Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Tα 30 πρεπει να μπουν αυστηρα σε ειδικες ζωνες σχολεια, παρκα κτλ και οχι ετσι που πανε να το βαλουν. Μην ξεχναμε οτι υπαρχουν

ακομα περιοχες με σημανση τα 50 και εισαι εσυ μια ατελειωτη ευθεια τα χωραφια και στο βαθος το περιπολικο γιατι ειναι 28 του μηνος.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

μου αρέσει που είμαστε όλοι ειδικοί για το ποιο είναι το όριο ταχύτητας σε κάθε δρόμο.

Υπάρχουν προδιαγραφές. Αν ένας δρόμος τις καλύπτει τότε έχει αντίστοιχο όριο. Και οι προδιαγραφές δεν προκύπτουν αποκλειστικά και μόνο από την κατάσταση του οδοστρώματος.

 

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο δρόμος που ανεβαίνει από παραλιακή προς αεροδρόμιο στο ύψος της Βούλας.

2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και έχει και κάτι σαν νησίδα/διαχωριστικό. Πας εύκολα με 100+ (και οι περισσότεροι πάνε) αν και ο δρόμος έχει όριο σχεδόν το μισό.

 

Ο λόγος είναι οτι δεν πληροί τους κανόνες ασφαλείας για να έχει μεγαλύτερο όριο. Δεν έχει σημασία αν είναι ατελειωτη η ευθεία, δεν έχει σημασία αν είναι άδεια χωράφια απο δίπλα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειδικος μπορει να μην ειμαι αλλα ειμαι επαγγελματιας οδηγος τα τελευταια 25 χρονια, αν καποιος εχει να πει κατι πανω στο θεμα αυτο εκτος απο

τους καρεκλοκενταυρους του Υποδομων και Μεταφορων ειναι οι συναδελφοι οδηγοι που ζουν και εργαζονται καθημερινα επανω στο οδοστρωμα.

 

Τα ορια σε πολλες περιοχες ειναι αναχρονιστικα, εχουν γινει χιλιαδες καταγγελιες και προτασεις αλλα καποιοι επιμενουν να μην ακουν. Ακομα και

σε δρομους που εχουν φτιαχτει συνεχιζουν να κρατανε ορια που εχουν μπει στην δεκαετια του 50. Απο την αλλη σε αρκετα σημεια σε καινουργιους

δρομους οπου οι δρομοι ειναι οντως επικινδυνοι εκτος το οτι δεν κανουν κατι για να φτιαχτουν συνεχιζουν να μην βαζουν προειδοποιητικες πινακιδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

181221132911_asfal2-600x314.jpg
WWW.NEWSAUTO.GR

Ρουμανική ασφαλιστική εταιρεία τέθηκε σε καθεστώς ειδικής διαχείρισης και οι εκπρόσωποι της εταιρείας στην Ελλάδα είναι... εξαφανισμένοι και σε κάποια τηλέφωνα υπάρχει φραγή...

 

Προς Καλαμάτα, την συγκεκριμένη ξεχασμένη ταμπέλα την βλέπω τόσα χρόνια, που μου έρχεται να σταματήσω και να την πετάξω στο χωράφι.

asdgfsfesaf.JPG

 

Ο δρόμος είναι άψογος.

ASDSDSS.JPG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, slalom said:

Εδω η περιφερειακη Υμηττου εχει οριο 70

 

Αυτό έχει να κάνει κυρίως με τα τούνελ νομίζω

 

@Lakisss ισχύει! Απο την άλλη, ερχόμενος απο Αθήνα δεν εννοούν με τίποτα να φτιάξουν εκείνο το ωραίο βύθισμα κάπου κοντά στα Αρφαρά που τερματίζει την ανάρτηση μου κάθε φορά τα τελευταία 5-6 χρόνια αλλά πλέον έχουν βγάλει τις ταμπέλες:hehe: (το προσπάθησαν 3-4 φορές να το ισιώσουν η αλήθεια είναι αλλά μάλλον δεν τους έβγαινε και βαρέθηκαν!) 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, and64 said:

@Lakisss ισχύει! Απο την άλλη, ερχόμενος απο Αθήνα δεν εννοούν με τίποτα να φτιάξουν εκείνο το ωραίο βύθισμα κάπου κοντά στα Αρφαρά που τερματίζει την ανάρτηση μου κάθε φορά τα τελευταία 5-6 χρόνια αλλά πλέον έχουν βγάλει τις ταμπέλες:hehe: (το προσπάθησαν 3-4 φορές να το ισιώσουν η αλήθεια είναι αλλά μάλλον δεν τους έβγαινε και βαρέθηκαν!) 

