Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

1 hour ago, slalom said:

Μπορει και να εχει διαφορα, μπορει το λαστιχο να εχει διαφορετικο σκελετο

 

Το οτι ξερναει λαδια δε λεει κατι απαραιτητα

Τα κιτρινα bilstein που εχω και εγω πανω απο 10 χρονια κρατανε μια χαρα, και ειναι καλυτερα απο καινουρια monroe ή zacks

και φυσικα επισκευαζονται

 

και δε σου φταινε τα κτεο, καποια συνεργεια πρεπει να κλεισουν, αν σεβεσαι τα λεφτα που πληρωνεις

Δηλαδή δεν έπρεπε λες να μου πει οτι τρέχει λάδια το πίσω; Δεν μιλάω για σταγόνες, ήταν λουσμένο ολο το αμορτισέρ και είχε φτάσει μεχρι τον άξονα κάτω...

Και καλά εγω το ήξερα γιατί ασχολούμαι με το αυτοκίνητο και στο 80% των βλαβών δεν περιμένω να μου πει το συνεργείο τι βλάβη υπάρχει (εκτός αν χρειάζεται προφανως διαγνωστικά ή δοκιμές για να φανεί κατι) αυτός που το ήξερε οτι το έχω δει κάν ή μου το έχει επισημάνει κάποιος; 

 

Για τα κτεο διαφωνώ, ειναι για τα πανηγύρια ιδιωτικά και δημόσια, ποιός είναι ο ρόλος τους στην τελική; Να μου παίρνουν το 50αρικο κάθε 2 χρόνια εθιμοτυπικά;

 

Τα bilstein οσο το εψαξα μου είπαν για κάτι αμφίβολα σφαξίματα κλπ και οτι μετά δεν θα είναι αερίου/λαδιού αλλά σκέτα λαδιού. Αυτά για τα μπροστά, τα πίσω και οι 3 που ρώτησα μου είπαν τα αλλάζεις, οπότε δεν βρήκα το λόγο να μπω στη διαδικασία.

Σε μένα μπορεί να τα έφτυσαν και λόγω φορτωμάτων, γιατί το αυτοκίνητο ταξίδευε συχνά αρκετά φορτωμένο αλλά δεν με απασχολεί αυτό, ήταν πραγματικά πολύ καλά όσο δούλευαν και δεν περιμένω να κρατήσουν για πάντα.

Έγινε επεξεργασία από and64
Link to comment
Share on other sites

Πού ειπα να μη στο πει?

 

Τελη, διοδια που πληρωνεις πανε πουθενα?

 

Τα συνεργεια που τα χρυσοπληρωνεις και δεν κανουν τη δουλεια τους?

 

Τουλαχιστον μαθαινεις και τα χιλιομετρα πια

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

Παλιά θυμάμαι τα ΚΤΕΟ να είναι τόσο χάλια , τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ σήμερα (δεν έχω πάει πρόσφατα σε "δημόσιο")  ,

αναλόγως φυσικά, κάνουν πολυ καλύτερη δουλειά με σύγχρονα μηχανήματα, τόσο σε μηχανή όσο και σε αμάξι.

 

Τα συνεργεία επίσης είναι μια (πολύ) πονεμένη ιστορία με φωτεινές εξαιρέσεις 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα bilstein δεχονται σερβις, και μαλιστα αξιζει πολυ

Φιλος πηρε σειρα 2ο χερι τα B8 στα 100 ευρω. εδωσε αλλα 150 και τους εκανε πληρη σερβις, στον εξουσιοδοτημενο, με καλυτερα λαδια απο τα αρχικα και αλλαγη ολα τα τσιμουχακια κλπ

 

(Καινουργια εχουν 500....)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, YDinopoulos said:

Τα bilstein δεχονται σερβις, και μαλιστα αξιζει πολυ

Φιλος πηρε σειρα 2ο χερι τα B8 στα 100 ευρω. εδωσε αλλα 150 και τους εκανε πληρη σερβις, στον εξουσιοδοτημενο, με καλυτερα λαδια απο τα αρχικα και αλλαγη ολα τα τσιμουχακια κλπ

 

(Καινουργια εχουν 500....)

