλα τα μέρη (ελατήρια, κάρτερ , κλπα) και καταλήγει σε υπερβολική καύση του λαδιού , έλλειψη λίπανσης , μέχρι και καταστροφή του κινητήρα.

 

Ανεξαρτήτως αν έχει σχεδιάσει σωστά το μοτέρ η Toyota,  δεν έχουν όλοι τα ίδια προβλήματα , δεν έχει εμφανιστεί σε όλους ενώ είναι πολλές περιπτώσεις που υπάρχει κακή συντήρηση και χρήση του μοτέρ (1η-2α μόνο) όπως και λάθος επιλογές λαδιών (διαφορετικό ιξώδες π.χ αντί για 0-20 σε κλασικό 5W-30 ) απο συνεργεία.

 

Άρα σίγουρα κάποιος πρέπει να προσέξει την κατανάλωση του λαδιού, να μιλήσει με αντιπροσωπεία ή στο συνεργείο που πηγαίνει και να δοκιμάσουν κι άλλες λύσεις πριν τελεσφορήσει η κατάσταση.

 

ΥΓ να πώ οτι είχα δύο 1.3 μοτέρ της Toyota σε Yaris mk1 και mk2 για τουλάχιστον (200Κ και 120Κ  χλμ αντίστοιχα )  και δεν είχα κανένα πρόβλημα οπότε ίσως όντως  να πήγε κάτι στραβά στον 1.33 αλλά με υποσημειώσεις για χρήση / σωστή συντήρηση συνεργείου.

 

παραθέτω και 2 site με απόψεις χρηστών  που αναφέρεται το θέμα

 

https://www.toyotaownersclub.com/forums/topic/183796-1-nr-fe-133-high-oil-consumption/

 

http://www.corollaclub.com/forums/showthread.php?t=25639

 

 

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Ανεξαρτήτως αν έχει σχεδιάσει σωστά το μοτέρ η Toyota,  δεν έχουν όλοι τα ίδια προβλήματα , δεν έχει εμφανιστεί σε όλους ενώ είναι πολλές περιπτώσεις που υπάρχει κακή συντήρηση και χρήση του μοτέρ (1η-2α μόνο) όπως και λάθος επιλογές λαδιών (διαφορετικό ιξώδες π.χ αντί για 0-20 σε κλασικό 5W-30 ) απο συνεργεία.

 

Γενικώς το αυτοκίνητο οδηγείται χαλαρά, από τα 85Κ χλμ τα περισσότερα έχουν γίνει με 6η, ακόμα και για αποστάσεις των 10 χιλιομέτρων που πάω με 60-70. Τα λάδια συνήθως αλλάζονται στα 8Κ χλμ το πολύ. Νομίζω 5-30 μου βάζουν στην αντιπροσωπία. Βέβαια μιλάμε και για θερμοκρασίες Άργους.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος GriGaS έγραψε:

 

Γενικώς το αυτοκίνητο οδηγείται χαλαρά, από τα 85Κ χλμ τα περισσότερα έχουν γίνει με 6η, ακόμα και για αποστάσεις των 10 χιλιομέτρων που πάω με 60-70. Τα λάδια συνήθως αλλάζονται στα 8Κ χλμ το πολύ. Νομίζω 5-30 μου βάζουν στην αντιπροσωπία. Βέβαια μιλάμε και για θερμοκρασίες Άργους.

 

35 βαθμούς τώρα εδώ, με 36% υγρασία, feels like 36 λέει και νιώθουμε φάση μονίμως μεθυσμένοι, άλλο πράμα φέτος. 

Δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται νότια σε εσάς  :crazypilot:

 

Εγώ εύχομαι να τα χιλιασ... oh wait 

1.000.000 να γίνουν 

Το βιβλιαράκι τι λέει για το ιξώδες? 

 

Καλά κάνεις και το πας cool αλλα πιστεύω οτι πρέπει το αμάξι ανα τακτά διαστήματα π.χ 1 φορά την εβδομάδα ή κάθε δεύτερη εβδομάδα , να χρησιμοποιεί όλες τις σχέσεις, να κάνεις μερικά ανοίγματα όπως η 2α να φτάσει στροφες  μέγιστης αποδιδόμενης ισχύος , να μείνει στα 120-130 σταθερά για λίγη ώρα, να δουλέψει δηλαδή σε ένα πλήρες φάσμα λειτουργίας. 

