Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

@GoMaR

Δεν θα έχεις πρόβλημα με εγγύηση ούτε με μεταπώληση. Πρόβλημα αξιοπιστίας είναι υπό συζήτηση και μόνο αν το σκίζεις συχνά. Χαμηλότερη κατανάλωση είναι απίθανο. Το κάνεις αν πιστεύεις ότι πραγματικά θέλεις τη μεγαλύτερη ιπποδύναμη. Και για να πουλάς μούρη σε γκόμενες ίσως :p

πριν 22 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Ο 1.4 ecoTSI 150ps του Group VAG ξέρετε με ένα remap που φτάνει; 170-180 είναι ρεαλιστικά (και "ασφαλή"); Χωρίς φίλτρο/εξάτμιση, τπτ. Δεν ξέρω αν καν βοηθάνε αυτά πλέον.

 

Μια χαρά ασφαλές είναι, όπως και εύκολο από αυτό τον κινητήρα. Βρίσκεις πανεύκολα τεχνικούς με εμπειρία και γνώσεις, VAG group γαρ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spirosssss said:

Ο 1.4 ecoTSI 150ps του Group VAG ξέρετε με ένα remap που φτάνει; 170-180 είναι ρεαλιστικά (και "ασφαλή"); Χωρίς φίλτρο/εξάτμιση, τπτ. Δεν ξέρω αν καν βοηθάνε αυτά πλέον.

 

Για δείτε όλοι αυτό το βιντεάκι.

 

 

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Isidorosis said:

έχουν διαφορά στην τουρμπίνα και νομίζω στα μπεκ. Ο 155 ανεβάζει ροπή σε πιο ψηλές στροφές

 

Θα σου πρότεινα να δεις το facebook group Ford Puma Club Hellas, έχουν και κάποιες προσφορές και γενικά εμπειρία με προγράμματα


Δεν αναφερομαι στο Puma αλλα στο focus active. (αυτο εχω)
Το Puma θα το παρει ο αδερφος μου.

Οποτε για αυτο μου ειπαν 140-150 αλογα ; Λογω αλλων προδιαγραφων ;

@Simon
Δεν ειμαι ανθρωπος που το σκιζω. Απλα να χαιρομαι πιο γρηγορα μια προσπεραση αντε και κανα ανοιγμα. Αλλα οχι δεν ειμαι του 0-100..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:


@Simon
Δεν ειμαι ανθρωπος που το σκιζω. Απλα να χαιρομαι πιο γρηγορα μια προσπεραση αντε και κανα ανοιγμα. Αλλα οχι δεν ειμαι του 0-100..

 

 

Τότε αν μπορείς να τα διαθέσεις δεν υπάρχει οποιαδήποτε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:


@Simon
Δεν ειμαι ανθρωπος που το σκιζω

 

 

Παράθεση

το μέλος GoMaR έγραψε 

 

Οδήγησα το st line x με τα 155 αλογα mhev.(1000αρης)

Το έσκισα το αμάξι

 

αποφάσισε όμως :tongueout::hehe:

 

Πλάκα κάνουμε προφανώς , πολύ καλή η ιδέα που ανέφερε το παλικάρι να δεις ένα thread αυτών που αναβαθμίζουν τα Ford , να διαβάσεις για πιθανά προβλήματα και αν εισαι έτοιμος να ζήσεις με κάποιες πιθανότητες. 

Μου αρέσει η ιδέα αυτή αλλά θα ήθελα switchable ο χάρτης να είναι. Μήπως παίζουν στο εξωτερικό απο τίποτα Mountune

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GoMaR said:

Ενας λόγος να μη το κάνω;

 

Η καταπόνηση της τουρμπίνας και πόσο γρηγορότερα θα τα φτύσει (δυνητικά μιλάμε δεν ειναι απαραίτητο να γίνει) Τι πιέσεις θα ανεβάσει το πρόγραμμα της ford σου λένε; 

 

Επίσης αν το κάνεις και σκοπεύεις να κρατήσεις το αυτοκίνητο κάποια χρόνια άλλαζε λάδια max 10k και οχι στο χρόνο που λέει η ford. Αυτό και γενικώς δλδ αλλά σε περίπτωση που φοράς πρόγραμμα για μένα είναι το νο1 πράγμα που θα προφυλάξει το μοτέρ όσο γίνεται τεσπα.