 

Απο περιέργεια θα ήθελα να μάθω που τα έκανε γιατί ρώτησα για τα b6 σε 3 διαφορετικούς και ολοι μου είπαν μόνο τα μπροστά οτι επισκευάζονται και οτι δεν θα είναι αερίου/λαδιού αφού ανοιχτούν.

 

Καινούρια, τουλάχιστον για το golf που κοιτούσα συγκεκριμένα, έχουν τσιμπήσει πάνω απο 100€, τα είχα πάρει ~450 το '11 και τωρα τα βρίσκω 550-580

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στον Αθανασιου. Μεταμορφωση ηταν καποτε.

 

Ισως τα Β6 ειναι πιο ιδιοτροπα? Ρωτα στον επισημο επανω. Εαν σου πει το ναι , ρωτα για πιο καλα λαδια.

 

 

Στο golf μου (mk6 - 1.4) ειχα παρει τα Β8 480-500 το 2019 και τα Eibach Sport (3cm) 100-120 περιπου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, YDinopoulos said:

Στον Αθανασιου. Μεταμορφωση ηταν καποτε.

 

Ισως τα Β6 ειναι πιο ιδιοτροπα? Ρωτα στον επισημο επανω. Εαν σου πει το ναι , ρωτα για πιο καλα λαδια.

 

 

Στο golf μου (mk6 - 1.4) ειχα παρει τα Β8 480-500 το 2019 και τα Eibach Sport (3cm) 100-120 περιπου.

 

 

Τωρα τα έχω στείλει...αλλά δεν θυμάμαι και ποιούς είχα ρωτήσει τοτε, κοιτάω email αλλά δεν βρήκα κατι, λογικά ειχα μιλήσει τηλέφωνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, and64 said:

 

Απο περιέργεια θα ήθελα να μάθω που τα έκανε γιατί ρώτησα για τα b6 σε 3 διαφορετικούς και ολοι μου είπαν μόνο τα μπροστά οτι επισκευάζονται και οτι δεν θα είναι αερίου/λαδιού αφού ανοιχτούν.

 

1 hour ago, YDinopoulos said:

Στον Αθανασιου. Μεταμορφωση ηταν καποτε.

 

Κάτι Bilstein κίτρινα που φοράω στο E30 πήγα στον Αθανασίου πρόπερσι και τα άνοιξε μπροστά μου και τα ανακατασκεύασε. Καινούρια. Και συνεχίζουν να είναι αερίου - λαδιού, αφού έβαλε αέριο υπό πίεση με το μηχάνημά του.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PetrosD said:

 

Κάτι Bilstein κίτρινα που φοράω στο E30 πήγα στον Αθανασίου πρόπερσι και τα άνοιξε μπροστά μου και τα ανακατασκεύασε. Καινούρια. Και συνεχίζουν να είναι αερίου - λαδιού, αφού έβαλε αέριο υπό πίεση με το μηχάνημά του.

Ok, θα  το ξέρουμε για το επόμενο σετ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχει πάει κανείς ή γνωρίζεται κάποιον που να ασχολείται με πρεσάρισμα ημιάκαμπτου άξονα;

Η αριστερή πλευρά έχει κάμπερ 2.70 και η δεξιά 1.50. Μου είπαν ότι αξίζει, από το να ψάξω για μεταχειρισμένο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, slalom said:

Μπορει και να μην ερθει, θα το δεις να παραμορφωνεται αλλα θα επανερχεται

Περιοχη?

Αθήνα είμαι.

Άλλαξα λάστιχα πριν 2 εβδομάδες και μου έδωσε ο λαστιχάς ένα τηλέφωνο σε άνθρωπο συγκεκριμένα να του πω για πρεσάρισμα άξονα.

