Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Σωστα πιστευεις...και εγω ετσι περιμενα...και να εχει πιο μεγαλη διαρκεια....δεν ξερω γιατι και πως....

Ξερω οτι η μλκια αμα νιωσει ανηφορα....ζορισμα...ανοιγει πιο νωρις το τουρμπο....

Δεν ξερω και αν πρεπει να γινει κατι ιδιαιτερο για να το πατηζεις αυτο στην δυναμομετρηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη διαφορά! Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως το κόκκινο είναι χωρίς το τσιπ και με μπλε με το τσιπ ενεργοποιημένο. Σωστά;

 

Αν δεν κάνω λάθος το yaris βγάζει θεωρητικά 90 PS. Εσένα χωρίς βγάζει 93 bhp στον τροχό ή 94 PS. Άρα είτε που το δυναμόμετρο χάνει, είτε που κάνει και κάποιον υπολογισμό αναγωγής ιπποδύναμης τροχού σε ιπποδύναμη στροφάλου (δε νομίζω) είτε που η Toyota είναι πολύ συγκρατημένη στα αποτελέσματά της. Εκτός και εάν έχεις κάνει και άλλες μετατροπές/βελτιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα...οι μετρήσεις κανονικά ήταν σε τροχό και μου στις έκανε σε τρόφαλο... Αυτές που βλέπεις είναι στο μοτερ.... σε τροχό έβγαζε 73 άλογα τροχό και 80 άλογα με το τσιπάκι... 

το θέμα είναι οτι η racechip υποσχόταν +17 άλογα και +4 κιλά ροπής στο απλό τσιπάκι... είμαστε στα μισά και στα δύο... θα το σκαλίσω λίγο το τσιπάκι και μετά ξαναβλέπουμε! Μόνο το τσιπάκι έχει μπει... είχα βαλει και φίλτρο αλλά το έχω βγάλει και έχω βάλει το εργοστασιακό.

Τώρα δεν ξέρω αν το δυναμόμετρο είναι αισιόδοξο ή όχι...εγώ ήθελα απλά να δω τις διαφορές με τσιπάκι και χωρίς... 9.2 % άυξηση

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα πιστευεις...και εγω ετσι περιμενα...και να εχει πιο μεγαλη διαρκεια....δεν ξερω γιατι και πως....

Ξερω οτι η μλκια αμα νιωσει ανηφορα....ζορισμα...ανοιγει πιο νωρις το τουρμπο....

Δεν ξερω και αν πρεπει να γινει κατι ιδιαιτερο για να το πατηζεις αυτο στην δυναμομετρηση

Καταλαβαίνει την κλίση και δίνει; Ενώ το full load δεν είναι ζόρισμα δηλαδή;
____________________

 

+17hp με το τσιπάκι... Seems legit.

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Nickzzz έγραψε:

+17hp με το τσιπάκι... Seems legit.

+8hp

+2 NM

 

αλήθεια δεν ξέρω να σου πω... επειδή μένω ζωγράφου και κάθε ώρα και στιγμή ανηφόρα .... το ακούω και σφυρίζει από πιο χαμηλά...

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω γομαράκο....θα τους στείλω ένα email σήμερα να δω τι θα μου πούνε από περιέργεια... αμφιβάλω για αποζημίωση κτλπ ... με τπτ δλδ...

 

το συγκεκριμένο τσιπ μπαίνει σε πετρέλαια τουρμπο και σε βενζίνης τουρμπο... στα πετρέλαια λέει οτι πειράζει πίεση/ποσότητα καυσίμου και στα βενζίνης οτι πειράζει πιεση τουρμπίνας

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

κοιτα...οι μετρήσεις κανονικά ήταν σε τροχό και μου στις έκανε σε τρόφαλο... Αυτές που βλέπεις είναι στο μοτερ.... σε τροχό έβγαζε 73 άλογα τροχό και 80 άλογα με το τσιπάκι... 

το θέμα είναι οτι η racechip υποσχόταν +17 άλογα και +4 κιλά ροπής στο απλό τσιπάκι... είμαστε στα μισά και στα δύο... θα το σκαλίσω λίγο το τσιπάκι και μετά ξαναβλέπουμε! Μόνο το τσιπάκι έχει μπει... είχα βαλει και φίλτρο αλλά το έχω βγάλει και έχω βάλει το εργοστασιακό.

Τώρα δεν ξέρω αν το δυναμόμετρο είναι αισιόδοξο ή όχι...εγώ ήθελα απλά να δω τις διαφορές με τσιπάκι και χωρίς... 9.2 % άυξηση

https://www.racechip.de/shop/toyota/yaris-p13-ab-2010/1-4-d-4d-1364ccm-90ps-66kw-205nm.html

 

Στην υποσημείωση κάτω (1) , θεωρεί φυσιολογική την απόκλιση προς τα κάτω. Ένας λόγος, είναι η ανοχή του +- 5 % , που δίνουν έτσι κι αλλιώς οι κατασκευαστές των οχημάτων.

