Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Εχει κανεις αποψη για τα MINI COUNTRYMAN? το σκεφτομαστε για κανενα μεταχειρισμενο, με αυτοματο κιβωτιο. Διαβασα ειχε γινει ενα θεμα με τις πρωτες εκδοσεις και η BMW αναγκαστηκε να δωσει 8ετη εγγυηση κατι τετοιο. Ποια χρονια και μετα δλδ θεωρητικα εχει βελτιωθει?

Link to comment
Share on other sites

για την αξιοπιστία του μετέπειτα δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι φοβερό, δηλαδή μην περιμένεις και πολλά σε αυτό το κομμάτι

ειδικά τα πρώτα Μινι ήταν να υπολογίζεις ένα ποσο κάθε χρόνο για χαζοβλάβες (πολλαπλασιαστές , κάποια ηλεκτρικά κλπα) και premium τιμές στο 

service ελέω BMW .

Στο εσωτερικό του , που μπήκα παλαιότερα , δεν έχει κάτι ιδιαίτερο σε ποιότητα κατασκευής , για να το θέσω κομψά

Πρέπει να το έχουν βελτιώσει αυτό στη τελευταία γενιά .

 

το δυνατό σημείο ήταν είναι και θα είναι η ακριβή εμφάνιση, το design και η οδική συμπεριφορά 

 

αυτά έχω να μοιραστώ 

 

άλλα stylish suvλάκια διαφόρων μεγεθών κοιτάτε ?

Fiat 500X , Toyota CHR (οκ , όχι στο ίδιο league αλλά είναι καλό μέσα) , Jeep  , Volvo XC40 , Audi Q2 ? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θενκς @Thresh86.  θα τα δουμε και αυτα. τωρα αυτο αρεσει στη συζυγο, εμενα δε με ενδιαφερει και πολυ το θεμα. αλλα θα το παμε βασει γουστου δεν εχω καμια αντιρρηση σ αυτο. αν μη τι αλλο ειναι οκ για μενα να οδηγας κατι που σ αρεσει σε σχεση με κατι που ισως συμφερε πιο πολυ. εξαλλου εχω και ducati οποτε καταλαβαινεις :D

 

σερβις εχω δικο μου ανθρωπο, ο οποιος μου ειχε πει μακρια απο δαυτα γιατι ειναι ακριβα τα ανταλλακτικα κλπ σε σχεση με αλλα. οκ αυτο δεκτο. πιο πολυ φοβαμαι κιβωτιο, θα ειναι ενα ρισκο που πρεπει να παρω των 1000-3000€, αλλα γι αυτο προτιμω τα μεταχειρισμενα στην τελικη πιο φτηνα θεωρω σου ρχεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος fuz10n έγραψε:

θενκς @Thresh86.  θα τα δουμε και αυτα. τωρα αυτο αρεσει στη συζυγο, εμενα δε με ενδιαφερει και πολυ το θεμα. αλλα θα το παμε βασει γουστου δεν εχω καμια αντιρρηση σ αυτο. αν μη τι αλλο ειναι οκ για μενα να οδηγας κατι που σ αρεσει σε σχεση με κατι που ισως συμφερε πιο πολυ. εξαλλου εχω και ducati οποτε καταλαβαινεις :D

 

σερβις εχω δικο μου ανθρωπο, ο οποιος μου ειχε πει μακρια απο δαυτα γιατι ειναι ακριβα τα ανταλλακτικα κλπ σε σχεση με αλλα. οκ αυτο δεκτο. πιο πολυ φοβαμαι κιβωτιο, θα ειναι ενα ρισκο που πρεπει να παρω των 1000-3000€, αλλα γι αυτο προτιμω τα μεταχειρισμενα στην τελικη πιο φτηνα θεωρω σου ρχεται.

 

Κιβώτιο ,αν απέκτησε κλασικό 8ταχυτο steptronik της ΖF ,δεν θα πω ότι είναι bulletproof αλλά σίγουρα έχει κυκλοφορήσει/φορεθεί πολύ , άρα οποιες επισκευές είναι αντικείμενο δημοπρασίας:

δηλαδή ποιος μάστορας έχει τη πιο συμφέρουσα προσφορά ?

