Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

On 1/3/2021 at 11:39 ΠΜ, το μέλος honda22 έγραψε:

 

τον έχω αυτόν αλλά τον είχα πάρει κοντά στο 30άρι , δοκιμασμένος για να κάθεται για μέρες με λειτουργία συντήρησης της μπαταρίας.

 

για να φορτίζω τη μπαταρία της μηχανής τον έχω , μια χαρά εκτός απο ένα :

 

έχουν μια "σμαρτ" (ΙQ>180)  λειτουργία για να εντοπίζουν αυτόματα το είδος (μπαταρία μηχανή ή αυτοκινήτου).

Το πρόβλημα ήταν ότι σε μια πεσμένη μπαταρία μηχανής που απαιτεί 12V, αυτό το καταλάβαινε (μιλάμε για σμαρτ)  ως 6V οπότε τη φόρτιζε γύρω στο 7.5 και σταματούσε.

Το κουμπί που έχουν για αλλαγή λειτουργίας, δεν δουλεύει :hehe:

 

Οπότε κάνεις ένα τρικ : φέρνεις μια υγιή 12V μπαταρία , τη συνδέεις με την προς φόρτιση και βάζεις τα κροκοδειλάκια  

για να δώσει 12V τάση και μετά αποσυνδέεις την υγιή μπαταρία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

τον έχω αυτόν αλλά τον είχα πάρει κοντά στο 30άρι , δοκιμασμένος για να κάθεται για μέρες με λειτουργία συντήρησης της μπαταρίας.

 

για να φορτίζω τη μπαταρία της μηχανής τον έχω , μια χαρά εκτός απο ένα :

 

έχουν μια "σμαρτ" (ΙQ>180)  λειτουργία για να εντοπίζουν αυτόματα το είδος (μπαταρία μηχανή ή αυτοκινήτου).

Το πρόβλημα ήταν ότι σε μια πεσμένη μπαταρία μηχανής που απαιτεί 12V, αυτό το καταλάβαινε (μιλάμε για σμαρτ)  ως 6V οπότε τη φόρτιζε γύρω στο 7.5 και σταματούσε.

Το κουμπί που έχουν για αλλαγή λειτουργίας, δεν δουλεύει :hehe:

 

Οπότε κάνεις ένα τρικ : φέρνεις μια υγιή 12V μπαταρία , τη συνδέεις με την προς φόρτιση και βάζεις τα κροκοδειλάκια  

για να δώσει 12V τάση και μετά αποσυνδέεις την υγιή μπαταρία.

Χρήσιμο τρικ, αλλά καλό είναι να αποφεύγεται για αρκετούς λόγους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Thresh86 said:

 

τον έχω αυτόν αλλά τον είχα πάρει κοντά στο 30άρι , δοκιμασμένος για να κάθεται για μέρες με λειτουργία συντήρησης της μπαταρίας.

 

για να φορτίζω τη μπαταρία της μηχανής τον έχω , μια χαρά εκτός απο ένα :

 

έχουν μια "σμαρτ" (ΙQ>180)  λειτουργία για να εντοπίζουν αυτόματα το είδος (μπαταρία μηχανή ή αυτοκινήτου).

Το πρόβλημα ήταν ότι σε μια πεσμένη μπαταρία μηχανής που απαιτεί 12V, αυτό το καταλάβαινε (μιλάμε για σμαρτ)  ως 6V οπότε τη φόρτιζε γύρω στο 7.5 και σταματούσε.

Το κουμπί που έχουν για αλλαγή λειτουργίας, δεν δουλεύει :hehe:

 

Οπότε κάνεις ένα τρικ : φέρνεις μια υγιή 12V μπαταρία , τη συνδέεις με την προς φόρτιση και βάζεις τα κροκοδειλάκια  

για να δώσει 12V τάση και μετά αποσυνδέεις την υγιή μπαταρία.

