Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος UltraB έγραψε:

Αχα, άρα δεν μιλάμε για απλή καθημερινή οδήγηση.

 

Και πάλι πάντως δεν νομίζω οι μη eco σειρές του να μην σε ικανοποιήσουν αν και βλέπω ότι η διάσταση που φοράς είναι μη κινήσιμη και δεν έχει τόσες πολλές επιλογές (πχ ContiPremiumContact 5, Efficient Grip 2 κλπ), δυστυχώς. Μήπως να ρίξεις μια ματιά στα Turanza T005; Τα έχω πατήσει καλά σε αμάξι φίλου και φαίνεται αρκετά αξιόλογο ελαστικό.

 

Ισχύει πάντως ότι δύσκολα να βρεις ένα να είναι τοπ σε όλα. Συνήθως το ένα θα είναι πιο άνετο στο δρόμο και θα χάνει στην αίσθηση στο τιμόνι, το ένα μπορεί να χάνει λίγο περισσότερο στο βρεγμένο και να κερδίζει στο στεγνό κλπ κλπ. Πάντως έχουν φτάσει σε ένα σημείο πλέον που ακόμα και στο βρεγμένο έχουν τρομερές επιδόσεις. Σε σημείο που έχω φτάσει να λέω πως οι δρόμοι εδώ στο Ηράκλειο γλιστρούν περισσότερο το καλοκαίρι παρά το χειμώνα!

 

Mάλιστα είχα αναφέρει για παράδειγμα πόσο καλά είναι στο βρεμγένο τα Efficient Grip που φοράω στο φίλο που αναφέρω παραπάνω και μόλις δοκίμασε τα Turanza στο βρεγμένο εξεπλάγειν.

 

Το έχω στα υπόψιν μου , συνολικά έριξα  μια ματιά σε 

 

- Turanza T005 : άλλοι λένε μαλακό πλαινό , άλλοι λένε σκληρό. Φυσικά, μπορεί να καταλάβει εύκολα κάποιος οτι πολλοί δεν νιώθουν και κάνουν σύγκριση 
  με το παλιό τους λιωμένο λάστιχο με το φρέσκο που μόλις τοποθετήθηκε. Το κακό είναι οτι και τα τεστ διαφωνούν μεταξύ τους :hehe:

- Michelin Primacy 4 : καλό κράτημα λέει αλλά σπινιάρει που και που , σε εκκίνηση π.χ :hehe: Γενικά η εμπειρία απο τα PS3 δεν ήταν πολύ καλή , 
   όντως πολύ γλίστρημα , μαλακό πλαινό. 
- Hankook Prime 3 : επίσης mixed , άλλοι λένε πολύ μαλακό , άλλοι λένε οτι για ελαφρύ αμάξι είναι ποιήμα. 

- Efficient Grip + Performance : Για το 1ο , ως σπορ , όχι. Για το 2ο , ως Performance σκέτο , μέτριο. Το Performance 2 , ναι, ακούω θετικά αλλά θεωρείται πρόσφατο άρα μικρό το δείγμα και δεν νομίζω να βγαίνει στη διάσταση που το θέλω.

- Toyo TR1 :  εξαιρετικό σε στεγνό , μικρή διάρκεια ζωής, εως και επικίνδυνο στο βρεγμένο 

 

Το βρεγμένο, θεωρητικά στην Ελλάδα, εκτός αν μιλάμε για τίποτα Γιάννενα κλπα, δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα. Ούτε και το All Season. 
Αλλά με τους δρόμους που έχουμε σε επαρχιακό δίκτυο , δεν μπορείς και να το αγνοήσεις.

 

Μάλλον κάτι μεταξύ αυτών πρέπει να επιλέξω , οτιδήποτε παλαιότερο , ρισκάρω να έχει κατασκευαστεί πριν το στέγαστρο Καλατράβα :tomato:

 

ΥΓ πήρε το μάτι μου και σε τεστ γερμανικού τύπου, κάτι Falken, Kumho , Vredenstein  αλλά είμαι ντεμί

   

 

Link to comment
Share on other sites

Στο Mini τα καλοκαιρινα ειναι Hankook Ventus S1 Evo 3. Τρομερο λάστιχο για καλοκαίρι αρκεί να μην βρέξει. Μετά απλά σταματάς στην ακρη και φυσας δυνατα να στεγνωσουν οι δρομοι...

