Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Δύο ερωτήσεις προς τους γνώστες.

1) γιατί σε μια κατηφόρα που έχω 4η πχ (μη κολλήσουμε στο κιβώτιο) έχω 0 κατανάλωση, ενω αν έχω νεκρά, μου δίνει κατανάλωση;

Θέλω οσο το δυνατό αναλυτική απάντηση.

 

2) σταματημένος σε νεκρά εχω 0.4 περίπου κατανάλωση.

Αν όμως πλησιάζω σε φανάρι και τσουλαει ΕΛΆΧΙΣΤΑ το αμάξι, μπορεί να δείξει κατανάλωση εως και 5-6 η Μπορεί και περισσότερο. Πάντα με νεκρά εννοείται και όταν σταματάω πέφτει στα 0.4 περίπου.

Ευχαριστώ :p

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GoMaR said:

Δύο ερωτήσεις προς τους γνώστες.

1) γιατί σε μια κατηφόρα που έχω 4η πχ (μη κολλήσουμε στο κιβώτιο) έχω 0 κατανάλωση, ενω αν έχω νεκρά, μου δίνει κατανάλωση;

Θέλω οσο το δυνατό αναλυτική απάντηση.

 

2) σταματημένος σε νεκρά εχω 0.4 περίπου κατανάλωση.

Αν όμως πλησιάζω σε φανάρι και τσουλαει ΕΛΆΧΙΣΤΑ το αμάξι, μπορεί να δείξει κατανάλωση εως και 5-6 η Μπορεί και περισσότερο. Πάντα με νεκρά εννοείται και όταν σταματάω πέφτει στα 0.4 περίπου.

Ευχαριστώ :p

 

1. Ενεργοποιείται η λειτουργία fuel cutoff και κόβει τελείως την παροχή καυσίμου. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μην πατάς καθόλου το γκάζι για να γίνει αυτό. Αν το πατάς έστω και λίγο, ψεκάζει. Και το δικό μου που είναι παλιό το έχει αυτό.

 

2. Το 0,4 είναι λίτρα/ώρα. Αν κινείσαι από μια ταχύτητα και πάνω, είναι λίτρα/100χμ. Read the f. manual!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αλλο εννοει για το 1.

Αν δεν κανω καθος οταν εχεις ταχυτητα σε κατηφορα και το αμαξι κινειται η καταναλωση ειναι 0 γιατι η κινηση των τροχων, δινει κίνηση στον κινητηρα. Εκει δεν χρειαζεσαι καυσιμο. Αν εχεις νεκρα ομως, ο κινητήρας χρειάζεται καυσιμο για να παραμεινει σε λειτουργια οποτε υπαρχει καταναλωση.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Το fuel cutoff γενικά είναι σε διαφορετικές στροφές σε κάθε κινητήρα (1200-1500 σε βενζίνη, πιο χαμηλά σε diesel)

Μπορείς να το καταλάβεις επιβραδύνοντας σε κατηφόρα, την στιγμή που αρχίζει να ψεκάζει πάλι μόνο του είναι σαν να φεύγει το αμάξι και θες παραπάνω φρένο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Νομιζω αλλο εννοει για το 1.

Αν δεν κανω καθος οταν εχεις ταχυτητα σε κατηφορα και το αμαξι κινειται η καταναλωση ειναι 0 γιατι η κινηση των τροχων, δινει κίνηση στον κινητηρα. Εκει δεν χρειαζεσαι καυσιμο. Αν εχεις νεκρα ομως, ο κινητήρας χρειάζεται καυσιμο για να παραμεινει σε λειτουργια οποτε υπαρχει καταναλωση.

fixed, ανεξαρτητα κλισης

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR

 

Η κατανάλωση όμως που βλέπεις είναι στιγμιαία και το 0 οφείλεται στο ότι μπορεί και κόβει τελείως τον ψεκασμό. Σε ιταλικά (τουλάχιστον τα 3 που είχα/έχω εγώ στην κατοχή μου), η κατανάλωση που δείχνει ο υπολογιστής ταξιδίου δεν πέφτει ποτέ κάτω από 2l/100 km (που είναι παραπλανητικό).

 

Αν σε ενδιαφέρει η μέση κατανάλωση, είναι σίγουρο ότι σε συμφέρει η νεκρά αντί της ταχύτητας χωρίς γκάζι, διότι δεν χάνεις δυναμική ενέργεια σε μορφή τριβών κινητήρα.

Αυτό είναι ένα λάθος που κάνουν όλα τα περιοδικά αυτοκινήτου που δεν γνωρίζουν φυσική επιπέδου λυκείου, σου λένε ότι με ταχύτητα καις λιγότερο. 

