Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος and64 έγραψε:

Ποιός αυτός ο ανάπηρος?? Δες κανα βίντεο απο το κανάλι που κάνει "reviews" να πεθάνεις στο γέλιο, το παλικάρι είναι χαζό απλά

Ο "ανάπηρος" που λες και που μιλάει στο κομμάτι που έβαλα δουλεύει στην Porsche και πριν δούλευε στην Mazda.

Λες να ξέρουμε περισσότερα εμείς απ έξω απ ότι εκείνον;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, UltraB said:

Ο "ανάπηρος" που λες και που μιλάει στο κομμάτι που έβαλα δουλεύει στην Porsche και πριν δούλευε στην Mazda.

Λες να ξέρουμε περισσότερα εμείς απ έξω απ ότι εκείνον;

 

Σε ποια λεπτά είναι; Γιατί είναι και 50 λεπτά βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, UltraB said:

Ο "ανάπηρος" που λες και που μιλάει στο κομμάτι που έβαλα δουλεύει στην Porsche και πριν δούλευε στην Mazda.

Λες να ξέρουμε περισσότερα εμείς απ έξω απ ότι εκείνον;

 

Δεν το ειδα το βιντεο, αναφερομαι σε αυτον που εχει το καναλι απο το οποιο εχει τυχει να δω διαφορα στο γρηγορο γιατι εβγαινε στα suggestions.

 

Γενικώς πιο κάγκουρας πεθαίνεις, ανούσια τεραστια βιντεο....τώρα αν έτυχε να μιλαει ο professor στο συγκεριμένο γράψε λάθος!

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

www.drive.gr
WWW.DRIVE.GR

Τα ηλεκτρικά Model S, Model X και Model 3 της Tesla είναι διαθέσιμα στη χώρα μας.

 

Το μικρό 3άρι έχει 46000 ευρώ, και δικαιούται της 6 χίλιαρης έκπτωσης άρα 40000.

Τώρα πόσο αξίζει να επιδοτούμε σαν φορολογούμενοι αγορά καινούριων αυτοκινήτων τέσλα,

είναι ένα πολύ καλό ερώτημα.

Πληρώνει δηλαδή ο μεροκαματιάρης φόρους που μέρος τους πάει στην έκπτωση στα τέσλα των πελούσιων.

 

Τέλος πάντων, life sucks άμα είσαι πτωχιά και έχεις δεξιά κυβέρνηση.

Στα 40κ είναι πολύ πιο τίμιο από κάτι honda e-δενέχωξαναβγάλειηλεκτροκίνητο με 200 χλμ αυτονομία. 

Το ... short range έχει μεγαλύτερη αυτονομία από τα περισσότερα του ανταγωνισμού (400 χλμ).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να μην βάλω τις τιμές από τα Τέσλα εδώ, καλύτερα.

 

Edit: Τα οποία μπορείς να παραγγείλεις από το site, έχουν περίπου 2 εβδομάδες παράδοση και για την πρώτη εβδομάδα ή 1600χλμ αν αλλάξεις γνώμη το επιστρέφεις με πλήρη επιστροφή χρημάτων.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 3
  • Haha 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Ο "ανάπηρος" που λες και που μιλάει στο κομμάτι που έβαλα δουλεύει στην Porsche και πριν δούλευε στην Mazda.

Λες να ξέρουμε περισσότερα εμείς απ έξω απ ότι εκείνον;

Εγω σιγουρα ξερω οτι το CΟ2 δεν ειναι ρυπος

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Τώρα πόσο αξίζει να επιδοτούμε σαν φορολογούμενοι αγορά καινούριων αυτοκινήτων τέσλα,

είναι ένα πολύ καλό ερώτημα.

Πληρώνει δηλαδή ο μεροκαματιάρης φόρους που μέρος τους πάει στην έκπτωση στα τέσλα των πελούσιων.

 

Κάπου 9000 ευρώ είναι το ΦΠΑ για την αγορά του πιο απλού μοντέλου. Άρα στην ουσία η επιδότηση είναι απαλλαγή ενός μέρους του ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Για αυτοκίνητα με λιανική τιμή προ φόρων έως 30.000 ευρώ, η επιδότηση είναι 20% με όριο τα 6.000 ευρώ. Από 30.001 έως 50.000 ευρώ, η επιδότηση είναι 15% με όριο τα 6.000 ευρώ.