Πόσες αναρτήσεις αναστενάζουν απο αυτό το βύθισμα καθημερινα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος and64 έγραψε:

Αυτό έχει να κάνει κυρίως με τα τούνελ νομίζω

Και μετα προς Καισαριανη 70 ειναι

πριν 59 λεπτά, το μέλος and64 έγραψε:

 

@Lakisss ισχύει! Απο την άλλη, ερχόμενος απο Αθήνα δεν εννοούν με τίποτα να φτιάξουν εκείνο το ωραίο βύθισμα κάπου κοντά στα Αρφαρά που τερματίζει την ανάρτηση μου κάθε φορά τα τελευταία 5-6 χρόνια αλλά πλέον έχουν βγάλει τις ταμπέλες:hehe: (το προσπάθησαν 3-4 φορές να το ισιώσουν η αλήθεια είναι αλλά μάλλον δεν τους έβγαινε και βαρέθηκαν!) 

εχεις link στο maps?

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, slalom said:

Και μετα προς Καισαριανη 70 ειναι

εχεις link στο maps?

Ναι το γιατί συνεχίζει και μετά την κορυφή που είναι τα τουνελ δεν το έχω καταλάβει ούτε και γω, άλλωστε οι περισσότεροι δεν τα τηρούν...

Δεν ξερω πόσο "ευαίσθητες" ειναι οι κάμερες επίσης, που έχει κάποιες σε διάφορα σημεία. Πρίν χρόνια μου είχε ανάψει με 97kmh gps στο μικρό τουνελ πρίν την έξοδο Γλυκών νερών, δεν ήρθε ποτέ κλήση όμως.

 

staticmap?center=37.1667349%2C22.0144553
GOO.GL

Find local businesses, view maps and get driving directions in Google Maps.

 

Νομίζω αυτό είναι αν και δεν είμαι βέβαιος τώρα, για αρκετό διάστημα πάντως είχαν πινακίδες στο σημείο τυπου ελαττώστε ταχύτητα κλπ και είχαν κάνει προσπάθειες να το φτιάξουν, υπήρχαν φορές που είχα περάσει και ήταν πιο μαλακό χωρίς να έχει μηδενίσει κιολας. Τώρα πάλι χτυπάει πολύ ειδικά αν περάσεις >140 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, l2phile said:

Χτύπησα το πρώτο μου αυτοκίνητο :D

Mazda CX-30 SkyActiveX

 

Σας ευχαριστώ και για τα τιπς με τις ασφαλίσεις.

Τελικά πήρα από την αντιπροσωπεία γιατί ήταν η φθηνότερη που βρήκα ?

(ελπίζω να μην είναι καμία θυγατρική της παραπάνω Ρουμάνικης)

 

Καλοτάξιδο! Ποιό ακριβώς μοντέλο; Ήμουν πριν μερικές μέρες στην έκθεση της autoone και χάζευα τα διάφορα που είχαν μέσα...γενικά μου φάνηκαν αρκετά φευγάτες τιμές και με περίεργους κινητήρες για Ελλάδα  όσο cool και οδηγοκεντρικά και να είναι τα mazda

 

Φαντάζομαι λόγω 2λιτρου δεν γλυτώνεις την πολυτέλεια...

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, steve_m said:

καμερες παντου θελει οχι μονο παραλιακη,μονο αν ποναει η τσεπη καθε μηνα θα συνετιστουμε ως οδηγοι.

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να συνετιστεί ο κόσμος χωρίς να πονάει η τσέπη, αλλά όταν δεν γίνεται ΤΙΠΟΤΑ, τσάμπα το συζητάμε. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, and64 said:

 

Καλοτάξιδο! Ποιό ακριβώς μοντέλο; Ήμουν πριν μερικές μέρες στην έκθεση της autoone και χάζευα τα διάφορα που είχαν μέσα...γενικά μου φάνηκαν αρκετά φευγάτες τιμές και με περίεργους κινητήρες για Ελλάδα  όσο cool και οδηγοκεντρικά και να είναι τα mazda

 

Φαντάζομαι λόγω 2λιτρου δεν γλυτώνεις την πολυτέλεια...

Ευχαριστώ :)

CX-30

SkyactiveX = 186 άτια

GT έκδοση (η βασική απ'οτι κατάλαβα για τον κινητήρα X)

χωρίς τίποτα άλλο. (αυτόματο, ηλιοροφές,250 ηχεία, led strips για αύξηση ιπποδύναμης κλπ κλπ)

 

Σε κανένα χρόνο με βλέπω να το "ρουτάρω" κιόλας ?

  • Like 2
  • Agree 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, honda22 said:

@l2phile χειροκίνητο κιβώτιο;

 

33 minutes ago, l2phile said:

χωρίς τίποτα άλλο. (αυτόματο, ηλιοροφές,250 ηχεία, led strips για αύξηση ιπποδύναμης κλπ κλπ)

 

 Ναι :p  

 

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.