Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Αυτόν που δεν θα αφήσει κλιπσάκια και βίδες όταν σου μαζέψει πίσω το ταμπλό.

Το σκέφτηκα και αυτό! ? αλλά λόγω δουλειάς δε μπορώ να είμαι και εκεί. άσε που και οι 2 είπαν περίπου 2 μέρες.

Τώρα όσον αφορά το δέσιμο του ταμπλό μετά τι να κάνω να μετρήσω τις βίδες; ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

Εδώ λόγω υψηλών εργατικών δεν πολυσυμφέρουν οι ανακατασκευές οπότε μάλλον θα πάρω έτοιμο ανακατασκευασμένο. 

Να βρεις δευτερης γενιας

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, jax7480 said:

Να μιλήσω ή να μοιράσω υπογλώσσια πρώτα;


Αν είναι να γράψεις τιμή αυτών για το Άουντι, ΝΑΙ, ΜΙΛΑ. Άφοβα. Αδίστακτα. Αααααβάδιστα.

Αν είναι να γράψεις κακιά κουβέντα για την ALFA, πρόσεχε, πρόσεχε πολύ. Μαζεύω κουκλάκια όλων. Και καρφίτσες, πολλές καρφίτσες.
sotiris, πολύ φίλος μου.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, jax7480 said:

 

Να μιλήσω ή να μοιράσω υπογλώσσια πρώτα;

 

Εντάξει βρε συ τι συγκρίνεις...

Καμία σχέση τα αμάξια όπως και οι χώρες.

 

Και ένας με veyron τα 1500€ μπορεί να του κοστίζει μια λάμπα λολ

:p

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν θα μιλησω για κοστος ανταλλακτικων. Μονο εργασια.

 

Λοιπον, αλλαγη λαδια, φιλτρα και μπουζι σε εξουσιοδοτημενο (οχι αντιπροσωπεία γιατι για εκει χρειαζομουν και βαζελινη). Τα πραγματα τα πηγα εγω ολα. 860€ εργατικα. Και ειναι απο τους πολυ καλους και φθηνους.

2 hours ago, GoMaR said:

 

Και ένας με veyron τα 1500€ μπορεί να του κοστίζει μια λάμπα λολ

:p

 

 

Στη Veyron η αλλαγή λαδιων κοστιζει 22.000$.

  • Like 3
  • Haha 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

όπως και οι χώρες

γιατί; Δανία - Νορβηγία, μεταξύ τους, έχει νοημα η σύγκριση των εργατικών.

 

5 hours ago, schumifer said:

Πες να ξαπλώσουμε πρώτα παλικάρι...

Σουηδία-Νορβηγία; Τόσο διαφορετικά είναι; Τα εργατικά πάντα.

Ακόμα και με μας έχει νόημα η σύγκριση, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Μα δεν θα μιλησω για κοστος ανταλλακτικων. Μονο εργασια.

 

Λοιπον, αλλαγη λαδια, φιλτρα και μπουζι σε εξουσιοδοτημενο (οχι αντιπροσωπεία γιατι για εκει χρειαζομουν και βαζελινη). Τα πραγματα τα πηγα εγω ολα. 860€ εργατικα. Και ειναι απο τους πολυ καλους και φθηνους.

 

Υπερβολικό μου ακούγεται.. Μήπως σου κάνουν μασάζ όσο περιμένεις στην αναμονή;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Simon said:

 

Υπερβολικό μου ακούγεται.. Μήπως σου κάνουν μασάζ όσο περιμένεις στην αναμονή;

 

Να πω και για Αουντι αντιπροσωπεία ή θα ειναι μεγαλη η συγκίνηση και δεν θα αντεξουν καποιοι;

  • Like 3
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, jax7480 said:

 

Να μιλήσω ή να μοιράσω υπογλώσσια πρώτα;

 

15 minutes ago, jax7480 said:

 

Να πω και για Αουντι αντιπροσωπεία ή θα ειναι μεγαλη η συγκίνηση και δεν θα αντεξουν καποιοι;

 

 

Για πες για πες :p 

 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

δίπλα στον «κόπο», την γνώση, ειδίκευση, σπανιότητα κλπ της εργασίας ενσωματώνονται και κόστη «ευθύνης», τα οποία έχουν σχέση με την αγοραία αξία του αντικειμένου. Ακόμα και στην διαφορά εργατικών AudiZάχου/ΜitoΣωτήρη.