Είναι απαραίτητο να υπάρχει επίσημη προσφορά από τον πωλητή η οποία περιλαμβάνεται στα δικαιολογητικά που θα υποβάλλουν οι ενδιαφερόμενοι στην πλατφόρμα.

Εφόσον γίνει δεκτή η αίτηση, ο ενδιαφερόμενος θα έχει προθεσμία έξι μηνών να ολοκληρώσει την αγορά. Η επιδότηση θα δίνεται σε σύντομο χρονικό διάστημα μετά την αγορά του οχήματος.

Δεν υπάρχουν εισοδηματικές ή άλλες προϋποθέσεις υπαγωγής, ο αιτήσεις θα ικανοποιούνται κατά τη χρονική σειρά υποβολής τους και μέχει την εξάντληση του προϋπολογισμού.

Ο αγοραστής θα πρέπει να κρατήσει το όχημα στην κατοχή του τουλάχιστον για τρία χρόνια.

Πηγή: ΑΜΠΕ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Για φλάς δεν θα μιλήσω, τους πεζούς οι περισσότεροι τους βλέπουν σαν ενόχληση παρά σαν ανθρώπους που είναι αναγκασμένοι να διασχίσουν το οδόστρωμα. Σταματούσα στις διαβάσεις και με κοιτούσαν οι πεζοί σαν χαμένοι. Κάποιος με έβρισε κιόλας, άντε γαμω την τρέλα μου, πέρνα μου λέει. Τόσο χαμένη είναι η υπόθεση.

Κοιτα, αν πισω μου δεν ερχεται αλλος ουτε εγω θα σταματησω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα αλλα οσον αφορα τις διαβασεις , πιστευω οτι ελαχιστοι ξερουν τι ακριβως λεει ο ΚΟΚ της Ελλαδας.

Ουτε εγω θυμαμαι γιατι περασαν χρονια απο τοτε που πηρα διπλωμα, αλλα στους δρομους που κυκλοφορω οπου υπαρχει διαβαση, υπαρχει και στοπ (λογο διασταυρωσης). Οποτε οταν βλεπω πεζο σταματω πριν τη διαβαση, και ποτε δεν εψαξα να δω τι λεει ο ΚΟΚ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από xriantw
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Οπότε και @UltraB όχι, δεν θα συμφωνήσω πως δεν υπάρχουν λύσεις. Λύσεις υπάρχουν, δεν θέλουμε να τις ακολουθήσουμε. Γι'αυτό θα βρεις παρκαρισμένα ΚΑΙ στον ποδηλατόδρομο. Αλλά θα μου πεις αυτό θα λύσει το πρόβλημα. Όχι αλλά όταν βλέπεις παντού τέτοιες συμπεριφορές, δεν σημαίνει πως είναι και οι σωστές ούτε επειδή τις ακολουθούν πολλοί πως πρέπει να είναι αποδεκτές. Όταν αποφασίσουν κάποια στιγμή σε εκείνη τη χώρα να κόψουν κώλους για όλα, τότε ίσως κάτι στρώσει.

Για την ώρα ελπίζω όσοι οδηγείτε, να είστε καλά, ασφαλείς και επιφυλακτικοί με όλους. Όσο περισσότερο γίνεται.

Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν λύσεις. Λύσεις υπάρχουν αλλά στην χώρα μας δεν γίνονται σωστά όσα πρέπει να γίνουν, αυτή είναι η διαφορά.

Στο παράδειγμα που έφερα παραπάνω, αν αρχίσουν να γράφουν τον κόσμο επειδή παρκάρει στον ποδηλατόδρομο, ή απλά θα συνεχίσουν να παρκάρουν ή θα φράξουν μετά όλους τους υπόλοιπους δρόμους & στενά με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί ένα χάος γιατί απλά αυτοί που τον σχεδίαζαν δεν είχαν λάβει υπόψη τους τίποτα και δεν έπρεπε να βρίσκοντουσαν /βρίσκονται στις θέσεις που ήταν  /είναι.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος slalom έγραψε:

Κοιτα, αν πισω μου δεν ερχεται αλλος ουτε εγω θα σταματησω

Same here, είτε είναι πεζός, είτε αυτοκίνητο που περιμένει να βγει από στενό, διασταύρωση κλπ.

 

Το πρόβλημα δεν είναι εκεί, είναι στα γαϊδούρια που βλέπουν μια μητέρα με ένα καρότσι για παράδειγμα στην διάβαση να περιμένει να περάσει και ούτε τότε συγκινούνται να σταματήσουν ώστε να περάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.