 

Το ότι θεωρητικά θα οδηγείται από άτομο που δεν στεναχωρήθηκε ιδιαίτερα από τον αποκλεισμό της Λίβερπουλ σήμερα και τη συνεπακόλουθη εκτόνωση στο εκάστοτε τούτου/μηχανακιου, δίνει ελπίδες για ελαχιστοποίηση πιθανών βλαβών

 

ΥΓ πάντα όρθιος,ποιο Duc ? :metal:

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος fuz10n έγραψε:

Εχει κανεις αποψη για τα MINI COUNTRYMAN? το σκεφτομαστε για κανενα μεταχειρισμενο, με αυτοματο κιβωτιο. Διαβασα ειχε γινει ενα θεμα με τις πρωτες εκδοσεις και η BMW αναγκαστηκε να δωσει 8ετη εγγυηση κατι τετοιο. Ποια χρονια και μετα δλδ θεωρητικα εχει βελτιωθει?

 

πριν 17 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

για την αξιοπιστία του μετέπειτα δεν ξέρω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι φοβερό, δηλαδή μην περιμένεις και πολλά σε αυτό το κομμάτι

ειδικά τα πρώτα Μινι ήταν να υπολογίζεις ένα ποσο κάθε χρόνο για χαζοβλάβες (πολλαπλασιαστές , κάποια ηλεκτρικά κλπα) και premium τιμές στο 

service ελέω BMW .

Στο εσωτερικό του , που μπήκα παλαιότερα , δεν έχει κάτι ιδιαίτερο σε ποιότητα κατασκευής , για να το θέσω κομψά

Πρέπει να το έχουν βελτιώσει αυτό στη τελευταία γενιά .

 

το δυνατό σημείο ήταν είναι και θα είναι η ακριβή εμφάνιση, το design και η οδική συμπεριφορά 

 

αυτά έχω να μοιραστώ 

 

άλλα stylish suvλάκια διαφόρων μεγεθών κοιτάτε ?

Fiat 500X , Toyota CHR (οκ , όχι στο ίδιο league αλλά είναι καλό μέσα) , Jeep  , Volvo XC40 , Audi Q2 ? 

 

 

 

 

έψαξα αρκετά την κατηγορία πριν 2 χρόνια και καταλήξαμε στο Countryman. έκδοση cooper 1.3 136hp αυτόματο κιβώτιο κλπ.

είδα από κοντά όλο τον ανταγωνισμό εκτός από Audi γιατί είμασταν καμένοι από group VAG και ψυχολογικά δεν είμασταν έτοιμοι ?

το εξωτερικό design οκ, είναι θέμα γούστου οπότε το αφήνω. Συνοπτικά σε σχέση με αυτά που είδα:

στο εσωτερικό πολύ καλύτερα υλικά και ποιότητα σε σχέση με 500Χ, Vitara, CHR, Renegade οπως επίσης και σε χώρους για επιβάτες εμπρός πίσω.

το xc40 πολύ ωραίο μέσα αλλά πολύ πιο ακριβό και επειδή θέλαμε αυτοκίνητο κατά παραγγελία μας είπαν τουλάχιστον 6 μήνες αναμονή οπότε bye bye.

αυτό που είδαμε και μας άρεσε αρκετά ήταν το C5 το aircross αλλά ήταν πιο μεγάλο και ήταν μεγάλο το άλμα από το golf για τη σύζυγο.

από αξιοπιστία κλπ δεν μπορώ να σου πώ πολλά μιας και είναι καινούριο και λόγω covid δεν έχουμε κάνει και πολλά χιλιόμετρα. σε 1 μήνα που θα το πάω για service θα σου πω ? 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση υπάρχει περίπτωση με αλλαγή φαναριών, να ανακτήσει κάποια δύναμη ένα αυτοκίνητο ?
για να σας το περιγράψω τι αίσθηση (γκάζι κλπ) έχεις όταν είσαι μόνος σου στο αυτοκίνητο, πλέον και με 2ο άτομο στο αυτοκίνητο υπάρχει η αίσθηση σαν να είσαι μόνος σου

 

κάτι με ηλεκτρονικά ? τα είχε κλάσει  ?