Σε βροχη το αμάξι ηταν αλλου πατω και αλλου βρίσκομαι.

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Και πάλι πάντως δεν νομίζω οι μη eco σειρές του να μην σε ικανοποιήσουν αν και βλέπω ότι η διάσταση που φοράς είναι μη κινήσιμη και δεν έχει τόσες πολλές επιλογές (πχ ContiPremiumContact 5, Efficient Grip 2 κλπ), δυστυχώς. Μήπως να ρίξεις μια ματιά στα Turanza T005; Τα έχω πατήσει καλά σε αμάξι φίλου και φαίνεται αρκετά αξιόλογο ελαστικό.

Γιατι μεγαλωνουν τις διαστασεις τα εργοστασια και για 16ρες δε βρισκεις πια.

Conti Sport Contact με δεικτη ZR ηταν απιαστο, καταργηθηκε στις 16ρες

 

Μου εχουν πει για καποια Michelin energy με δεικτη V (240χαω), προσοχη στο δεικτη, εγω θα τα δοκιμασω την επομενη φορα

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

Το έχω στα υπόψιν μου , συνολικά έριξα  μια ματιά σε 

 

- Turanza T005 : άλλοι λένε μαλακό πλαινό , άλλοι λένε σκληρό. Φυσικά, μπορεί να καταλάβει εύκολα κάποιος οτι πολλοί δεν νιώθουν και κάνουν σύγκριση 
  με το παλιό τους λιωμένο λάστιχο με το φρέσκο που μόλις τοποθετήθηκε. Το κακό είναι οτι και τα τεστ διαφωνούν μεταξύ τους :hehe:

- Michelin Primacy 4 : καλό κράτημα λέει αλλά σπινιάρει που και που , σε εκκίνηση π.χ :hehe: Γενικά η εμπειρία απο τα PS3 δεν ήταν πολύ καλή , 
   όντως πολύ γλίστρημα , μαλακό πλαινό. 
- Hankook Prime 3 : επίσης mixed , άλλοι λένε πολύ μαλακό , άλλοι λένε οτι για ελαφρύ αμάξι είναι ποιήμα. 

- Efficient Grip + Performance : Για το 1ο , ως σπορ , όχι. Για το 2ο , ως Performance σκέτο , μέτριο. Το Performance 2 , ναι, ακούω θετικά αλλά θεωρείται πρόσφατο άρα μικρό το δείγμα και δεν νομίζω να βγαίνει στη διάσταση που το θέλω.

- Toyo TR1 :  εξαιρετικό σε στεγνό , μικρή διάρκεια ζωής, εως και επικίνδυνο στο βρεγμένο 

 

Το βρεγμένο, θεωρητικά στην Ελλάδα, εκτός αν μιλάμε για τίποτα Γιάννενα κλπα, δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα. Ούτε και το All Season. 
Αλλά με τους δρόμους που έχουμε σε επαρχιακό δίκτυο , δεν μπορείς και να το αγνοήσεις.

 

Μάλλον κάτι μεταξύ αυτών πρέπει να επιλέξω , οτιδήποτε παλαιότερο , ρισκάρω να έχει κατασκευαστεί πριν το στέγαστρο Καλατράβα :tomato:

 

ΥΓ πήρε το μάτι μου και σε τεστ γερμανικού τύπου, κάτι Falken, Kumho , Vredenstein  αλλά είμαι ντεμί

   

 

Τιποτα σε Uniroyal σκεφτηκες?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, slalom said:

Γιατι μεγαλωνουν τις διαστασεις τα εργοστασια και για 16ρες δε βρισκεις πια.

