Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:

Δικό μου παράδειγμα σε Audi S5 με 217.000Km

Σύμφωνα με το ΚΤΕΟ ~65-70% τα αμορτεσέρ (Sachs OEM), πήγα και τα άλλαξα όμως γιατί δεν είχα καλή αίσθηση πλέον.

Και τα 4 είχαν μηδέν επιστροφή, δε κλούβιασαν, αλλά δε κάνανε και τη δουλεία τους...

Και τι ηθελες, να σε κοψει?

Ξερεις ποσοι θα γκρινιαζαν αν γινοταν αυτο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:

Δικό μου παράδειγμα σε Audi S5 με 217.000Km

Σύμφωνα με το ΚΤΕΟ ~65-70% τα αμορτεσέρ (Sachs OEM), πήγα και τα άλλαξα όμως γιατί δεν είχα καλή αίσθηση πλέον.

Και τα 4 είχαν μηδέν επιστροφή, δε κλούβιασαν, αλλά δε κάνανε και τη δουλεία τους...

 

σωστά , το ίδιο συμβαίνει και με ένα ΜΟΤ στην Αγγλία ή το αντίστοιχο στη Γερμανία. 

Στοιχειωδώς να κυκλοφορεί ψάχνουνε , όχι εαν είναι 10/10 το αμάξι , αυτό μόνο ως σύσταση/παρατήρηση 

 

@ΓιαγκΤ , δεν το γνωρίζω αυτό , φαντάζομαι έχεις πληροφόρηση. Έχω πάντως γνωστό που άνοιξε τώρα πρόσφατα, θα μπορούσα να ρωτήσω

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Thresh86 said:

 

σωστά , το ίδιο συμβαίνει και με ένα ΜΟΤ στην Αγγλία ή το αντίστοιχο στη Γερμανία. 

Στοιχειωδώς να κυκλοφορεί ψάχνουνε , όχι εαν είναι 10/10 το αμάξι , αυτό μόνο ως σύσταση/παρατήρηση 

 

@ΓιαγκΤ , δεν το γνωρίζω αυτό , φαντάζομαι έχεις πληροφόρηση. Έχω πάντως γνωστό που άνοιξε τώρα πρόσφατα, θα μπορούσα να ρωτήσω

 

Έχουμε τόσο βλάκες στην κυβέρνηση (και στην αντιπολίτευση) που λένε ότι δεν γίνεται στην Ελλάδα να περνάνε το ΚΤΕΟ όλα τα αυτοκίνητα ενώ στην Αγγλία κόβονται τα μισά.

Αυτό που δεν έχουν δει όμως είναι ένα αυτοκίνητο στη Δανία ή στην Αγγλία πώς είναι από κάτω στα 10 χρόνια, και πώς είναι το αντίστοιχο Ελληνικό.

 

Στην Αγγλία το ΜΟΤ είναι ξεφτίλα, δεν κάνουν καν αμορτισερομέτρηση, οπτικό έλεγχο κάνουν χωρίς test drive. Σύγκλιση και φρενάρισμα τα κοιτάνε ευτυχώς. Οι πιο συνηθισμένες παρατηρήσεις είναι σκουριάς και αλλαγή ελαστικών. Απλά επειδή κάνουν οπτικό έλεγχο και σε όλα τα υποσυστήματα, αν ανάβει κάποιο λαμπάκι π.χ. check engine ή ABS δεν περνάς ΚΤΕΟ. Ως προς αυτό, κόβονται λοιπόν παραπάνω αυτοκίνητα σε σχέση με Ελλάδα. Χαρακτηριστική περίπτωση είναι τα αυτοκίνητα με ABS τέλη του 1980 ή αρχές του 1990, π.χ. Citroen BX 1.9 4x4 που κοίταζα ένα φεγγάρι. Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το ABS, οπότε αναγκαστικά βγάζεις το λαμπάκι από το καντράν και περνάς κανονικά MOT.

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

 

 Χαρακτηριστική περίπτωση είναι τα αυτοκίνητα με ABS τέλη του 1980 ή αρχές του 1990, π.χ. Citroen BX 1.9 4x4 που κοίταζα ένα φεγγάρι. Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλεύει το ABS, οπότε αναγκαστικά βγάζεις το λαμπάκι από το καντράν και περνάς κανονικά MOT.

 Η αλλάζεις αυτοκίνητο.....

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2021 at 10:00 PM, slalom said:

Και τι ηθελες, να σε κοψει?

Ξερεις ποσοι θα γκρινιαζαν αν γινοταν αυτο?

Ας μη με έκοβε, αλλά μια παρατήρηση όπως όταν τα λάστιχα είναι σχεδόν για αλλαγή πχ, δε πρέπει να την κάνουν?

Πως θα καταλάβει ο αδαής οδηγός ότι ήρθε η ώρα τους δλδ?

