Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

3 hours ago, sotiris said:

 

Αυτό είανι το Bravo HGT (που το βρήκες?? :p ), 2000 κυβικά 155 αλόγατα 5 κίλυνδρο ατμόσφαιρα. Η δίλιτρη βερσιόν έπαιζε κυρίως τούρμπο, 185 αλόγατα με λάιτ τούρμπο για χαλαρές εφαρμογές (lancia thesis) και 225 αν δεν κάνω λάθος για τις πιο σπορ (fiat coupe). 

Μετά αποφάσισε η φίατ να υπερκυβίσει ελαφρώς το 2000 και το πήγε 2.4, οπότε το άτμο έβγαζε 170 αλόγατα και το βαζε μετά μπαλαντέρ, Stilo Abarth, facelifted Lancia Thesis etc.

Εγώ έχω το Stilo με τον 2.4 και τα 170, παρκαρισμένο (έχω καταθέσει πινακίδες Αγγλία από το 2016 και το έχω Ελλάδα και το κοιτάω).

Ο ήχος και το τράβηγμα που έχει σε όλο το φάσμα είναι πραγματικά κάτι που σε κάνει να θες να βάλεις φωτιά στη μίτο ντήζελ. Και να την κάψεις με πετρέλαιο, αργά και βασανιστικά, όπως της αξίζει.

 

220 και 31 κιλά ροπή έδινε η fiat. 400-420 άλογα κλειστό μοτέρ με 3071 αν θυμάμαι καλά. 350 με 28RS. Έχω μείνει λίγο πίσω και δεν ξέρω τι παίζει με precision.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στο 155 q4 (2000 16V turbo) που έχω βάλει στο fiat tipo μου, μέχρι που μπορώ να πάω με κλειστό μοτέρ άραγε; Χωρίς να είμαι στην κόψη του να το σπάσω εννοείται.

 

Επίσης δεν έχω ιδέα μέχρι που αντέχουν διαφορικά 4κίνησης που έχω βάλει.

  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Στο 155 q4 (2000 16V turbo) που έχω βάλει στο fiat tipo μου, μέχρι που μπορώ να πάω με κλειστό μοτέρ άραγε; Χωρίς να είμαι στην κόψη του να το σπάσω εννοείται.

 

Επίσης δεν έχω ιδέα μέχρι που αντέχουν διαφορικά 4κίνησης που έχω βάλει.

 

Ωπα τι project τρελό είναι αυτο;; Νομίζω απαιτείται ξεχωριστό θέμα :D Υπάρχουν πάντως κάποια coupe με μετατροπη σε 4κινηση (παίζει και ένα στο car για πούλημα) αλλά το πόσο αντέχει το όλο σύστημα δεν έχω ιδέα...

 

Μιας και πιάσαμε την αρχαιολατρεία, αναγνωρίζει κανεις το όχημα που shootαρα πριν κάποιες μέρες με σβησμένο το σήμα στο τιμόνι; _DSC1321.thumb.jpg.8af98df5b7feab1d879e85111ceb9c14.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

 

Ωπα τι project τρελό είναι αυτο;; Νομίζω απαιτείται ξεχωριστό θέμα :D Υπάρχουν πάντως κάποια coupe με μετατροπη σε 4κινηση (παίζει και ένα στο car για πούλημα) αλλά το πόσο αντέχει το όλο σύστημα δεν έχω ιδέα...

 

Μιας και πιάσαμε την αρχαιολατρεία, αναγνωρίζει κανεις το όχημα που shootαρα πριν κάποιες μέρες με σβησμένο το σήμα στο τιμόνι; _DSC1321.thumb.jpg.8af98df5b7feab1d879e85111ceb9c14.jpg

Άσε, τόσο μυαλό είχα όταν το έκανα αυτό το project αλλά τελικά το κατάφερα. Πετάει και κρατάει καλά με τα hotbits dt2 αλλά είναι γλυκό το γκάζι και θέλω λίγο ακόμα.

 

Η φωτογραφία σου μου θυμίζει lancia αλλά να το πάρει το ποτάμι

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Γιάννης_84 said:

Στο 155 q4 (2000 16V turbo) που έχω βάλει στο fiat tipo μου, μέχρι που μπορώ να πάω με κλειστό μοτέρ άραγε; Χωρίς να είμαι στην κόψη του να το σπάσω εννοείται.

 

Επίσης δεν έχω ιδέα μέχρι που αντέχουν διαφορικά 4κίνησης που έχω βάλει.

 

Αν είανι το 16v, λογικά είναι το ίδιο μοτέρ που φοράνε τα coupe 2.0 16v. Κάθε καλός κάγκουρας πουντάκιας, το μεγαλύτερο μοτέρ που μπορεί να φορέσει είανι αυτό. (τουλάχιστον στη γενιά mk2). Οπότε 250 είναι μια νορμάλ βελτίωση, 300 είναι μια λίγο πιο τσιμπημένη.

Στο τίπο, στα 250 θα σαι πύραυλος.

Η τετρακίνηση δεν θέλει τούνελ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Άσε, τόσο μυαλό είχα όταν το έκανα αυτό το project αλλά τελικά το κατάφερα. Πετάει και κρατάει καλά με τα hotbits dt2 αλλά είναι γλυκό το γκάζι και θέλω λίγο ακόμα.

 

Η φωτογραφία σου μου θυμίζει lancia αλλά να το πάρει το ποτάμι

 

? ποτέ δεν είναι αρκετό το γκάζι! 

 

Σωστή η σκέψη κι όμως καμία σχέση.

Visa chrono με οργανα Jaeger και σκάφες απο τη μάνα του μεσα. 1400, 90 κατι άλογα, 850 kg και το συγκεκριμένο με 5000 χλμ! 

front.thumb.jpg.6decab242446ef186bd228c9a99f5bfb.jpg

_DSC1343.thumb.jpg.56d7dee1ff7f2b7ea2da16df053d6cc9.jpg

_DSC1420.thumb.jpg.87ea4bb0b092f04181317dcb9db60f01.jpg

  • Like 6
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος PetrosD έγραψε:

Επιτρέπεται στο εξωτερικό αλλαγή από diesel σε βενζινοκινητήρα;

 

 

Πέτα, έχουμε σχεδόν 2021 έξω. Ο κόσμος βάζει Toyota V8 twin turbo ακόμα και στα τρακτέρ του πλέον

 

image.png

  • Like 1
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Αν η Τογιότα δεν ήταν ξενέρωτη

 

buddy_ph02.jpg

 

 

buddy_ph07.jpg

 

buddy_ph08.jpg

 

 

WWW.MITSUOKA-MOTOR.COM

Mitsuoka Motor official website for Buddy. (Concept/Exterior/Interior/Specifications/Equipment)

 

 

 

???

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.