Κοινώς, το Yaris σου εργοστασιακά , αποδίδει μια χαρά , κ με το παραπάνω μάλλον.

 

Οι κύριοι της Racechip είμαι σίγουρος ότι θα σου πούν "μέχρι +17 άλογα" υποσχόμαστε , εφόσον, εάν, ίσως και ορίστε το λέγαμε και εκεί.

 

Μην περιμένεις αποζημίωση,  αν έχεις κάποιον γνωστό εξειδικευμένο σε επαναπρογραμματισμό ECU κλπα, δεν χάνεις κάτι να το συζητήσετε.

 

Αυτοί εδώ απ'ότι βλέπω , υπόσχονται όσο περίπου και το kit της T.T.E ->

http://www.ecu-center.gr/toyota-yaris-d4d-dpf-βελτιωση/

 

Μια άλλη ερώτηση : εγώ με το Yaris 1.3 βενζίνης με τα 87 αράβικα  ιαπωνικά άτια, και το βλέπω να πηγαίνει μια χαρά για πόλης  και οφείλω να πω οτι είναι αρκετά προοδευτικό και  διασκεδαστικό αμαξάκι όταν παίζεις με μεταφορά βάρους. 

 

Πόσα παραπάνω ζητάς ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 320d ανοίγει από1700 περίπου και full ροπή λέει ότι βγάζει στις 2000. Κι εσένα θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι. Το Ford Focus 1,6d που είχα νοικιάσει παλιότερα ξεκίναγε από 1500.

Το τσιπάκι αυτό έχει πολλές ρυθμίσεις, αν έχεις δυνατότητα να το σκαλίζεις και να δυναμομετρείς σε κάθε ρύθμιση, θα βρεις την ιδανική ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

https://electrek.co/2017/06/20/tesla-model-s-hypermilling-record/

 

Quote

We managed to get an average efficiency over 50km below 100Wh/km and even had sections where the consumption over 10km dropped to 88Wh/km! We never thought it was even possible to get those values in a car that weighs 2.3 tons.

 

Που οδήγησε και σε μια ενδιαφέρουσα στιχομυθία στο twitter:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uhu said:

Ετοιμάζομαι για μεγάλη περιποίηση ενα απο τα επομενα ΣΚ για τo miataκι.

Σήμερα ήρθε αυτό.

 

 

Οπότε το επόμενο 15νθημερο κάποιο σαββατοκύριακο θα αποφασίσω να λιώσω.

Απλά κανόνισε να μην έχει 48 c υπο σκιά γιατί θα σου βγέι ή πίστη χ4  :p:p

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος and64 έγραψε:

Απλά κανόνισε να μην έχει 48 c υπο σκιά γιατί θα σου βγέι ή πίστη χ4  :p:p

Ναι ισχύει.

 

Αλλά απ την άλλη ούτε οι βροχές που είχε προ μισού μήνα έκαναν... 

Εχεις δουλέψει νανοcoating ή απλά αλοιφαδόρο compounding - polishing κερί?

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uhu εγώ δεν θα το έβγαζα τις πρώτες 2 μέρες έξω στον ήλιο πάντως...

Δεν την έχω ακούσει αυτή την μάρκα.. :/

Εμένα μου είχανε βάλει της carpro... το νανο είναι όλα τα λεφτά....αλλά να το πλένεις το τουτου.......έστω ξέπλυμα με νερό κάθε μέρα...άμα έχεις και μικροινών πετσέτα για στέγνωμα θα πάθεις σόκ με το πως μαζεύεις/στεγνώνεις τα νερά!!! πάμε για Lotus Effect ;):D

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι ισχύει.

 

Αλλά απ την άλλη ούτε οι βροχές που είχε προ μισού μήνα έκαναν... 

Εχεις δουλέψει νανοcoating ή απλά αλοιφαδόρο compounding - polishing κερί?

 

Nano Όχι, αλοιφαδορο με το κλασικό combo που λες ναι και έκανα τη μ@€#!%α να δουλεύω 2 μέρες που είχε min 35-36.

 

Εννοείται ότι το μεσημέρι τα παραταγα όλα και καθόμουν κάτω από το a/c ακίνητος με καλαμάκι στο στόμα που κατέληγε σε ποτήρι με πολλά παγάκια [emoji12][emoji12][emoji12]

 

Sent from my SM-N930F using Tapatalk

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.