Jump to content


Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

16 hours ago, jax7480 said:

 

Ακριβώς στα 16 χρόνια πούλησα το punto!!

 

12 hours ago, Γιάννης_84 said:

Fiat Tipo 1991, Fiat Punto HGT 2004, είμαι πιο κάτω κι από τον χειρότερο μέσο όρο! ?

 

HGT????? Και δεν μιλάς?????

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φυλάγομαι από το κράξιμο τι τα θες τόσα κυβικά και τέτοια, με είχαν πρήξει όλοι όταν το πήρα και είδα κι έπαθα να βρω να μου επισκευάσουν το διζωνικό κλίμα, άσε... :hehe:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2021 at 10:47 ΜΜ, το μέλος schumifer έγραψε:

 

Αν εξαιρέσουμε την ναύλα του γκαζιού, δεν υπάρχει λόγος για πολλά άλογα. Και πόσοι έχουν αυτήν την ναύλα μετά τα 35; Η πλειοψηφία θεωρώ του κόσμου που μπορεί να σκάσει χρήμα για αμάξι, δεν καίγεται ή τουλάστιχον δε χρησιμοποιεί πάνω από 150 άλογα. Και αυτά πολλά λέω. Αν κινείσαι στα όρια, με το ζόρι προλαβαίνεις να σκίσεις μία 1η-2α-3η, μετά είσαι πάνω από το όριο. Και το κόστος αυτής της ναύλας είναι μεγάλο.

Αν και γεννήθηκα με αυτήν, δεν θεωρώ ότι αξίζει να δώσω χρήματα. Ένα καλό ''τάμπλετ'' αυτοκινήτου που να αναλαμβάνει ό,τι κάνει κανονικά το κινητό μου, και να μου δίνει πληροφορίες για το αμάξι μού είναι πιο χρήσιμο από 100 άλογα παραπάνω.

 

( προσοχή με τον ήχο, χρειάζεται να το ανεβάσεις πολύ και μετά θυμηθείτε να το κατεβάσετε , δεν θα χρεωθώ μηνύσεις απο ΩΡΛ εγώ )

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2021 at 8:47 PM, schumifer said:

 

Αν εξαιρέσουμε την ναύλα του γκαζιού, δεν υπάρχει λόγος για πολλά άλογα. Και πόσοι έχουν αυτήν την ναύλα μετά τα 35; Η πλειοψηφία θεωρώ του κόσμου που μπορεί να σκάσει χρήμα για αμάξι, δεν καίγεται ή τουλάστιχον δε χρησιμοποιεί πάνω από 150 άλογα. Και αυτά πολλά λέω. Αν κινείσαι στα όρια, με το ζόρι προλαβαίνεις να σκίσεις μία 1η-2α-3η, μετά είσαι πάνω από το όριο. Και το κόστος αυτής της ναύλας είναι μεγάλο.

Αν και γεννήθηκα με αυτήν, δεν θεωρώ ότι αξίζει να δώσω χρήματα. Ένα καλό ''τάμπλετ'' αυτοκινήτου που να αναλαμβάνει ό,τι κάνει κανονικά το κινητό μου, και να μου δίνει πληροφορίες για το αμάξι μού είναι πιο χρήσιμο από 100 άλογα παραπάνω.

 

Νταξει, δεν ειναι ετσι ακριβως, 

 

Η ταυλα δεν φευγει και την ψαχνεις καπου και μετα τα 35 (σχεδον 40 εδω αυτον τον μηνα). 

Δεν κανεις τις ταρζανιες που εκανες παλια και σιγουρα πχ εδω (Αγγλια) που εχει τις πιο πολλες καμερες στην ευρωπη δεν μπορεις (και δεν δεν θες σε στενα φυσικα) να πας σας λαλακας, αλλα βρισκεις την ακρη σε Β-roads, roadtrips, και στην πιστα. 

Εγω συγκεκριμενα πιστα δεν παω το φορτηγο μου αλλα τα αλογα που ειναι εδω κανουν πολυ μεγαλη διαφορα στην καθημερινοτητα (ηχο, αποκριση, στισιμο) απο το αναλογο διζελ πχ. Επισης το καλοκαιρι που ηρθα οδικος Ελλαδα και το ειχα εκει 2+ μηνες ηταν αλλη φαση. Γενικα οπου μπορεις θα την βρεις και θα το χαρεις. 

 

Τωρα αν ειναι απαραιτητα ειναι η πιο σχετικη ερωτηση του κοσμου γιατι η ταυλα ΠΟΤΕ δεν ειναι απαραιτητη αλλιως δεν θα την λεγανε ταυλα. Απαραιτητα ειναι ελαχιστα πραγματα. 

 

Επισης τα 150 αλογα σε βαρυ ΣΟΥΒ ειναι λιγα κατα την αποψη μου οσο ροπη και να εχει. 

 

Μην καταπιεζεις την ταυλα σου! 

 

 

  • Like 4
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ο σουμι αναφέρεται στην πλειοψηφία των οδηγών και έχει δίκιο. 150 άλογα και 25 κιλά ροπή είναι υπερ υπερ αρκετά για το μέσο οδηγό. Προφανώς υπάρχουν και τα άκρα, σε κάποιον φτάνουν τα 50 άλογα και σε κάποιον δεν φτάνουν τα 750.

 

@Rusty_Cookie

Οικολογικό ακούγεται :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Οικολογικό ακούγεται :hehe:

 

:hehe:

 

νΑι ΑλΛα Τα τΕσΛα κΑιΝε ρΕυΜα αΠο λΙγνΗτΗ ή αΕριΟ ή μΑζΟυΤ

 

Eγώ απλά λέω αντι να το κάψει η ΔΕΗ να το κάψω εγώ κατευθείαν. What's the big deal?

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

210211151229_vw-plant-wolfsburg-1-600x31
WWW.NEWSAUTO.GR

Ολοκαίνουρια μοντέλα της Volkswagen, συνολικής αξίας 3 εκατ. ευρώ έκαναν… φτερά, κάτω από την μύτη του...

 

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

έτσι πέφτει ο μέσος όρος CO2 της VW τελικά :hehe: 

 

ιν οδερ νιουζ, πάμε για 1η αλλαγή συμπλέκτη και παρελκόμενα, τσεκ βάσεις μηχανής γιατί σαν έχουμε λίγο παραπάνω κραδασμούς , αλλαγή δοχείου υαλοκαθαριστήρων , ευθυγράμμιση - ζυγοστάθμιση, έλεγχος σινεμπλόκ πίσω κλπα

 

θα πάρω μια φωτογραφία πριν το στείλω , ώστε να θυμάμαι πως δείχνει (θα κάνω καιρό να το ξαναδώ,θα κινούμαι με τη μηχανή για λιγο ) κ απ'ότι υπολογίζω απο τα κόστη , θα κινώ τη φωτογραφία για κάποιο διάστημα :tongueout:

 

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.