Ούτε σε σερβις/συνεργείο κοιτάνε ποτέ αμορτεσέρ, τουλάχιστον τόσα χρόνια με δικά μου δεκάδες αυτοκίνητα ΙΧ και επαγγελματικά, δεν είδα κανέναν να δίνει σημασία αν δε το επισημάνεις.

Το πολύ πολύ να τσεκάρουν σινεμπλόκ.... 

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:

Πως θα καταλάβει ο αδαής οδηγός ότι ήρθε η ώρα τους δλδ?

Ειναι ο μοναδικος που ξερει, γιατι το οδηγαει

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:

Ούτε σε σερβις/συνεργείο κοιτάνε ποτέ αμορτεσέρ, τουλάχιστον τόσα χρόνια με δικά μου δεκάδες αυτοκίνητα ΙΧ και επαγγελματικά, δεν είδα κανέναν να δίνει σημασία αν δε το επισημάνεις.

Ολοι αυτοι το κοιτανε στατικο, δε μπορουν να ξερουν

 

On 22/5/2021 at 7:33 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Σύγκλιση

Παπατζα ελεγχος

Link to comment
Share on other sites

dfsah.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Το τροχαίο σημειώθηκε στην Ελευσίνα στο ρεύμα προς Αθήνα - Μποτιλιάρισμα στο συγκεκριμένο σημείο

 

  • Like 2
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, slalom said:

Παπατζα ελεγχος

 

Εμένα το Stilo Abarth δεν πέρναγε λόγω κρεμαργιέρας.

Το αυτοκίνητο το αγόρασα 1100 λίρες πρακτικά τζάμπα. Οπότε είχε κάτι θεματάκια όταν το πήρα, που τα φτιαχνα σιγά σιγά. Ένα από αυτά ήταν ότι σε κάποιες στροφές έμπαινε το ASR (μου κοβε το γκάζι), αλλά χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Παρ'όλο που το αυτοκίνητο δεν είναι τρακαρισμένο, ούτε είχε θέμα με αμορτισέρ κλπ., είχε θέμα η κρεμαργιέρα (πρώτη φορά το άκουσα εκεί). Όντως, έβαλα καινούρια, και παρέλαβα άλλο αυτοκίνητο. Οπότε υποθέτω φάνηκε από τη σύγκλιση που δεν μπορούσε να έρθει με τίποτα. Τώρα πώς γίνεται αυτό πραγματικά δεν το ξέρω, μιας και συνήθως αλλάζεις μόνο τα εξωτερικά.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως χτυπαγε η δικια σου?

 

Γενικα παντως ευθυγραμμιση δεν ειναι μονο η συγκλιση γενικα, και ειδικα μονο του εμπρος αριστερου τροχου

 

Κοιταμε ολες τις ροδες με τα πιατα που βαζει ο ευθυγραμμισας και τα ορια που δινει ο κατασκευαστης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους γνώστες.

Σε καινούριο αυτοκίνητο τι παίζει με ασφάλεια;

Πρέπει να δεχθείς την αρχική μεικτή της αντιπροσωπείας ή μπορείς να βάλεις και της επιλογής σου;

Αν βάλεις της επιλογής σου πως γίνεται το timing "αγορά αυτοκινήτου χωρίς υπάρχουσα ασφάλιση" + "σύναψη συμβολαίου ασφάλισης χωρίς να υπάρχει αυτοκίνητο αγορασμένο";

Μπορείς να το πάρεις και να κάνεις ασφάλιση την άλλη μέρα ή το κάνεις online ενώ είσαι στην αντιπροσωπεία ή ή;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε υποχρεώνει η αντιπροσωπεία να κάνεις εκεί ασφάλιση.

Προφανώς μόλις πάρεις την άδεια στα χέρια σου πρέπει να πας στον ασφαλιστή σου με άλλο μέσο ώστε να το ασφαλίσεις διαφορετικά παίρνεις το ρίσκο να πας με το ανασφάλιστο όποτε θέλεις ή κάνεις την Online όπως λες (δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο αυτό).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, honda22 said:

Δεν σε υποχρεώνει η αντιπροσωπεία να κάνεις εκεί ασφάλιση.

Προφανώς μόλις πάρεις την άδεια στα χέρια σου πρέπει να πας στον ασφαλιστή σου με άλλο μέσο ώστε να το ασφαλίσεις διαφορετικά παίρνεις το ρίσκο να πας με το ανασφάλιστο όποτε θέλεις ή κάνεις την Online όπως λες (δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο αυτό).

Δηλαδή μπορώ να το αγοράσω,  να το αφήσω στην αντιπροσωπεία, κανω το ντηλ με την ασφαλιστική και επιστρέφω και το παίρνω;

(ή αν γιολάρω... το πάω σπίτι και μετά πάω να κάνω ασφάλιση;)

Ή παίζει κιόλας να υπογράψεις το συμβόλαιο με την αντιπροσωπεία, να περιμένεις πινακίδες και δεν ξέρω τι άλλο και ενδιάμεσα να πας να κανεις και το συμβόλαιο με την ασφαλιστική.