Εκείνος δεν ήξερε τίποτα.. γιατί ασχολείται μόνο με άξονες μετάδοσης (ημιαξόνια κτλ.). Με έστειλε μετά σε εξειδικευμένο συνεργείο mazda όπου και εκεί δεν ξέρανε κάτι. Οπότε με βλέπω να ψάχνω για μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ronin13 said:

Έχει εικόνα κάνεις από το υβριδικό Auris του 2015;

Γνωστά θέματα, σέρβις κτλ;

 

Το εχει φίλος εδω Νορβηγία. Νομιζω εχει γυρω στα 78.000χλμ με μονο θέμα που του εμφανισε σε κάποια φάση, τρυπημα στο ψυγείο του A/C και το οποιο φτιαχτηκε εντος εγγυησης. Απο εκει και πέρα μονο τα κλασικα σερβις, λάδια, φιλτρα, τακακια και τιποτα αλλο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ψωνισαμε για τη συζυγο ενα αυτοματο

 

F11B2C50-A753-45A0-8137-8E6F58D4FBE4.thumb.jpeg.e708b9042c32c115cecd1fe16af8f21f.jpeg

 

ρε παιδια αμα ξερει κανεις απο αυτα. εχει την οθονη που βαζανε τοτε, εχει ραδιοφωνο cd, πληροφοριες ενδειξεις και σερβις για το αμαξι, και με την οπισθεν αυτο που δειχνει τα ρανταρ πισω (δεν εχει χαρτες δε ξερω αν μπαινουν καπως):

 

 

63FF5E73-764A-4627-8D17-CC9781955E5F.thumb.jpeg.6009c455d77a6a138f35582e48de4553.jpeg

 

 

αυτα τα android που κυκλοφορανε τα κινεζικα:

 

C625FD8D-A98B-4376-ADDF-27A5F9ACEB92.thumb.jpeg.71a2f566e44335004a4bf04a5a44b4fe.jpeg

 

η εστω αυτα των πιο καλων εταιριων (αν και δε βρηκα τιποτα σοβαροτερο) αντικαθιστουν σωστα το OEM?

 

δηλαδη:

 

- θα δειχνει καπως της οπισθεν τους αισθητηρες;

- θα δουλευει με το ροδακι που εχει και το μαμα κατω στην κονσολα;

- κοντερ βενζινη λαμπακια κλπ που εχει πανω εμενα;

- οι πληροφοριες του οχηματος σερβις κλπ;

 

αυτα καλοριζικο

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις από το άλι για το ακριβές μοντέλο του αυτοκινήτου σου θα παίζουν όλα όσα λέει ο Κινέζος ότι παίζουν. Αλλά από όσο έχω ψάξει για μένα, τα κόστη είναι υπερβολικά. Για το Kia Ceed ζητάνε 400 ευρώ. Ε εντάξει, πολλά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο ευκολος και δοκιμασμενος τροπος. Αν εισαι στο facebook γράψου σε κανενα Mini club ελλαδας ή εξωτερικού και ρωτα. Λογικα θα εχουν δοκιμασμενες λυσεις να προτεινουν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 12:27 PM, Thresh86 said:

Παλιά θυμάμαι τα ΚΤΕΟ να είναι τόσο χάλια , τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ σήμερα (δεν έχω πάει πρόσφατα σε "δημόσιο")  ,

αναλόγως φυσικά, κάνουν πολυ καλύτερη δουλειά με σύγχρονα μηχανήματα, τόσο σε μηχανή όσο και σε αμάξι.

 

Τα συνεργεία επίσης είναι μια (πολύ) πονεμένη ιστορία με φωτεινές εξαιρέσεις 

 

Δικό μου παράδειγμα σε Audi S5 με 217.000Km

Σύμφωνα με το ΚΤΕΟ ~65-70% τα αμορτεσέρ (Sachs OEM), πήγα και τα άλλαξα όμως γιατί δεν είχα καλή αίσθηση πλέον.

Και τα 4 είχαν μηδέν επιστροφή, δε κλούβιασαν, αλλά δε κάνανε και τη δουλεία τους...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2021 at 12:27 ΜΜ, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Παλιά θυμάμαι τα ΚΤΕΟ να είναι τόσο χάλια , τα ιδιωτικά ΚΤΕΟ σήμερα (δεν έχω πάει πρόσφατα σε "δημόσιο")  ,

αναλόγως φυσικά, κάνουν πολυ καλύτερη δουλειά με σύγχρονα μηχανήματα, τόσο σε μηχανή όσο και σε αμάξι.

 

Τα συνεργεία επίσης είναι μια (πολύ) πονεμένη ιστορία με φωτεινές εξαιρέσεις 

 

 

Μονοπώλιο του Καρά - Autovision είναι που εξαγοράζει τις άλλες και κρατάει τα ονόματα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.