Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δεν ειανι facelift αν αυτο εννοεις.
Του 20 δεν ειχαμε mHEV κινητηρες...του 21 που βγηκαν με mHEV βγαινει με ημιακαμπτο.

Μα και η Opel πριν το facelift τον σταμάτησε και άρχισε να τον πουλάει έξτρα.

Και δεν είναι μόνο αυτές φυσικά. Όλες κάνουν αντίστοιχα. Άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο, σε άλλες μαθαίνονται, σε άλλες όχι.

 

Ορίστε πάντως που πήγαν τα λεφτά του πολλαπλού :p

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edit: Άσχετο αλλά τώρα θυμήθηκα ότι αρκετά περιοδικά κλπ έκαναν λόγο ότι το νέο Focus δεν έχει πολλαπλών πίσω σε σχέση με το παλιό. Μήπως αλλάζει κάτι στο active ή όντως δεν έχει και το δικό σου και κάνεις κάποιο λάθος;

 

Τελικά μια απ τα ίδια και η Ford (αντίστοιχο πράγμα κάνει και το VAG Group και όχι μόνο)...

Παράθεση

 Ο ημιάκαμπτος προέρχεται από το νέο Fiesta ST (μαζί με τα force vectoring ελατήρια) και εξοπλίζει τα Focus Titanium και ST-Line με ιπποδυνάμεις μέχρι 125Ps. Από εκεί και πάνω, όλα τα μοντέλα διαθέτουν άξονα πολλαπλών συνδέσμων, όπως και τα Focus Vignale, Active και Wagon ανεξαρτήτως κινητήρα.

Οπότε στα μοντέλα του 21' παίζει μόνο ημιάκαμπτος πίσω;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, trendy said:

Γιατί; Δεν μπορείς να επιλέξεις τις χειροκίνητες αλλαγές αν είναι τόσο ενοχλητικό; Το πρώτο αυτόματο που οδήγησα πριν 13 χρόνια, ένα Μάζντα 6 είχε πάντως.

Να ρωτήσω αν έχει διαφορετικά προγράμματα ανάλογα με το στυλ οδήγησης;

 

Δεν έχω κολλήσει σε κίνηση πρόσφατα, αλλά απ' όσο θυμάμαι με το προηγούμενο αμάξι που ήταν χειροκίνητο ήταν αρκετή ταλαιπωρία και συνεχές πατινάρισμα για να

προχωρήσει ένα μέτρο.

 

Μιας και το δικό μου είναι το 8άρι tiptronic στο A6 θα συμφωνήσω με τον Ζάχο.

 

 

Ναι έχω επιλογέα ταχυτήτων, με τα paddles πίσω από το τιμόνι και σειριακό στο λεβιέ. Αλλά το αμάξι αποφασίζει αν θα με ακούσει!

Έχει κανονικό και eco.

Σε κίνηση αποσυμπλέκω πολύ πιο γρήγορα από το αυτόματο

 

Μη με παρεξηγείτε, για αυτόματο είναι ένα ποίημα το κιβώτιο στη λειτουργία του. Αλλά old habits die hard

  • Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, UltraB said:

Μα και η Opel πριν το facelift τον σταμάτησε και άρχισε να τον πουλάει έξτρα.

Και δεν είναι μόνο αυτές φυσικά. Όλες κάνουν αντίστοιχα. Άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο, σε άλλες μαθαίνονται, σε άλλες όχι.

 

Ορίστε πάντως που πήγαν τα λεφτά του πολλαπλού :p

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edit: Άσχετο αλλά τώρα θυμήθηκα ότι αρκετά περιοδικά κλπ έκαναν λόγο ότι το νέο Focus δεν έχει πολλαπλών πίσω σε σχέση με το παλιό. Μήπως αλλάζει κάτι στο active ή όντως δεν έχει και το δικό σου και κάνεις κάποιο λάθος;

 

Τελικά μια απ τα ίδια και η Ford (αντίστοιχο πράγμα κάνει και το VAG Group και όχι μόνο)...

Οπότε στα μοντέλα του 21' παίζει μόνο ημιάκαμπτος πίσω;


Να κανω λαθος σε τι ; δεν εχω καταλαβει.