Ιδανικά επίσης ρίχνε μια ματιά στις θερμοκρασία λαδιου κυρίως καλοκαιρινούς μηνες (και μεσω torque στο κινητο, σε focus 1.5 φίλου που το δοκίμασα εδειχνε κανονικά)

2 hours ago, PetrosD said:

 

Για δείτε όλοι αυτό το βιντεάκι.

 

 

 

Τον έβλεπα χτες, δεν ξερω ποιο ακριβώς μοτέρ εχει λύσει και αν οι πρώτοι twincharger (2006-2008) ειχαν διαφορές με τους μετέπειτα σε μπιελοπίστονα. Σε βαλβίδες είχαν σίγουρα και ειχαν και θέμα απο κει ακριβώς.

Πάντως παιζουν αρκετά 5αρια golf 1ο στάδιο για χρόνια χωρίς τέτοια θέματα σε σωθικά...

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Ο 1.4 ecoTSI 150ps του Group VAG ξέρετε με ένα remap που φτάνει; 170-180 είναι ρεαλιστικά (και "ασφαλή"); Χωρίς φίλτρο/εξάτμιση, τπτ. Δεν ξέρω αν καν βοηθάνε αυτά πλέον.

Screenshot_26.jpg.f610f45cee61efb65cb2307e3468d239.jpg

edit.

Ακυρο..

1.4tsi 150 ps?Ξερεις κωδικό κινητήρα? 

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

=

Ο αλλος προβληματισμός, ειναι ότι σκέφτομαι πόσο "τσιτα" θα είναι ο 1000αρης με τοσα άλογα. Θα εχω πρόβλημα λέτε;

 

=

 

 

Να στο πω καπως ετσι.Ειχα στην κατοχη μου corsa 1000 πολλα χρονια.Μιλαμε για 1000αρι τρικυλινδρο τεχνολογικα νεο  θα λεγα

(καδενα χρονισμου, τεσσερις βαλβιδες 2εκκεντροφοροι) και εβγαζε 55 αλογα.Απο τα 55 στα 155 για ενα τετοιο μοτερακι οποιαδηπωτε

εταιρειας αποψη μου ειναι too much.Παντα αναλογα το ευρος χρονου που σκεφτεσε να το κρατησεις και πως το οδηγας.

Ξερω πχ swift gti & Gtti που κυκλοφορουν ακομα αψογα λογω οτι οι ιδιοκτητες σεβονται τι εχουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

Τον έβλεπα χτες, δεν ξερω ποιο ακριβώς μοτέρ εχει λύσει και αν οι πρώτοι twincharger (2006-2008) ειχαν διαφορές με τους μετέπειτα σε μπιελοπίστονα. Σε βαλβίδες είχαν σίγουρα και ειχαν και θέμα απο κει ακριβώς.

Το μπλοκ ειναι κοινο, οι κωδικοι πολλοι (παραλλαγες)

Και απο Tiguan ειναι ιδιο το μπλοκ, ενος φιλου που χαλασε στα 100Κ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος 2cpu έγραψε:

Να στο πω καπως ετσι.Ειχα στην κατοχη μου corsa 1000 πολλα χρονια.Μιλαμε για 1000αρι τρικυλινδρο τεχνολογικα νεο  θα λεγα

(καδενα χρονισμου, τεσσερις βαλβιδες 2εκκεντροφοροι) και εβγαζε 55 αλογα.Απο τα 55 στα 155 για ενα τετοιο μοτερακι οποιαδηπωτε

εταιρειας αποψη μου ειναι too much.Παντα αναλογα το ευρος χρονου που σκεφτεσε να το κρατησεις και πως το οδηγας.

Ξερω πχ swift gti & Gtti που κυκλοφορουν ακομα αψογα λογω οτι οι ιδιοκτητες σεβονται τι εχουν.