Conti Sport Contact με δεικτη ZR ηταν απιαστο, καταργηθηκε στις 16ρες

+1 sportcontact 2 που φοράω σε 16αρα στο Golf (205/55) είναι άψογα, μακράν καλύτερα απο ps3 και παραμένουν αρκετά καλά σε απόδοση ακομα και με 42κ χλμ που έχουν τώρα και πλησιάζουν την αλλαγή τους  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος 2cpu έγραψε:

Τιποτα σε Uniroyal σκεφτηκες?

 

τα Rainsport 3 , μπήκαν μετά απο δική μου προτροπή σε ένα Yaris , σε 185/55/15  ,αν θυμάμαι καλά 

 

για απλή χρήση , εξαιρετικά και σε βροχή ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ 

 

νομίζω όμως οτι είναι αρκούντως μαλακά για αυτό που θέλω , που θέλω λίγο πιο σπορ καταστάσεις (μτφ δεν έχει βαρεθεί η μέση μου ακόμα :tongueout:

πριν 1 ώρα, το μέλος slalom έγραψε:

Γιατι μεγαλωνουν τις διαστασεις τα εργοστασια και για 16ρες δε βρισκεις πια.

Conti Sport Contact με δεικτη ZR ηταν απιαστο, καταργηθηκε στις 16ρες

 

Μου εχουν πει για καποια Michelin energy με δεικτη V (240χαω), προσοχη στο δεικτη, εγω θα τα δοκιμασω την επομενη φορα

 

Energy Saver που έχω δοκιμάσει σε Yaris , μιλάμε για ένα απο τα χειρότερα λάστιχα που έχω δει ποτέ, γλιστρούσε και σταματημένο :hehe:

 

τα Uni RS3 ήταν "σλικ" μπροστά τους 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Energy Saver που έχω δοκιμάσει σε Yaris , μιλάμε για ένα απο τα χειρότερα λάστιχα που έχω δει ποτέ, γλιστρούσε και σταματημένο :hehe:

Ειχε δεικτη V?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Ειχε δεικτη V?

 

 

χλωμό, H πρέπει να είναι μαμά 

 

άρα να υποθέσω λες οτι με μεγαλύτερο δείκτη , το λάστιχο θα δείξει καλύτερο χαρακτήρα σε σπορ χαρακτηριστικά ? 

Έγινε επεξεργασία από Thresh86
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thresh86 έγραψε:

άρα να υποθέσω λες οτι με μεγαλύτερο δείκτη , το λάστιχο θα δείξει καλύτερο χαρακτήρα σε σπορ χαρακτηριστικά ?

Ειναι αλλη γομα, ετσι μου ειπε ενας φιλος

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα, αλλα θα το βαλω στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος and64 έγραψε:

+1 sportcontact 2 που φοράω σε 16αρα στο Golf (205/55) είναι άψογα, μακράν καλύτερα απο ps3 και παραμένουν αρκετά καλά σε απόδοση ακομα και με 42κ χλμ που έχουν τώρα και πλησιάζουν την αλλαγή τους  

 

Σου έχω καλύτερο: Bridgestone Turanza 001 έβγαλαν 45χιλχλμ και ακόμα και που έφευγαν κομμάτια έπιαναν άψογα, μετά από ps2, sportcontact 2 που έβγαλαν 30χιχλμ περίπου. Σε punto diesel 205/55/16. Τώρα έβαλα Primacy 3 γιατί τα βρήκα σε καλή τιμή και φρέσκα... Συγκρινόμενα με τα χειμερινά που είναι ενός έτους μου φαίνονται πολύ μαλακά, δεν τα βλέπω να βγάζουν χλμ...

 

Τα 001 αντικαταστάθηκαν από τα 005, γιατί δεν τα εύρισκα;

Έγινε επεξεργασία από filarhos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα PS3 είναι για τα σκυλιά. Τα είχα στο πούντο, έβγαλαν ελάχιστα αποδοτικά χιλιόμετρα (~10000?).

Από τότε μόνο μπαρούμ! Σαπίλα αλλά φτηνή σαπίλα που την αλλάζω συχνά.