Οχι για να το παίξεις κουκλεντες στη περιοχή σου αλλά για να καθαρίσει, να φύγουν επικαθησεις, να δουλέψει με πιέσεις κλπα

Καθαριστικό ψεκασμού ή 100αρα βενζίνη με χημικά πρόσθετα, νομίζω ότι επίσης δεν είναι κακή ιδέα που και που. 

 

Εχω πιάσει τα 200Κ στον 1.6 μου και τον νιώθω σαν να έχει μόλις 20Κ. 

Βέβαια, μπορεί να πάρω και πιστόνια παραμάσχαλα την επόμενη εβδομάδα, σαραντατριο σαραντατεσσερο style, Ford είσαι :metal:

 

 

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Thresh86 said:

35 βαθμούς τώρα εδώ, με 36% υγρασία, feels like 36 λέει και νιώθουμε φάση μονίμως μεθυσμένοι, άλλο πράμα φέτος. 

Δεν θέλω να φανταστώ τι γίνεται νότια σε εσάς

Νο γουέι. Αποκλείεται χειρότερα από την χρονιά (10, 11 ή 12 ξέχασα ποια) που έκανε συνεχόμενο.

Νο γουέι Β. Νότια μεν, δεν έχουν ούτε Κατερινόσκαλα ούτε Παραλία δε. Πας Παραλία να ζήσεις την κόλαση επι γης. Σε σώζει Ελατοχώρι, Παλ. Παντελεήμονας, Λιτόχωρο. Προτείνω Λιτόχωρο, Γαστροδρόμιο να πιείτε και κρασί, ο ένας που θα οδηγεί στην επιστροφή δεν θα πιει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Νο γουέι. Αποκλείεται χειρότερα από την χρονιά (10, 11 ή 12 ξέχασα ποια) που έκανε συνεχόμενο.

Νο γουέι Β. Νότια μεν, δεν έχουν ούτε Κατερινόσκαλα ούτε Παραλία δε. Πας Παραλία να ζήσεις την κόλαση επι γης. Σε σώζει Ελατοχώρι, Παλ. Παντελεήμονας, Λιτόχωρο. Προτείνω Λιτόχωρο, Γαστροδρόμιο να πιείτε και κρασί, ο ένας που θα οδηγεί στην επιστροφή δεν θα πιει.

 

:offtopic2:

 

το '11 δεν θυμάμαι τη ζέστη αλλά το Μάρτιο που έβρεχε κάθε μέρα επι ένα μήνα. Καλή χρονιά για ορυζώνα :hehe:

 

Καλό το Γαστροδρόμιο ,βραβεύτηκε και φέτος απ'ότι είδα ,  αν χρειαστεί κάποιος κάτι , ας κάνει ένα tag στο αντίστοιχο τοπικό. Έχουμε καμιά 10 παλέτες προτάσεις.

 

:offtopic2:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για περάστε, για περάστε

 

homepage-social.jpg
WWW.TESLA.COM

Η Tesla επιταχύνει τη μετάβαση του κόσμου στη χρήση βιώσιμης ενέργειας με ηλεκτρικά αυτοκίνητα, ηλιακούς συλλέκτες και...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος honda22 έγραψε:

Για περάστε, για περάστε

 

homepage-social.jpg
WWW.TESLA.COM

Η Tesla επιταχύνει τη μετάβαση του κόσμου στη χρήση βιώσιμης ενέργειας με ηλεκτρικά αυτοκίνητα, ηλιακούς συλλέκτες και...

 

 

το βασικό model 3 παίρνει και επιδότηση ? και φόρο ταξινόμησης και τέλη κυκλοφορίας εννοείται ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, UltraB said:

Έπεσα σε αυτή εδώ την συζήτηση. Ενδιαφέρον μιας και αυτά που λέει τα γνωρίσει εκ τον έσω.

 

 

Ποιός αυτός ο ανάπηρος?? Δες κανα βίντεο απο το κανάλι που κάνει "reviews" να πεθάνεις στο γέλιο, το παλικάρι είναι χαζό απλά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.