 

(και έδειξε άλλο αυτοκίνητο με νέα φανάρια)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ερώτηση υπάρχει περίπτωση με αλλαγή φαναριών, να ανακτήσει κάποια δύναμη ένα αυτοκίνητο ?

 

Ναι. Αν είχαν σκόνη τα παλιά μέσα και τα καινούρια δεν έχουν, έχει διαφορά στο απόβαρο οπότε έχεις πιο πολλά άλογα ανα τόνο.

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 6
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Rusty_Cookie said:

 

Ναι. Αν είχαν σκόνη τα παλιά μέσα και τα καινούρια δεν έχουν, έχει διαφορά στο απόβαρο οπότε έχεις πιο πολλά άλογα ανα τόνο.

 

το ήξερα ότι κάτι τέτοιο θα ήταν ως απάντηση, αλλά δεν κάνω πλάκα, κάτι με το ηλεκτρικό κύκλωμα έγινε

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ερώτηση υπάρχει περίπτωση με αλλαγή φαναριών, να ανακτήσει κάποια δύναμη ένα αυτοκίνητο ?
για να σας το περιγράψω τι αίσθηση (γκάζι κλπ) έχεις όταν είσαι μόνος σου στο αυτοκίνητο, πλέον και με 2ο άτομο στο αυτοκίνητο υπάρχει η αίσθηση σαν να είσαι μόνος σου

 

κάτι με ηλεκτρονικά ? τα είχε κλάσει  ?

 

(και έδειξε άλλο αυτοκίνητο με νέα φανάρια)

 

Μόνο αν το πας σε ηλεκτρολόγο μήπως έχει κάποιου είδους βραχυκύκλωμα / διαρροή

Δεν νομίζω όμως ότι αυτό θα αποδυναμώνει ρεαλιστικά το αμάξι , άντε να δυσκολευτεί να πάρει μπροστά ή να έχει ξεκινήσει να σου αδειάζει την μπαταρία

 

Αλλού θα πρέπει να αναζητήσεις την αιτία πτώσης απόδοσης  και πρίν ξεκινήσει το γαϊτανάκι βάλε 100αρα και ένα καθαριστικό ψεκασμού , κάνε ένα καλό άνοιγμα-στροφαρισμα , τσεκαρε μήπως τα λάδια σου είναι πιο μαύρα κ από την οικονομική προοπτική της χώρας μας κλπα 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Thresh86 said:

 

Μόνο αν το πας σε ηλεκτρολόγο μήπως έχει κάποιου είδους βραχυκύκλωμα / διαρροή

Δεν νομίζω όμως ότι αυτό θα αποδυναμώνει ρεαλιστικά το αμάξι , άντε να δυσκολευτεί να πάρει μπροστά ή να έχει ξεκινήσει να σου αδειάζει την μπαταρία

 

Αλλού θα πρέπει να αναζητήσεις την αιτία πτώσης απόδοσης  και πρίν ξεκινήσει το γαϊτανάκι βάλε 100αρα και ένα καθαριστικό ψεκασμού , κάνε ένα καλό άνοιγμα-στροφαρισμα , τσεκαρε μήπως τα λάδια σου είναι πιο μαύρα κ από την οικονομική προοπτική της χώρας μας κλπα 

 

Γενικά γίνονται τακτικά service στο αμάξι. Λόγος επειδή μου αρέσει.
Αυτά που αλλάζουν συχνά είναι φίλτρο λαδιού , λάδι, μπουζί το Σάββατο θα τα αλλάξω αυτά + φίλτρο αέρα + φίλτρο βενζίνης + παραφλού

το αμάξι έχει κάνει 4000 χλμ από τον Σεπτέμβριο 2020 από την προηγούμενη αλλαγή λαδιών , φίλτρου λαδιού και μπουζί ?  (προσπαθώ να κάνω ένα ανοιξιάτικο μεγάλο service , και ένα φθινοπωρινό μικρότερο service Λάδι & φίλτρο λαδιού)
Βενζίνη είναι η ίδια που είχε και πριν δεν έχω κάνει γέμισμα νέο.