 

Τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν φτιάχνονται για τη μέγιστη αντοχή στο χρόνο. Παλιά οι κινητήρες είχαν άλλες ανοχές -άρα και αντοχές- που όμως τώρα δεν μας καλύπτουν όσον αφορά τις εκπομπές ρύπων. Το κριτήριο πλέον είναι να έχεις την μέγιστη απόδοση για ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Επίσης όταν ο ίδιος κινητήρας έχει με διαφορετική χαρτογράφηση 100 και 150 άλογα εργοστασιακά, καταλαβαίνεις ότι είναι άλλοι οι λόγοι που έχει 100 ενώ μπορεί να έχει 150 και όχι η αξιοπιστία. Συχνές αλλαγές λαδιών, ζέσταμα πριν το πάτημα, όχι πάτημα στις 999 στροφές, όχι κόφτες κάθε τρεις και λίγο, αρκούν για να είσαι οκ για αρκετά χιλιόμετρα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

^

100k. Take it or leave mostly. Στις αγορές για τις οποίες σχεδιάζονται κανείς δεν τα κρατάει τόσο ώστε να φτάσουν τόσα όμως οπότε δεν είναι κάτι κακό.

Αν είναι σε στόλο, συμφέρει πολύ περισσότερο να αλλάξει ο κινητήρας σαν ανταλλακτικό γλιτώνοντας downtime και αχρείαστο troubleshooting.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Προσωπικά τρικύλινδρο υπερσυμπιεσμένο δε θα έπαιρνα. 

 

Χιλιάρη μήπως θες να πείς? 3cyl ~1,5 έχουμε αιώνες τώρα και δεν έχουν περισσότερα προβλήματα απο αντίστοιχους 4 cyl.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

3cyl ~1,5

Εγω δε θα εδινα 40K €  για το BMW ας πουμε που πουλανε τωρα

 

ή αντιστοιχο ποσο για AUDI με ημιακαμπτο αξονα

 

πριν 33 λεπτά, το μέλος Simon έγραψε:

Παλιά οι κινητήρες είχαν άλλες ανοχές

Προβλημα ανοχων, ο συγκεκριμενος στο video

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 2cpu said:

Να στο πω καπως ετσι.Ειχα στην κατοχη μου corsa 1000 πολλα χρονια.Μιλαμε για 1000αρι τρικυλινδρο τεχνολογικα νεο  θα λεγα

(καδενα χρονισμου, τεσσερις βαλβιδες 2εκκεντροφοροι) και εβγαζε 55 αλογα.Απο τα 55 στα 155 για ενα τετοιο μοτερακι οποιαδηπωτε

εταιρειας αποψη μου ειναι too much.Παντα αναλογα το ευρος χρονου που σκεφτεσε να το κρατησεις και πως το οδηγας.

Ξερω πχ swift gti & Gtti που κυκλοφορουν ακομα αψογα λογω οτι οι ιδιοκτητες σεβονται τι εχουν.

 

Καλά, δεν πήραν την βάση με τα 60 άλογα και του βάλαν απλά ένα turbo να το πάνε 160.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος AKISSS έγραψε:

Screenshot_26.jpg.f610f45cee61efb65cb2307e3468d239.jpg

edit.

Ακυρο..

1.4tsi 150 ps?Ξερεις κωδικό κινητήρα? 

 

Ένα από αυτά πρέπει να είναι: CJZA, CJZC, CJZD, CYVB 

 

Ψάχνω για κάποιον που ίσως το έχει κάνει ή ξέρει από 1ο χέρι. Κάτι αποτελέσματα στο ιντερνέτε για 170-180 λένε, αλλά μια 200άρα τη λιμπίζομαι ρε γμτ

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Σύμφωνα με αυτά που λέτε μάλλον θα κάτσω στα αυγά μου..

Είναι λίγο πιεσμενο.....δες αν είναι ίδια τα μπλοκ με του μπρο....τα μέταλλα τους....

Σκεψου και ότι το yaris είναι 3κυλινδρο....1.6...260 άλογα....ψαξου λίγο ακόμα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.