Αν είμαι ο συνεργατζής, αλλιώς είναι να σου πληρώσω το αντικείμενο Χ αξίας (αν το καταστρέψω από λάθος μου κατά την επισκευή) κι αλλιώς το 1/10 του Χ. Αυτός ο κίνδυνος που φορτώνεται στους ώμους του ο τεχνίτης λογικό είναι να αντικατοπτρίζεται και στην αμοιβή του.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sotiris said:

 

 

Για πες για πες :p 

 

 

 

2400€ αλλαγή λάδια, μπουζί και φίλτρα. Με ανταλλακτικά Audi, δεν τα πήγα εγώ, δεν το δέχονται.

Δηλαδή, έβαλαν 8 μπουζί μαμά (κόστος από ebay, 160€, τα OEM), 9.6 λίτρα λάδι Castrol (κόστος 120-130€) και 4 φίλτρα (2 αέρα, ένα λαδιού, ένα καμπίνας, κόστος 100€). 

Τα υπόλοιπα  ήταν όλα εργατικά.

 

2 minutes ago, salde said:

δίπλα στον «κόπο», την γνώση, ειδίκευση, σπανιότητα κλπ της εργασίας ενσωματώνονται και κόστη «ευθύνης», τα οποία έχουν σχέση με την αγοραία αξία του αντικειμένου. Ακόμα και στην διαφορά εργατικών AudiZάχου/ΜitoΣωτήρη.

Αν είμαι ο συνεργατζής, αλλιώς είναι να σου πληρώσω το αντικείμενο Χ αξίας (αν το καταστρέψω από λάθος μου κατά την επισκευή) κι αλλιώς το 1/10 του Χ. Αυτός ο κίνδυνος που φορτώνεται στους ώμους του ο τεχνίτης λογικό είναι να αντικατοπτρίζεται και στην αμοιβή του.

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Όταν έβαζα τις κατώπιπες (downpipes) το συνεργείο κατά λάθος, έσπασε ένα πλαστικό προστατευτικό που είναι κάτω από το καπό, στην θέση του κινητήρα. Φυσικά το αντικατέστησαν με γνήσιο την επόμενη μέρα, χωρίς φυσικά να χρεωθώ κάτι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

να εδώ  διαβάζω τις τελευταίες σελίδες  που αναφέρονται κόστη συντήρησης σε βόρεια κράτη για διτούρμπινο V8 και τετρατούρμπινου W16 που τα λάστιχα της μόνο έχουν 25.000 Ε

 

_dsc6238-copy--2.jpg

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως στα λαστιχα τα πραγματα ειναι νορμαλ. Οσο νορμαλ μπορουν να ειναι οι τιμες στα 265/35/21 που φοράει το S8. 400€ περιπου. Το ενα.

 

Να πω και για τα πατακια που οταν μολις ειχα παρει το αμαξι δεν ειχε πατακια χειμερινα. Ειπα να παρω τα γνησια (καυλωμενος με το νεο αμαξι, ο μακακας). 4 πατακια πλαστικα, 320€.

 

 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, jax7480 said:

 

2400€ αλλαγή λάδια, μπουζί και φίλτρα. Με ανταλλακτικά Audi, δεν τα πήγα εγώ, δεν το δέχονται.

Δηλαδή, έβαλαν 8 μπουζί μαμά (κόστος από ebay, 160€, τα OEM), 9.6 λίτρα λάδι Castrol (κόστος 120-130€) και 4 φίλτρα (2 αέρα, ένα λαδιού, ένα καμπίνας, κόστος 100€). 

Τα υπόλοιπα  ήταν όλα εργατικά.

...

 

Τιμές συνεργείου αυτά ή από το internet;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.