 

Γνωρίζω ότι φαίνεται περίεργο και για αυτό ψάχνω μερικές απαντήσεις, και σε εμένα ως ηλεκτρονικός (με την προϋπόθεση ότι κάπου είχε διαρροή δεν εξηγείτε αλλιώς), αλλά τι να πω είπα να το πω μήπως το είχε δει κανένας ποτέ ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις έχω μετά το update σου  :

 

Α) έχεις αντιπροσωπεία λιπαντικών ? :tongueout: 
   δηλαδή είπαμε και λίγο πιο συχνά τα σέρβις / αλλαγές    αλλά αν έχεις περίσσευμα σε 5W/30,  ACEA  A3/B3 , εγώ δέχομαι να μου στείλεις  :hehe:

 

Β) βενζίνη λες έχει ίδια που είχε και πιο πριν . Μήπως δεν είναι τόσο καλής ποιότητας ? Μήπως το ρεζερβουάρ και συνεπακόλουθα το φίλτρο μάζεψε μούργα και καθιζήματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

A ) 25 ευρώ τα 4L ENEOS 10/40 , σιγά τα οα , συνεργείο δικό μου πληρώνω καφέδες τυρόπιτες και κάνω εγώ τις αλλαγές που και που βοηθάει ο μάστορας ?

Β ) δεν έχω ιδέα να ξεβούλωσε κάτι μόλις άνοιξα τα φανάρια περίεργο μου φαίνεται

τέλος πάντων ας πούμε ότι είχε ψυχολογικά και μου έκανε μουτράκια

Link to comment
Share on other sites

έχει παίξει κανείς με λάστιχα της προκοπής τώρα τελευταία σε 195/45/16 ή παρεμφερή διάσταση  

 

δεν ενδιαφέρει τόσο η αντοχή στα χλμ όσο η προβλέψιμη συμπεριφορά 

 

κυρίως απο τους "μεγάλους" κατασκευαστές , Bridgestone, Michelin κλπα 

 

εντός μηνός θα γίνει η αλλαγή 

Link to comment
Share on other sites

On 4/15/2021 at 7:11 PM, ARMAGEDDON said:

Γνωρίζω ότι φαίνεται περίεργο και για αυτό ψάχνω μερικές απαντήσεις, και σε εμένα ως ηλεκτρονικός (με την προϋπόθεση ότι κάπου είχε διαρροή δεν εξηγείτε αλλιώς), αλλά τι να πω είπα να το πω μήπως το είχε δει κανένας ποτέ ...

 

Όταν διαβάζεις κάτι σαν αυτό που έγραψες πριν, αν είναι δυνατό να πάρει δύναμη το αυτοκίνητο αλλάζοντας φανάρια, καταλαβαίνεις ότι δεν απαντιέται χωρίς πλάκα.

 

Αν τα παλιά βραχυκύκλωναν τόσο ώστε να μη σου καίει ασφάλεια μεν (δύσκολο), αλλά να να τραβάνε υπερβολικά πολύ ρεύμα, αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είανι το αλτερνέητορ. Η μόνη περίπτωση να φταίει κάτι είναι προς τα εκεί, αλλιώς πολύ δύσκολα να καταλάβεις διαφορά απόδοσης σε αυτοκίνητο και πτώση απόδοσης τόσο αισθητή όσο την περιγράφεις. Αν έβγαλες / έβαλες μπαταρία, η πιο πιθανή περίπτωση είναι να έκανε lelearn η πεταλούδα και γι' αυτό να αισθάνεσαι διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

έχει παίξει κανείς με λάστιχα της προκοπής τώρα τελευταία σε 195/45/16 ή παρεμφερή διάσταση  

 

δεν ενδιαφέρει τόσο η αντοχή στα χλμ όσο η προβλέψιμη συμπεριφορά 

 

κυρίως απο τους "μεγάλους" κατασκευαστές , Bridgestone, Michelin κλπα 

 

εντός μηνός θα γίνει η αλλαγή 

Ότι επώνυμο και να βάλεις δε νομίζω να σε απογητεύσει για καθημερινή (και μη) οδήγηση. Είτε Michelin είναι, είτε Goodyear (συνήθως πιο vfm), είτε Continental, είτε Bridgestone κλπ.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος UltraB έγραψε:

Ότι επώνυμο και να βάλεις δε νομίζω να σε απογητεύσει για καθημερινή (και μη) οδήγηση. Είτε Michelin είναι, είτε Goodyear (συνήθως πιο vfm), είτε Continental, είτε Bridgestone κλπ.