Ισχύει στη στιγμιαία, δεν ισχύει στη μέση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μισο γιατι μπερδευτηκα.
Εστω οτι εχουμε 100 χιλιομετρα κατηφορα και στην μια περιπτωση πας με με ταχυτητα χωρις γκαζι και στην αλλη με νεκρα.
Στο συνολο ποτε θα καψεις περισσοτερα ;
Εφοσον η στιγμιαια ειναι 0 καταναλωση με κουμπωμενη ταχυτητα, πως γινεται η μεση καταναλωση να ειναι μεγαλυτερη απο οτι στην νεκρα ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΑΛΛΗ μονάδα μέτρησης. Το 0.4 σημαίνει ότι θα κάψει 400ml αν το αφήσεις μια ώρα στο ρελαντί. 

Το 0 litres ανά 100 km που βλέπουμε στην κατηφόρα μάλλον είναι λάθος. 

 

Γίνεται να μην ψεκάζει καύσιμο ενώ ο κινητήρας δουλεύει ρε παιδιά;;; 

Χωρίς καύσιμο, άρα έκρηξη, ο κινητήρας θα μας φρενάρει λες και πέφταμε σε τοίχο.... Επίσης, ο κινητήρας και η εξάτμιση ακούγεται κανονικά, άρα γίνεται καύση. Δε γίνεται να μην έχουμε καν ψεκασμό....

Λάθος τα λέω;;;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Μισο γιατι μπερδευτηκα.
Εστω οτι εχουμε 100 χιλιομετρα κατηφορα και στην μια περιπτωση πας με με ταχυτητα χωρις γκαζι και στην αλλη με νεκρα.
Στο συνολο ποτε θα καψεις περισσοτερα ;
Εφοσον η στιγμιαια ειναι 0 καταναλωση με κουμπωμενη ταχυτητα, πως γινεται η μεση καταναλωση να ειναι μεγαλυτερη απο οτι στην νεκρα ;

 

Προφανώς θα κάψει λιγότερο στην πρώτη περίπτωση, αλλά που θα βρείς κατηφόρα 100 χιλιομέτρων; ? Γι αυτό λέει ο Σωτήρης για μέση κατανάλωση. 

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Είναι ΑΛΛΗ μονάδα μέτρησης. Το 0.4 σημαίνει ότι θα κάψει 400ml αν το αφήσεις μια ώρα στο ρελαντί. 

Το 0 litres ανά 100 km που βλέπουμε στην κατηφόρα μάλλον είναι λάθος. 

 

Γίνεται να μην ψεκάζει καύσιμο ενώ ο κινητήρας δουλεύει ρε παιδιά;;; 

Χωρίς καύσιμο, άρα έκρηξη, ο κινητήρας θα μας φρενάρει λες και πέφταμε σε τοίχο.... Επίσης, ο κινητήρας και η εξάτμιση ακούγεται κανονικά, άρα γίνεται καύση. Δε γίνεται να μην έχουμε καν ψεκασμό....

Λάθος τα λέω;;;;;

 

Ναι τα λες λάθος ? Η (κινητική) ενέργεια που έχει το αυτοκίνητο κινεί τον κινητήρα και σταματάει ο ψεκασμός καυσίμου. Επιβραδύνει το αυτοκίνητο βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Simon έγραψε:

Ναι τα λες λάθος ? Η (κινητική) ενέργεια που έχει το αυτοκίνητο κινεί τον κινητήρα και σταματάει ο ψεκασμός καυσίμου. Επιβραδύνει το αυτοκίνητο βέβαια

 

 

Κάτσε ρε συ..... Μισό.... Αν σταματάει ΕΝΤΕΛΩΣ ο ψεκασμός, τότε ο κινητήρας θα είναι σβηστός, θα γυρνάει μόνο λόγω των τροχών. Και αυτή η περίπτωση θα ισοδυναμούσε με σβήσιμο του κινητήρα από το κλειδί. Αν δηλαδή είμαι με 50-60 χαω σε μια κατηφόρα και γυρίσω το κλειδί και σβήσω τον κινητήρα έχοντας ταχύτητα μέσα, τι; Απλά θα νιώσω μια απαλή επιβράδυνση;;;; Εγώ νομίζω θα τιναχτω από το παρμπρίζ.....

 

 

Και άντε κάνω λάθος σε όλα αυτά. Τότε, η εξάτμιση γιατί ακούγεται;;;;;;

Άπαξ και ακούς εξάτμιση, έχεις καύση, άρα καύσιμο....