Στη μίτο πήρα 2 barum και τά βαλα πίσω, μπροστά έχει 2 michelin primacy τα οποία κρατάνε πολύ καλά.

Με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω 2 νέα barum μπροστά και όλα καλά.

Τώρα για αυτοκίνητο που οδηγώ και έχει νόημα να οδηγηθεί, p zero nero ή ps4. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, filarhos said:

 

Σου έχω καλύτερο: Bridgestone Turanza 001 έβγαλαν 45χιλχλμ και ακόμα και που έφευγαν κομμάτια έπιαναν άψογα, μετά από ps2, sportcontact 2 που έβγαλαν 30χιχλμ περίπου. Σε punto diesel 205/55/16. Τώρα έβαλα Primacy 3 γιατί τα βρήκα σε καλή τιμή και φρέσκα... Συγκρινόμενα με τα χειμερινά που είναι ενός έτους μου φαίνονται πολύ μαλακά, δεν τα βλέπω να βγάζουν χλμ...

 

Τα 001 αντικαταστάθηκαν από τα 005, γιατί δεν τα εύρισκα;

 

Είχα κάποια έκδοση των turanza σε megane παλιότερα (15αρες ζαντες) και ήταν απαράδεκτα οπότε και απο ψυχολογικής άποψης δεν θέλω να τα ξαναβάλω! 

 

Άλλο conti επίσης δεν έχω δοκιμάσει για να έχω άποψη αλλά 2 σετ ps3 όπως λέει και ο @sotiris για τα πανηγύρια μόλις πέρναγαν τα 12-15κ χλμ.

Pzero θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια στιγμή

 

Είναι και τι χιλιόμετρα κάνεις πάντως, εμένα απο τα 42κ τώρα παίζει εύκολα τα 25κ να είναι εθνική και ταξίδια. Παράλληλα έχουν κάνει και μπόλικες αναβάσεις/καταβάσεις στις τσίτες οπότε εχουν φάει και τέτοια καταπόνηση + αρκετή Αθήνα επίσης.

Αλλά γενικά ποτέ δεν έχασαν το πάτημα τους είτε σε στεγνό είτε σε βρεγμένο

Link to comment
Share on other sites

Οσο καλα ειναι τα Michelin PS3-PS4-SPS, τοσο μου την σπαει που μετα απο 2-2.5 χρονια θελουν αλλαγη.

 

 Αλλαζω τωρα (225/40/18) και βαζω της Matador, τα MP47 Hectorra 3. ΠΟΛΥ τιμιο λαστιχο, καλο κρατημα σε βροχη και τιμη 340

οι 4 τροχοι. Μιση τιμη σε σχεση με τα Michellen και θα κρατησουν και παραπανω (min 4-4.5 χρονια) !

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

 

 Αλλαζω τωρα (225/40/40) και βαζω της Matador, τα MP47 Hectorra 3. ΠΟΛΥ τιμιο λαστιχο, καλο κρατημα σε βροχη και τιμη 340

οι 4 τροχοι

 

upload_2019-8-24_20-25-21-png.29638

 

Ζορικη διάσταση :tongueout:

  • Like 2
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσα αυτοκίνητα τα κυνηγούσα, τα λάστιχα δεν κρατούσαν και το τελευταίο εξάμηνο πήγαινα χαλαρά γιατί έχανα κομμάτια στο δρόμο...

Τώρα με το punto πετρέλαιο, τι να κυνηγήσω;;; ?

 

 

Υ.Γ. Ενώ δεν τους το είχα, ήταν τα πιο φτηνά επώνυμα, τα Bridgestone κράτησαν πολύ καλά. Θα τα κράταγα 6 μήνες ακόμα αλλά το καλοκαίρι βγήκα αρκετά εκτός δρόμου και είχαν πολλά σχισίματα και άλλαξε ο αδερφός μου ζάντες και του ξέμειναν τα Michelin έτους χωρίς χλμ και ήταν κρίμα να πεταχτούν...

Πλέον δεν σκάω ότι βρω πιο φτηνό και σχετικά φρέσκο...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.