 

Όπως καταλαβαίνετε, πρώτη φορά..και δεν έχω ιδέα. Και δεν θέλω να με πιάσουν κότσο από αντιπροσωπεία "Όχι πρέπει να παρεις αναγκαστικα τη δικιά μας κλπ"

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγει η άδεια=πινακίδες δεν μπορείς να το ασφαλίσεις. Να πάρεις μια προσφορά ναι.

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Δηλαδή μπορώ να το αγοράσω,  να το αφήσω στην αντιπροσωπεία, κανω το ντηλ με την ασφαλιστική και επιστρέφω και το παίρνω;

(ή αν γιολάρω... το πάω σπίτι και μετά πάω να κάνω ασφάλιση;)

 

Αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

(ή αν γιολάρω... το πάω σπίτι και μετά πάω να κάνω ασφάλιση;)

 

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιο ρίσκο, αν σου κάτσει σου αλλάζει τη ζωή. Σίγουρα γίνεται και νόμιμα. Ρώτα την ασφαλιστική που σε ενδιαφέρει.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος l2phile έγραψε:

Αν βάλεις της επιλογής σου πως γίνεται το timing "αγορά αυτοκινήτου χωρίς υπάρχουσα ασφάλιση" + "σύναψη συμβολαίου ασφάλισης χωρίς να υπάρχει αυτοκίνητο αγορασμένο";

Στελνεις φωτο την αδεια και στο ασφαλιζει αμεσως και ας μην εχεις χαρτι στα χερια σου

Μετα πας και παιρνεις το ασφαλιστηριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, l2phile said:

Να ρωτήσω τους γνώστες.

Σε καινούριο αυτοκίνητο τι παίζει με ασφάλεια;

Πρέπει να δεχθείς την αρχική μεικτή της αντιπροσωπείας ή μπορείς να βάλεις και της επιλογής σου;

Αν βάλεις της επιλογής σου πως γίνεται το timing "αγορά αυτοκινήτου χωρίς υπάρχουσα ασφάλιση" + "σύναψη συμβολαίου ασφάλισης χωρίς να υπάρχει αυτοκίνητο αγορασμένο";

Μπορείς να το πάρεις και να κάνεις ασφάλιση την άλλη μέρα ή το κάνεις online ενώ είσαι στην αντιπροσωπεία ή ή;

 

 

 

Εξαρτάται αν το αυτοκίνητο το παίρνεις με δάνειο νομίζω.

Αν το παίρνεις με δάνειο, τους όρους τους βάζει ο δανειστής μιας και είναι ο ... κάτοχος σε περίπτωση που δεν πληρώσεις τις δόσεις :)

Κασέρι??? :hehe: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να σε αναγκασει να έχεις συγκεκριμένη ασφαλεια για ολη την διαρκεια του δανειου

Σου πουλαει το πακετο δανειου με το 1ο 6μηνο στην χχχ ασφαλεια. Μετα αλλαζεις σε οποια θες. Εχω περασει παρομοια κατασταση πριν κανα 15αρι χρονια οπου με πιεζαν να ανανεωσω στην ιδια ασφαλεια λεγοντας ενα σωρο βλακιες

 

 

Εαν σε αφησουν να βαλεις δικη σου ασφαλεια, μιλας με τον ασφαλιστη σου και του λες οτι θα παραλαβω το αμαξι την ταδε του μηνα και στο ασφαλιζει αναλογα. 

 

ΠΟΤΕ δεν ασφαλιζεις πριν την παραλαβη του αμαξιου, μιας και αν γινει κατι , εισαι παντα υπολογος εσυ, ασχετα αν δεν εισουν πισω απο το τιμονι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, μπορεί να απαιτήσει ένα συγκεκριμένο επίπεδο κάλυψης, αλλά δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να υπογράψεις με συγκεκριμένη εταιρεία.

 

Κι επειδή υποψιάζομαι ότι ο περισσότερος κόσμος παίρνει πια αυτοκίνητο με τραπεζικό δάνειο, όχι με γραμμάτια-συναλλαγματικές από την εταιρεία, το παραπάνω ισχύει και για την τράπεζα και για κάποιες αντιπροσωπείες που πρακτορεύουν ασφάλειες και έχουν ισχυρό κίνητρο να σε φλομώσουν στις μπούρδες για να ψωνίσεις απ' αυτούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, acct said:

Γενικά, μπορεί να απαιτήσει ένα συγκεκριμένο επίπεδο κάλυψης, αλλά δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να υπογράψεις με συγκεκριμένη εταιρεία.

 

Αυτό είχα κι εγώ στο μυαλό μου, ότι πολλοί λένε αναγκαστικά μεικτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.