 

Να προχωρήσω λίγο τις σκέψεις μου

 

Έχω δοκιμάσει 

 

Hankook S1 Evo 

Michelin Pilot Sport 3 

Pirelli PZero Nero GT

Toyo Proxes CF2 (x 2) 

 

το καθένα είχε αισθητές διαφορές , με + και - 

Το τιμόνι που είχα με τα Hankook δεν το ξαναβρήκα , όπως και το απίστευτο κράτημα στο βρεγμένο των Γλιστρελέν.
Toyo το ξανασκέφτηκα αλλά είναι πλέον παλιάς αρχιτεκτονικής, όσο και αν το αναβαθμίζει η εταιρία.

 

Για κάποιο λόγο, πηγαίνοντας στα site των εταιριών και βάζοντας τις διαστάσεις, έχουν κοπεί τελείως οι σπορ προτάσεις και μιλάμε είτε για Eco επιλογές ή για 

Touring και αναρωτιέμαι αν εκεί κλείνουμε ή υπάρχει κάτι που δεν είδα.

 

Κάνω αισθητά λιγότερα χλμ πλέον (ευτυχώς :hehe: )  αλλά θέλω κάτι καλό να υπάρχει όταν θα οδηγείται και εκεί 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αχα, άρα δεν μιλάμε για απλή καθημερινή οδήγηση.

 

Και πάλι πάντως δεν νομίζω οι μη eco σειρές του να μην σε ικανοποιήσουν αν και βλέπω ότι η διάσταση που φοράς είναι μη κινήσιμη και δεν έχει τόσες πολλές επιλογές (πχ ContiPremiumContact 5, Efficient Grip 2 κλπ), δυστυχώς. Μήπως να ρίξεις μια ματιά στα Turanza T005; Τα έχω πατήσει καλά σε αμάξι φίλου και φαίνεται αρκετά αξιόλογο ελαστικό.

 

Ισχύει πάντως ότι δύσκολα να βρεις ένα να είναι τοπ σε όλα. Συνήθως το ένα θα είναι πιο άνετο στο δρόμο και θα χάνει στην αίσθηση στο τιμόνι, το ένα μπορεί να χάνει λίγο περισσότερο στο βρεγμένο και να κερδίζει στο στεγνό κλπ κλπ. Πάντως έχουν φτάσει σε ένα σημείο πλέον που ακόμα και στο βρεγμένο έχουν τρομερές επιδόσεις. Σε σημείο που έχω φτάσει να λέω πως οι δρόμοι εδώ στο Ηράκλειο γλιστρούν περισσότερο το καλοκαίρι παρά το χειμώνα!

 

Mάλιστα είχα αναφέρει για παράδειγμα πόσο καλά είναι στο βρεμγένο τα Efficient Grip που φοράω στο φίλο που αναφέρω παραπάνω και μόλις δοκίμασε τα Turanza στο βρεγμένο εξεπλάγειν.

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 12:45 ΜΜ, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ερώτηση υπάρχει περίπτωση με αλλαγή φαναριών, να ανακτήσει κάποια δύναμη ένα αυτοκίνητο ?
για να σας το περιγράψω τι αίσθηση (γκάζι κλπ) έχεις όταν είσαι μόνος σου στο αυτοκίνητο, πλέον και με 2ο άτομο στο αυτοκίνητο υπάρχει η αίσθηση σαν να είσαι μόνος σου

 

κάτι με ηλεκτρονικά ? τα είχε κλάσει  ?

 

(και έδειξε άλλο αυτοκίνητο με νέα φανάρια)

Αν τα προηγούμενα φανάρια ήταν ενεργοβόρα τότε κατά την λειτουργία τους απαιτούσαν πολλά αμπέρ από την μπαταρία δηλαδή από το αλτενέιτορ και αυτό με τη σειρά του άλογα από τη μηχανή

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.