Εμενα το active εχει πολλαπλους συνδεσμους (του 20) και του 21 (αυτα που πουλιουνται τωρα) δεν εχουν. Εμενα ηταν τα τελευταια μοντελα με τον βενζινοκινητηρα και οταν ξεκινησε τους mHEV στα focus, αλλαξε και τις αναρτησεις.
Απο την ιδια την φορντ ειναι η πληροφορια. Και επισης ειχα τα επισημα εγραφα της ford hellas με τις αλλαγες και το αναγραφει και εκει.

20210124_085412.thumb.jpg.312c0b48187c882f15070b415f7f52a1.jpg

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η κρίση και η τεράστια παγκόσμια πτώση στις πωλήσεις αυτοκινήτων θα φέρουν κι άλλες "τσιποσύνες" από εταιρίες του χώρου.

Ήδη π.χ. στη Dacia στο Duster (ίσως το πιο vfm αμάξι της αγοράς) δεν βλέπω στον κατάλογο στο dacia.gr τα 1300ρια τούρμπο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά εδώ φτάσαμε στις διαφημίσεις αυτοκινήτων να ακούμε/βλέπουμε το πόσες ίντσες είναι η οθόνη αφής και πόσους πυρήνες έχει, τις κάμερες παρκαρίσματος και το infotainment και για κινητήρα, αναρτήσεις, ιπποδυνάμεις σχεδόν τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, sotiris said:

Υποθέτω ότι η κρίση και η τεράστια παγκόσμια πτώση στις πωλήσεις αυτοκινήτων θα φέρουν κι άλλες "τσιποσύνες" από εταιρίες του χώρου.

Ήδη π.χ. στη Dacia στο Duster (ίσως το πιο vfm αμάξι της αγοράς) δεν βλέπω στον κατάλογο στο dacia.gr τα 1300ρια τούρμπο.

 

Πιθανόν να κάνουν αλλάγες για τα νέα όρια και ίσως τον βγάλουν mild hybrid. Κάτι τέτοιο έγινε στην Renault νομίζω.

 

3 hours ago, Γιάννης_84 said:

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά εδώ φτάσαμε στις διαφημίσεις αυτοκινήτων να ακούμε/βλέπουμε το πόσες ίντσες είναι η οθόνη αφής και πόσους πυρήνες έχει, τις κάμερες παρκαρίσματος και το infotainment και για κινητήρα, αναρτήσεις, ιπποδυνάμεις σχεδόν τίποτα.

Για την Κεντρικόβορεια Ευρώπη και την Αμερική έχουν γίνει σαν τις λευκές συσκευές τα αυτοκίνητα για τους περισσότερους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Nickzzz έγραψε:

Πιθανόν να κάνουν αλλάγες για τα νέα όρια και ίσως τον βγάλουν mild hybrid. Κάτι τέτοιο έγινε στην Renault νομίζω.

 

Για την Κεντρικόβορεια Ευρώπη και την Αμερική έχουν γίνει σαν τις λευκές συσκευές τα αυτοκίνητα για τους περισσότερους.

 

Όταν βλέπεις μέση ηλικία στόλου εδώ πάνω από 15 χρόνια και στο Λουξεμβούργο 6, δεν είναι και πολύ παράξενο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Γιάννης_84 said:

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά εδώ φτάσαμε στις διαφημίσεις αυτοκινήτων να ακούμε/βλέπουμε το πόσες ίντσες είναι η οθόνη αφής και πόσους πυρήνες έχει, τις κάμερες παρκαρίσματος και το infotainment και για κινητήρα, αναρτήσεις, ιπποδυνάμεις σχεδόν τίποτα.

Aν οδηγήσεις 2 μέρες Ευρώπη πχ Ολλανδία που το πρωί εχει βάλει παντού 100 km/h + άπειρες κάμερες ή Αγγλία σε παρόμοιο μοτίβο, καταλαβαίνεις ότι για τους περισσότερους που θέλουν απλά να μετακινούνται 100-150 άλογα τουρμπατα με ροπές, είναι υπεραρκετά γιατί δεν μπορείς να τα εκμεταλευτείς ούτε αυτά!

Οπότε καλώς ή κακώς πηγαίνοντας με cruise διπλα στους άλλους σα σταματημένοι όλοι μαζί μονο οι οθόνες μένουν παίζεις...