 

 

Άη Κιού 180 το μηχάνημα, 200 το αφεντικό

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@schumifer , το μηχάνημα πάντα είναι πιο έξυπνο , αλλιώς δεν επέλεξα σωστά :hehe:

 

@minast , μιλάμε για στιγμιαίο ε ? Πες όμως πιθανές επιπλοκές μπας και γλιτώσουμε μια μικρή πόλη απο πυρηνικό ολοκαύτωμα αύριο μεθαύριο κ μας παίξουν τα Νέα της Λαπωνίας :tongueout:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

@schumifer , το μηχάνημα πάντα είναι πιο έξυπνο , αλλιώς δεν επέλεξα σωστά :hehe:

 

@minast , μιλάμε για στιγμιαίο ε ? Πες όμως πιθανές επιπλοκές μπας και γλιτώσουμε μια μικρή πόλη απο πυρηνικό ολοκαύτωμα αύριο μεθαύριο κ μας παίξουν τα Νέα της Λαπωνίας :tongueout:

 

Δεν κατάλαβα εάν ήταν ρητορικό το ερώτημα ή σου είναι ήδη προφανες, οπότε το γράφω, χαμένο δεν πάει :)

Οσοδήποτε λίγο συνδεθούν παράλληλα, η "καλή" μπαταρία ξεκινάει να φορτίζει την "κακή". Εν γένει οι μπαταρίες μολύβδου μπορούν να δώσουν πολύ μεγάλα ρεύματα, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται και οι δύο, και είναι πιθανό να υπάρξει υπερθέρμανση, εξαέρωση (ενίοτε βίαια), ή άλλα ανεπιθύμητα.

 

Μία πιο ασφαλής προσέγγιση θα ήταν να φορτίσουμε την "κακή" μπαταρία με ένα χαζό τροφοδοτικό, αρκετά ώστε να μπορεί να την φορτίσει σωστά το έξυπνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

 

Δεν κατάλαβα εάν ήταν ρητορικό το ερώτημα ή σου είναι ήδη προφανες, οπότε το γράφω, χαμένο δεν πάει :)

Οσοδήποτε λίγο συνδεθούν παράλληλα, η "καλή" μπαταρία ξεκινάει να φορτίζει την "κακή". Εν γένει οι μπαταρίες μολύβδου μπορούν να δώσουν πολύ μεγάλα ρεύματα, με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται και οι δύο, και είναι πιθανό να υπάρξει υπερθέρμανση, εξαέρωση (ενίοτε βίαια), ή άλλα ανεπιθύμητα.

 

Μία πιο ασφαλής προσέγγιση θα ήταν να φορτίσουμε την "κακή" μπαταρία με ένα χαζό τροφοδοτικό, αρκετά ώστε να μπορεί να την φορτίσει σωστά το έξυπνο.

ρητορικό σημαίνει οτι δεν περιμένω απάντηση , οπότε γιατί να κάνω εσένα ταγκ ? 

προφανές μάλλον δεν είναι γιατί ήδη 2 ρωτήσαμε ενώ δεν έχω ξαναδεί αυτά που γράφεις και σε άλλους που έχουν δοκιμάσει / προτείνει τη διαδικασία 

 

Τα σημειώνω πάντως για να έχω το νου μου προσωπικά :)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Thresh86
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα τελευταία νέα, ένα ωραίο άρθρο είναι αυτό: 

transport_environment_opening_2.jpg
WWW.DRIVE.GR

Πρόσφατη μελέτη λέει ότι τα EV θα γίνουν πολύ πιο οικονομικά σε πρώτες ύλες και ενέργεια από τα θερμικά μοντέλα, υπό την προϋπόθεση ότι τροφοδοτούνται από «πράσινο» ηλεκτρικό...

 

Είναι η μόνη μου διαφωνία σε σχέση με την ηλεκτροκίνηση, και φαίνεται ότι με τις κατάλληλες προϋποθέσεις μπορεί να υπάρξει θετικό ισοζύγιο όταν θα είμαι 55 χρονών.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

moto.jpg?itok=1ptCeIJx
WWW.LIFO.GR

Ποιες οι αλλαγές στο νομοσχέδιο του υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.