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, giorgos2187 said:

Αν δηλαδή είμαι με 50-60 χαω σε μια κατηφόρα και γυρίσω το κλειδί και σβήσω τον κινητήρα έχοντας ταχύτητα μέσα, τι; Απλά θα νιώσω μια απαλή επιβράδυνση;;;; Εγώ νομίζω θα τιναχτω από το παρμπρίζ.....

 

Φυσικα και ΔΕΝ θα τιναχτεις απο το παρμπριζ. Το αυτοκινητο θα σταματησει προοδευτικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Φυσικα και ΔΕΝ θα τιναχτεις απο το παρμπριζ. Το αυτοκινητο θα σταματησει προοδευτικα.

 

 

Βρε ναι, το τίναγμα από το παρμπρίζ υπερβολικά το είπα. Αλλά , θα νιώσω ακριβώς το ίδιο απαλή επιβράδυνση είτε απλά αφήσω το γκάζι , είτε σβήσω τον κινητήρα από το κλειδί;;;;;

 

Αν ναι, τότε γιατί αφήνοντας το γκάζι εξακολουθεί και ακουγεται η εξάτμιση που αυτό προφανώς σημαίνει ότι γίνεται ψεκασμός;;;;

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, giorgos2187 said:

 

 

Κάτσε ρε συ..... Μισό.... Αν σταματάει ΕΝΤΕΛΩΣ ο ψεκασμός, τότε ο κινητήρας θα είναι σβηστός, θα γυρνάει μόνο λόγω των τροχών. Και αυτή η περίπτωση θα ισοδυναμούσε με σβήσιμο του κινητήρα από το κλειδί. Αν δηλαδή είμαι με 50-60 χαω σε μια κατηφόρα και γυρίσω το κλειδί και σβήσω τον κινητήρα έχοντας ταχύτητα μέσα, τι; Απλά θα νιώσω μια απαλή επιβράδυνση;;;; Εγώ νομίζω θα τιναχτω από το παρμπρίζ.....

 

 

Και άντε κάνω λάθος σε όλα αυτά. Τότε, η εξάτμιση γιατί ακούγεται;;;;;;

Άπαξ και ακούς εξάτμιση, έχεις καύση, άρα καύσιμο....


Εσυ μπορεις να γυρισεις το κλειδι...εμεις παταμε το κουμπι για το σβησιμο του κινητηρα :p 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:


Εσυ μπορεις να γυρισεις το κλειδι...εμεις παταμε το κουμπι για το σβησιμο του κινητηρα :p 

 

Γκατζετοfreaks!!!! 

Τι κατανάλωση έχεις περίπου; Για πες να τις μετρήσουμε....

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.
Πηγα ναυπλιο και γυρισα με κλιματισμο,2 ατομα με cruise control ~130-140, περιπου 5.4L/100
Εχω κανει 1600χιλιομετρα συνολο (ταξιδια, αναβασεις, αστικος κυκλος - σταματα ξεκινα) και ειμαι 6,3L
Σε καθαρα αστικο κυκλο ομως. Φουλ κινηση. (κεντρο αθηνας δλδ) ειμαι στα 7.4-7.5.
Με χαλαρη οδηγηση.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αν ναι, τότε γιατί αφήνοντας το γκάζι εξακολουθεί και ακουγεται η εξάτμιση που αυτό προφανώς σημαίνει ότι γίνεται ψεκασμός;;;;

 

Δεν μπορώ να το αναλύσω τώρα επειδή δεν προλαβαίνω ?

Αν δεν έχει απαντήσει κάποιος μέχρι το απόγευμα θα σου γράψω.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

χαχαχα.
Πηγα ναυπλιο και γυρισα με κλιματισμο,2 ατομα με cruise control ~130-140, περιπου 5.4L/100
Εχω κανει 1600χιλιομετρα συνολο (ταξιδια, αναβασεις, αστικος κυκλος - σταματα ξεκινα) και ειμαι 6,3L
Σε καθαρα αστικο κυκλο ομως. Φουλ κινηση. (κεντρο αθηνας δλδ) ειμαι στα 7.4-7.5.
Με χαλαρη οδηγηση.

 

 

Καλη καταναλωση εχεις... εγω απο την αρχη μεχρι τώρα εχω 7lt/100 km και μενω Σαλαμινα.

Την παρασκευη μπηκα αθηνα, πηγαινοερχομουν ολη μερα, 2 η 4 ατομα στο αμαξι, με ac, και εγραψε 8.3...

Μου φανηκε καπως μπολικη...

Ταξιδι δεν εχω κανει ακομη να δω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.