 

Αν δεν είσαι λιγο petrolhead και δεν θες εσύ να έχεις ένα πιο δυνατό αυτοκίνητο για να παίρνεις τα βουνά, ο μόνος λόγος για κάτι πιο δυνατό είναι να θες πχ να τραβάς τρειλερ

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 2
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, minast said:

 

Όταν βλέπεις μέση ηλικία στόλου εδώ πάνω από 15 χρόνια και στο Λουξεμβούργο 6, δεν είναι και πολύ παράξενο...

 

Καλά το Λουξεμβούργο είναι σαν outlier. Πιο κοντά στο 8,5-12 είναι η Ευρώπη.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, and64 said:

Aν οδηγήσεις 2 μέρες Ευρώπη πχ Ολλανδία που το πρωί εχει βάλει παντού 100 km/h + άπειρες κάμερες ή Αγγλία σε παρόμοιο μοτίβο, καταλαβαίνεις ότι για τους περισσότερους που θέλουν απλά να μετακινούνται 100-150 άλογα τουρμπατα με ροπές, είναι υπεραρκετά γιατί δεν μπορείς να τα εκμεταλευτείς ούτε αυτά!

Οπότε καλώς ή κακώς πηγαίνοντας με cruise διπλα στους άλλους σα σταματημένοι όλοι μαζί μονο οι οθόνες μένουν παίζεις...

 

Αν δεν είσαι λιγο petrolhead και δεν θες εσύ να έχεις ένα πιο δυνατό αυτοκίνητο για να παίρνεις τα βουνά, ο μόνος λόγος για κάτι πιο δυνατό είναι να θες πχ να τραβάς τρειλερ

 

Αν εξαιρέσουμε την ναύλα του γκαζιού, δεν υπάρχει λόγος για πολλά άλογα. Και πόσοι έχουν αυτήν την ναύλα μετά τα 35; Η πλειοψηφία θεωρώ του κόσμου που μπορεί να σκάσει χρήμα για αμάξι, δεν καίγεται ή τουλάστιχον δε χρησιμοποιεί πάνω από 150 άλογα. Και αυτά πολλά λέω. Αν κινείσαι στα όρια, με το ζόρι προλαβαίνεις να σκίσεις μία 1η-2α-3η, μετά είσαι πάνω από το όριο. Και το κόστος αυτής της ναύλας είναι μεγάλο.

Αν και γεννήθηκα με αυτήν, δεν θεωρώ ότι αξίζει να δώσω χρήματα. Ένα καλό ''τάμπλετ'' αυτοκινήτου που να αναλαμβάνει ό,τι κάνει κανονικά το κινητό μου, και να μου δίνει πληροφορίες για το αμάξι μού είναι πιο χρήσιμο από 100 άλογα παραπάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1η, 2α. Στην τρίτη, εδώ ειμαι για αφαίρεση διπλώματος για 6 μήνες, 2 χιλιάρικα πρόστιμο και κατάσχεση του οχήματος για διμηνο. Και 2 εβδομαδες κοινωνικες υπηρεσιες λογω προτερου εντιμου βιου. 

Γι'αυτο κι εγω προτιμώ να βαλω το ACC, το μασαζ στο καθισμα και να χαζευω το κινητο μεχρι να περασει η κινηση. Γερασαμε.

 

Πηγαινα καμια φορά με ένα κλαμπ και βολταραμε βραδυ, κοβαμε χιλιομετρα σε άδειους επαρχιακούς δρομους. Καλη φάση αλλα με τη δουλεια και με τα παιδια, χαθηκα. Μονο στο dragstrip παω και αυτο οταν ειναι καλός ο καιρος και δεν ειναι κλειστό λογω Covid. Απο Απριλη τωρα πάλι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε. Τι 1000 ροδα. Δεν μπηκε τελικα το αμαξι μεσα για τις αλλαγες. Περιμενω καποια πραγματα απο Αμερικη ακομα. Μολις φτασουν με το καλο αν θα δουμε 750-800 τροχό θα ειμαστε καλα. 

  • Like 2
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Ξερω ναι. Θελω water/methanol injection σύστημα και κανενας Νορβηγος δεν τοποθετει εδω. Αν ειμαστε καλα μεχρι το καλοκαιρι θα κατεβω Ελλάδα να το στησω εκει και να παρουμε κατι ακομα. Όλα θεωρια ακομα.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.